Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Słownik zagrożeń Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:20, 23 Cze 2010 Powrót do góry

Słownik zagrożeń

Opracował Michał Mikołajczyk, na podstawie bibliografii podanej na końcu tego słownika:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 519 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:55, 16 Mar 2012 Powrót do góry

Strona nie istnieje Sad
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:50, 16 Mar 2012 Powrót do góry

nauta napisał:
Strona nie istnieje Sad

Smile chyba zmienił domenę i nie ma, a przecież było. Zaraz zamieszczę, bo mam wpisane w wordzie, ale można spotkać to opracowanie w internecie.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:01, 16 Mar 2012 Powrót do góry

Słownik zagrożeń
(w opracowaniu Michała Mikołajczyka)


A

Aborcja – jest to zabieg przerwania ciąży. Kościół od początku twierdził, że jest złem moralnym każde spowodowane przerwanie ciąży. Nauczanie na ten temat nie uległo zmianie i pozostaje niezmienne. Bezpośrednie przerwanie ciąży, to znaczy zamierzone jako cel lub środek, jest głęboko sprzeczne z prawem moralnym (KKK 2271). Ponieważ embrion powinien być uważany za osobę od chwili poczęcia, powinno się bronić jego integralności, troszczyć się o niego i leczyć go w miarę możliwości jak każdą inną istotę ludzką (KKK 2274).

Afirmacja – jest to jedno z kluczowych określeń zwolenników utopii New Age, wypływa z przekonania o wszechpotędze myśli, wedle którego wiele praktyk i zdarzeń rozgrywa się w sferze pozawerbalnej i świecie mentalnym.

Agarta – pewna ideologiczna oraz mityczna „podziemna kraina” lokalizowana na ogół w okolicach Himalajów i Tybetu, rzekomo zamieszkiwana przez mędrców, wyznawców religii przedbuddyjskich. Wedle tego mitu owi mędrcy posiadają moc panowania nad materią, która jest wielokrotnie większa niż kogokolwiek na Ziemi. W Agarcie, zwanej też Szamballą wielu zwiedzionych upatruje źródeł dziwnych i niewyjaśnionych zjawisk i znaków, np. wszystkie zjawiska UFO. Wiara i oddawanie czci w kultach i systemach religijnych Dalekiego Wschodu stoi w sprzeczności z I przykazaniem Bożym.

Agnostycyzm - z gr. nieznany, niepoznawalny; pogląd, według którego nigdy nikomu nie uda się dowieść istnienia lub nieistnienia Boga, bądź negujący całkowicie lub częściowo możliwość poznania bytu. „Agnostycyzm może niekiedy łączyć się z jakimś poszukiwaniem Boga, lecz może również być obojętnością, ucieczką przed ostatecznymi pytaniami egzystencjalnymi oraz lenistwem sumienia moralnego” (KKK 2128).

Akuna – firma produkująca preparaty ziołowe oparte o doświadczenia medycyny chińskiej, holizmu, homeopatii i ziołolecznictwa. Do zaangażowania swoich potencjalnych konsultantów wabi pomnażaniem ich dochodów i wyposażając ich w środki komunikacji. Działalność tej firmy podpada pod propagowanie medycyny paramedycznej.

Akupresura – metoda Wschodniej medycyny niekonwencjonalnej; polega ona na dotykaniu, głaskaniu, uciskaniu lub opukiwaniu określonych miejsc na ciele człowieka. Współczesne badania medyczne wskazują, że jej skuteczność nie wykracza ponad efekt placebo.

Akupunktura – metoda Wschodniej medycyny niekonwencjonalnej; polega na nakłuwaniu ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich punktach, podobno odpowiadających za największą aktywność narządów wewnętrznych. Punkty te zlokalizowane są wzdłuż tzw. meridianów (linii energii okultystycznych), zgodnie z pseudo-koncepcją wyrównywania potencjału energetycznego organizmu. Teoria ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Alchemia – przednaukowa praktyka mieszająca elementy zawarte obecnie w chemii, fizyce, sztuce, semiotyce, psychologii, metalurgii, medycynie, astrologii, mistycyzmie i religii. Wspólnym celem alchemików było odkrycie metody przemiany ołowiu w złoto (kamień filozoficzny), środka na wszelkie choroby (panaceum) oraz eliksiru nieśmiertelności. Alchemia. Jung uważał, że alchemia wywodziła się z gnostycyzmu i z niej wyprowadził symbole przemiany osobowości w „pełnię” psychologiczną i duchową.

Alkoholizm - inaczej uzależnienie od alkoholu lub choroba alkoholowa; polega na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu. Spożywanie zazwyczaj dużych ilości substancji alkoholowych przez alkoholika może być spowodowane przymusem o charakterze: psychicznym i somatycznym, a niekiedy nawet duchowym, prowadzącym do zniewolenia.

Andrygonia – nie jest posiadaniem fizycznych cech obu płci, ale świadomością obecności w każdej osobie pierwiastka męskiego i żeńskiego. Uważa się ją za stan zrównoważonej wewnętrznej harmonii pomiędzy animus i anima. Według New Age jest ona stanem wynikającym z nowej świadomości podwójnej formy bycia i istnienia, która jest charakterystyczna dla każdego mężczyzny i każdej kobiety. Im bardziej się rozprzestrzenia, tym bardziej rzekomo będzie pomagać w transformacji relacji interpersonalnych.

Andrzejkowe wróżby – świętowanie „andrzejkowe” pochodzi ze Szkocji. Tam czci się je hucznie, jedząc i pijąc dnia 30 listopada. W Polsce w czasie obchodów tego święta (w nocy z 29 na 30 listpada) odbywają się wróżby na przyszłość najczęściej jest to lanie wosku na zimną wodę, często przez klucz. Inna znana powszechnie wróżba, związana z „andrzejkami”, dotyczy niezamężnych panien na wydaniu. Uczestniczki zabawy ustawiają swoje buty gęsiego jeden za drugim, przy czym ostatni trzewik przestawiany jest potem na początek kolejki, która zmierza do progu drzwi wejściowych. Uważa się, że ta panna, której bucik pierwszy przekroczy próg izby pierwsza też wyjdzie za mąż. Praktyka ta należy do pogańskich zwyczajów naszego kraju, często bywa propagowana w szkołach. Tłumaczenie tych zwyczajów formą zabawową nie chroni od, choćby ukrytego (do czasu!), wpływu złego ducha.

Anima i animus – pierwsze pojęcie odnosi się do psychologii Junga, który w ten sposób nazwał postacie kobiece, która rzekomo miałby pojawiać się w snach mężczyzn i symbolizować ich duszę lub podświadomość. Natomiast Animus w psychologii Junga odnosi się do postaci męskich, które pojawiają się w snach kobiet i symbolizują ich duszę i podświadomość. Jest to teza raczej z pogranicza okultyzmu i spirytyzmu, aniżeli z psychologii.

Amulet – od łac. amuletum - przedmiot lub czynność „broniąca” przed czarami lub nieszczęściem; drobny przedmiot, naturalny lub sztuczny, służący do magicznej obrony przed złymi ludźmi lub nieszczęściami. Noszone na ciele lub na odzieży pierścienie, łańcuchy, czasem figurki, również wkładane do grobu zmarłym. Kościół na temat wypowiedział się jednoznaczne: „Jest również naganne noszenie amuletów” (por. KKK 2117), gdyż taka praktyka jest wykroczeniem przeciw I przykazaniu.

Amway – korporacja zajmująca się produkowaniem i handlem produktami różnych firm (IBM, Coca-Cola, Microsoft, Gilette itp.). Handel ten odbywa się na zasadzie piramidy finansowej. Współpraca z firmą Amway wymaga dużego zaangażowania emocjonalnego, a jednocześnie można dostrzec w niej elementy psychomanipulacji. Nie trudno także zauważyć, iż metody jakie stosuje ta korporacja niczym nie różnią się od metod działania destruktywnych sekt. W 1997 powstał w Polsce film dokumentalny pt. Witajcie w życiu (reż. Henryk Dederko) przedstawiający kulisy działalności tego koncernu.

Anarchizm - od gr. anarchia – brak przywódcy, bezrząd; ideologia i ruch polityczny postulujące zniesienie wszelkich form władzy i podległości człowieka wobec drugiego człowieka. Niegdyś propagowany był przez kontrkulturę hippisowską, a dziś wyraźnie dostrzegalny jest w działalności Jerzego Owsiaka (WOŚP i Przystanek Woodstock).

Anime - termin anime oznacza japoński film rysunkowy, który powstaje bardzo często na podstawie mangi, i obecnie jest bardzo popularny na świecie. Znajduje odbiorców na trzech rynkach: telewizyjnym, np. wieloodcinkowe seriale (Czarodziejka z księżyca, Dragon Ball, Wojownicy zodiaku, Pokemon); filmów wideo z nośnikami cyfrowymi; kinowym wysokobudżetowym (Księżniczka Mononoke, Pokemon). Niestety, wszystkie filmy i komiksy zawierają sporą dozę emocji negatywnych. Treścią większości jest rywalizacja, podstęp i walka. Wiele z nich preferuje głupotę i agresję, a także okultyzm i spirytyzm.

Animizm – przypisywanie roślinom, zwierzętom, minerałom i żywiołom posiadania duszy, czczenie duchów (demonów), które mają wpływ na ludzkość, z tej teorii wypływa kolejna teoria animistyczna proponująca żyć w zgodzie z tymi demonami, co oczywiście jest destrukcyjne i prędzej czy później kończy się w sposób niepożądany. Animizm obecny jest szczególnie w wierzeniach religii plemiennych Ameryki Środkowej, Południowej, a także na kontynencie afrykańskim.

