Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 W. Brytania: ostry spór o wyświęcanie kobiet - biskupek Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:38, 15 Lip 2010 Powrót do góry

W. Brytania: ostry spór o wyświęcanie kobiet - biskupek

Wiele znaczących osobistości w kościele anglikańskim jest przeciwnych temu, by władze nad nimi miały kobiety – biskupki. Mimo to podczas Synodu Generalnego jego członkowie odrzucili porozumienie zawarte pomiędzy abp. Canterbury i Yorku, które przewidywało, że konserwatywni anglikanie mieliby nad sobą zwierzchnika – „biskupa”, którym mógłby być wyłącznie mężczyzna.

Według szacunków kanonisty Davida Houldinga Wspólnotę anglikańską może opuścić ponad 200 konserwatywnych duchownych anglikańskich, za którymi pójdą tysiące parafian.

10 lipca grupa 70 pastorów tradycjonalistów anglikańskich spotkała się z bp katolickim Malcolmem McMahonem z Nottingham, by przedyskutować plany przejścia do Kościoła Rzymskokatolickiego. Na początku tego roku trzech hierarchów anglikańskich udało się do Watykanu, by omówić tam propozycję papieża Benedykta XVI zachęcającego do nawrócenia się na katolicyzm.

Pastor Jonathan Baker, wiodący tradycjonalista anglikański, przestrzegł, że młodzi anglo-katoliccy pastorzy będą walczyć o to, by móc pozostać w ramach Wspólnoty anglikańskiej. W tych warunkach będzie to jednak trudne.

We Wspólnocie anglikańskiej posługę duszpasterską od 1994 r. pełni ponad 5 tys. kobiet. Jeśli nie nastąpią istotne zmiany pierwsza biskupka będzie mogła być asygnowana w 2014 r.

Źródło: CWN
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:45, 16 Lip 2010 Powrót do góry

Exodus konserwatywnych anglikanów ku katolicyzmowi?

Czy decyzja Synodu Generalnego Kościoła Anglii, dająca de facto zielone światło dla święcenia kobiet na biskupów, spowoduje exodus konserwatywnych anglikanów ku katolicyzmowi? To pytanie zadają sobie obecnie kościelni komentatorzy po tym, co wydarzyło się ostatnio w Yorku podczas obrad tego swoistego „parlamentu” Kościoła Anglii. Ostateczną decyzję w sprawie biskupstwa kobiet odwleczono wprawdzie do 2014 r., jednak przeważa opinia, że nie ma złudzeń co do ostatecznego wyniku tej debaty. Wskazuje na to wcześniejsze odrzucenie kompromisu, który miał godzić oba skrzydła – progresistów i konserwatystów – zakładając ustanowienie równoległej, wyłącznie męskiej hierarchii dla konserwatywnych wspólnot wiernych.

Jak ocenił obserwujący obrady z ramienia katolickiego episkopatu Anglii i Walii ks. Andrew Faley, Kościół anglikański wyraźnie zmierza ku protestantyzmowi, z którym coraz bardziej się identyfikuje. Dla tzw. anglokatolików, czyli wiernych odwołujących się do katolickich korzeni anglikanizmu, pozostaje coraz mniej miejsca w ich własnym Kościele.

Czy niezadowoleni z rozwoju sytuacji anglikanie skorzystają zatem masowo z możliwości zaproponowanej przez Benedykta XVI i powrócą do jedności z Rzymem na warunkach określonych w konstytucji apostolskiej Anglicanorum coetibus? Na to pytanie twierdząco odpowiada Stephen Parkinson kierujący ruchem Forward in Faith („Naprzód w wierze”). Grupa ta gromadzi ok. 10 tys. konserwatywnych anglikanów, w tym 1 tys. duchownych. Zdaniem Parkinsona znaczna liczba przywiązanych do Tradycji anglikanów rozważa możliwość przejścia na katolicyzm. W jego opinii mogłoby nawet chodzić o setki tysięcy osób. Alternatywą pozostaje stworzenie własnej organizacji w ramach konserwatywnego skrzydła Wspólnoty Anglikańskiej (Traditional Anglican Communion), choć i tam nie brakuje głosów za jednością z Rzymem. Głównym czynnikiem powstrzymującym decyzję wielu brytyjskich anglikanów, zwłaszcza duchownych, może być obawa utraty państwowych subwencji, którymi cieszy się Kościół Anglii.

