Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nowy zwierzchnik anglikanów: abp Justyn Welby i jego rządy Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:36, 11 Lip 2013 Powrót do góry

Wielka Brytania: abp Welby o biskupstwie kobiet

Image

Zwierzchnik anglikanów opowiada się zdecydowanie za wprowadzeniem biskupstwa kobiet. Nie liczy się przy tym ani ze względami dialogu ekumenicznego z katolikami i prawosławnymi, dla których jest to doktrynalnie niedopuszczalne, ani nawet ze sprzeciwami we własnym Kościele. A co ciekawe, pochodzą one zwłaszcza ze strony wiernych świeckich.

Abp Justin Welby chciałby wyświęcić pierwszą kobietę na biskupa „tak szybko, jak tylko to będzie możliwe”. Decyzję o dopuszczalności takich święceń muszą jednak przyjąć co najmniej dwie trzecie członków każdej z trzech izb anglikańskiego synodu generalnego, mianowicie: biskupów, duchowieństwa i świeckich. W listopadzie ub. r. w izbie świeckich nie zebrano wystarczającej liczby głosów za biskupstwem kobiet. Obecnie cały synod opowiedział się 319 głosami za ponownym opracowaniem i przedyskutowaniem odnośnego projektu prawnego, przy 84 głosach przeciw i 22 wstrzymujących się. Dużo głosów przeciwnych pochodzi z izby świeckich. Zapewne więc znów nie zbierze się tam wystarczająca większość dwóch trzecich głosów, by dopuścić w Kościele anglikańskim na terenie Anglii święcenie kobiet na biskupów. Natomiast w niektórych innych gałęziach Wspólnoty Anglikańskiej kobiety zostały już do takich święceń dopuszczone.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 20:27, 08 Sty 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 18:38, 11 Lip 2013 Powrót do góry

O spotkaniu papieża Franciszka z abp. Justinem Welbym:

(...)

http://www.traditia.fora.pl/papiez-franciszek-wybrany-13-marca-a-d-2013-r,84/papiez-franciszek-pozostaje-konsekwentny-w-obu-anglikanskich,9958.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:31, 08 Sty 2014 Powrót do góry

Anglikanie usunęli grzech i szatana z obrzędów chrztu

Image

Na zdjęciu: prymas Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby i królowa Elżbieta, najwyższy zwierzchnik Kościoła anglikańskiego w Anglii

Kościół anglikański usunął grzech, szatana i skruchę z obrzędów chrztu. Abp Justin Welby zatwierdził właśnie nowy rytuał. Na razie nie zastępuje on poprzedniego, a jedynie stanowi wersję alternatywną, którą stosuje się już jednak w ponad tysiącu anglikańskich parafii. Rodzice i chrzestni nie muszą się już wyrzekać grzechu ani szatana. Nie deklarują też swego poddania Jezusowi Chrystusowi, bo poddaństwo źle się kojarzy, zwłaszcza kobietom.

Nowa formuła przewiduje jedynie wyrzeczenie się zła, wszelkich jego postaci oraz fałszywych obietnic. Zdaniem pomysłodawców kolejnej reformy liturgicznej nowa formuła jest bardziej zrozumiała i idzie z duchem czasu.

We Wspólnocie Anglikańskiej nie brak jednak krytyków nowego obrzędu. Zdaniem bp. Michaela Nazira-Ali Kościół banalizuje w ten sposób swoje nauczanie, uważając, by wszyscy czuli się jak w domu i nikogo nie urazić. Tym samym jednak chrzest został sprowadzony do banalnego powitania we wspólnocie Kościoła i nie ma już żadnego zakorzenienia w Bożych obietnicach. Inny członek Synodu Generalnego zaznacza, że zmiana rytuału jest konsekwencją faktu, iż większość anglikanów nie wierzy już piekło, grzech czy skruchę. Wystarczy złożyć ręce i uśmiechać się, by pójść do nieba. Nie tego jednak nauczał Jezus – mówi cytowany przez Daily Mail anglikański biskup.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:23, 07 Kwi 2014 Powrót do góry