Antropozofia – ezoteryczna doktryna mająca na celu wprowadzenie ludzi w tajniki „obiektywnej wiedzy“ w sferze duchowo-boskiej. Zakłada ona, że każda fizyczna istota ma odpowiadającą jej duchową istotę, a na ziemskie życie wpływają „gwiezdne energie” i „duchowe esencje”. Kronika Akasha jest uważana za „kosmiczną pamięć” dostępną dla wtajemniczonych. Ta doktryna New Age pierwotnie była popularyzowana i związana z Chorwatem, Rudolfem Steinerem.

Antykoncepcja - jest natomiast wewnętrznie złe „wszelkie działanie, które – czy to w przewidywaniu aktu małżeńskiego, podczas jego spełniania, czy w rozwoju jego naturalnych skutków – miałoby za cel uniemożliwienie poczęcia lub prowadziłoby do tego”. Naturalnej „mowie”, która wyraża obopólny, całkowity dar małżonków, antykoncepcja narzuca „mowę” obiektywnie sprzeczną, czyli taką, która nie wyraża całkowitego oddania się drugiemu; stąd pochodzi nie tylko czynne odrzucenie otwarcia się na życie, ale również sfałszowanie wewnętrznej prawdy miłości małżeńskiej, powołanej do całkowitego osobowego daru... Różnica antropologiczna, a zarazem moralna, jaka istnieje pomiędzy środkami antykoncepcyjnymi a odwołaniem się do rytmów okresowych... w ostatecznej analizie dotyczy dwóch, nie dających się z sobą pogodzić, koncepcji osoby i płciowości ludzkiej (KKK 2370).

Apiterapia – terapia „ cudownego uzdrawiania” produktami pszczelimi i jadem pszczelim. Rzekomo miodem można wyleczyć schorzenia układu krążenia, oddechowego, pokarmowego i moczowego, choroby skóry i błon śluzowych, hemoroidy i wiele innych schorzeń, jednak medycyna naukowa nie potwierdza, jakoby miód czy jad pszczeli posiadał „cudowną” konsystencję leczniczą.

Aportacja – pojęcie występujące w okultyzmie, ściśle: magii. Służy ono na określenie zjawiska pojawiania się przedmiotów z tajemniczego (demonicznego) źródła. Związane jest także z przenoszeniem przedmiotów z jednego miejsca na drugie. Praktyka taka należy do praktyk czarowniczych i jest związane z ingerecją w siły złe, pochodzące od złego ducha, który nigdy nie udziela swojej „mocy” za darmo.

Apostazaja – jest to całkowite porzucenie wiary chrześcijańskiej (KKK 2089).

Aromaterapia (terapia zapachowa) – dziś jest to wszędobylskie „uzdrawianie” przy pomocy środków zapachowych w połączeniu z odpowiednimi planetami, z ich konstelacją (układem). Obecna w produktach chemicznych, środkach czystości, a specjalnie propagowana przez olejki eteryczne i różne kadzidełka zapachowe. Niestety znajduje ona także zastosowanie w dietetyce. Cała koncepcja aromaterapii, o rzekomych właściwościach leczniczych jest nie do pogodzenia z medycyną akademicką.

Astrologia – praktyka wróżbiarsko-magiczna polegająca na odczytywaniu „przeznaczenia”, przyszłości z konstelacji (układu) planet. Jest to paranauka jednoznacznie potępiona przez Kościół (KKK 2116).

Ateizm - przekonanie mówiące, że Bóg nie istnieje. Ateizm tłumaczy zjawiska świata bez odwoływania się do przyczyn nadnaturalnych. Postać współczesnego ateizmu oczekuje wyzwolenia człowieka na drodze wyzwolenia gospodarczego i społecznego. Ateizm, odrzucając lub negując istnienie Boga, jest grzechem przeciw cnocie religijności (KKK 2124) „Ateizm, odrzucając lub negując istnienie Boga, jest grzechem przeciw cnocie religijności” (KKK 2125).

Aura – jest rzekomym zjawiskiem polegającym na obserwacji niematerialnych kolorów oraz kształtów otaczających ludzi i przedmioty. Umiejętność postrzegania i „czytania” aury jest zdolnością ezoteryczną. Według osób deklarujących, jakoby posiadały taką umiejętność, rozmiary i kolory mają świadczyć o odczuwanych emocjach, stanie duchowym, a nawet zdrowiu badanej osoby. Za metodę rejestracji aury uważana jest fotografia kirlianowska. Istnienie takiego zjawiska nie znajduje potwierdzenia naukowego. Nie należy tego zjawiska utożsamiać z aureolą u świętych Pańskich.

Aurikuloterapia – masaż ucha; rzekomy związek określonych stref małżowiny usznej z odpowiednimi okolicami ciała i narządami wewnętrznymi. Praktyka ta, uważana za naturalną, w żaden sposób nie mieści w ramach medycyny akademickiej.

Avatar – avatar - wirtualny wizerunek; reprezentacja uczestników światów wirtualnych. Dotyczy zarówno rzeczywistych ludzi uczestniczących za ich pomocą w tych światach jak i postaci generowanych przez samo oprogramowanie. Awatary są używane głównie na forach dyskusyjnych, a także w grach komputerowych (zwłaszcza RPG i FPP) oraz rzeczywistości wirtualnej. Nazwa ta pochodzi od sanskryckiego słowa avatâra, oznaczającego w hinduizmie wcielenie bóstwa, które zstępuje z nieba na ziemię w postaci śmiertelnej – ludzkiej, zwierzęcej lub mieszanej. Awatar przyjmuje rozmaite formy – od niewielkiej grafiki rastrowej (bitmapowej), często bardzo uproszczonej lub symbolicznej, pojawiającej się np. przy komunikatach wysyłanych na fora dyskusyjne i służącej łatwemu rozpoznawaniu ich zarejestrowanych uczestników, po bardzo złożone trójwymiarowe modele, reprezentujące postać w grze komputerowej lub rzeczywistości wirtualnej (jak np. Second Life, Entropia Universe lub There).

Ayur-weda - system medycyny indyjskiej rozwinięty w starożytności. Ajurweda zajmuje się zdrowiem fizycznym, psychicznym i duchowym. Jest jednym z niewielu systemów medycyny niekonwencjonalnej wykorzystujących chirurgię. System ten nie odnajduje uzasadnienia w nauce.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:02, 16 Mar 2012 Powrót do góry

B

Baba Jaga - w pogańskim folklorze europejskim jest to czarownica, zazwyczaj przedstawiana jako starsza kobieta żyjąca samotnie z kotem w lesie. Wedle bajek zwabia do siebie dzieci zagubione w lesie, by potem je zjeść. Domek Baby Jagi otacza płot dekorowany czaszkami ludzkimi. Baba Jaga na miotle w świętokrzyskim czerwono - czarnym pasiaku jest nieoficjalnym symbolem kielecczyzny, co związane jest z legendarnymi sabatami czarownic na Łysicy.

Bajki i kreskówki – można mówić o wielkim zbiorze przykładowch typów (anime, niektóre Walta Disneya itp. itd.) i tytułów (Pokemony, Czarodziejka z księżyca, Kapitan Planeta, Gumisie, Casper, Scooby Doo, Spiderman, Batman, Dragon Ball itp. Itd.) bajek i kreskówek, które niosą ze sobą zagrożenenie, nie tylko duchowe, ale też moralne, a nawet psychiczne.

Bałwochwalstwo (idolatria) – postawa grzeszna czci ze względu na zewnętrzny przedmiot (bożki, demony, zwierzęta, własna osoba, przedmioty, ludzie żyjący lub zmarli…). Zob. KKK 2113 Bałwochwalstwo, idolatria (łac. z gr. służba bóstwu) – oddawanie czci przedmiotom wyobrażającym bóstwa. Polega na ubóstwianiu tego, co nie jest Bogiem. Ma ono miejsce wtedy, gdy człowiek czci i wielbi stworzenie zamiast Boga, bez względu na to, czy chodzi o innych bogów czy o demony (na przykład satanizm), o władzę, przyjemność, rasę, przodków, państwo, pieniądze itd. „Nie możecie służyć Bogu i Mamonie” – mówi Jezus (Mt 6, 24). Wielu męczenników poniosło śmierć za to, że nie oddawało czci „Bestii”, odmawiając nawet udawania kultu.

Biblia Szatana - (ang. The Satanic Bible) to wydana w 1969 roku przez Antona Szandora La Veya książka, stanowiąca wykład filozofii i praktyki satanistycznej.

Bioenergoterapia - sprzeczna z wiedzą medyczną metoda „terapeutyczna”, w której środkiem leczniczym ma być oddziaływanie bliżej nieokreśloną "bioenergią" przez „terapeutę” na pacjenta. W Polsce istnieją dwie grupy zawodowe bioenergoterapeutów skupione przy: Cechu Rzemiosł Różnych oraz Zakładach Doskonalenia Zawodowego (patrz. np. Zbyszek Nowak, Clive Harris, Kaszpirowski). Zdanie Kościoła na ten temat odnajdujemy w Katechizmie Kościoła Katolickiego: „Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności” (2117). Określenie bioenergoterapii dla lekarzy o naukowców jest pojęciem wychodzącym poza zakres nauki.