[link widoczny dla zalogowanych]W tym temacie za [link widoczny dla zalogowanych]

Protestantyzm zmierza ku protestantyzmowi - zaskakujące odkrycie

(...)

Zastanawiamy się również, kiedyż wreszcie posoborowe redaktorzyny z Radia Erewań przyswoją sobie nauczanie Kościoła katolickiego i przestaną tytułować rozmaite protestanckie zbory i sekty mianem "Kościołów"... 40 lat bałaganu w tej materii zdecydowanie wystarczy.

Żeby było śmieszniej - [link widoczny dla zalogowanych] z Synodu Generalnego, że niektórzy "biskupi" anglikańscy chcą mieć możliwość wstępowania do żeńskich "zakonów", czyli chcą zostać... "zakonnicami". Ciekawe, że w Watykanie ktokolwiek tych pajacowatych "hierarchów" jeszcze traktuje poważnie...


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 22:34, 27 Sty 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:14, 21 Lis 2013 Powrót do góry

Kościół anglikański zatwierdza święcenia kobiet

[link widoczny dla zalogowanych]

Image

Przytłaczającą większością głosów: 378 za, 8 przeciw i 25 wstrzymujących się, Synod Kościoła Anglii, zgodził się – po ponad 20 latach zażartych dyskusji – na dopuszczenie kobiet do biskupstwa. Jest to osobiste zwycięstwo nowego arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego, od dawna wielkiego zwolennika takiego rozwiązania. Mimo wyraźnej przewagi zwolenników biskupek, ostateczną decyzję poprzedziła gorąca dyskusja wśród członków rozpoczętego 19 listopada w Londynie zgromadzenia.

Na posiedzeniu Synodu pod koniec ub.r., po bardzo burzliwych obradach, wyrażono zgodę na rozpoczęcie dyskusji i konsultacji w sprawie biskupiej konsekracji kobiet. Nie wszyscy bowiem byli i są zwolennikami takiego rozwiązania, przy czym znaczną część przeciwników stanowią właśnie kobiety. Jeszcze przed ubiegłorocznym zgromadzeniem synodalnym ponad 2,2 tys. anglikanek przedstawiło petycję przeciw kobiecemu episkopatowi. Synod usiłował wszelkimi sposobami nie dopuścić do otwartych polemik, znajdując rozwiązanie kompromisowe w postaci „szanowania” poszczególnych wspólnot lokalnych, tworzących światową Wspólnotę Anglikańską (której honorowym zwierzchnikiem jest arcybiskup Canterbury, czyli głowa "Kościoła Anglii"), łącznie z tymi, które nie zgadzają się na kobiety-biskupki.

Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia co do tego, co znaczy owo „poszanowanie” i w efekcie do przyjęcia już wówczas propozycji reformy prawa o biskupstwie zabrakło sześciu głosów, aby uzyskać 2/3 głosów niezbędnych do zatwierdzenia projektu.