Abp Welby: Kościół anglikański nie może się otworzyć na związki homoseksualne

Image

Jestem szczęśliwy, że nie jestem Papieżem i nie muszę ustalać definitywnego nauczania Kościoła – powiedział zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, odnosząc się do kwestii związków homoseksualnych. Przyznał, że wciąż waha się w tej sprawie. Zmaga się z tą kwestią niemal codziennie, a niekiedy i pośród nocy. Z jednej strony bowiem znajduje się w bardzo niekomfortowej sytuacji, kiedy musi powiedzieć „nie” dwóm kochającym się osobom. Z drugiej jednak musi przyznać, że zarówno Biblia, jak i cała tradycja Kościoła zawsze potępiały pozamałżeński seks, a za małżeństwo uznawały wyłącznie związek mężczyzny i kobiety.

Sprawa związków homoseksualnych zdominowała rozmowę abp. Wleby’ego ze słuchaczami Radia LBC. Anglikański hierarcha wielokrotnie zapewnił o swym szacunku dla osób homoseksualnych, przywołał też słowa Papieża Franciszka: „Kimże ja jestem, by sądzić takie osoby?” oraz wyraził ubolewanie z powodu złego traktowania gejów przez społeczeństwo i Kościół. Podkreślił jednak, że jakiekolwiek otwarcie Wspólnoty Anglikańskiej na homoseksualistów miałoby katastrofalne konsekwencje dla chrześcijan w takich krajach jak Sudan Południowy, Pakistan czy Nigeria. Zostaliby oni bowiem zlikwidowani w imię obrony przed homoseksualizmem – powiedział abp Welby. Oświadczył, że stał już nad masowym grobem niemal 400 chrześcijan w Sudanie Południowym, którzy zginęli właśnie z powodu kontrowersyjnych decyzji podjętych przez ich amerykańskich współwyznawców.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:28, 07 Kwi 2014 Powrót do góry

Biblia wyraźnie o tym mówi, jak i całe nauczanie Kościoła w tym temacie (homoseksualizmu) jest jasne i klarowne. Na nic tu poglądy i opinie co się komu podoba a co nie.

Homoseksualizm - co mówi Pismo Św.?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/homoseksualizm-co-mowi-pismo-sw,49.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:53, 14 Lip 2014 Powrót do góry

Cytat:
(...)
Zwierzchnik anglikanów opowiada się zdecydowanie za wprowadzeniem biskupstwa kobiet. Nie liczy się przy tym ani ze względami dialogu ekumenicznego (...)

Decyzja Kościoła Anglii: Kobiety będą biskupami

Image

Abp Canterbury Justin Welby

Obradujący w Yorku Synod Generalny anglikańskiego Kościoła Anglii zgodził się na święcenie kobiet na biskupów.

Decyzję tę muszą jeszcze zatwierdzić brytyjski parlament i królowa Elżbieta II, która jest głową tego Kościoła. 17 listopada wróci ona pod obrady Synodu, który ma ją uroczyście proklamować.

Jest więc prawdopodobne, że Kościół Anglii będzie miał pierwszą biskupkę jeszcze w tym roku. Kobiety pełnią już posługę biskupią w innych Kościołach anglikańskich - w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii i Australii.

W izbie biskupów 37 głosów opowiedziało się za święceniem biskupek, 2 przeciw i 1 wstrzymujący się, w izbie duchownych - 162 za, 25 przeciw i 4 wstrzymujące się, zaś w izbie świeckich - 152 za, 45 przeciw i 5 wstrzymujących się.

Dyskutowana w łonie Kościoła Anglii od pół wieku kwestia była już przedmiotem głosowania na Synodzie w 2012 r., jednak wówczas na święcenie biskupek nie zgodzili się świeccy.

Święcenie kobiet na biskupów wspierał zarówno obecny prymas Kościoła abp Justin Welby, jak i premier David Cameron, który oświadczył w parlamencie, że wraz z tą decyzją Kościół Anglii okaże się „Kościołem nowoczesnym, współbrzmiącym ze społeczeństwem”.