Biofeedback - biologiczne sprzężenie zwrotne polegające na dostarczaniu człowiekowi informacji zwrotnej („feedback”) o zmianach jego stanu fizjologicznego. Zmiany fizjologiczne organizmu monitorowane są przez odpowiednie urządzenie. Jest to także metoda „terapii”, polegająca na podawaniu pacjentowi sygnałów zwrotnych o zmianach stanu fizjologicznego jego organizmu, dzięki czemu może on nauczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane świadomie, np. fale mózgowe, opór elektryczny skóry (GSR), napięcie mięśni itp. Metoda ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Biorytm – autorem tej teorii jest Wilhelm Fliess (1858 –1928), berliński lekarz, twórca ogłoszonej w 1897 roku teorii biorytmów. Teoria ta, mimo braku podstaw naukowych, jest relatywnie popularną techniką wróżbiarską, która - ze względu na podstawy matematyczne - zalicza się także do pseudonauki. Fliess znany jest głównie ze względu na przyjaźń, jaka łączyła go z Sigmundem Freudem.

Blawatsky Pietrowna Helena – teozofka, medium; rozpoczęła nową tradycję teozofii w 1875 roku, której, jak twierdzi, nauczyła się od mistrzów Wielkiego Białego Bractwa, czyli od istot wywyższonych i prowadzących ewolucję rasy ludzkiej oraz kierujące pracą Towarzystwa Teozoficznego. Jest ona jedną z prekursorek New Age.

Bluźnierstwo - sprzeciwia się bezpośrednio drugiemu przykazaniu. Polega ono na wypowiadaniu przeciw Bogu – wewnętrznie lub zewnętrznie – słów nienawiści, wyrzutów, wyzwań, na mówieniu źle o Bogu, na braku szacunku względem Niego w słowach, na nadużywaniu imienia Bożego. Św. Jakub piętnuje tych, którzy „bluźnią zaszczytnemu Imieniu (Jezusa), które wypowiedziano nad (nimi)” (Jk 2, 7). Zakaz bluźnierstwa rozciąga się także na słowa przeciw Kościołowi Chrystusa, świętym lub rzeczom świętym. Bluźniercze jest również nadużywanie imienia Bożego w celu zatajenia zbrodniczych praktyk, zniewalania narodów, torturowania lub wydawania na śmierć. Nadużywanie imienia Bożego w celu popełnienia zbrodni powoduje odrzucanie religii. Bluźnierstwo sprzeciwia się szacunkowi należnemu Bogu i Jego świętemu imieniu. Ze swej natury jest grzechem ciężkim (KKK 2148).

B.S.M. - ub bioemanacyjnego sprzężenia z mózgiem jest sposobem „samoleczenia i leczenia”, polegającym na przywracaniu równowagi wewnętrznej organizmu poprzez wykorzystanie naturalnego promieniowania dłoni (ciała) przykładanej do głowy nad ośrodkami kory mózgowej zawiadującymi chorymi częściami ciała. Metoda została odkryta przez Polaka, Eugeniusza Uchnasta, a opisana przez Piotra Lewandowskiego. Nie zostały przeprowadzone żadne naukowe badania potwierdzające skuteczność metody B.S.M.[/size]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:04, 16 Mar 2012 Powrót do góry

C

Candomble - element capoeira (rodzaj walki); inaczej Batuque, to religia afroamerykańska, praktykowana głównie w Brazylii, a także w sąsiednich krajach. Nazwy religii pochodzą z języka bantu. Istnieje wiele lokalnych odmian i obrządków Candomblé, która wyznawana jest w kilku stanach: Rio de Janeiro, Săo Paulo i Bahia. W każdym z nich odnajdziemy drobne permutacje językowe i rytualne.

Channeling (inaczej: tunelowanie, kanałowanie, rodzaj mediumizmu) - forma spirytyzmu; pojęcie stosowane w New Age oznaczające łączenie się (kontakt) w sposób paranormalny z energiami lub bytami niematerialnymi. Kontakt ten, zdaniem zwolenników New Age następuje drogą pozazmysłową, kanałem mentalnym, na ogół bez użycia języka werbalnego. Teoria ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Chirozofia (chiromancja) - wróżenie, przepowiadanie przyszłości z ręki jej kształtu, struktury i linii oraz z długości palców lub kart (Tarot). Jest to praktyka niebezpieczna, nawet wtedy kiedy jest praktykowana w zabawie, w przedstawieniach (nawet ewangelizacyjnych!).Wyraźnie Kościół przestrzega przed tą praktyką (KKK 2116).

Chromoterapia – to inaczej terapia kolorami; Może polegać na: bezpośrednim naświetlaniu poprzez ekran w odpowiednim kolorze, przebywaniu w otoczeniu danych kolorów, piciu nasłonecznionej wody i jedzeniu wybranych produktów, wdychaniu promieni słonecznych przez kolorową tkaninę, kąpielach w kolorowej wodzie, piciu napromieniowanej danym kolorem wody. Terapia ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Chrystus kosmiczny – według New Age historyczna postać Jezusa jest jedynie jednym z wcieleń idei, energii lub zbiorem wibracji. Zdaniem Alice Bailey, potrzebny byłby wielki dzień suplikacji, kiedy to wszyscy wierzący stworzyliby taką koncentrację, „duchowej energii”, że nastąpiło by dalsze wcielenie, które ujawniłoby sposób, w jaki ludzie mogą siebie ocalić… Dla wielu Jezus jest niczym więcej jak tylko duchowym mistrzem, który podobnie jak Budda, Mojżesz, Mahomet i inni został przeniknięty przez kosmicznego Chrystusa. Kosmiczny Chrystus znany jest również jako chrystusowa energia tkwiąca u podstawy każdej istoty i całego istnienia. Jednostki powinny być stopniowo wtajemniczane w świadomość tej chrystusowej cechy, którą wszyscy posiadają. Chrystus – według New Age – reprezentuje najwyższy stan świadomości „ja”.

Coca Cola – (w USA, Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii powszechnie znana jako coke) to marka bezalkoholowego napoju gazowanego firmy The Coca-Cola Company. Powstała pod koniec XIX wieku i jest obecnie jedną z najpopularniejszych marek na świecie. Można dostrzec w reklamie produktu: sprzężenie z magią (Poczuj magię tych świąt), UFO (uroki), znak satanistyczny (dłoń ułożona w kształcie kozła), bóg słońce z pucharem oraz promowanie niebezpiecznej muzyki. Firma oskarżana jest o działania sprzeczne z prawami człowieka.

Coelho Paulo – obecnie popularny brazylijski autor książek np. Alchemik; prawdziwym niebezpieczeństwem kryjącym się za tym sławnym brazylijskim pisarzem to fakt, iż w gąszczu banałów i ogólników czyhają, wrogie tradycyjnej doktrynie katolickiej, prawdziwe herezje, błędy, oraz bluźnierstwa, które Coelho propaguje za pośrednictwem książek i udzielanych przez siebie wywiadów. Wystarczy przyjrzeć się tym najbardziej rzucającym się w oczy fałszom. Jednym z takowych jest pochwała, jaką Coelho obdarza magię. Twierdzi on, że jego duchowy przewodnik (owa zjawa, która objawiła mu się w Dachau), prócz zachęt do ponownego przyjęcia wiary katolickiej, poradził mu też zwrócenie się w „dobrą stronę magii”. Autor światowych bestsellerów posłuchał owego tajemniczego osobnika i dziś twierdzi, że jest magiem odrzucającym „czarną magię”, w odróżnieniu od „białej magii”, która ma nieść dobro ludziom (takie rozróżnienie jest okultystyczne). Bardzo groźna jest również koncepcja Boga, którą proponuje Coelho. Na zadane pytanie: Kim jest dla ciebie Bóg?, odpowiada on: Doświadczeniem wiary. Niczym więcej. Uważam, że próba definicji Boga jest pułapką. Nie wiem. Bóg nie jest dla mnie tym samym, czym jest dla ciebie. To jest agnostyczne i modernistyczne pojmowanie Boskości, które prowadzi Coelho do propagowania swego rodzaju panteizmu. Z agnostycyzmem, modernizmem i panteizmem, krok w krok, maszeruje obojętność religijna, z której autor Alchemika czyni niemal swój sztandar. Gloryfikację obrzydliwości seksualnych niesie także jego powieść pt. Jedenaście minut. Książka ta, nieraz w pornograficzny sposób, relacjonuje zawodowe perypetie pewnej prostytutki o imieniu Maria. To tylko niektóre przesłanki zaczerpnięte z powieści Coelho. Książka niesie ze sobą poważne zagrożenie dla wiary i duszy.

Crowley Aleister – brytyjski okultysta, pseudomistyk; wśród jego tworów znajdziemy też takie, które propagują magię, jogę, ideologię Atlantów itp. Stworzył „mistyczną filozofię-religię” (Thelema) opartą o naczelne hasła, w których nawołuje do czynienia własne woli, rzekomo pojmowanej jako osiąganie najwyższych celów (np. kamień filozoficzny). Crowley, choć nie deklarował się jak wyznawca Szatana, to jednak tytułował się określeniem apokaliptyczna Bestia, co wskazuje na jego demoniczne zniewolenie, a właściwie opętanie.

Cudzołóstwo - słowo to oznacza niewierność małżeńską. Gdy dwoje partnerów, z których przynajmniej jeden jest w związku małżeńskim, nawiązuje stosunki płciowe, nawet przelotne, popełniają oni cudzołóstwo. Chrystus potępia cudzołóstwo nawet w postaci zwykłego pożądania. Szóste przykazanie i Nowy Testament bezwzględnie zakazują cudzołóstwa. Prorocy ukazują jego ciężar. Widzą w cudzołóstwie figurę grzechu bałwochwalstwa. Cudzołóstwo jest niesprawiedliwością. Ten, kto je popełnia, nie dotrzymuje podjętych zobowiązań. Rani znak przymierza, jakim jest węzeł małżeński, narusza prawo współmałżonka i godzi w instytucję małżeństwa, nie dotrzymując umowy znajdującej się u jego podstaw. Naraża na niebezpieczeństwo dobro rodzicielstwa ludzkiego oraz dzieci, które potrzebują trwałego związku rodziców (KKK 2380-2381).

