Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Rosz Haszana - żydowski nowy rok - papieskie życzenia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:27, 01 Paź 2011 Powrót do góry

Temat wydzielony stad:
http://www.traditia.fora.pl/wydarzenia-wywiady-wiadomosci,12/benedykt-xvi-w-rzymskiej-synagodze,2787.html#29048

Cytat:
(...)
O Nowym Żydowskim roku 5770 - Roku Kobiet i przypadających świętach, więcej można poczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Papieskie życzenia noworoczne dla rabina Rzymu: potrzeba świadków prawdy

„Niech wzrasta w nas wszystkich wola krzewienia sprawiedliwości i pokoju w świecie tak bardzo potrzebującym autentycznych świadków prawdy”. Życzenia tej treści skierował Papież do głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego i jego wspólnoty religijnej z okazji rozpoczynającej się dzisiaj serii żydowskich świąt. Wyznawcy judaizmu obchodzą właśnie Rosz ha-Szana, czyli Nowy Rok – według rabinistycznych obliczeń 5772. od stworzenia świata. Za dziesięć dni w żydowskim kalendarzu przypada Jom Kippur – dzień pokuty i ścisłego postu, a pięć dni później rozpoczyna się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot. Benedykt XVI prosi Boga, by pozwolił nam pogłębić przyjaźń między chrześcijanami a żydami zarówno w samym Rzymie, jak na całym świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]


Rosz Haszana (żydowski nowy rok): czy Bóg wybaczy? – Alan Hart
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 20:55, 22 Wrz 2014, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:02, 20 Wrz 2012 Powrót do góry

Papieskie życzenia noworoczne dla rzymskiej wspólnoty żydowskiej

Żydzi i chrześcijanie w coraz większym wzajemnym szacunku i przyjaźni mają „dawać na świecie świadectwo wartościom płynącym z adorowania Jedynego Boga”. Życzenie to wyraża Papież w telegramie do głównego rabina Rzymu Riccardo Di Segniego i jego wspólnoty religijnej z okazji obchodzonej w tych dniach serii świąt żydowskich. Rozpoczęła się ona w poniedziałek 17 września Nowym Rokiem, według rabinistycznych obliczeń 5773. od stworzenia świata. W środę 26 września wyznawcy judaizmu obchodzić będą dzień pokuty i ścisłego postu Jom Kippur, a pięć dni później zacznie się trwające całą oktawę Święto Namiotów – Sukkot.

Tradycyjne życzenia noworoczne do „wszystkich naszych żydowskich braci i sióstr” skierowali też katoliccy ordynariusze Ziemi Świętej, zebrani w zeszłym tygodniu (11-12 września) na posiedzeniu plenarnym w Betlejem. Biskupi przypominają, że ten cykl świąteczny jest dla wyznawców judaizmu okresem skruchy i odnowy. Łącząc się z nimi w modlitwie za Ziemię Świętą i za cały świat, apelują: „Starajmy się w tym nowym roku pracować codziennie coraz odważniej i wytrwalej dla sprawiedliwości i pokoju, przebaczenia i pojednania”.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

No patrzcie! już 5773 rok!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 10:51, 18 Lis 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:09, 20 Wrz 2012 Powrót do góry

W religii katolickiej prawda i siła! Zarys dziejów prawdziwej religii.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:58, 22 Wrz 2014 Powrót do góry

Papieskie życzenia na żydowskie święta

Image

Papież skierował dziś świąteczne przesłanie do żydowskiej wspólnoty w Rzymie z okazji trzech żydowskich świąt: Rosz Haszana, Jom Kippur i Sukkot. Przesłał je na ręce wielkiego rabina Rzymu Riccarda Di Segni. „Niech Bóg pozwoli nam wnosić wspólny wkład w promowanie sprawiedliwości i pokoju na świecie, który tak bardzo tego potrzebuje” – napisał Franciszek.

Przekazując Żydom świąteczne życzenia, Franciszek przywołał również dla nich błogosławieństwa Najwyższego, „aby te świąteczne dni mogły być źródłem szczęścia i przyczyniły się do umocnienia więzi rodzinnych i wspólnotowych”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:15, 14 Wrz 2015 Powrót do góry

Rozpoczął się Żydowski Nowy Rok

Image

13 września po zachodzie słońca rozpoczął się żydowski Nowy Rok. Według żydowskiego kalendarza Żydzi na całym świecie, także w Polsce będą świętować nadejście 5776 roku – zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata. Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar – specjalnie przygotowany róg barani.

Żydowski Nowy Rok jest świętem radosnym i refleksyjnym zarazem, ponieważ przypomina o sądzie Bożym. Święto nosi nazwę Rosz Haszana (dosłownie: głowa roku) i trwa dwa dni. Trzeba jednak pamiętać, że dzień w tradycji żydowskiej zaczyna się nie od wschodu, ale od zachodu słońca. Dlatego pierwszy dzień Nowego Roku, Erew Rosz Haszana (wieczór noworoczny) zaczyna się w niedzielę wieczorem i kończy w poniedziałek. Drugi dzień święta zaczyna się w poniedziałek i kończy we wtorek, 15 września.