Decyzja Synodu może utrudnić dialog ekumeniczny anglikanów z katolikami i prawosławnymi, którzy nie uznają święcenia kobiet na księży i biskupów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:45, 18 Gru 2014 Powrót do góry

Londyn: anglikańska biskupka, porażka ekumenizmu, podziały u anglikanów

Image

Mam nadzieję, że za 15 lat połowę naszego episkopatu będą stanowić kobiety – powiedział zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej abp Justin Welby, komentując mianowanie pierwszej biskupi dla anglikanów w Anglii. Decyzja ta definitywnie przekreśla szanse na pojednanie Kościoła anglikańskiego nie tylko z katolikami, ale również prawosławnymi. Patriarchat Moskiewski już w lipcu ostrzegał, że decyzja taka przyczyni się do pogłębienia podziałów między chrześcijanami i wykluczy też możliwość uznania przez prawosławnych sukcesji apostolskiej w Kościele anglikańskim.

Abp Justin Welby, choć formalnie opowiada się za ekumenizmem i czyni gesty świadczące o zbliżeniu, w rzeczywistości nie próbował powstrzymać nowych podziałów. To właśnie jego mediacji po objęciu najwyższego urzędu w Kościele anglikańskim przypisuje się przełamanie impasu w sprawie mianowania biskupek w macierzystym Kościele anglikanów.

Nowy arcybiskup Canterbury jest świadomy negatywnych konsekwencji, jakie ta decyzja będzie miła dla jedności nie tylko chrześcijan, ale również między samymi anglikanami. Ostatnio przyznał on, że prawdopodobnie nie uda się utrzymać jedności Kościoła anglikańskiego. Anglikanów podzielą właśnie biskupki oraz stosunek do homoseksualistów. Abp Welby doszedł do takiego przekonania po zakończonej właśnie wizytacji w różnych krajach świata. W łonie Wspólnoty Anglikańskiej umacnia się bowiem konserwatywno-ewangeliczna opozycja względem liberalnego nurtu. Jest ona zgrupowana w Towarzystwie Anglikanów Wyznawców. „Nam nie chodzi wcale o seks, ale o to, w jaki sposób pojmuje się nauczanie Biblii” – podkreśla Rod Thmas jeden z angielskich liderów tego nurtu.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:24, 30 Mar 2015 Powrót do góry

Kościół anglikański zatwierdza święcenia kobiet
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/w-brytania-ostry-spor-o-wyswiecanie-kobiet-biskupek,4468.html#49245


Wielka Brytania: „biskupka” w Izbie Lordów

Image

W Wielkiej Brytanii przyjęto ustawę, na której mocy „biskupki” kierujące diecezjami będą mogły zasiadać w Izbie Lordów. Pierwszą „biskupką” anglikańską, która od jesieni br. podejmie pracę w wyższej izby parlamentu, będzie to nowa zwierzchniczka diecezji Gloucester, Rachel Treweek.

Ta 52-letnia dotychczasowa „archidiakonka” z Hackney, jest trzecią kobietą mianowaną „biskupem” w tzw. Kościele Anglii. Pierwszą była Libby Lane, wyświęcona 26 stycznia na „biskupkę” pomocniczą w Chester, drugą zaś Alison White, która zostanie wyświęcona 3 lipca na „biskupkę” diecezji Hull, będącą sufraganią „arcybiskupstwa” Yorku. Obie jednak nie zajmują stanowisk dających prawo zasiadania w Izbie Lordów.

Według obowiązujących przepisów, z urzędu członkami Izby Lordów są tzw. arcybiskupi Canterbury i Yorku oraz „biskupi” Londynu, Durham i Winchesteru. Dwudziestu innych „biskupów” diecezjalnych wchodzi w jej skład według klucza starszeństwa. Przez pierwsze 10 lat obowiązywania nowego „biskupki” kierujące samodzielnymi diecezjami będą jednak miały pierwszeństwo w zajmowaniu miejsc w Izbie Lordów zwalnianych przez „biskupów”- mężczyzn.

Źródło: KAI

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:00, 03 Cze 2015 Powrót do góry

Anglikańskie "kapłanki" i "biskupki" mają nowy pomysł.

