Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież na Mszy: bronić się przed duchem światowości Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:31, 17 Lis 2015 Powrót do góry

Papież na poniedziałkowej Mszy: bronić się przed duchem światowości

Image

Papież w czasie Mszy w kaplicy Domu św. Marty

Humanizm, który zajmuje miejsce Jezusa, niszczy tożsamość chrześcijańską. A tej nie można wyprzedawać. To jedna z głównych myśli zawartych przez Papieża Franciszka w homilii na Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Ojciec Święty nawiązał m.in. do czytania z Pierwszej Księgi Machabejskiej. Mówi ona o królu Antiochu Epifanesie jako o „korzeniu wszelkiego grzechu”. Narzucił on bowiem Izraelowi pogańskie zwyczaje. Franciszek zauważa, że logika korzenia jest następująca: nie widać go, wydaje się, że jest nieszkodliwy, ale później rozrasta się i pokazuje całą prawdziwą rzeczywistość. Rzeczą całkiem nierozsądną było bowiem zawieranie przymierzy z narodami, od których Izraelici doświadczyli wcześniej wiele zła.

Wyjaśniając to czytanie, Papież nawiązał do trzech pojęć: światowości, apostazji i prześladowania. Światowość zachęca nas do robienia tego, czego chce świat. Jesteśmy w stanie nawet zaprzedać naszą tożsamość, by być tacy sami, jak inni. Franciszek zauważa, że wielu Izraelitów zaparło się wiary i odeszło od przymierza z Bogiem. To, co wydawało się im wtedy rozsądne, by być jak wszyscy inni, doprowadziło ostatecznie do zniszczenia.

„Wtedy król wydał dekret dla całego królestwa, że wszyscy mają być jednym narodem, mają tak samo myśleć. Światowość – każdy ma porzucić własne zwyczaje. Wszystkie narody dostosowały się do rozkazu króla. Również wielu Żydów zaakceptowało oddawanie mu czci. Składali ofiary bożkom i znieważali szabat. Apostazja. A więc światowość prowadzi cię do myślenia tak samo jak inni i do apostazji. Nie są aprobowane, nie są nam dozwolone różnice: wszyscy mają być tacy sami. Także w historii Kościoła, w historii to widzieliśmy. Myślę o konkretnym przypadku, kiedy świętom religijnym zmienia się nazwę. Boże Narodzenie ma już inną nazwę, by zatrzeć jego tożsamość” – powiedział Papież.

W Izraelu palono Księgi Prawa. A jeśli ktoś postępował zgodnie z nakazami Prawa, królewskie polecenie skazywało go na śmierć. Oto prześladowanie podjęte przez zatruty korzeń – kontynuował Papież. „Zawsze mnie to uderzało, że Pan podczas Ostatniej Wieczerzy, w tej długiej modlitwie, prosił o jedność dla swoich. I prosił Ojca, by ich wybawił od wszelkiego ducha tego świata, od jakiejkolwiek światowości, ponieważ światowość niszczy tożsamość. Światowość prowadzi do myślenia w jeden tylko sposób” – mówił Franciszek.

„Zaczyna się od korzenia, choć jest on mały, ale prowadzi do «ohydy spustoszenia», do prześladowania. To jest oszustwo światowości. I dlatego Jezus prosił Ojca podczas tej wieczerzy: «Ojcze, nie proszę Cię, byś ich zabrał ze świata, ale zachował ich od świata», od tej mentalności, od tego humanizmu, który przychodzi zająć miejsce prawdziwego człowieka, Jezusa Chrystusa; przychodzi zabrać nam chrześcijańską tożsamość i doprowadzić nas do myślenia na jeden tylko sposób. «Wszyscy tak robią, dlaczego zatem nie my?». Teraz, w tych czasach, musimy o tym myśleć: jaka jest moja tożsamość? Jest chrześcijańska czy światowa? Albo czy uważam się za chrześcijanina, ponieważ jako dziecko zostałem ochrzczony czy też urodziłem się w chrześcijańskim kraju, gdzie wszyscy są chrześcijanami? Światowość, która powoli wchodzi, rośnie, usprawiedliwia się i zaraża. Rośnie jak ten korzeń, podaje racje: «Ależ, róbmy tak jak wszyscy ludzie, nie różnimy się od nich». Zawsze szuka usprawiedliwienia i ostatecznie zaraża, a stąd przychodzi wiele zła” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał, że czytania w tych ostatnich dniach roku liturgicznego napominają nas, by wystrzegać się trujących korzeni, które oddalają nas od Pana.