Tym razem – w dużym stopniu pod wpływem silnych nacisków zwolenników kobiecego episkopatu przez ostatni rok – nie tylko zebrano odpowiednią większość, ale wynik głosowania był prawie jednomyślny. Według arcybiskupa Canterbury, „Kościół Matka”, jakim jest organizacja nazywana Kościołem Anglii dla całej 80-milionowej Wspólnoty Anglikańskiej, musiał otworzyć się na kobiety-biskupki. Już dużo wcześniej bowiem dopuszczono je do tej godności we wspólnotach anglikańskich Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Wielkim zwolennikiem tej inicjatywy jest także obecny premier Wielkiej Brytanii David Cameron, który przedstawiając całą sprawę w parlamencie, oświadczył, że dopuszczenie kobiet do biskupstwa „potwierdza pozycję anglikanizmu jako Kościoła nowoczesnego i pozostającego w zgodzie z naszym społeczeństwem”.
Sprzeciwy jednak nie ucichły. Według Susie Leafe, stojącej na czele grupy przeciwniczek nowych przepisów – „Proper Provision”, „nie jest to sprawa równości, ale problem teologiczny”. „Bóg stworzył mężczyzn i kobiety równymi, ale są różnice w rolach, jakie obie płcie pełnią w rodzinie i w Kościele Bożym” – twierdziła szefowa ugrupowania.

Należy też pamiętać, że wynik dzisiejszego głosowania nie oznacza jeszcze automatycznej konsekracji kobiet. Decyzję tę będzie musiał jeszcze na nowo rozpatrzyć i zatwierdzić Synod Generalny całej Wspólnoty Anglikańskiej, który ma się odbyć między lipcem a listopadem przyszłego roku. Następnie trafi ona do parlamentu, który ma obowiązek wydać orzeczenie w tej sprawie, po czym ostatnie słowo należeć będzie do królowej Elżbiety II, będącej formalnie głową Kościoła Anglii.

Przedstawiciele arcybiskupstwa Canterbury przewidują jednak, że wszystkie te szczeble uda się szczęśliwie przebrnąć i jeszcze przed końcem przyszłego roku będzie można wyświęcić pierwszą kobietę na biskupkę anglikańską na Wyspach Brytyjskich.


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:58, 10 Sty 2014 Powrót do góry

Anglikanie świętują 70-lecie święcenia kobiet

Anglikanie świętują 70-lecie święcenia kobiet na duchownych. Po raz pierwszy zdarzyło się to 25 stycznia 1944 r. w Makau. Bp Ronald Hall z Hongkongu udzielił ich Chince, Florence Li Tim-Oi, która już wcześniej była diakonem.

Nabożeństwo upamiętniające tę pierwszą we Wspólnocie Anglikańskiej ordynację kobiety do posługi duchownej odbędzie się 25 stycznia w kościele Saint Martin in the Fields przy Trafalgar Square w Londynie.

Do święceń w 1944 r. doszło 30 lat przed oficjalną decyzją Kościoła anglikańskiego w sprawie ordynacji kobiet. Ks. Li Tim-Oi stanęła na czele parafii przy granicy Chin z Wietnamem. Otworzyła tam dom dla kobiet w ciąży, aby ratować przed zabiciem niechciane nowo narodzone dziewczynki.

Przez 30 lat w komunistycznych Chinach ks. Li Tim-Oi nie mogła otwarcie pełnić swej posługi. Z czasem wyjechała do swej rodziny w Toronto w Kanadzie, gdzie zmarła w 1992 r. w wieku 85 lat.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:19, 13 Sty 2014 Powrót do góry

Powyższy wpis za KAI został tylko na Deonie. Po krytyce newsy zostały usunięte, oto przykład:

Image

czwartek, 9 stycznia 2014
Nasi bracia symulanci

Trybuna Ludu Bożego [link widoczny dla zalogowanych] że Anglikanie świętują 70-lecie święcenia kobiet:

Po raz pierwszy zdarzyło się to 25 stycznia 1944 r. w Makau. Bp Ronald Hall z Hongkongu udzielił ich Chince, Florence Li Tim-Oi, która już wcześniej była diakonem....

