Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan -- FSSPX : Pierwsze rozmowy 26 października Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 517 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 14:21, 21 Sty 2010 Powrót do góry

!8 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Komisji Ecclesia Dei z przedstawicielami FSSPX:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:18, 20 Mar 2010 Powrót do góry

20 marca spotkanie komisji ds. dialogu z FSSPX

W najbliższą sobotę, 20 marca po raz trzeci będzie obradować komisja ds. dialogu z lefebrystami. Informuje o tym francuska agencja specjalizująca się w sprawach watykańskich - I.Media. Poprzednie spotkania odbyły się 26 października ub. roku i 18 stycznia bieżącego roku.

Agencja zwraca uwagę, że obecne spotkanie odbędzie się w atmosferze naznaczonej wypowiedziami członków Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X, krytykujących Benedykta XVI, Jana Pawła II i episkopat Francji. Powołując się na źródła zbliżone do komisji agencja I.Media twierdzi, że pojawiają się poważne trudności w nawiązaniu prawdziwego dialogu w obliczu sztywności stanowiska delegacji lefebrystów. Rozmowy komisji mają charakter poufny i nie należy oczekiwać po jej spotkaniu jakichkolwiek komunikatów.

Po wizycie Benedykta XVI w rzymskiej synagodze na informacyjnym portalu internetowym lefebrystów „DICI” ukazał się komentarz, w którym zarzucono papieżowi, że jego słów nie da się pogodzić z nauczaniem apostołów Piotra i Pawła.

4 marca na stronie internetowej „Porte latine” przełożony lefebrystów we Francji, ks. Régis de Cacqueray zaatakował niektórych biskupów tego kraju za dialog z wyznawcami islamu i judaizmu. Natomiast w wypowiedzi na tym samym portalu opat Patrick de La Rocque wystąpił przeciw perspektywie beatyfikacji Jana Pawła II, uważając, że na wyniesienie na ołtarze zasługuje Pius XII.

Podstawowe sprawy poruszane w rozmowach obu stron dotyczą akceptacji przez Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nauki Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza dialogu Kościoła z wyznawcami judaizmu i z innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Problemem jest też kwestia odpowiedniej struktury prawnej – czy ma to być prałatura personalna, jak ma to miejsce w przypadku Opus Dei czy też ordynariat personalny. Do Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X należy 491 księży, 215 kleryków, 117 braci zakonnych oraz 164 zakonnice.

26 października ub. roku rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi SI zapowiedział, że spotkania z przedstawicielami tradycjonalistów odbywać się będą co dwa miesiące.

Ze strony watykańskiej biorą w nich udział sekretarz Kongregacji Nauki Wiary abp Luis F. Ladaria Ferrer SI i sekretarz Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” ks. prałat Guido Pozzo oraz mianowani eksperci: o. Charles Morerod OP, sekretarz Międzynarodowej Komisji Teologicznej, prał. Fernando Ocáriz, konsultor Kongregacji Nauki Wiary, będący zarazem wikariuszem generalnym Opus Dei i konsultor Kongregacji Nauki Wiary ks. Karl Josef Becker SI.

W skład delegacji lefebrystów, na której czele stoi Hiszpan, bp Alfonso De Galarreta, wchodzą: o. Benoît de Jorna, dyrektor międzynarodowego seminarium św. Piusa X w Ecône w Szwajcarii, o. Jean-Michel Gleize, profesor seminarium w Ecône i wspomniany już o. Patrick de La Rocque, opat klasztoru św. Ludwika w Nantes we Francji.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 15:57, 19 Lis 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:01, 17 Sie 2010 Powrót do góry

Ciekawa wypowiedź z listopada ubiegłego roku tj. 2009 na temat rozmów Watykan - FSSPX dla i za [link widoczny dla zalogowanych]

(...)

Kompromisy w naszym codziennym życiu dyktowane są częstokroć przejawem zdrowego rozsądku i miłości bliźniego. Nie sposób wyobrazić sobie nawet biznesu, życia rodzinnego a zwłaszcza polityki bez wzajemnych ustępstw i czysto praktycznych porozumień - w przeciwnym wypadku ludzie wzajemnie pozagryzaliby się niczym dzikie zwierzęta. Starożytny naród z którego wyrósł Doktor Anielski ukuł właśnie ku przestrodze tych, którzy pragnęliby wykreślić kompromisy poza nawias życia społecznego słynną sentencję "summum ius summa iniuria". Powiedzieć tutaj można więcej, niekiedy nawet kolaboracja z wrogiem jest czynem roztropnym i moralnie godziwym (np. rząd Vichy marszałka Petain'a).

