Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Izrael: Śmieszność tradycyjnych obyczajów ortodoksów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:07, 25 Lis 2011 Powrót do góry

Windą mimo szabasu

„Koszerna wieprzowina” to kolejny pomysł na ominięcie zakazów judaizmu.

Zgodnie z zasadami koszerności Żydzi nie mogą jeść wieprzowiny. Mimo to w Izraelu powstaje wiele restauracji – często prowadzą je imigranci z Rosji – w których podawane są zakazane dania. Powoduje to oburzenie pobożnych Żydów. Problem postanowił rozwiązać naczelny rabin Izraela Jona Metzger. Dzięki niemu już niedługo wszyscy Żydzi będą mogli "legalnie" delektować się smakiem schabowego.

Zamierza on zezwolić na import z Hiszpanii genetycznie zmodyfikowanych gęsi, którym naukowcy nadali smak wieprzowiny. Podobno trzech nieżydowskich szefów kuchni spróbowało już mięsa i uznało, że smakuje tak samo jak bekon. – Żydowskie prawo nie zabrania jedzenia gęsi, niezależnie od ich smaku. Ważne, żeby były uśmiercane zgodnie z zasadami koszerności – powiedział Metzger.

– To tylko jeden ze sposobów na oszukanie Pana Boga – mówi "Rz" znany jerozolimski prawnik Uri Huppert. – Weźmy choćby koszerne windy. W szabas ortodoksi nie mogą mieć kontaktu z elektrycznością. Ale jednocześnie nie chce im się wchodzić schodami na 15. piętro. Programują więc wcześniej windy w taki sposób, by jeździły bez przerwy z góry na dół, zatrzymując się na wszystkich piętrach. Chyba że w budynku są dwie windy. Wtedy jedna staje na piętrach parzystych, a druga na nieparzystych.

Według Hupperta podobne praktyki mają swoje korzenie w Polsce. Przed wojną w kursujących w sobotę pociągach można było spotkać Żydów siedzących na butelkach z wodą. W szabas ortodoksi mają bowiem zakaz podróżowania, chyba że płyną statkiem i poruszają się po wodzie. Butelka miała więc zastąpić morze czy rzekę.

Turyści odwiedzający Jerozolimę mogą zauważyć, że wokół dzielnic ortodoksów ciągną się – obwiązane wokół słupów – sznurki. Wzięło się to stąd, że w średniowiecznej Polsce rabini w określone dni nakazali Żydom chodzić tylko w zamkniętej przestrzeni murów miejskich. Ponieważ Izrael nie pozwolił ortodoksom na wybudowanie takich murów, musieli zadowolić się sznurkami.

Izraelscy specjaliści zbudowali natomiast specjalne koszerne lodówki, w których w szabas po otwarciu drzwiczek nie zapala się światło. A także koszerne telefony, w których nie trzeba naciskać guzików, aby zadzwonić. Niedawno premier Beniamin Netanjahu kupił 12 takich aparatów (330 dol. każdy), aby móc przez cały tydzień kontaktować się ze swoimi pobożnymi doradcami.

W trakcie szabasu pobożny Żyd nie może mieć do czynienia z pieniędzmi. Nie może również płacić za usługi wykonane podczas tego święta. Co więc zrobić, jeżeli na sobotę wynajęło się opiekunkę do dziecka? Izraelscy rabini mają na to pytanie prostą odpowiedź: zapłacić jej w niedzielę. Należy ją jednak przy tym poprosić, by wykonała jakąś prostą pracę. Umyła jeden talerz czy podniosła z ziemi papierek. Wtedy można jej ze spokojnym sumieniem wręczyć wynagrodzenie za sobotę, ale powiedzieć, że to pieniądze za pracę niedzielną.