Londyńska organizacja „Kobiety i Kościół”, skupiająca anglikańskie kapłanki i biskupki, zaproponowała, aby Modlitwa Pańska rozpoczynała się od słów „Matko nasza, któraś jest w niebie”.


Sfeminizują modlitwę "Ojcze nasz"?

Image

Emma Percy

„Kiedy używamy jedynie męskich wyrażeń na określenie Boga, wzmacniamy ideę, że Bóg jest mężczyzną, a w ten sposób sugerujemy, że mężczyźni są bardziej podobni do Boga niż kobiety" – stwierdziła kapelanka prestiżowego Kolegium Trójcy Świętej (Trinity College) w Oxfordzie Emma Percy. Według niej, "to niesprawiedliwe, że kobiety uznaje się za mniej święte i mniej godne, aby reprezentować Chrystusa w świecie tylko dlatego, że Bóg jest określany zawsze jako On, a więc jako mężczyzna”.

Anglikański arcybiskup Canterbury Justin Welby powołał do zajęcia się tą sprawą specjalną komisję. Poinformowała ona, że rozważa się możliwość, aby każdy z wiernych sam wybierał sobie taki wariant najważniejszej modlitwy chrześcijańskiej, jaki mu bardziej odpowiada, tzn. „Matko nasza” albo „Ojcze nasz”.

Choć ewentualne zmiany są dopiero w stadium początkowych dyskusji i wymagałyby zatwierdzenia przez Synod Generalny, to jednak niektóre duchowne już teraz rozpoczęły w swoich parafiach feminizację różnych popularnych w Kościele anglikańskim modlitw.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 21:30, 05 Sty 2016 Powrót do góry

Anglikanie nad przepaścią

Image

Abp Welby z królową Elżbietą

Coraz bardziej prawdopodobne jest, że mające się rozpocząć za tydzień w Canterbury światowe spotkanie przywódców Kościołów Anglikańskich z 38 krajów zakończy się ostatecznym podziałem Kościoła Anglikańskiego. Kością niezgody jest sprawa małżeństw dla gejów i wyznaczanie na biskupów homoseksualistów, żyjących ze swoimi partnerami.

Od 8 do 12 przewódców z Kościołów w Afryce i Azji zapowiada, że opuszczą spotkanie pierwszego dnia, jeśli biskupi-geje nie wyrażą skruchy lub nie usunie ich ze spotkania przywódca wspólnoty anglikańskiej abp Justin Welby. Możliwe jest również, że konserwatywni biskupi z Trzeciego Świata pociągną za sobą podobnie myślących anglikanów w samej Wielkiej Brytanii, co będzie szczególnym ciosem dla arcybiskupa Canterbury, który pragnie za wszelką cenę utrzymać jedność swojego Kościoła. Aby to zrobić duchowy przewódca anglikanów proponował by stworzyć w obrębie jednego Kościoła dwie moralności: jedna uznająca homoseksualizm za normalny przejaw ludzkiej seksualności, druga uznająca go za sprzeczny z wolą Boga.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:17, 09 Sty 2016 Powrót do góry

Anglikanie odwołują się do autorytetu Papieża, by ocalić jedność swego Kościoła

Image

Abp Canterbury, Justin Welby

Anglikanie sięgają do korzeni chrześcijaństwa w Anglii, by ocalić jedność swego Kościoła. Na przyszły tydzień do Canterbury zwołani zostali przedstawiciele wszystkich anglikańskich wspólnot z całego świata, aby dyskutować o swej przyszłości. Jedność anglikanów została poważnie nadszarpnięta w ostatnich latach na skutek kontrowersyjnych kroków podjętych przez wspólnoty anglikańskie w świecie zachodnim. Chodzi tu przede wszystkim o takie kwestie, jak biskupstwo kobiet i homoseksualistów czy błogosławienie związków jednopłciowych.