Cyrograf – jest to pewien układ, pakt zawierany ze złym duchem, obecny szczególnie w inicjacji lucyferycznej. Na tej podstawie Adam Mickiewicz opisał cyrograf właśnie jako układ zawarty z diabłem, na mocy którego zły duch ma prawo do duszy człowieka, który podpisał ten pakt. Diabeł czynił w ten sposób zastaw za służenie podpisującemu przez pewien czas lub spełnienie jego określonych życzeń, ustalonych uprzednio w niniejszym „dokumencie”. W takim ujęciu cyrograf najczęściej podpisywany był krwią. Praktyka egzorcystów pokazuje, iż podpisanie cyrografu wiąże się z opętaniem, a więzy paktu zawartego z diabłem niejednokrotnie bardzo trudno jest rozerwać.

Czary - stosowanie demonicznej potęgi na ludziach poprzez uroki, przekleństwa i gusła; czary to część magii, którą definiujemy jako niebezpieczny wpływ na jednostki i grupy osób poprzez praktyki podporządkowane diabłu. Kościół ostrzega przed czarami (KKK 2117).
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:05, 16 Mar 2012 Powrót do góry

D

Däniken Erich von – gnostyk, autor książek o UFO, teorii wpływu istot pozaziemskich na życie ludzi w czasach przedhistorycznych, będący pod wpływem prekursorki ruchu New Age, H. Bławatsky.

De Mello Anthony - jezuita, psychoterapeuta, kierownik duchowy. Największy rozgłos zdobył dzięki książkom i konferencjom z dziedziny duchowości. W 1998 roku jego publikacje zostały potępione przez Kongregację Nauki Wiary Kościoła katolickiego (na czele której stał kardynał Ratzinger, obecny Ojciec święty) jako niedopuszczalne odejście od doktryny katolickiej w stronę religii Wschodu (buddyzmu, taoizmu) i panteizmu. Główne zarzuty kierowane przez autorów krytycznej Notyfikacji pod adresem poglądów hinduskiego jezuity: zastąpienie przez niego objawienia Bożego dokonanego w Chrystusie przez intuicję Boga, twierdzenie że aby dojść do Boga wystarczy patrzeć na stworzony świat, pewna forma religii naturalnej; odejście od chrześcijańskiej definicji Boga: określenie Boga jako czystej pustki, Niepoznawalnego, twierdzenie że jedyna znajomość jest nieznajomością, poglądy głoszące że nawet pytanie o Jego istnienie jest już czystym absurdem; traktowanie Pisma Świętego i innych świętych ksiąg oraz wszystkich religii wyłącznie jako informacji służącej do osiągnięcia wewnętrznego spokoju, która interpretowana nieodpowiednio jest przeszkodą w dążeniu do Prawdy i czyni ludzi agresywnymi oraz ograniczonymi; zrównanie Jezusa z innymi mistrzami duchowymi; niechrześcijańska koncepcja losu człowieka po śmierci - „rozpłynięcia” w Bogu nieosobowym na podobieństwo soli w wodzie; bagatelizowanie pytania o ostateczne przeznaczenie człowieka; dobro i zło są tylko rozumowym wartościowaniem narzuconym na rzeczywistość; nie można mówić o obiektywnych zasadach moralnych, ponieważ zło jest jedynie nieznajomością dobra. Oto co posiał De Mello.

Deportacja – „znikanie” przedmiotów z zamkniętych pojemników i pomieszczeń, jako szkodzenie przez złego ducha. Spotykane szczególnie w przypadku osób, które wikłały się w spirytyzm.

Diabeł i demony – Kościół przestrzega przed uciekaniem się do pomocy diabła czy demonów: „Praktyki te należy potępić tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy im intencja zaszkodzenia drugiemu człowiekowi lub uciekanie się do interwencji demonów” (KKK 2117). „Bałwochwalstwo nie dotyczy tylko fałszywych kultów pogańskich. Pozostaje stałą pokusą wiary. Polega na ubóstwianiu tego, co nie jest Bogiem. Ma ono miejsce wtedy, gdy człowiek czci i wielbi stworzenie zamiast Boga, bez względu na to, czy chodzi o innych bogów czy o demony (na przykład satanizm) (KKK 2113).

Dianetyka – pozanaukowa metoda przyrównująca mózg do komputera i utrzymująca, że engramy, które powodują choroby psychiczne, usuwać można za pomocą psychoterapii. Ta metoda szczególnie propagowana jest w sekcie Scjentologów.

Duch opiekuńczy - demon rzekomo towarzyszący człowiekowi od urodzenia aż do śmierci. Wierzono, że demona tego można odziedziczyć po ojcu. Jest to współczesna i coraz bardziej popularna forma spirytyzmu (propagowana także w pisemkach kobiecych).
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:07, 16 Mar 2012 Powrót do góry

E

Edukinestyka – kinezjologia edukacyjna; twórcą tej metody jest dr Paul E. Dennison. Określana jest ona mianem „gimnastyki mózgu”, rzekomo skutecznie uczy i pokazuje w praktyce możliwości wykorzystania naturalnego ruchu fizycznego, niezbędnego do organizowania pracy mózgu i ciała w celu rozszerzania własnych możliwości. Metoda ta nie posiada uzasadnienia w nauce.

Ekologizm – w New Age odróżnia się „ekologię powierzchowną” od „ekologii głębokiej” (twórcą tej drugiej nazwy jest norweski filozof Arne Naess, 1972 rok). Postawie antropocentrycznej, obecnej w powierzchownej ekologii, która jest wyrazem instrumentalnego potraktowania przyrody, przeciwstawia się spojrzenie holistyczne, ujmujące wszelkie relacje do natury jako pewnej całości. W ekologii głębokiej człowiek jest nierozerwalną częścią przyrody i tylko jednym z elementów tego uniwersum.

Elektroakupunktura - oznacza stymulację elektryczną biologicznie aktywnych rzekomych punktów skóry. Do stymulacji używana jest specjalna aparatura wytwarzająca elektroimpulsy o odpowiednim natężeniu. Podobno elektroakupunktura dość skutecznie poprawia stanu zdrowia w licznych przypadkach niedowładu, porażeniach i w niektórych uciążliwych nerwobólach . Metoda ta, jakoby miała pomóc w poprawie stanu zdrowtnego, jest określona jako paramedyczna, nienaukowa, nie posiadająca naukowych przesłanek, by móc uznać ją za naukową, medyczną.

Eliade Micrea - rumuński heretyk, religioznawca, indolog, filozof kultury, a także eseista, pisarz i dyplomata. Jego tezy są poważnym wykroczeniem w wierze. Twierdził on w sposób heretycki m.in. iż Chrystus jest tożsamy z kamieniem filozoficznym.

Energia kosmiczna qi - w filozofii chińskiej energia qi jest fundamentalną esencją przedmiotów materialnych. Qi przenika cały Wszechświat, stanowiąc podstawę, z której tworzy się materia. Jako że w filozofii chińskiej kluczowym atrybutem natury jest zmienność, czy też przemiana, pustka cyklicznie zamienia się w formę, a forma w pustkę. Idea ta jest zobrazowana w symbolu (Taiji tu) oznaczającym przemiany yin i yang. Niestety filozofia ta występuje dziś na każdym kroku, zarówno w walkach, jak i medycynie niekonwencjonalnej.

Energia tachionowa - reklamowana w niektórych lekach (sprzedawanych razem z „talizmanicznymi” bransoletkami) tzw. energia tachionowa rzekomo jest szybsza od prędkości światła, jest obecna wszędzie we wszechświecie jest nieograniczona, dysponuje całym potencjałem, który konieczny jest do wytworzenia doskonałego kształtu we wszechświecie. Oczywiście pojęcie to wykrcza poza ramy naukowe, jest to wyraźne zwodzenie złego ducha, kierujące w stronę magii.

Enneagram – z greckiego ennea - dziewięć, gram – znak; system dziewięciu typów osobowości oparty na wykresie dziewięcioramiennej gwiazdy wpisanej w koło, gdzie każdy człowiek jest nierozłącznie przypisany do jednego typu (kąta enneagramu). Enneagram wprowadzony został do cywilizacji zachodniej przez chilijskiego badacza Oscara Ichazo w 1970 roku. O enneagramie mówi się, że jest „ symbolem przedstawiającym dążenie do ponownego połączenia jaźni” (C. G. Jung). Nie został nigdy uznany przez naukową psychologię.

Entropia Universe – dawniej Project Entropia; wirtualny świat z własną gospodarką wewnętrzną i walutą o stałym kursie; Entropia łączy w sobie elementy gier MMORPG, FPS, a także systemów hazardowych. Gracz wciela się w samodzielnie stworzoną postać, którą przemierza świat, poluje, wydobywa minerały, wykonuje przedmioty. Każda czynność wymaga pewnych nakładów finansowych (amunicja, sondy górnicze, naprawa broni i narzędzi), oferując w zamian możliwość odnalezienia cennego złoża, wykonania unikalnego artefaktu lub zdobycia wartościowego łupu z zabitego stworzenia. Gra ta prezentuje pewne rysy ucieczki w inny świat, wirtualny, rzekomo lepszy, bo swój własny.