– Niestety wielu ortodoksów, chcąc przestrzegać tradycyjnych obyczajów i jednocześnie normalnie żyć, naraża się na śmieszność – mówi Uri Huppert. – Póki dotyczy to ich samych, nikomu to nie przeszkadza. Problem w tym, że często płaci za to całe społeczeństwo. Nietrudno sobie wyobrazić, ile prądu zużywają koszerne windy. Niestety – dodaje walczący o prawa świeckich Izraelczyków jerozolimski prawnik – rząd Izraela nie chce się narażać ortodoksom i na to wszystko przyzwala.

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:11, 25 Lis 2011 Powrót do góry

O tej gęsi koszernej hodowanej w Hiszpanii, "Rzeczpospolita" pisała wcześniej:

Gęś koszerna z urodzenia

Naczelny rabin aszkenazyjski Yona Metzger ogłosił, że udało się znaleźć koszerny zamiennik dla wieprzowiny. Spożywanie wieprzowiny w judaizmie jest surowo zakazane

Produktem okazała się hodowana w Hiszpanii gęś.

Gęsie mięso zostało poddane dokładnym badaniom. Wykazało one, że nawet ortodoksyjni wyznawcy judaizmu mogą je włączyć do swego jadłospisu.

Pomimo tego, że w Izraelu wieprzowina, jako niekoszerna, jest zakazana, to zapotrzebowanie na nią gwałtownie wzrosło po tym, jak w latach 90. przybyli do Izraela emigranci z byłego ZSRR. Powstała sieć sklepów o nazwie „Tiw Tam", gdzie można nabyć wędliny i mięso wieprzowe.

Wieprzowina i produkty z niej wytworzone budzi sprzeciwy rabinów, stąd ich zainteresowanie gęsiami w Hiszpanii.

[link widoczny dla zalogowanych]

Faktycznie Laughing kogo oni oszukują? Pana Boga czy siebie?
Zobacz profil autora
Musashi
Użytkownik


Dołączył: 11 Gru 2010
Posty: 22 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 12:39, 25 Lis 2011 Powrót do góry

«Słuchajcie Mnie, wszyscy, i zrozumiejcie! Nic nie wchodzi z zewnątrz w człowieka, co mogłoby uczynić go nieczystym; lecz co wychodzi z człowieka, to czyni człowieka nieczystym. Kto ma uszy do słuchania, niechaj słucha!». Gdy się oddalił od tłumu i wszedł do domu, uczniowie pytali Go o to przysłowie. Odpowiedział im: «I wy tak niepojętni jesteście? Nie rozumiecie, że nic z tego, co z zewnątrz wchodzi do człowieka, nie może uczynić go nieczystym; bo nie wchodzi do jego serca, lecz do żołądka i na zewnątrz się wydala». Tak uznał wszystkie potrawy za czyste. I mówił dalej: «Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym. Z wnętrza bowiem, z serca ludzkiego pochodzą złe myśli, nierząd, kradzieże, zabójstwa, cudzołóstwa, chciwość, przewrotność, podstęp, wyuzdanie, zazdrość, obelgi, pycha, głupota. Całe to zło z wnętrza pochodzi i czyni człowieka nieczystym».

Mk. 7, 14 -23

No ale nauczanie Tego Żyda im nie odpowiadało i tak jest do dziś i będzie pewno do skończenia świata. Uchylić, wypaczyć przykazania Boże a na ich miejsce wprowadzić własne przykazania. Chyba wiadomo kto za tym stoi. Niestety.A wystarczyło by się tylko nawrócić i uwierzyć Temu Żydowi. Niby taka mała rzecz a taka wielka jednocześnie. Tylko uwierzyć że nie tysiące zakazów i nakazów zbawiają lecz Bóg. Jak to jest że człowiek sam wszystko utrudnia i komplikuje? Znaczy się nie całkiem sam lecz pewno z udziałem jednego pomocnika, "przyjaciela" ludzkości.


