Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Audiencja ogólna: na mocy Chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:10, 11 Kwi 2013 Powrót do góry

Audiencja ogólna: na mocy Chrztu staliśmy się dziećmi Bożymi

Image

Co oznacza w naszym życiu zmartwychwstanie Chrystusa? Wokół tego pytania skoncentrowana była papieska katecheza na dzisiejszej audiencji ogólnej. Franciszek wskazał, że tajemnica paschalna stanowi centrum i fundament naszej wiary, o czym mówi już obrzęd Chrztu. Ów sakrament inicjacji chrześcijańskiej czyni nas Bożymi dziećmi, wprowadzając nas w zupełnie nową relację z Bogiem, naszym Ojcem.

„Święty Paweł w Liście do Rzymian pisze: «Otrzymaliście ducha przybrania za synów, w którym możemy wołać: Abba, Ojcze!» (Rz 8,15). To właśnie Duch, którego otrzymaliśmy na Chrzcie, uczy nas i zachęca, by mówić do Boga «Ojcze». Albo lepiej: «Tatusiu», bo to właśnie znaczy Abba. A więc nasz Bóg to dla nas Tatuś – mówił Papież. – Duch Święty realizuje w nas tę nową kondycję dzieci Bożych. To właśnie jest największy dar, jaki otrzymujemy z Misterium Paschalnego Jezusa. Bóg zaś traktuje nas jak dzieci, rozumie nas, przebacza, obejmuje, kocha nas, także kiedy błądzimy. Już w Starym Testamencie prorok Izajasz stwierdzał, że nawet gdyby jakaś matka zapomniała o swoich dzieciach, Bóg o nas nigdy nie zapomina, w żadnym momencie (por. 49,15). I to właśnie jest piękne”.

W ten sposób streszczono tę katechezę dla licznej grupy Polaków przybyłych na Plac św. Piotra:

„Bracia i Siostry, myśląc o zmartwychwstaniu Chrystusa warto rozważyć znaczenie tego faktu dla naszego życia. Jest ono fundamentem naszej wiary. Bez zmartwychwstania byłaby ona próżna. Św. Piotr Apostoł przypomniał znaczenie tego faktu, podkreślając w pierwszym swym Liście, „że Bóg przez powstanie z martwych Jezusa Chrystusa na nowo zrodził nas do żywej nadziei: do dziedzictwa, które jest zachowane dla nas w niebie” (1P 1,3-4). Przez to zbawcze wydarzenie zostaliśmy uwolnieni z niewoli grzechu, staliśmy się dziećmi Bożymi, zostaliśmy zrodzeni do nowego życia.

Staje się to naszym udziałem w sakramencie Chrztu Św. Zewnętrznym znakiem tego jest obmycie się w wodzie chrzcielnej i założenie białej szaty, symbolizującej nowe życie oraz zanurzenie się w śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa. Relacja synostwa Bożego powinna być przez nas ustawicznie umacniana i ożywiana przez słuchanie Bożego Słowa i udział w sakramentach świętych zwłaszcza sakramencie Pokuty i Eucharystii. Niech nadzieja zmartwychwstania stanie się w nas na tyle mocna i trwała, by była widzialnym znakiem dla innych. Bycie chrześcijaninem nie może ograniczać się do znajomości przykazań, ale ma być trwaniem w Chrystusie, naśladowaniem Go w miłości. Pozwólmy, by Jezus wszedł w nasze życie, przemienił je, uwolnił od ciemności zła i grzechu. Bądźmy świadkami zmartwychwstania dla wszystkich, którzy w codziennym utrudzeniu nie są być może w stanie wznieść swoich oczu ku Bogu, ku niebu”.

Papież Franciszek zwrócił się także osobiście do Polaków po włosku:

„Przedwczoraj obchodziliśmy uroczystość Zwiastowania Pańskiego, pamiątkę dnia, w którym Chrystus, Syn Boży zstąpił z nieba, przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem. To wydarzenie wspominamy w codziennej modlitwie, gdy pozdrawiamy Bożą Matkę słowami Anioła: «Zdrowaś Maryjo, łaski pełna». Uczmy się od Niej pokory, rozpoznawania woli Bożej, posłuszeństwa i zawierzenia Bogu. Z serca wam błogosławię”.

Przed zakończeniem audiencji Ojciec Święty nawiązał do tragicznego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło wczoraj Iran. Wstrząs o sile ponad 6 stopni w skali Richtera miał miejsce na południu kraju. Zginęło ok. 40 osób. Wciąż notuje się wstrząsy wtórne. Ojciec Święty zapewnił o modlitwie w intencji ofiar i wyraził duchową bliskość ludności dotkniętej tą klęską żywiołową.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:52, 19 Lip 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32684 Przeczytał: 81 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:45, 21 Sty 2016 Powrót do góry

Z cyklu katechez o sakramentach - o chrzcie w wątku tu:

http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/katecheza-srodowa-nie-lekcewazmy-chrztu,10844.html#50700


A.D. 2016 rok

Papież na audiencji ogólnej: na mocy Chrztu możemy uważać się za braci

Image

Wspólna dla wszystkich wyznawców Chrystusa łaska Chrztu stała w centrum katechezy Ojca Świętego na środowej audiencji ogólnej. W ten sposób Franciszek nawiązał do trwającego w Kościele Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Papieskie rozważanie poprzedziło jednak odczytanie fragmentu Pierwszego Listu św. Piotra, w którym mowa jest o wybranym plemieniu, królewskim kapłaństwie, narodzie świętym, ludzie Bogu na własność przeznaczonym, który doznaje miłosierdzia (por. 1 P 2, 9-10). Na nim też została oparta dalsza refleksja.