Przed II wojną światową nazywano Rosz Haszana świętem Trąbek – a to za sprawą szofaru, baraniego rogu, którym trąbi się kilkakrotnie podczas modłów. Szofar przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku – siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

"Z okazji Rosz haSzana, chciałbym życzyć wszystkim błogosławieństwa w Nowym Rok, pełnym zdrowia, spokoju, umiejętności znajdywania dobra w drugim człowieku oraz cierpliwości, by to dobro znaleźć" – mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Podczas Rosz haSzana synagogi są pełne modlitw i podniosłych melodii. Zwykle w tym czasie zapraszani są kantorzy, którzy swoim śpiewem uświetniają czas świąteczny. W Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie podczas tegorocznych świąt będzie dwóch kantorów. W ortodoksyjnej Synagodze im. Nożyków tę role pełni rabin Hershel Lieber, a w reformowanej Synagodze Ec Chaim kantorka Aviw Weinberg.

Rabin Hershel Lieber, który przewodniczy modlitwom jest księgowym z zawodu i już 30 lat jest zaangażowany w kiruv (działania na rzecz przyciągnięcia Żydów bliżej judaizmu). Podróżował ze swoją żoną Pesi do Związku Radzieckiego w ciężkich latach reżimu komunistycznego, żeby rozpowszechniać Torę. Przewodził on Jesziwie w Kiszyniewie, która przez 12 lat z powodzeniem wychowała wielu studentów. W Polsce przez ponad 25 lat wykładał na letnich obozach organizowanych przez Fundację Laudera. Corocznie od 1979 roku przybywa do Warszawy, by przewodzić modlitwom w trakcie święta Rosz Haszana i Jom Kipur.

Kantorka Aviv Weinberg, która uświetnia modlitwy w reformowanej Synagodze Ec Chaim jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Kolegium Abrahama Geigera przy Uniwersytecie Poczdamskim, ukończyła Studia Żydowskie na Uniwersytecie Poczdamskim. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wielu kantorów z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Rosz Haszana jest częścią tzw. Wielkich Świąt – tydzień po zakończeniu Nowego Roku, 22 września (9 Tiszri) rozpoczyna się dwudniowe święto Jom Kipur – jedno z najważniejszych świąt w kulturze żydowskiej, zwane również Dniem Sądu.

To w czasie tego święta decyduje się przyszłość człowieka w nadchodzącym roku. Tydzień pomiędzy Rosz Haszana a Jom Kipur nazywany jest Sądnymi Dniami, czyli czasem pokuty. To czas, kiedy każdy Żyd powinien przeprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych za krzywdy, które im wyrządził w minionym roku. Podczas nabożeństw z kolei prosimy o unieważnienie pochopnie złożonych obietnic o charakterze duchowym, wyrażamy skruchę, deklarujemy chęć naprawy błędów i prosimy – ludzi i Boga – o przebaczenie.

Na Rosz Haszana tradycyjnie je się potrawy słodkie, które mają zapewnić, że nadchodzący rok będzie słodki i pomyślny. Symbolem święta są jabłka podawane z miodem, daktyle, granaty i wszystkie potrawy wykorzystujące te składniki. Ponieważ Rosz Haszana to „głowa roku”, tradycyjną potrawą noworoczną jest ryba z zachowaną głową. Na stole powinny się też znaleźć okrągłe (jak rok) chałki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:16, 14 Wrz 2015 Powrót do góry

Życzenia przewodniczącego KEP dla wspólnoty polskich Żydów

Image

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich

W związku z obchodami żydowskiego Nowego Roku, Dnia Przebłagania i Święta Namiotów przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przesłał życzenia na ręce Naczelnego Rabina Polski Michaela Schudricha.

„Nawiązując do błogosławieństwa Aaronowego «Niech Cię Pan błogosławi i strzeże», ksiądz arcybiskup podkreślił, że 50 lat temu, w deklaracji Soboru Watykańskiego II Nostra aetate, zwrócono uwagę na to, że jesteśmy dziećmi jednego Boga, a nie obcymi. I w tym duchu złożył najserdeczniejsze życzenia szczęśliwego Nowego Roku – Szana Towa” – poinformował rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Według swojego kalendarza Żydzi na całym świecie świętują nadejście roku 5776. Zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata.