Ostatnio zmieniony przez Musashi dnia Pią 12:44, 25 Lis 2011, w całości zmieniany 5 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:29, 25 Wrz 2013 Powrót do góry

Koszerny smartfon przekona ortodoksów? Nie każdy będzie mógł go kupić

Na izraelski rynek wchodzi koszerny smartfon. Izraelczycy, po Brytyjczykach, posiadają najwięcej smartfonów na świecie. Wyjątkiem są ultraortodoksyjni Żydzi odcięci religijnymi nakazami od technologicznych nowinek

Koszerny smartfon może to zmienić.

Haredim - mężczyźni z pejsami, w chałatach (długich czarnych płaszczach), niekiedy w rajtuzach, czasem przewiązani pasem, w czarnych kapeluszach na głowie - szybkim krokiem, niekiedy truchtem, przemierzają uliczki starego miasta Jerozolimy w drodze do Ściany Płaczu. W pośpiechu, żeby nie marnować cennego czasu na inne rzeczy niż modlitwę i studiowanie Tory.

Ubiór wyróżnia ich z tłumu pielgrzymów i turystów. Czasem, gdy w największym upale w środku lata ulicą idzie chasyd w futrzanej czapie, wywołuje to jeszcze większe zdziwienie. Ale jeszcze bardziej szokujące jest połączenie tej wiekowej tradycji z technologią - telefonem, bluetoothem w uchu, słuchawkami.

Telefony komórkowe, symbole nowoczesności, długo były uznawane za niekoszerne, czyli za niezgodne z religijnymi wymogami ultraortodoksyjnego judaizmu. Dopiero w roku 2006 wszedł na rynek telefon koszerny: pozbawiony poczty głosowej, dostępu do internetu i możliwości wysyłania sms-ów.

W zeszłym roku, gdy świeccy Izraelczycy ekscytowali się wejściem na rynek nowego iPhone'a 5, ultraortodoksyjny rabin Lior Glazer publicznie rozbił smartfon młotkiem. Inny szanowany rabin Chaim Kaniewski nakazał posiadaczom smartfonów spalić je. Religijna prasa i tablice ogłoszeniowe typowe dla dzielnic haredim pełne były krytyki smartfonów, przede wszystkim ze względu na zapewniany przez nie łatwy dostęp do świeckiej kultury, wiadomości, internetu i treści pornograficznych.

Wielu haredim nie ma telewizora i komputerów właśnie z obawy przed byciem narażonym na nieskromne treści. Z drugiej strony rosnąca liczba religijnych Żydów pracuje w sektorze high-tech, prowadzi własne biznesy i potrzebuje dostępu do koszernej technologii.

Odpowiedzią jest wchodzący właśnie na rynek zmodyfikowany telefon Nexus 4 z ograniczonymi możliwościami przeglądarki. Telefon przygotowuje gałąź biznesowego imperium Rami Levy'ego. Telefony będą miały dostęp do skrzynki mejlowej, sms-ów, przychodzących i wychodzących połączeń.

Dostępne będą niektóre aplikacje zatwierdzone wcześniej przez rabinów - w tym oferujące dostęp do usług bankowych czy ubezpieczeniowych. Wśród koszernych aplikacji jest też popularny izraelski Waze, pozwalający na nawigację po drogach z uwzględnieniem korków i objazdów, o których informują się nawzajem kierowcy w rzeczywistym czasie.

Izraelskie media piszą, że nie każdy będzie mógł kupić taki telefon. Wnioski o telefon składane przez młodych studentów religijnych szkół - jesziw - zostaną raczej odrzucone, bo ci mają skupiać się na nauce. Potrzebne będzie też pozwolenie od rabina.

Telefon, który na rynek wyjdzie pod koniec października, będzie kosztował od 450 dol. do 530 dol. w zależności od pojemności pamięci.

Jego konkurentem jest LG Optimus L7 II - telefon zatwierdzony przez specjalny Rabiniczny Komitet ds. Komunikacji, zajmujący się walką z technologią oferującą "nieskromne treści". Koszerny Optimus ma jeszcze mniej opcji niż model Levy'ego, gdyż nie da się z niego dzwonić, ani odbierać telefonów. Bardziej przypomina tablet niż komórkę.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)