Era Wodnika – każdy astrologiczny wiek, trwający około 2146 lat, nazywany jest zgodnie z nazwą jednego ze znaków zodiaku. Jednakże te „wielkie dni” następują po sobie w odwrotnej kolejności, a zatem gdy obecna Era Ryb się skończy, rozpocznie się Era Wodnika. Każda z er ma swoje własne kosmiczne energie ; energia w Erze Ryb uczyniła ją czasem wojen i konfliktów, Wodnika natomiast ma być czasem harmonii, sprawiedliwości, pokoju, jedności itd. W tym aspekcie New Age akceptuje historyczną nieuchronność. Niektórzy wyrażają pogląd, że Era Byka była czasem religii żydowskiej, Era Ryb czasem chrześcijaństwa, a Wodnik zaś stanie się wiekiem uniwersalnej religii. System ten oparty jest o ezoteryczną manipulację astrologiczną. Jest to ewidentny i misternie uknuty plan diabelski prowadzący do zwodzenia naiwnych.

ESP - postrzeganie pozazmysłowe (częsty akronim to ESP od ang. Extra-sensory perception) oznacza umiejętność zdobywania informacji inaczej niż za pomocą znanych zmysłów, tzn. na przykład wzroku, słuchu, węchu, smaku, dotyku lub propriocepcji (zmysłu orientacji przestrzennej własnego ciała). Termin ten implikuje źródła informacji nieznane nauce.

Eurytmia - od greckiego: ładne poruszanie się; to opracowany przez Rudolfa Steinera sposób poruszania przy odpowiedniej muzyce i odpowiednich tekstach. Jest nauczana obowiązkowo w szkołach waldorfskich. Ma ona poprawiać samopoczucie i rozluźniać napięcia psychiczne. Metoda ta nie odnajduje jednak uzasadnienia w nauce.

Eutanazja - bezpośrednia, niezależnie od motywów i środków, polega na położeniu kresu życiu osób upośledzonych, chorych lub umierających. Jest ona moralnie niedopuszczalna (KKK 2277; więcej w punktach 2276 i 2278-2279).

Ewolucja – w New Age jest ona czymś znacznie większym, niż tylko kwestią żyjących istot rozwijających się w kierunku wyższych form życia. Model fizyczny jest przetransponowany na sferę duchową, tak aby immanentna siła tkwiąca w ludziach mogła popchnąć ich w kierunku wyższych form życia duchowego. Uważa się, że ludzie nie posiadają pełnej kontroli nad tą siłą, ale ich dobre lub złe działania mogą przyspieszyć lub opóźnić ich postęp. Sądzi się, że całość stworzenia, włączając w ludzkość, porusza się nieuchronnie w kierunku połączenia z boskim elementem. Reinkarnacja zajmuje bardzo ważne miejsce w tym spojrzeniu na postępującą duchową ewolucję, która jak się uważa, zaczyna się przed narodzeniem i trwa nadal po śmierci.

Ezoteryzm – z grec. esoteros – to, co jest wewnątrz; dotyczy starożytnej i ukrytej wiedzy dostępnej jedynie osobom uprzywilejowanym, doświadczonych lub takich, które przeszły inicjację, jako przeciwieństwo do wiedzy egzoterycznej, która jest powszechnie dostępna. Ezoteryzm w swojej ofercie posiada szeroki wachlarz praktyk, przez które można popaść w zniewolenie demoniczne. Fałszywe Obrazy Boga – jako demonicznego, karzącego sędziego; jako demonicznego „boga śmierci“; jako demonicznego „boga osiagnięć“, sukcesu; jako demonicznego „boga buchaltera“, „groźnej instancji kontrolnej“; prawdziwego Boga: mojego, który mnie kocha i jest mi bliski, i jednocześnie transcendentnego Stwórcę ponad światem, który jest Bogiem wszystkich. Fałszywe obrazy Boga mogą być przyczyną rezygnacji w wierze, a nawet grożą pokusą, iż człowiek sam będzie chciał być bogiem siebie i swojego otoczenia.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:09, 16 Mar 2012 Powrót do góry

F

Faszyzm - wł. fascismo, od łac. fasces – wiązki, rózgi liktorskie; doktryna polityczna powstała w okresie międzywojennym we Włoszech, sprzeciwiająca się demokracji parlamentarnej, głosząca kult państwa (statolatrię, silne przywództwo oraz solidaryzm społeczny).

Feminizm – ideologia i ruch społeczny, związany z „równouprawnieniem” kobiet. Jest to ideologia odrzucająca różnice między kobietą, a mężczyzną. Równość tak rozumiana jest skrzywieniem i wykroczeniem przeciw koncepcji Boga, który stworzył dwa odrębne, ale też komplementarne byty ludzkie.

Feng Shui - dosłownie: wiatr-woda; okultystyczna chińska metoda rozszyfrowywania ukrytej obecności pozytywnych i negatywnych prądów w budynkach i innych miejscach (Powrót do natury – New Age). Tradycyjne feng shui w starożytnych Chinach obejmowało ogólny rozkład miast, wsi, budynków mieszkalnych i gospodarskich. Teoria ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Filmy i seriale – można wyodrębić potężny zbiór przykładowych typów (horrory, thrillery, wizualizacje, pornograficzne, hentai, walki), tytułów (Harry Potter, Raport mniejszości, Matrix, Omen, Egzorcysta, Dziecko Rosmary, Dźiewiąte wrota, Star Trek, Świat wg Bundych, Opowieści z Narnii, Wojownicze żółwie ninja, Jackie Chan, Diabelski deszcz, Mission Impossible, Jesus Christ Superstar, Fotodramat Stworzenia, Żywot Briana, E. T., Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Odmienne stany świadomości, Odyseja kosmiczna 2000, Gwiezdne wojny, Ciemny kryształ, Indiana Jones i świątynia zagłady, 2001, 2010, Niekończąca się historia, Kto wrobił królika Rogera, Frankenstein, Ostatnie kuszenie Chrystusa, Z archiwum X, i wiele innych) i twórców (Spielberg, Lucas Film, New Age, Tom Cruise itp.) filmów siejących zagrożenie. Kultura medialna rozwija się w kierunku zaspokajania popędów upadłej natury człowieka. Zamiast wychowywać do myślenia dojrzałego, wychowuje do takiego, które jest sugerowane, zmanipulowane reklamą, czy też filmem, programem!

Filipińscy „uzdrowiciele” – dokonują oni rzekomo operacji bez użycia skalpela, przy pomocy rąk i pod wpływem wypowiadanych zaklęć. Czy naprawdę operują? Jaka substancja pojawia się w miejscach, których dotykają? Jedno jest pewne: takie „uzdrawianie” kosztuje, ale nie tylko 140 zł., ale nawet wieczność w niebie, za cenę zdrowia ziemskiego. Typowe szarlataństwo, właściwe znachorom, a nie uczciwej medycynie akademickiej.

Fitoterapia – ziołolecznictwo; wiedza o lekach sporządzanych z przetworzonych bądź naturalnych surowców roślinnych pochodzących od niejakich roślin „leczniczych”. Zajmuje się poznaniem ich właściwości, mechanizmów działania na organizmy żywe, metabolizmu substancji czynnych w organizmie, możliwości zastosowania w leczeniu chorób, dawkowania, działania ubocznego i toksyczności. Owszem pewne rośliny składają się z surowców, które dobrze oddziałują na zdrowie człowieka, ale leczenie, uzdrawianie ziołami należy do medycyny naturalnej i nie podlega nauce, ale raczej znachorstwu.

Fotografia Kirljanowska – elektrofotografia; metoda uzyskiwania oraz rejestrowania zjawisk świetlnych. Prekursorem elektrofotografii był Polak Jakub Jodko- Narkiewicz, który w roku 1896 publikuje zdjęcia rąk ludzkich. Zauważył on, że rzekomo obrazy zmieniają się w zależności od emocji i stanu zdrowia osoby badanej. Na szczęście jego dokonania nie spotkały się z zainteresowaniem świata nauki i medycyny. Niestety ponownie elektrofotografia „wróciła” za sprawą Siemiona Dawidowicza Kirliana z Krasnodaru w 1939 roku. Kirlian pracował jako konserwator aparatury do masażu prądami wysokiej częstotliwości. W wyniku swoich eksperymentów podobno odkrył, że ciało człowieka i inne żywe obiekty promieniują energią w polu wysokiej częstotliwości i można je fotografować. Nauka nadal nie jest w stanie potwierdzić autentyczności tych twierdzeń.

Fundacja Stefana Batorego – z tą instytucją wiąże się ściśle nazwisko jej fundatora George’a Sorosza, Amerykanina, milionera, Żyda węgierskiego pochodzenia, o którym mówi się jako o genialnym finansiście. Uchodzi on za największego inwestora na świecie. Fundacja ta posiada charakter masoński, a w skład jej członków zaliczali bądź zaliczają się: np. Adam Michnik (Gazeta Wyborcza), Jerzy Turowicz (Tygodnik Powszechny), Bronisław Geremek, Leszek Kołakowski, ks. Józef Tischner, ponadto Andrzej Olechowski (UW, PO). Sorosz wspiera społeczeństwo stojące w poprzek wizji państwa opartego na narodowej odrębności. Fundacja Batorego wspiera finansowo wydawanie książek Jana Józefa Lipskiego, który był członkiem masonerii, a jego książki mają charakter jednoznacznie antynarodowy. Ponadto instytucja ta wspiera działania na rzecz aborcji.

Fundamentalizm religijny – rygorystyczne przestrzeganie zasad i norm wyznaczonych przez doktrynę religijną połączone z prozelityzmem i narzucaniem wyznawanych zasad innym członkom społeczności wyznającym tę samą religię.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:10, 16 Mar 2012 Powrót do góry

G

Gaja – to według mitologii greckiej „Ziemia Rodzicielka”. Teorię Gai w New Age spopularyzował chemik James Lovelock w 1969 roku w Princeton. To żeńskie określenie Wszechświata, który jawi się w Nowej Erze jako pulsująca energia, a także jako Umysł, Jaźń. Cała natura jest organizmem uduchowionym i żywym. Ziemi przypisuje się nie tylko świadomość, ale i swoistą boskość.