Papież zauważył, że odczytany tekst został wybrany na obchody tego tygodnia przez grupę ekumeniczną z Łotwy, której zadanie to powierzyły Światowa Rada Kościołów i Papieska Rada ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Franciszek zwrócił przy tym uwagę, że pośrodku katedry luterańskiej w Rydze znajduje się chrzcielnica pochodząca z XII wieku, czyli z czasów, kiedy ziemie łotewskie ewangelizował św. Meinhard. Jest ona „wymownym znakiem początków wiary uznawanych przez wszystkich łotewskich chrześcijan, katolików, luteranów i prawosławnych. Te początki to nasz wspólny Chrzest” – powiedział Ojciec Święty.

Papież nawiązał do Soboru Watykańskiego II, który stwierdza, że „Chrzest stanowi sakramentalny węzeł jedności między wszystkimi, którzy zostali przez niego odrodzeni” (Unitatis redintegratio, 22). Przypomniał także, że przytoczony tu Pierwszy List św. Piotra skierowany był do pierwszego pokolenia chrześcijan, aby im uświadomić dar otrzymany wraz ze Chrztem oraz wymagania, jakie on za sobą pociąga. Również my wszyscy w tym Tygodniu Modlitwy o Jedność jesteśmy wezwani, by to wszystko odkrywać i czynić to razem, wykraczając poza nasze podziały.

„Przede wszystkim wspólny dla nas Chrzest oznacza, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy zbawienia, odkupienia, wyzwolenia od zła. Ten aspekt negatywny Pierwszy List św. Piotra nazywa «ciemnościami», kiedy stwierdza: «Bóg was wezwał z ciemności do przedziwnego swojego światła». Jest to doświadczenie śmierci, które Chrystus przyjął na siebie. W Chrzcie symbolizowane jest ono przez zanurzenie w wodzie, po którym następuje wynurzenie, będące symbolem zmartwychwstania do nowego życia w Chrystusie. Kiedy my chrześcijanie mówimy, że mamy jeden wspólny Chrzest, to stwierdzamy, że my wszyscy – katolicy, protestanci i prawosławni – podzielamy doświadczenie, że zostaliśmy wezwani ze strasznych, wyobcowujących ciemności na spotkanie z Bogiem żywym, pełnym miłosierdzia. Niestety wszyscy doświadczamy egoizmu, który rodzi podziały, zamknięcie, pogardę. Wyjść na nowo od Chrztu oznacza odnaleźć źródło miłosierdzia, źródło nadziei dla wszystkich, ponieważ nikt nie jest wykluczony z Bożego miłosierdzia” – powiedział Papież.

Patrząc na Chrzest w perspektywie Bożego miłosierdzia Franciszek wskazał, że winno ono być silniejsze od istniejących podziałów. A konkretne, wspólne podejmowanie dzieł dobroczynnych może być świadectwem jedności chrześcijan.

„Współudział w tej łasce tworzy między nami chrześcijanami nierozerwalną więź, tak że na mocy Chrztu możemy naprawdę uważać się wszyscy za braci. Naprawdę jesteśmy świętym ludem Bożym, chociaż z powodu naszych grzechów nie jesteśmy ludem w pełni zjednoczonym. Miłosierdzie Boże działające w Chrzcie jest silniejsze od naszych podziałów. Ono jest silniejsze! Na tyle, na ile przyjmujemy łaskę miłosierdzia, stajemy się coraz bardziej ludem Boga i stajemy się też zdolni, by głosić wszystkim Jego wspaniałe dzieła, wychodząc właśnie od prostego i braterskiego świadectwa jedności. My chrześcijanie możemy głosić wszystkim moc Ewangelii, podejmując wspólnie uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy. Jest to konkretne świadectwo jedności między nami chrześcijanami: protestantami, prawosławnymi, katolikami” – powiedział Franciszek.

Kończąc rozważanie Papież przypomniał, że wszyscy chrześcijanie ze względu na łaskę Chrztu otrzymali miłosierdzie Boga i zostali przyjęci do Jego Ludu.

„Wszyscy – katolicy, prawosławni i protestanci – tworzymy królewskie kapłaństwo i lud święty. Oznacza to, że mamy wspólną misję, którą jest przekazywanie otrzymanego miłosierdzia innym, począwszy od najuboższych i opuszczonych. Podczas tego Tygodnia Modlitwy prośmy, abyśmy my wszyscy, uczniowie Chrystusa, znaleźli sposób współpracy, aby nieść miłosierdzie Ojca po całej ziemi” – powiedział Ojciec Święty.

Do głównej myśli swojej katechezy Franciszek nawiązał również w słowie skierowanym do Polaków.

„Serdeczne pozdrowienie kieruję do polskich pielgrzymów. Moi drodzy, podczas tego Tygodnia Modlitwy o jedność chrześcijan prośmy Chrystusa, abyśmy wszyscy, jako Jego uczniowie świadomi zakorzenienia w Jego miłości przez sakrament Chrztu, znaleźli sposób współpracy, aby nieść miłosierdzie Ojca aż po krańce świata. Niech wam Bóg błogosławi!” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 17:49, 19 Lip 2021, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)