„I prośmy Pana za Kościół, aby Pan chronił go od wszelkich form światowości. Aby Kościół zawsze miał taką tożsamość, jaką ustalił Jezus Chrystus; abyśmy wszyscy mieli tożsamość, jaką otrzymaliśmy na Chrzcie, i aby ta tożsamość nie została odrzucona dlatego, że chcemy być jak inni, ze względu na «normalność». Niech Pan da nam łaskę, abyśmy zachowali i ustrzegli naszą chrześcijańską tożsamość przeciwko duchowi światowości, który zawsze wzrasta, uzasadnia swoje racje i zaraża” – powiedział Franciszek.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 23:19, 14 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:36, 20 Lis 2015 Powrót do góry

Papież na Mszy: aby Kościół nie uległ duchowi światowości

Image

Kościół nie może być przywiązany do władzy i pieniędzy. Jego siłą i radością jest słowo Jezusa – mówił Papież na porannej Eucharystii w Domu św. Marty. Franciszek komentował najpierw pierwsze czytanie z Księgi Machabejskiej, w którym opisana jest rekonsekracja świątyni jerozolimskiej po tym, jak została ona sprofanowana przez pogan i ducha światowości. Lud Boży świętuje, ponieważ odzyskał własną tożsamość. Na marginesie Papież zauważył, że prawdziwą radość i umiejętność świętowania daje jedynie wiara, wierność Przymierzu. Duch światowy może zaoferować co najwyżej trochę rozrywki i zgiełku, ale świętować nie potrafi.

Franciszek przeszedł z kolei do refleksji nad fragmentem Ewangelii, w którym Jezus wyrzuca kupców ze świątyni. Zaczął w niej bowiem znowu dominować duch światowości, wypierając adorację Boga Żywego. Świątynia jest tu – jak zauważył Papież – obrazem Kościoła, który nieustannie musi się zmagać z pokusą światowości i żądzą władzy, która nie jest zgodna z wolą Jezusa.

„W Kościele zawsze występuje ta pokusa korupcji. Jest tak, kiedy Kościół zamiast dochowywać wierności Panu Jezusowi, Bogu pokoju, radości, zbawienia, przywiązuje się do pieniędzy i władzy. To właśnie dzieje się w tej Ewangelii. Owi przełożeni kapłanów, uczeni w Piśmie byli przywiązani do pieniędzy, do władzy, i zapomnieli o duchu. A chcąc się usprawiedliwić, pokazać, że są sprawiedliwi i dobrzy, zamienili ducha wolności w Panu na rygoryzm. Zatracili poczucie Boga, a także umiejętność radowania się, wychwalania Boga, bo przywiązali się do pieniędzy i władzy, do pewnej formy światowości” – powiedział Papież.

Choć ze świątyni zostali wyrzuceni nie kapłani, lecz ci, którzy w świątyni robili interesy, to jednak również w kapłanach i uczonych w Piśmie narasta gniew przeciw Jezusowi. Oni także mieli w tym swój interes.

„Przełożeni kapłanów i uczeni w Piśmie byli z nimi związani: mieli swój «święty udział w zyskach». Dostawali go od nich. I przywiązali się do pieniędzy, czcili ten «święty udział». Ewangelia jest bardzo mocna. Mówi, że przełożeni kapłanów i uczeni chcieli zabić Jezusa. Podobnie jak w czasach Judy Machabejczyka. Ale nie wiedzieli, jak to zrobić, bo cały lud był wsłuchany w słowa płynące z ust Jezusa. Mocą Jezusa jest Jego słowo, Jego świadectwo, Jego miłość. A gdzie jest Jezus, nie ma miejsca na światowość, nie ma miejsca na korupcję. Tę walkę prowadzi każdy z nas. Codziennie prowadzi ją Kościół. Zawsze Jezus, zawsze z Jezusem, wsłuchani w słowa Jego ust. I nigdy nie szukać zabezpieczenia w rzeczach, które należą do innego władcy. Jezus nam powiedział, że nie można dwóm Panom służyć: albo Bóg, albo bogactwa; albo Bóg, albo władza” – powiedział Franciszek.

W tym kontekście Papież zachęcił, by modlić się za Kościół i pomyśleć o tak wielu męczennikach, którzy cierpią i umierają, bo nie przyjmują ducha światowości, nie poddają się dominującej mentalności i nie godzą się na apostazję. „Pomyślmy o nich, będzie to dla nas z pożytkiem. I prośmy też o łaskę, abyśmy nigdy nie ulegali temu procesowi rozkładu, który prowadzi do światowości, a ona przywiązuje nas do pieniędzy i władzy” – powiedział Ojciec Święty.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 23:20, 14 Sty 2022, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)