Gematria – jest to system numerologii opierający się na języku i alfabecie hebrajskim.

Globalizacja – globalizm; proces wzrastającej współzależności mieszkańców świata przez umiędzynarodowienie stosunków społeczno- ekonomicznych oraz przez nowe tendencje w kulturze ponadnarodowej. Główne problemy związane z globalizacją to: rozpad państw narodowych; zanikanie tradycji i zwyczajów lokalnych; wzrost bezrobocia; zanik tożsamości narodowej itp.

Gnoza - forma świadomości religijnej, system sprzeciwu, wyjście poza granice uznawanego porządku. Gnoza to dla gnostyków wiedza przynosząca „zbawienie”. Gnostycy głoszą istnienie prawdy hermetycznej, ukrytej. Człowieka przedstawiają jako istotę uśpioną pogrążoną w odrętwieniu. Wiedza oznacza przebudzenie. Ta herezja sekty gnostyckiej po dziś dzień wprowadza zamieszanie, choćby poprzez książkę i film pt. Kod Leonarda DaVinci czy też antropozofię Rudolfa Steinera. W New Age herezja ta określana jest nazwą neo-gnostyzcym, dla odróżnienia jej od starożytnej herezji gnostycyzmu.

Grotowski Jerzy – jeden z największych reformatorów teatru XX wieku; w stworzonym przez siebie Teatrze Laboratorium daje wyraz fascynacji hinduizmem i Wschodem; propaguje techniki misteryjne staroegipskie, jogę muzyczną (zwaną bauli), techniki indiańskie z Ameryki Północnej. Poza tym jego teatr zajmuje się pieśniami rytualnymi, misteriami, psychoterapią i energoterapią.

Grϋn Anselm – niemiecki benedyktyn, jest autorem wielu interesujących książek z pogranicza duchowości i psychologii. Prezentuje w nich wiele cennych obserwacji i odkryć. Skazą jednak jego twórczości jest dość bezkrytyczny stosunek do twórczości Junga (psycholog, spirytysta, okultysta), na którym w znacznym stopniu opiera swoje analizy. Jung jest dla niego niekwestionowanym autorytetem, choć wobec tego szwajcarskiego psychologa wysunięto już nieskończenie wiele zastrzeżeń z pozycji chrześcijańskich, także na gruncie oficjalnych wypowiedzi Kościoła (Dokument watykański z 2003 r: Chrześcijańska refleksja na temat New Age).

Gry komputerowe – można wyodrębić potężny zbiór przykładowych typów (np. RPG, FPP, MMORPG, MOO ….) i tytułów (np. Diablo, Dungeons & Dragons, Advanced D&D, Quake, Pokemony, World of Warcraft, Zeus …) gier komputerowych siejących spustoszenie w sercach i umysłach zarówno dzieci, młodzieży jak i dorosłych.

Gusła – rytualne praktyki magiczne mające na celu rzekomo odpędzać zło albo przenosić zło na innych; ta forma magii jest ściśle związana z rzucaniem uroków i przekleństw na innych. Kościół na temat tych prakatyk magicznych wypowiedział się jednoznacznie w Katechizmie Kościoła Katolickiego, w punkcie 2117: „Wszystkie praktyki magii lub czarów, przez które dąży się do pozyskania tajemnych sił, by posługiwać się nimi i osiągać nadnaturalną władzę nad bliźnim – nawet w celu zapewnienia mu zdrowia – są w poważnej sprzeczności z cnotą religijności”.

Gwałt - oznacza wtargnięcie przemocą w intymność płciową osoby. Jest naruszeniem sprawiedliwości i miłości. Rani on głęboko prawo każdego człowieka do szacunku, wolności oraz integralności fizycznej i moralnej. Wyrządza poważną krzywdę ofierze i może wywrzeć piętno na całym jej życiu. Jest zawsze czynem wewnętrznie złym. Jeszcze poważniejszy jest gwałt popełniony przez rodziców (kazirodztwo) lub wychowawców na dzieciach, które są im powierzone (KKK 2356).
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 17:53, 16 Mar 2012 Powrót do góry

H

Halloween – w Stanach Zjednoczonych i Irlandii jest to już niemal „święto” obchodzone nocą 31 października. Wydrążona dynia ze światełkiem w środku dla irlandzkich chłopów oznaczała błędne ogniki uważane za dusze zmarłych. W czasie tajemniczych obrzędów miano uwalniać ludzkie dusze z ciał czarnych kotów, sów i nietoperzy. Ta propaganda wiąże się corocznie ze śmiercią konkrtetnej liczby osób. Jest to także doroczne „święto” satanistów.

Haloterapia – groty solne; jest to niekonwencjonalny sposób leczenia bez medykamentów ze sztucznie utworzonym kontrolowanym mikroklimatem często w powiązaniu z usługami tzw. odnowy biologicznej. Haloterapia jest utworzona na podstawie speleoterapii – sposobu leczenia na warunkach mikroklimatycznych kopalni solnej. Ściany, sufit i podłoga pomieszczenia przeznaczonego do haloterapii są pokryte słojem soli, przez specjalne otwory do pomieszczenia jest wpuszczany suchy aerozol solny, takim sposobem stwarza się rzekomo lecznicze środowisko, identyczne środowiskowi leczniczemu kopalni solnej. Metoda ta nie odnujduje jednak pełnego uzasadnienia w nauce.

Hare Kriszna - Międzynarodowe Towarzystwo Świadomości Kryszny (ang. International Society for Krishna Consciousness, w skrócie ISKCON; Ruch Hare Kryszna), powszechnie znane jako ruch Hare Kryszna to nowy ruch religijny założony przez Bhaktivedantę Swamiego w Nowym Jorku w roku 1966. Groźny w swych założeniach i manipulacji.

Harris Clive – współcześnie działający angielski bioenergoterapeuta, pseudouzdrowiciel, okultysta i spirytysta, rzekomo leczący z wielu przewlekłych chorób. Jego demoniczna praktyka niestety spotyka się z aprobatą niektórych kapłanów, stąd seanse Harrisa odbywają się wielokrotnie w kościołach. Oficjalne zdanie Kościoła na temat kontrowersyjnych (diabelskich) tzw. praktyk „uzdrowicielskich” odnajdujemy w dokumencie: Chrześcijańska refleksja na temat New Age,oraz w Katechizmie, gdzie w punkcie 2117 jest mowa o praktykach magicznych, także tych, które miałyby być stosowane w celu zapewniania zdrowia. W tym punkcie Kościół odrzuca tego typu metody pseudolecznicze.

Harry Potter – popularna seria książek angielskiej pisarkj J. K. Rowling, a zarazem imię i nazwisko głównego bohatera tejże literatury. Książki o Harrym Potterze prowadzą do poważnego zagrożenia, które (szczególnie u dzieci) często kończy się zniewoleniem. Książki z tej serii zawierają wiele autentycznych odniesień z takich dziedzin jak: magia, okultyzm, spirytyzm, ezoteryzm, satanizm itp. Ponadto w książkach tych stosowane są prawdziwe lub zbliżone do prawdziwych zaklęcia magiczne. Pod wpływem tzw. Potteromani powstały liczne szkoły czarownictwa, gdzie pod pozorami zabawy uczy się dzieci i młodzież praktyk magicznych. Politycznie poprawna fabuła nie uwzględnia sfery religijnej życia młodzieży w szkole z internatem, a przedstawione święta są zsekularyzowane, podkreślone jest znaczenie pogańskiego Halloween. Papież Benedykt XVI wyraził dezaprobatę wobec treści książek jeszcze jako kardynał pisząc do Gabriele Kuby, autorki książki pt. Harry Potter dobry czy zły?: „Dobrze, że wyjaśnia pani sprawę Harry’ego Pottera, ponieważ jest to subtelne uwiedzenie, które oddziałuje niepostrzeżenie, a przez to głęboko, i rozkłada chrześcijaństwo w duszy człowieka, zanim mogło ono w ogóle wyrosną” (7 marca 2003 roku). Wydane w 2007 roku oświadczenie J. K. Rowling, że Dumbledore jest gejem świadczy jednoznacznie do jakich wartości odwołuje się i jakie promuje serii owych książek o tytułowym młodym czarowniku.

Hazard – jest to jedna z form posługiwania się swoją własnością w sposób egoistyczny, bez miłości, a często z naruszeniem sprawiedliwości. Kościół wypowiedział na ten temat swoje zdanie w KKK 2413: „Gry hazardowe (karty itd.) bądź zakłady nie są same w sobie sprzeczne ze sprawiedliwością. Stają się moralnie nie do przyjęcia, gdy pozbawiają osobę tego, czego jej koniecznie trzeba dla zaspokojenia swoich potrzeb i potrzeb innych osób. Namiętność do gry może stać się poważnym zniewoleniem. Nieuczciwe zakłady bądź oszukiwanie w grach stanowi materię poważną, chyba że wyrządzana szkoda jest tak mała, że ten, kto ją ponosi, nie mógłby w sposób uzasadniony uznać jej za znaczącą”.

Hedonizm – z gr. hedone – przyjemność; to pogląd uznający przyjemność za najwyższe dobro człowieka, natomiast unikanie cierpienia i bólu jest głównym warunkiem osiągnięcia szczęścia. Oczywiście podejście Kościoła do tematyki cierpienia znacznie różni się od koncepcji hedonistycznej.