Jest jednak jeden obszar naszego życia duchowego, który żadnych kompromisów znać nie może - to wierność doktrynie wiary, depozytowi objawionych przez Boga prawd. Tutaj nawet najmniejszy kompromis jest - mówiąc językiem politycznym - zdradą racji stanu. Czy istnieje jakaś sfera w naszym życiu, którą powinniśmy traktować poważniej niż katolicką wiarę? Tutaj stawka jest zbyt duża (wieczność, zbawienie duszy) aby pozwalać sobie na choćby najmniejsze kompromisy, choć w istocie to nie ona powinna być naszą główną pobudką w bezwzględnej wierności prawdzie nadprzyrodzonej lecz bezinteresowna miłość Boga i pragnienie Jego chwały.

Vaticanum II było bezprecedensową w historii próbą detronizacji Boga. Zasada wolności religijnej, którą wciąż adoruje papież Benedykt XVI jest równoznaczna - mówiąc analogią wyjętą z "Katechizmu o Syllabusie" - z wysadzeniem Kościoła katolickiego w powietrze. Cała orientacja soborowa czyni nie z Boga lecz z człowieka punkt odniesienie wszystkich zagadnień współczesnego świata. Dobrze obrazują to słowa o. Iwo Congara, modernistycznego teologa, współpracownika Jana Pawła II, który gdy tłumaczono mu że, aby zbawić dusze, Kościół winien koniecznie głosić prawdę i objawienie Naszego Pana Jezusa Chrystusa, odpowiadał, iż obecnie nie rozpatruje się już tych rzeczy pod kątem prawdy, lecz pod kątem godności człowieka (sic!). Jak więc można uznać Vaticanym II, bezbożność tych fałszywych zasad, które są przyczyną sprawczą dzisiejszej agonii Kościoła? Kard.Ratzinger niegdyś określił Sobór, którego nauki nakazuje dziś przyjąć jako bezwzględny warunek "eklezjalnej" akceptacji dla FSSPX jako Antysyllabus. Jednak, jak niezwykle trafnie, pisał H.Hello "zwalczać Syllabus to mierzyć Kościołowi prosto w serce". Nie można uznać Antysyllabusa z lat 1962 - 1965, nie można iść na żaden kompromis z Rzymem, który choćby nie wiem jak bardzo przywdział konserwatywną otoczkę dla swych poczynań jednocześnie odrzuca naukę wszystkich Wikariuszy Chrystusa sprzed 1958 roku.

Zwiedzione zachowawczą otoczką dzisiejszego Rzymu środowiska Ecclesia Dei, na czele z Instytutem Dobrego Pasterza zarzuciły już dawno walkę o katolicką doktrynę, walkę z błędami Vaticanum II, członkowie tych grup topią się dzisiaj w heglistowskim rozpuszczalniku, co zwykli określać mianem hermeneutyki ciągłości (patrz np. wywiad z ks. F.Laguérie dla "The Remnant" z marca 2009).

FSSPX to ostatni katolicki szaniec oporu przeciwko religii człowieka, i mam nadzieję, że mimo rozpoczętych w Rzymie rozmów dalej nim pozostanie.

Łukasz Kluska
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:29, 08 Maj 2011 Powrót do góry

Mamy już maj 2011, nic nikt nie doczytał co słychać w temacie rozmów Watykan - Bractwo św. Piusa X? Słyszałam bokiem Smile że rozmowy się już zakończyły. Wyjaśnili sobie stanowiska. Pewnie jest znaczny postęp, ale jak i co dalej, to narazie nie ma jakiś oficjalnych komunikatów. Jak do tej pory, to wiele się zmieniło, bo:
1. cofnięto dekret exkomuniki
2. uwolniono KRR
3. przeprowadzono rozmowy doktrynalne.

I Deo gratias!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 16:33, 07 Cze 2011 Powrót do góry

Tak! rozmowy się zakończyły, możemy to wyczytać w wypowiedzi ks. Karola Stehlina w Zawsze Wierni nr 6/2011 - bardzo ciekawa wypowiedź:

Nowe, lepsze czasy czy głębszy kryzys?

(...)

W kwietniu zakończyły się rozmowy doktrynalne między Bractwem a przedstawicielami Stolicy Apostolskiej. Nasze argumenty zostały przyjęte z uwagą. Nie przedstawiono kontrargumentów. Nie wiemy także, co będzie w przyszłości, gdy końcowa dokumentacja trafi do Ojca Świętego. Natomiast wiele wskazuje na to, że kamieniem obrazy jest samo rozumienie terminu „Tradycja”.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)