Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież na Mszy: módlmy się o nieuleganie zniewoleniu Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:39, 31 Sty 2016 Powrót do góry

Papież na Mszy w piątek: módlmy się o nieuleganie zniewoleniu

Image

Papież Franciszek podczas Mszy w kaplicy Domu św. Marty

Powinniśmy modlić się, by słabości, które są przyczyną naszych grzechów, nas nie zniewoliły. To jedna z głównych myśli podjętych przez Franciszka podczas piątkowej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Homilię Papież oparł na biblijnej historii Dawida i Batszeby z Drugiej Księgi Samuela. Podkreślił, że diabeł zniewala w taki sposób, że grzesznicy nie odczuwają już potrzeby Bożego przebaczenia.

Można grzeszyć na wiele sposobów i zawsze można prosić Boga o przebaczenie. Nie można też wątpić, że je otrzymamy. Problem zaczyna się jednak wtedy, gdy jesteśmy zniewoleni i do złej rzeczy wciąż powracamy. Franciszek podkreśla, że człowiek zniewolony nie widzi potrzeby przebaczenia. Coś takiego przeżywał Dawid, kiedy zakochał się w Batszebie, żonie Uriasza, który w tym czasie walczył na wojnie. Król uwiódł ją, i gdy powiedziała mu, że jest z nim w ciąży, wymyśla plan, jak ukryć swoje cudzołóstwo. Wzywa Uriasza do siebie, później każe mu iść odpocząć do swego domu. Ten jednak, jako prawy żołnierz, nie może tego zrobić. Dawid zatem próbuje go upić, ale nawet wtedy Uriasz nie zgodził się na wejście do swego domu.

„To stało się pewną trudnością dla Dawida. I zastanawia się: niestety, muszę to zrobić. I napisał list z poleceniem, jak słyszeliśmy: «Postawcie Uriasza tam, gdzie walka będzie najbardziej zażarta, potem odstąpcie go, aby został ugodzony i zginął». To wyrok śmierci. Ten człowiek wierny, wierny prawu, wierny swemu ludowi, wierny swemu królowi, wiezie ze sobą wyrok śmierci” – powiedział Papież.

Dawid jest święty, ale jest też grzesznikiem. Ulega pożądaniu mimo tego, że przecież Bóg go tak bardzo umiłował. Franciszek podkreśla, że wielki i szlachetny Dawid czuje się pewnie, bo jego panowanie było silne. I cudzołóstwo zmobilizowało w nim wszystkie siły, by to jakoś naprawić, ale niestety w sposób błędny. Każe zamordować lojalnego człowieka zrzucając winę na toczącą się wojnę.

„To jest taki moment w życiu Dawida, który pokazuje nam sytuację, przez którą wszyscy możemy przejść w naszym życiu. Jest to przejście od grzechu do zniewolenia. To robi Dawid. Czyni pierwszy krok do zniewolenia. Ma władzę, ma siłę. I to skorumpowanie jest grzechem, któremu łatwiej ulegają wszyscy, którzy mają jakąś władzę, także władzę kościelną, zakonną, ekonomiczną, polityczną. To diabeł sprawia, że czujesz się bezpiecznie, «mogę to zrobić»” – powiedział Papież.

Zniewolenie zrujnuje serce tego, który jako dzielny młodzieniec wyszedł naprzeciw Filistyna i zabił go kamieniem z procy. Franciszek podkreśla, że przychodzi taki moment, w którym przyzwyczajamy się do grzechu i mamy tak wielkie poczucie władzy i bezpieczeństwa, że grzech przestaje być grzechem, a staje się zniewoleniem. „Najgorszą rzeczą w zniewoleniu jest to, że zniewolony nie czuje potrzeby proszenia o przebaczenie” – podkreślił Papież.

„Módlmy się dziś za Kościół, począwszy od nas samych, za Papieża, biskupów, kapłanów, ludzi konsekrowanych, za wiernych świeckich: «O Panie, ratuj nas, zachowaj nas od zniewolenia! Tak, grzesznikami jesteśmy Panie wszyscy, ale nigdy zniewolonymi! Prośmy o tę łaskę” – mówił Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:06, 30 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 16:40, 31 Sty 2016 Powrót do góry

Papieska Msza u św. Marty: o grzechu Dawida i krzywdzie Uriasza
(...)
http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/papiez-o-grzechu-dawida-i-krzywdzie-uriasza,10986.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:10, 30 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:18, 01 Lut 2016 Powrót do góry

Papież na Mszy o pokorze i leczeniu ze zniewolenia grzechem

Image

Pokora jest drogą do świętości. Myśl tę podjął Papież podczas poniedziałkowej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii nawiązał do historii króla Dawida, który świadom swoich grzechów przyjmuje upokorzenie w duchu zaufania Panu. Przypomniał, że Bóg zawsze przebacza grzechy, ale rany, które po nich zostają, są czasem trudne do uleczenia.