Hellinger Bert – niemiecki psychoterapeuta; w swojej metodzie ustawień rodzinnych wykracza poza świat nauki mówiąc o dziedziczeniu kodów zmarłych przodków; swoją teorię opiera o doświadczenia nabyte w RPA, od Zulusów i ich magiczne oraz spirytystyczne stosunki do rodziny i przodków; niemieckie towarzystwo psychologiczne odżegnuje się od metod stosowanych przez Hellingera i jego szkołę, przestrzegając jednocześnie przed możliwymi, groźnymi następstwami stosowanych metod psychomanipulacyjnych.

Herbalife – jest to międzynarodowa korporacja z siedzibą główną w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych. W Polsce siedziba znajduje się w Jankach pod Warszawą. Firma zajmuje się dystrybucją produktów: odżywczych, do kontroli wagi (odchudzanie, niedowaga), do pielęgnacji skóry. Firma odwołuje się do medycyny Wschodu (choćby Indyjskiej), w logotypie można dostrzec kwiat lotosu, a produkty, które sprzedaje rzekomo mają stablizować tzw. energię wewnętrzną w człowieku. Produkty tej firmy wykraczają poza ramy naukowych doświadczeń medycyny.

Herezja – pojęciem tym określa się uporczywe, po przyjęciu chrztu, zaprzeczanie jakiejś prawdzie, w którą należy wierzyć wiarą Boską i katolicką, albo uporczywe powątpiewanie o niej (KKK 2089).

Herezja nestoriańska - widziała w Chrystusie osobę ludzką połączoną z Osobą Boską Syna Bożego. Przeciwstawiając się tej herezji, św. Cyryl Aleksandryjski i trzeci sobór powszechny w Efezie w 431 r. wyznali, że „Słowo, jednocząc się przez unię hipostatyczną z ciałem ożywianym duszą rozumną, stało się człowiekiem”. Człowieczeństwo Chrystusa nie ma innego podmiotu niż Boska Osoba Syna Bożego, który przyjął je i uczynił swoim od chwili swego poczęcia. Na tej podstawie Sobór Efeski ogłosił w 431 r., że Maryja stała się prawdziwie Matką Bożą przez ludzkie poczęcie Syna Bożego w swoim łonie: „(Nazywa się Ją Matką Bożą) nie dlatego, że Słowo Boże wzięło od Niej swoją Boską naturę, ale dlatego że narodziło się z Niej święte ciało obdarzone duszą rozumną, z którym Słowo zjednoczone hipostatycznie narodziło się, jak się mówi, według ciała” (KKK 466).

Hermetyzm – filozoficzne i religijne prkatyki i spekulacje związane z pismami zawartymi w Corpus Hermeticum i aleksandryjskim tekstami przypisywanymi mitycznemu Hermesowi Trismegistosowi. W czasach Renesansu, kiedy to po raz pierwszy je poznano, uważano, że odkrywają one przedchrześcijańskie doktryny, jednak późniejsze źródła pokazały, że pochodzą one z pierwszego wieku chrześcijaństwa. Aleksandryjski hermetyzm jest głównym źródłem, z którego czerpie współczesny ezoteryzm.

Hiperwentylacja – oddech holotropowy, szok tlenowy; występuje w przypadku gdy oddech jest znacznie szybszy niż potrzebujemy. Może być wywołany przez wiele czynników, ale można również samemu wymusić taki oddech, a efetkem tego jest nadmiar energii, drgawki a nawet omdlenia. Niestety jest on uważany sa bardzo zdrową czynność, rzekomo znacznie poprawia samopoczucie, zwiększa ciśnienie krwi, pobudza a przede wszystkim maksymalnie dotlenia cały organizm. Jednak nie istnieją żadne przesłanki potwierdzające zdrowotną skuteczność takiej metody. W zamian lepiej odbyć krótką gimnastykę na świeżym powietrzu.

Hipnoza – od gr. Hipnos, czyli sen; hipnoza, chociaż niekiedy bardzo przypomina sen - snem nie jest. Dowodzą tego badania elektroencefalograficzne mózgu. Hipnoza to sugestywny wpływ jednej osoby przez wyłączenie jej własnej woli, charakteryzujący się wzmożoną podatnością na sugestię. Umiejętność hipnotyzowania wykorzystywana jest w marketingu (biznes), polityce (władza), terapii (zdrowie) a także na scenie (rozrywka), np. w ofercie związane z NLP. Taka praktyka godzi w poszanowanie wolności i odrębności osoby.

Holizm - od gr. holos – całość; to pogląd, według którego wszelkie zjawiska tworzą układy całościowe, podlegające swoistym prawidłowościom. W paramedycynie pojęcie to stosuje się na określenie teorii jedności psychosomatycznej człowieka, w której chodzi o to, że człowiek jest bytem, u którego impulsy psychiczne wpływają na zachowania jego ciała i odwrotnie. Teoria ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce medycznej.

Hologram – trójwymiarowy obraz zrobiony przez interakcję promieni laserowych. Ponieważ każda część obrazu przedstawia pełny obraz, wyznawcy New Age widzą to jako model dla zrozumienia monizmu, gdzie każda osoba jest częścią wszechświata zawierając w sobie cały wszechświat.

Homeopatia - od gr. homoios - podobny i pathos – cierpienie; to metoda „leczenia” niekonwencjonalnego, sprzeczna ze współczesną wiedzą naukową, lecz pomimo kontrowersyjności niestety praktykowana w wielu krajach na całym świecie np. w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, Indiach i Brazylii. Homeopatia opiera się na pracach niemieckiego lekarza Samuela Hahnemanna, który określił tzw. teorię podobieństw: podobne należy leczyć podobnym. Najogólniej rzecz ujmując „leczenie” homeopatyczne polega na podawaniu choremu w odpowiednich dawkach, z reguły w bardzo dużym rozcieńczeniu, takiego leku, który jest w stanie wywołać u zdrowego człowieka takie objawy, jakie wywołuje zwalczana choroba. Watykański dokument o New Age ostrzega przed ułudą homeopatii.

Homoseksualizm - oznacza relacje między mężczyznami lub kobietami odczuwającymi pociąg płciowy, wyłączny lub dominujący, do osób tej samej płci. Przybierał on bardzo zróżnicowane formy na przestrzeni wieków i w różnych kulturach. Jego psychiczna geneza pozostaje w dużej części nie wyjaśniona. Tradycja, opierając się na Piśmie świętym, przedstawiającym homoseksualizm jako poważne zepsucie, zawsze głosiła, że „akty homoseksualizmu z samej swojej wewnętrznej natury są nieuporządkowane”. Są one sprzeczne z prawem naturalnym; wykluczają z aktu płciowego dar życia. Nie wynikają z prawdziwej komplementarności uczuciowej i płciowej. W żadnym wypadku nie będą mogły zostać zaaprobowane (KKK 2357).

Hopi – świecowanie, konchowanie; jest to „leczenie” przy pomocy świec, rurek wkładanych do ucha, które podpalane od góry rzekomo mają wywołać takie ciśnienie wewnątrz rurki i ucha iż z ucha wydobywać się będzie woskowina, a całość ma służyć dobremu samopoczuciu, stabilizacji energii wewnętrzenj i wyostrzeniu wszystkich zmysłów. Opis tej metody można znaleźć w pismach starożytnych Greków. Jej twórcami byli Indianie Hopi z Ameryki Północnej. Świece Hopi są coraz częściej używane przez terapeutów medycyny niekonwencjonalnej, tak więc metoda ta nie odnajduje uzasadnienia w nauce.

Horoskop - to pojęcie z zakresu astrologii, oznaczające potocznie przepowiednię sporządzoną na podstawie układu ciał niebieskich; w chrześcijaństwie czytanie horoskopów jest co najmniej naganne, ponieważ zdarzenia mające wystąpić w przyszłości zna tylko Bóg. Katechizm poucza: „Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie. Nieprzewidywanie może stanowić brak odpowiedzialności” (2115) oraz: „Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: [...] Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem – połączonym z miłującą bojaźnią – które należą się jedynie Bogu” (2116).

Huna - to nazwa nadana przez Maxa Freedom Longa (przedsiębiorcę zajmującego się magią) opracowanej przez niego wersji dawnych wierzeń hawajskich. Max Long twierdził, że podczas pracy w jednej z hawajskich szkół przez przypadek zetknął się z miejscowymi praktykami magicznymi. Następnie w celu bliższego ich poznania i wyjaśnienia spędził znaczną część życia na poszukiwaniach specyficznego języka owej wiedzy magicznej. W 1945 r. ufundował on „Huna Fellowship” a od roku 1948 zaczął publikować serię książek na ten temat. Antropolodzy, historycy i eksperci kultury polinezyjskiej zaliczają zwykle Hunę do nowych ruchów spirytualistyczno- religijnych, które stały się modne na fali New Age. „Huna” w języku hawajskim znaczy „tajemnica”.

Hydroterapia - wodolecznictwo, akwaterapia (z łac. aqua = woda) - metoda „leczenia bodźcowego” polegająca na zewnętrznym stosowaniu wody o różnych postaciach: ciekłej, stałej lub gazowej. Podstawę rzekomo „leczniczego” działania stanowi odpowiednia temperatura lub ciśnienie wody użytej odpowiednio do danej terapii. Wodolecznictwo odnajdujemy w takich praktykach jak SPA, albo filozofiach jak Wellnes. Hydroterapia nie posiada podstaw naukowych, by można zakwalifikować ją do działu medycyny akademickiej.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:00, 16 Mar 2012 Powrót do góry

C.D.N.
Zobacz profil autora
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 222 Przeczytał: 1 temat


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pią 21:09, 16 Mar 2012 Powrót do góry

Z jakiej to książki?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:08, 17 Mar 2012 Powrót do góry

Kubaturus napisał:
Z jakiej to książki?