[link widoczny dla zalogowanych]
Polecam lekturę:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/czy-chrzescijanie-zydzi-muzulmanie-wierza-w-tego-samego,642.html#46441
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29521 Przeczytał: 216 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:48, 28 Wrz 2016 Powrót do góry

Rosz Haszana 5777 – w niedzielę Żydowski Nowy Rok

Image

W niedzielę, 2 października, po zachodzie słońca rozpoczyna się Rosz Haszana – żydowski Nowy Rok. Żydzi na całym świecie, także w Polsce będą świętować nadejście 5777 roku – zgodnie z tradycją tyle lat minęło od stworzenia świata. Święto obwieści tradycyjny dźwięk dęcia w szofar – specjalnie przygotowany róg barani.

Żydowski Nowy Rok jest świętem radosnym i refleksyjnym zarazem, ponieważ przypomina o sądzie Bożym.
Święto nosi nazwę Rosz Haszana (dosłownie: głowa roku) i trwa dwa dni. Trzeba jednak pamiętać, że dzień w tradycji żydowskiej zaczyna się nie od wschodu, ale od zachodu słońca. Dlatego pierwszy dzień Nowego Roku, Erew Rosz Haszana (wieczór noworoczny) zaczyna się w niedzielę wieczorem i kończy w poniedziałek. Drugi dzień święta zaczyna się w poniedziałek i kończy we wtorek, 14 września.

Przed II wojną światową nazywano Rosz Haszana świętem Trąbek – a to za sprawą szofaru, baraniego rogu, którym trąbi się kilkakrotnie podczas modłów. Szofar przypomina o biblijnej ofierze Izaaka. Jest również sygnałem do walki ze złem tkwiącym w każdym człowieku – siłę szofaru pokazali starożytni Izraelici, którzy obalili z pomocą trąb mury Jerycha.

"Z okazji Rosz Haszana, chciałbym życzyć wszystkim błogosławieństwa w Nowym Rok, pełnym zdrowia, spokoju, umiejętności znajdywania dobra w drugim człowieku oraz cierpliwości, by to dobro znaleźć" – mówi Michael Schudrich, Naczelny Rabin Polski.

Podczas Rosz Haszana synagogi są pełne modlitw i podniosłych melodii. Zwykle w tym czasie zapraszani są kantorzy, którzy swoim śpiewem uświetniają czas świąteczny. W Gminie Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie podczas tegorocznych świąt będzie dwóch kantorów. W ortodoksyjnej Synagodze im. Nożyków tę role będzie pełnił rabin Hershel Lieber, a w reformowanej Synagodze Ec Chaim kantorka Aviw Weinberg.

Rabin Hershel Lieber, który będzie przewodził modlitwom jest księgowym z zawodu i już 30 lat jest zaangażowany w kiruv (działania na rzecz przyciągnięcia Żydów bliżej judaizmu). Podróżował ze swoją żoną Pesi do Związku Radzieckiego w ciężkich latach reżimu komunistycznego, żeby rozpowszechniać Torę. Przewodził on Jesziwie w Kiszyniewie, która przez 12 lat z powodzeniem wychowała wielu studentów. W Polsce przez ponad 25 lat wykładał na letnich obozach organizowanych przez Fundację Laudera. Corocznie od 1979 roku przybywa do Warszawy, by przewodzić modlitwom w trakcie święta Rosz Haszana i Jom Kipur.

Kantorka Aviv Weinberg, która uświetni modlitwy w reformowanej Synagodze Ec Chaim jest absolwentką Seminarium Sztuk Kantoralnych w Kolegium Abrahama Geigera przy Uniwersytecie Poczdamskim, ukończyła Studia Żydowskie na Uniwersytecie Poczdamskim. Doskonaliła swoje umiejętności pod kierunkiem wielu kantorów z Izraela i Stanów Zjednoczonych.

Rosz Haszana jest częścią tzw. Wielkich Świąt – tydzień po zakończeniu Nowego Roku, 22 września (9 Tiszri) rozpoczyna się dwudniowe święto Jom Kipur – jedno z najważniejszych świąt w kulturze żydowskiej, zwane również Dniem Sądu.

To w czasie tego święta decyduje się przyszłość człowieka w nadchodzącym roku. Tydzień pomiędzy Rosz Haszana a Jom Kipur nazywany jest Sądnymi Dniami, czyli czasem pokuty. To czas, kiedy każdy Żyd powinien przeprosić swoich bliskich, przyjaciół, znajomych za krzywdy, które im wyrządził w minionym roku. Podczas nabożeństw z kolei prosimy o unieważnienie pochopnie złożonych obietnic o charakterze duchowym, wyrażamy skruchę, deklarujemy chęć naprawy błędów i prosimy – ludzi i Boga – o przebaczenie.

Na Rosz Haszana tradycyjnie je się potrawy słodkie, które mają zapewnić, że nadchodzący rok będzie słodki i pomyślny. Symbolem święta są jabłka podawane z miodem, daktyle, granaty i wszystkie potrawy wykorzystujące te składniki. Ponieważ Rosz Haszana to „głowa roku”, tradycyjną potrawą noworoczną jest ryba z zachowaną głową. Na stole powinny się też znaleźć okrągłe (jak rok) chałki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)