A tymczasem Kościół katolicki sprawę anglikańskich zabaw w święcenia i festynów ludowych zwanych "Mszami" odfajkował już dawno temu w sposób ostateczny

...w pełni potwierdzając dekrety wszystkich Papieży poprzedników, w tej materii stwierdzające, a nawet niejako naszym autorytetem je ponawiając, z naszej inicjatywy, jako opinię pewną, ogłaszamy i deklarujemy, że święcenia dokonane w rycie anglikańskim, były i są nieważne i w każdym wypadku niebyłe.
Leon XII, Apostolicae curae

A gdyby nawet jakimś cudem któryś z anglikańskich kacyków miał wyłudzone od jakiegoś biskupa święcenia episkopatu, to polegnie na orzeczeniu naszego Rodaka:

Aby zatem usunąć wszelką wątpliwość w sprawie tak wielkiej wagi, która dotyczy samego Boskiego ustanowienia Kościoła, mocą mojego urzędu utwierdzania braci (por. Łk 22,32) oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne.
bł. Jan Paweł II, Ordinatio sacerdotalis

Tak, ja wiem, że powyższe stanowi poważny problem w dialogu ekumenicznym, którego przezwyciężenie wymagać będzie pogłębionej refleksji teologicznej, gruntownej... albo lepiej: śmiałej... zmiany naszego nastawienia do kwestii ostateczności i mocy wiążącej orzeczeń papieskich oraz odważnego pochylenia się z troską nad problemami sakramentologii posoborowej bla bla bla bla.... (nadaję się do pisania komunikatów z pleplenum?) Może więc postępowi redaktorzy z Katowic zaczną używać cydzysłowów albo pisać "tak zwane święcenia"?

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:43, 27 Sty 2015 Powrót do góry

Londyn: kobieta biskupka oddala nas od jedności, dialog będzie kontynuowany

Image

Wyświęcenie w Anglii pierwszej kobiety na biskupa Kościoła anglikańskiego nie powstrzyma nas od kontynuowania dialogu ekumenicznego – oświadczył abp Bernard Longley, odpowiedzialny w katolickim episkopacie Anglii i Walii za ekumenizm. Święcenia miały miejsce wczoraj, nazajutrz po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Zarówno Kościół katolicki, jak i Kościoły Wschodnie od dawna sygnalizowały, że rozciąganie biskupstwa na kobiety stanowi nową i nieprzezwyciężalną przeszkodę w drodze do jedności.

W wywiadzie dla Radia Watykańskiego abp Longley przypomniał jednak, że wczorajsze wydarzenie nie było wielkim szokiem. Kobiety biskupki istnieją już w innych prowincjach Wspólnoty Anglikańskiej. Przyznał jednak, że można to odbierać jako zatrzaśnięcie drzwi we wzajemnym dialogu. Tym niemniej Kościół katolicki nie zamierza rezygnować z zacieśniania wzajemnych relacji – podkreśla abp Longley.

„Jest jasne, że wyświęcanie kobiet na kapłanów czy biskupów we Wspólnocie Anglikańskiej stanowi dla nas nowe wyzwanie – powiedział abp Longley. – Niektórzy powiedzieliby, że jest to nowa przeszkoda dla naszego dialogu. To wydarzenie nie zdoła nas jednak powstrzymać od kontynuowania dialogu, w który jesteśmy od dawna zaangażowani. Nadal chcemy zabiegać i modlić się o pełną i widzialną jedność Kościoła. Choć wiemy, że teraz ten cel wydaje się o wiele bardziej odległy niż przed 40 laty, kiedy ten dialog się rozpoczynał”.


[link widoczny dla zalogowanych]


Oczywiście, że cel odleglejszy!

Chrystus dał inny nakaz jak dialogowanie. Chrystus polecił nauczać i chrzcić, dlaczego po SVII tego zaniechano i zamieniono na dialog?


Kard. Filoni: gdzie się podziała misyjna odwaga Kościoła?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kard-filoni-gdzie-sie-podziala-misyjna-odwaga-kosciola,8561.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:26, 30 Mar 2015 Powrót do góry

Wielka Brytania: „biskupka” w Izbie Lordów
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/nowy-zwierzchnik-anglikanow-abp-justyn-welby-i-jego-rzady,10075.html#61974
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)