To jest z wielu książek i tak jak na wstępie w pierwszym wpisie pisze:
"Słownik zagrożeń

Opracował Michał Mikołajczyk, na podstawie bibliografii podanej na końcu tego słownika:"


... i tamta strona autora tego opracowania nieaktualna i nie możemy poznać tej bibliografii, a ja jeszcze nie doszłam do końca i jej też jeszcze nie zamieściłam. Ale dla wszystkich bardziej zniecierpliwionych podam już teraz na podstawie czego ten słownik zagrożeń został opracowany.

Bibliografia

1.Katechizm Kościoła Katolickiego,
2.Kongregacja Nauki Wiary, O niektórych aspektach medytacji chrześcijańskiej, 15 października 1989 r.
3.Kongregacja Nauki Wiary, Wiara chrześcijańska, a demonologia (1975), w: O aniołach i szatanie. Jan Paweł II naucza, Kraków 1998.
4.Papieska Rada Kultury, Papieska Rada do spraw dialogu Międzyreligijnego: Chrześcijańska refleksja na temat New Age. Jezus Chrystus dawcą wody żywej, Kraków 2003.
5.Amorth G., Egzorcyści i psychiatrzy, Częstochowa 1999.
6.Amorth G., Nowe wyznania egzorcysty, Częstochowa 1998.
7.Amorth G., Wyznania egzorcysty, Częstochowa 1997.
8.Kuby G., Harry Potter dobry czy zły?, Radom 2006.
9.Pacwa Mitch, Katolicy wobec New Age, Karków 1994.
10.Posacki A., Egzorcyzmy, opętanie, demony, Radom 2005.
11.Posacki A., Cuda chrześcijańskiej wiary, Kraków 2003.
12.Posacki A., Harry Potter i okultyzm, Gdańsk 2006.
13.Posacki A., Psychologia i New Age, Gdańsk 2007.
14.Salwowski M., Paulo Coelho – duchowy mistrz czy fałszywy prorok?, Radom 2004.
15.Tekieli R., Harry Potter, metoda Silvy, tai czi, Popularna Encyklopedia New Age.
16.Tekieli R., Techno, aikido, amulety, Popularna Encyklopedia New Age.
17.Tekieli R., Homeopatia, Popularna Encyklopedia New Age.
18.Zwoliński A., Bezdroża zła, Warszawa 1999.
19.Zwoliński A., Dźwięk w relacjach społecznych, Kraków 2004.
20.Zwoliński A., Wywoływanie duchów, Radom 2007.
21.Zwoliński A., Satanizm, Radom 2007.
22.Zwoliński A., Scjentologia, Kraków 2007.
23.Święte Oficjum, Dekret w sprawie radiestezji, 1942, Watykan

Dodać do bibliografii:
Popularna Encyklopedia PWN
Słownik wyrazów obcych W. Kopaliński
Dekret w sprawie radiestezji
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 28240 Przeczytał: 201 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:28, 17 Mar 2012 Powrót do góry

I i J

I Ching – I Cing, Księga Przemian; jej korzenie sięgają pradawnej filozofii chińskiej i wróżebnych szkół „in-jang”. System I-Ching opiera się na tradycyjnej filozofii taoistycznej, która zakłada, że działaniem wszechświata kieruje bezosobowa, wszechobecna siła - Tao. Wyrocznia I Chingu jest dość skomplikowana i trudna w interpretacji. Kościół przestrzega przed tego typu praktykami (KKK 2116).

Ideoplastia - termin ten wprowadził Julian Ochorowicz (1850-1917) fizyk i psycholog, pionier badań z dziedziny parapsychologii. Jest to pojęcie związane z imaginacją i oznacza „zdolność” organizmu do urzeczywistnienia się w nim wyobrażenia (określonego stanu psychiczno fizycznego). Proces ten następuje poprzez spełnienie własnego (autosugestia) lub postronnego nakazu. Bywa stosowany w hipnozie. Praktyka ta narusza wolność człowieka.

Imaginacja - niebezpieczna zdolność manipulowania swoją lub czyjąś wyobraźnią na zasadzie iluzji, urojeń. Praktyka ta narusza wolność człowieka.

Inicjacja satanistyczna – poddanie się mocy szatana (lub innych demonów) przez dobrowolne pakty z szatanem (przypieczętowane cyrografem, tatuażem lub innymi znakami, często związane z samookaleczaniem się). Jest niebezpieczna, bo prowadzi wprost do opętania, i jest grzechem ciężkim (por. KKK 2113 i 2116).

Irydologia - jest to studiowanie tęczówki oka, aby z jej wyglądu wywnioskować o aktualnych i przyszłych chorobach człowieka. Oczy rzekomo dostarczają informacji o predyspozycjach do niektórych chorób, pozwalają ocenić stan zdrowia człowieka. Według irydologów na tęczówce, gałce ocznej jak i rogówce zapisany jest stan zdrowia narządów wewnętrznych i zewnętrznych oraz informacja o tym, jakimi chorobami człowiek może być dziedzicznie zagrożony. Praktyka ta, choć bardzo popularna, nie posiada jednak podstaw naukowych, natomiast jest to na pewno jedna z wielu metod jasnowidzenia. Dokument Watykański o New Age klasyfikuje irydologię pod ofertę związaną z Erą Wodnika.

Jasnowidztwo - demoniczne poznanie zdarzeń z przeszłości (retroskopia), z teraźniejszości (kryptoskopia) lub z przyszłości (prekognoskopia). W Polsce najbardziej znanym jasnowidzem był o. Klimuszko, franciszkanin. Praktyka ta jest sprzeczna z nauką Kościoła, objawioną w słowie Bożym i Tradycji Kościoła. Katechizm dokonuje jednak pewnego rozróżnienia: „Należy odrzucić wszystkie formy wróżbiarstwa: odwoływanie się do Szatana lub demonów, przywoływanie zmarłych lub inne praktyki mające rzekomo odsłaniać przyszłość. Korzystanie z horoskopów, astrologia, chiromancja, wyjaśnianie przepowiedni i wróżb, zjawiska jasnowidztwa, posługiwanie się medium są przejawami chęci panowania nad czasem, nad historią i wreszcie nad ludźmi, a jednocześnie pragnieniem zjednania sobie ukrytych mocy. Praktyki te są sprzeczne ze czcią i szacunkiem – połączonym z miłującą bojaźnią – które należą się jedynie Bogu” (2116), ale „Bóg może objawić przyszłość swoim prorokom lub innym świętym. Jednak właściwa postawa chrześcijańska polega na ufnym powierzeniu się Opatrzności w tym, co dotyczy przyszłości, i na odrzuceniu wszelkiej niezdrowej ciekawości w tym względzie” (2115).

Jin-Jang – yin i yang; jest to koncepcja, która pochodzi z antycznej filozofii chińskiej. Opisuje ona dwie pierwotne i przeciwne, lecz uzupełniające się siły, które rzekomo odnaleźć można w całym wszechświecie. Yin (dosłownie rozumiane jako „zacienione miejsce, północne zbocze (wzgórza), południowy brzeg (rzeki), zachmurzenie, zaciemnienie”) reprezentowana przez czerń i Księżyc oznacza bierność, uległość, smutek, chłód i zimę, symbolizuje żeński aspekt natury, introwersję oraz liczby parzyste. Yin symbolizuje woda lub ziemia. Yang (dosłownie rozumiane jako „nasłonecznione miejsce, południowe zbocze (wzgórza), północny brzeg (rzeki), światło słoneczne”) reprezentowana przez biel i Słońce oznacza siłę, aktywność, radość, ciepło i lato, symbolizuje męski aspekt natury, ekstrawersję oraz liczby nieparzyste; odpowiada jej dzień, niebo. Yang symbolizuje ogień lub wiatr. Według tej teorii wzajemne oddziaływanie Yin i Yang jest przyczyną powstawania i zmiany wszystkich rzeczy. Najważniejszym wykładem nauki o Yin i Yang jest Księga przemian I ching. Ta koncepcja posiada zastosowania w wielu walkach Wschodu. Sama teoria jak i symbol, który ją obrazuje jest nie do pogodzenia z chrześcijańską wizją człowieka i świata.

Joga - jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej. Pewne odpowiednie zaawansowane ćwiczenia jogiczne stosuje się również w buddyzmie w praktykach tantr w celu rozwoju duchowego, np. dla rozpoznania natury rzeczywistości. Oferty ćwiczenia jogi z jakimi możemy się spotkać bazują na koncepcji odmiennej od chrześcijańskiej, której nie można pogodzić z wiarą w jedynego Boga (I przykazanie Boże).

Jung Carl Gustav – szwajcarski psychiatra oraz były uczeń Freuda, spirytysta, gnostyk zajmujący się psychologią (według niego Jezus jest symbolem „boskiej jaźni“ w człowieku). Jego teorie wiążą się z trzema pojęciami: animus – w psychologii Junga odnosi się do postaci męskich, które pojawiają się w snach kobiet i symbolizują ich duszę lub podświadomość; anima – w psychologii Junga odnosi się do postaci kobiecych, które pojawiają się w snach mężczyzn i symbolizują ich duszę lub podświadomość oraz archetyp – pojęcie Junga odnoszące się do form bez określonej treści, które należą do odziedziczonej struktury ludzkiej duszy. Archetypy przejawiają się w motywach lub typowych obrazach, które raz po raz pojawiają się w snach, fantazjach, mitach i baśniach. Jego teorie spsychologizowały duchowość chrześcijańską. Dokument Watykański o New Age wymienia Junga jako jednego z czołowych inspiratorów Ery Wodnika.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiekTen temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)