Zwierzchnik wspólnoty anglikańskiej nadal wierzy, że pomimo poważnych rozbieżności w kwestiach doktrynalnych uda się zachować jedność. Na jego życzenie obrady będą się odbywać w obecności dwóch ważnych relikwii, które przypominają o początkach misji chrześcijańskiej w Anglii. Są to pastorał Grzegorza Wielkiego i Ewangelia darowana przez tegoż papieża św. Augustynowi, kiedy wysyłał go jako misjonarza do Anglii.

O ile Ewangeliarz św. Augustyna znajduje się na stałe w Anglii, a konkretnie na uniwersytecie w Cambridge, o tyle pastorał św. Grzegorza jest przechowywany w Rzymie, w klasztorze św. Grzegorza na wzgórzu Celius. Na wypożyczenie tej cennej relikwii z VI w. musiała wydać zgodę Stolica Apostolska. Uczyniono to chętnie „na znak duchowych więzi, jakie łączą oba Kościoły” – napisał kard. Gianfranco Ravasi, który w imieniu Watykanu upoważnił do wypożyczenia relikwii. Transport pastorału odbył się wczoraj. Powróci on do Rzymu 18 stycznia, na rozpoczęcie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.

Jak powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Robert McCulloch, który z ramienia Watykanu towarzyszy relikwiom, ich obecność w Canterbury będzie miała charakter prawdziwej peregrynacji.

„Zostaną one wystawione na widok publiczny w katedrze w najbliższą sobotę i niedzielę oraz w kolejny weekend. W międzyczasie będą towarzyszyły obradom zwierzchników Wspólnoty Anglikańskiej. Będą one przechowywane w krypcie katedry w Canterbury, która w tym tygodniu zostanie zarezerwowana wyłącznie dla arcybiskupów uczestniczących w spotkaniu”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:23, 09 Sty 2016 Powrót do góry

Zgodnie z orzeczeniem papieża Leona XIII święcenia anglikańskie są nieważne.

Leon XIII. Apostolicae curae – O nieważności święceń anglikańskich
(...)
http://www.traditia.fora.pl/nauczanie-papiezy-magisterium-i-ojcow-kosciola-katolickiego,3/leon-xiii-apostolicae-curae-o-niewaznosci-swiecen,10003.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 102 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:14, 16 Sty 2016 Powrót do góry

Większość anglikańskich prymasów: małżeństwo mężczyzny i kobiety

Image

Abp Canterbury Justin Welby

Decyzję o trzyletnim „zawieszeniu w prawach” Kościoła episkopalnego w Stanach Zjednoczonych podjęli anglikańscy prymasi na spotkaniu zakończonym wczoraj w Canterbury. Ta amerykańska gałąź anglikanizmu już od kilkunastu lat wzbudza kontrowersje wśród współwyznawców z różnych krajów świata. W 2003 r. udzielno tam święceń biskupich pastorowi deklarującemu, że żyje w związku homoseksualnym.

W londyńskim zebraniu uczestniczyło 38 prymasów tyluż prowincji Wspólnoty Anglikańskiej. W komunikacie, wydanym na zakończenie ich pięciodniowych obrad, czytamy, że Kościół episkopalny w USA wprowadził zmiany w pojmowaniu małżeństwa, które w zasadniczy sposób oddaliły się od doktryny wyznawanej przez większość anglikańskich prowincji kościelnych na świecie. Prymasi stwierdzają, że w świetle Pisma Świętego Kościół naucza, iż małżeństwo jest wiernym i dozgonnym związkiem mężczyzny i kobiety.

Zawieszenie Kościoła episkopalnego w prawach oznacza, że przez najbliższe trzy lata jego przedstawiciele nie będą mogli oficjalnie reprezentować anglikanizmu w organizacjach ekumenicznych i międzyreligijnych. Nie będą też uczestniczyć w podejmowaniu decyzji na spotkaniach reprezentantów całej Wspólnoty Anglikańskiej. A jeszcze przed upływem trzech lat, w roku 2018, ma się odbyć anglikańska konferencja w Lambeth. Prymasi powołali jednak specjalną komisję, która ma pracować nad przywróceniem lepszych relacji między Kościołami anglikańskimi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 9:53, 17 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)