Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Msza papieska: ostrzeżenie przed bałwochwalstwem pieniądza Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:04, 21 Wrz 2013 Powrót do góry

Poranna Msza papieska: ostrzeżenie przed bałwochwalstwem pieniądza

Image

Pieniądz psuje myślenie i wiarę, prowadząc nas na manowce. Z bałwochwalczego stosunku do pieniądza rodzi się bowiem próżność i pycha, które czynią nas „maniakami pustoty”. Mówił o tym Papież Franciszek podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do pierwszego czytania liturgicznego, w którym św. Paweł ostrzega przed chciwością. Papież zwrócił przy tym uwagę, że dotyczy to także spraw religii, które mogą stanowić zasłonę dla robienia własnych interesów. Takie podejście owocuje „korupcyjną mentalnością” będącą pułapką bez wyjścia.

„Nie możesz służyć Bogu i mamonie – mówił Papież. – Nie da się! Albo jedno, albo drugie! To nie jest komunizm, to czysta Ewangelia! To są słowa Jezusa! Co się dzieje z pieniądzem? Pieniądz daje ci na początek pewien dobrobyt. No dobrze, potem czujesz się trochę ważniejszy i przychodzi próżna chwała. Czytaliśmy o tym w psalmie, że ta próżność przychodzi. Ona do niczego nie służy, ale czujesz się kimś ważnym: to właśnie jest próżność. A stąd niedaleko do pychy, dumy. Są to trzy stopnie: bogactwa, próżność i pycha”.

Jak stwierdził Ojciec Święty, nikt nie może się zbawić za pieniądze. Jednak diabeł zawsze podsuwa te pokusy: samowystarczalności, zaszczytów i wreszcie pychy.

„Ktoś jednak powie: «Ale przecież znam Dziesięć Przykazań i żadne z nich nie mówi źle o pieniądzach. Przeciwko któremu z nich się grzeszy, gdy działa się dla pieniędzy?» – kontynuował Franciszek. – Odpowiadam: przeciwko pierwszemu! Grzeszysz bałwochwalstwem! Oto dlaczego: bo pieniądz staje się bożkiem, któremu oddajesz cześć! I dlatego Jezus mówi nam, że nie możemy służyć bożkowi pieniądza i Bogu żywemu. Albo jednemu, albo drugiemu. Pierwsi Ojcowie Kościoła – mówię o wieku III, między rokiem 200 i 300 – powiadali mocno: «Pieniądz to diabelskie łajno». Jest tak dlatego, że czyni nas bałwochwalcami, psuje nasz umysł pychą, sprawia, że stajemy się maniakami spraw próżnych i oddala nas od wiary, korumpuje”.

Papież Franciszek zachęcił zatem wiernych, cytując św. Pawła, do podążania „za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością wytrwałością, łagodnością”. Jak zaznaczył, wymaga to pewnej ascezy idącej pod prąd próżności i pychy, oraz łaski Bożej, by nie wpaść w pułapkę bałwochwalstwa pieniędzy.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:02, 15 Sty 2022, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:41, 20 Lis 2016 Powrót do góry

Franciszek na piątkowej Mszy: ksiądz a pieniądze

Image

Ludzie nie przebaczą księdzu przywiązania do pieniędzy; oby Pan dał nam łaskę chrześcijańskiego ubóstwa – mówił dziś Papież na porannej Mszy. Wśród obecnych w kaplicy Domu św. Marty byli sekretarze nuncjatur apostolskich, przybyli do Watykanu na Jubileusz pracowników papieskich przedstawicielstw dyplomatycznych.

Ojciec Święty nawiązał do dzisiejszej Ewangelii o Jezusie wyrzucającym ze Świątyni Jerozolimskiej sprzedawców, którzy dom Boży zamienili w jaskinię zbójców. Zwrócił uwagę, że Pan tłumaczy, gdzie leży ziarno zasiane przez antychrysta, ziarno nieprzyjaciela, które niszczy Królestwo Boże. Jest nim przywiązanie do pieniądza. „Serce przywiązane do pieniądza – powiedział Franciszek – to serce bałwochwalcze”. A Jezus mówi, że „nie można służyć dwom panom” – Bogu i mamonie. Człowiek jednak może wybrać.

„Pan Bóg, dom Pana Boga jest domem modlitwy. To spotkanie z Panem, z Bogiem miłości. Natomiast pieniądz stający się panem, który wchodzi do domu Bożego, ciągle usiłuje tam wejść. A ci, którzy wymieniali pieniądze czy zajmowali się sprzedażą, wynajmowali te miejsca od kapłanów – nieprawda? Wynajmowali od kapłanów i potem przychodziły pieniądze. To jest pan, który może zniszczyć nasze życie i może doprowadzić do tego, że je źle skończymy, nie zaznawszy szczęścia, radości służenia prawdziwemu Panu, który jako jedyny jest zdolny dać nam prawdziwą radość” – powiedział Ojciec Święty.

„To osobisty wybór” – powiedział Papież i zapytał: „Jaka jest wasza postawa wobec pieniędzy? Czy jesteście do nich przywiązani?”.

„Lud Boży, który ma wielkie wyczucie zarówno kiedy akceptuje, kanonizuje, jak i kiedy potępia – ponieważ może on potępiać – otóż lud Boży wybacza księżom wiele ułomności, wiele grzechów, ale dwóch nie może przebaczyć: przywiązania do mamony – gdy widzi księdza przywiązanego do pieniędzy, tego mu nie przebacza – i złego traktowania ludzi, kiedy ksiądz znęca się nad wiernymi – tego lud Boży nie może znieść, nie przebacza. Gdy są inne sprawy, inne słabości, inne grzechy... mówi wtedy: «Tak, on nie czuje się dobrze, biedny człowiek, jest sam, to jest to...» i stara się usprawiedliwić. Ale potępienie nie jest tak mocne i definitywne, lud Boży potrafił to zrozumieć. Status «pana», który ma pieniądze i prowadzi kapłana do tego, by był właścicielem firmy czy «księciem» i możemy iść jeszcze wyżej...” – kontynuował Ojciec Święty.

Następnie Papież przypomniał historię Racheli, żony patriarchy Jakuba z Księgi Rodzaju, która mimo zakazu ukrywała figurki bożków:

„To smutne, kiedy widzi się kapłana, który kończy swoje życie, jest w agonii, nieprzytomny, i krewnych zebranych wokół, którzy jak sępy patrzą, co mogliby zabrać. Zróbcie to, co miłe jest Panu Bogu: prawdziwy rachunek sumienia. «Panie, Ty jesteś moim Panem czy też – jak w przypadku Racheli – jest nim bożek ukryty w moim sercu, jest nim mamona?». I bądźcie odważni, bądźcie odważni. Dokonujcie wyboru. Pieniądze wystarczające, tyle ile ma uczciwy pracownik, oszczędności wystarczające, tyle ile ma uczciwy pracownik. Ale nie jest dozwolony interes, bo to bałwochwalstwo. Oby Pan dał nam wszystkim łaskę chrześcijańskiego ubóstwa. Łaskę tego ubóstwa robotników, którzy pracują, otrzymują godziwą zapłatę i nie szukają więcej” – mówił Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:03, 15 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)