Franciszek zauważył, że król Dawid był o krok od zniewolenia grzechem, ale posłany do niego przez Boga prorok Natan uzmysłowił mu zło, które popełnił. Zdaniem Ojca Świętego Dawid jest grzesznikiem, ale nie zniewolonym, bo wciąż ma świadomość niegodziwości tego, co uczynił.

„Trzeba szczególnej łaski, by przemienić serce kogoś zniewolonego. A Dawid miał serce szlachetne, wyznał: «Tak, to prawda, zgrzeszyłem!», uznając swoją winę. A co powiedział Nathan? «Pan odpuszcza ci też twój grzech, ale zepsucie, które zasiałeś, będzie wzrastało. Zabiłeś niewinnego człowieka, by ukryć swoje cudzołóstwo. Miecz nie oddali się od domu twojego na wieki». Bóg przebacza grzech, Dawid się nawraca, ale rany zniewolenia trudno się goją. Widzimy to w tak wielu miejscach na świecie” – powiedział Papież.

W biblijnej historii Dawid musi skonfrontować się ze swoim synem Absalomem, który prowadzi z nim wojnę. W tej sytuacji Dawid zebrał wiernych sobie ludzi i postanowił opuścić miasto, pozostawiając tam Arkę Przymierza. Nie chce jej użyć do swojej obrony. Została ona bowiem dana przez Boga, by wybawiać Jego lud. Franciszek podkreśla, że to właśnie jest droga świętości Dawida, który po upadku i grzechu wraca na właściwą drogę. Król opuszcza zatem miasto płacząc i z nakrytą głową. Tam pojawia się człowiek, który przeklina go i rzuca w niego kamieniami. Dawid jednak z pokorą przyjmuje także i to. Tłumaczy innym, że człowiek ten przeklina go dlatego, iż sam Pan powiedział mu: «Przeklinaj Dawida».

„Dawid rzekł do swoich sług: «Mój własny syn, który wyszedł z wnętrzności moich, nastaje na moje życie». Absalom. I dalej mówił: «Cóż dopiero ten Beniaminita? Pozostawcie go w spokoju, niech przeklina, gdyż Pan mu na to pozwolił». Król Dawid umie czytać znaki czasu. To jest moment jego upokorzenia, to chwila, w której płaci za swoją winę. «Może wejrzy Pan na moje utrapienie i odpłaci mi dobrem za to dzisiejsze przekleństwo» – mówi król i oddaje się w ręce Pana. To jest droga, jaką Dawid przeszedł od chwili zniewolenia aż do tego oddania się w ręce Pana. I to jest świętość. To jest pokora” – powiedział Franciszek.

Papież zauważył, że gdy ktoś zarzuci nam coś złego, to od razu bronimy się mówiąc, że to nie nasza wina. Natomiast pokory nasze serca uczą się tylko wtedy, gdy doświadczają upokorzeń. „Jeśli nie jesteś w stanie przyjąć jakiegokolwiek upokorzenia w twoim życiu, nie jesteś pokorny” – mówił Ojciec Święty.

„Jedynym sposobem do uzyskania pokory jest upokorzenie. Droga do finału historii Dawida, którą jest świętość, wiedzie przez upokorzenia. Droga do świętości, którą Bóg daje swoim dzieciom, daje Kościołowi, wiedzie przez upokorzenia Jego Syna, który pozwala, by Go obrażano, który daje się prowadzić niesprawiedliwie na krzyż. I ten Syn Boży, który się uniża, jest drogą do świętości. A Dawid swoją postawą zapowiada to upokorzenie Jezusa. Prośmy Pana o łaskę dla każdego z nas, dla całego Kościoła, o łaskę pokory, ale także łaskę zrozumienia, że nie można być pokornym bez upokorzenia” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 18:11, 30 Sty 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)