Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Pułkownik Ryszard Kukliński Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:24, 31 Maj 2014 Powrót do góry

Cytat:
(...) Józef Szaniawski, historyk i były pełnomocnik płk. Ryszarda Kuklińskiego. (...)

Józef Szaniawski nie żyje. Spadł w przepaść
(...)
http://www.traditia.fora.pl/swobodna-dyskusja,11/jozef-szaniawski-nie-zyje-spadl-w-przepasc,8434.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:39, 09 Cze 2015 Powrót do góry

Kukliński pod kluczem w CIA

Image

Amerykanie nie chcą odtajnić materiałów od pułkownika, choć apelują o to jego były współpracownik oraz IPN.

– Wkrótce mamy 85. rocznicę urodzin płk. Ryszarda Kuklińskiego. Najwyższa pora zrobić to, o co sam apelował: ujawnić materiały przekazywane przez niego Centralnej Agencji Wywiadowczej – mówi dr Jerzy Bukowski, były reprezentant prasowy pułkownika.

Jego zdaniem w przeciwnym razie nigdy nie zakończą się dyskusje, w jaki sposób pułkownik przysłużył się Polsce. Bukowski właśnie wysłał pismo do prezesa IPN z prośbą o wywarcie nacisku na CIA. Sęk w tym, że – jak twierdzi instytut – naciski trwają od lat. Amerykanie jednak milczą.

Tajne materiały

Dlaczego ujawnienie dokumentów jest takie ważne? Bo choć w trakcie współpracy w latach 1972–1981 Kukliński przekazał Amerykanom 40 tys. stron tajnych materiałów, dotąd agencja ujawniła tylko jeden. To napisany łamaną angielszczyzną list z ofertą współpracy, który w 1972 r. Kukliński w trakcie rejsu po Europie Zachodniej wysłał do amerykańskiej ambasady.

Zdaniem dr. Bukowskiego m.in. z tego powodu niektóre środowiska wciąż przedstawiają narrację o pułkowniku sprzeczną z ustaleniami historyków. Przykładowo, w ubiegłym roku książkę o Kuklińskim wydał planista stanu wojennego gen. Franciszek Puchała. Zasugerował, że Kukliński był podwójnym szpiegiem pracującym też dla sowieckiego wywiadu wojskowego GRU, a przekazywane przezeń materiały miały niską wartość.

– To bzdury, bo przecież motywacją Kuklińskiego była chęć powstrzymania realizacji planów Układu Warszawskiego ataku na Zachód. Zakładały one, że Polska stanie się atomowym pobojowiskiem. A o tym, że Kukliński miał dostęp do tajemnic bloku wschodniego, mówił nawet były szef Sztabu Generalnego UW gen. Anatolij Gribkow – mówi dr Bukowski.

Dlatego już w styczniu zasugerował Instytutowi Pamięci Narodowej potrzebę wywarcia presji na CIA. Teraz apel ponowił.

Jeszcze w 2014 r. zwrócił się w tej sprawie do IPN dr hab. Sławomir Cenckiewicz, autor książki o Kuklińskim „Atomowy szpieg". Jego zdaniem ujawnienie materiałów jest konieczne, bo w Polsce dokumenty Układu Warszawskiego wciąż są tajne, a Centralne Archiwum Wojskowe w Rembertowie praktycznie nie działa. – Nie jesteśmy w stanie do końca ustalić, do jakich dokumentów miał dostęp Kukliński. Pisząc o nim książkę, sporo nowych rzeczy ustaliłem, ale i tak miałem wrażenie, że rozbijam się o ścianę niemocy – mówi historyk.

Co na to IPN? Jego rzecznik Andrzej Arseniuk twierdzi, że instytut już dwukrotnie zwracał się do Amerykanów w tej sprawie. – Działo się to zarówno za prezesury Janusza Kurtyki, jak i Łukasza Kamińskiego, w 2014 r. Dostaliśmy odpowiedzi de facto odmowne – relacjonuje.

Amerykanie tłumaczyli, że w 2008 r. odtajnili już część dokumentów, dotyczących m.in. stanu wojennego. – W istocie żaden nie pochodzi od samego Kuklińskiego. Są to jedynie informacje przetworzone przez analityków CIA i przeznaczone dla najważniejszych władz USA – zauważa jednak Cenckiewicz.]

Ambasada umywa ręce

Dlaczego Amerykanie trzymają materiały od Kuklińskiego pod kluczem? „Rzeczpospolita" już w styczniu wysłała w tej sprawie pytania do Ambasady w USA w Warszawie. Jej urzędnicy odpisali, że nie odpowiada ona „na pytania związane z działalnością służb wywiadowczych". Wystąpiliśmy więc do rzecznika CIA, ale odpowiedź nie nadeszła.

Cenckiewicz mówi, że procedury nie uniemożliwiają ujawnienia materiałów. – Chodzi jedynie o przekazanie Polsce, a w istocie o zwrot w formie kopii bądź oryginałów tych dokumentów, które w Sztabie Generalnym LWP kopiował Kukliński. Nie będziemy prosić o teczkę agenturalną CIA, bo odtajnienie jej uważam za nierealne – tłumaczy.

– Postawa Amerykanów mnie dziwi. Mam nadzieję, że mając świadomość, jakie to ważne dla Polski, w końcu zmienią zdanie – podsumowuje Jerzy Bukowski.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 13:24, 16 Sie 2015 Powrót do góry

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych - POKiN - apeluje o awans dla płk. Kuklińskiego

Image

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych apeluje o pośmiertne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego: zaliczenie go w poczet Kawalerów Orderu Orła Białego i awansowanie do stopnia generała brygady.

Adresatem listu w tej sprawie jest prezydent Andrzej Duda. Rzecznik Porozumienia dr Jerzy Bukowski zaznacza, że płk. Ryszard Kukliński był niezłomnym żołnierzem niepodległości, który z narażeniem własnego życia i rodziny podjął się patriotycznej misji.

- Pułkownik Kukliński jest jedną z najbardziej symbolicznych postaci ostatniego półwiecza i bardzo często jest przeciwstawiany – i słusznie – generałowi Wojciechowi Jaruzelskiemu. Jaruzelski powiedział kiedyś, że „jeżeli uznamy, że Kukliński jest bohaterem, to znaczy, że my wszyscy jesteśmy zdrajcami”. Przez „my wszyscy” rozumiał nie całość Wojska Polskiego, tylko takich jak on – wysługujących się Moskwie wyższych oficerów. Uważamy, że pułkownik Kukliński, który zrobił tak wiele dla ratowania światowego pokoju w okresie zimnej wojny, działający z pobudek patriotycznych, niesprzeniewierzający się oficerowi Wojska Polskiego, ale wręcz przeciwnie. Właśnie w swojej patriotycznej misji realizujący przysięgę narodowi Polskiemu i będący znakomitym oficerem, zasługuje na taki awans – zaznaczył dr Jerzy Bukowski.

Dr Jerzy Bukowski jest zdania, że pośmiertne uhonorowanie płk. Ryszarda Kuklińskiego będzie przejawem tego, jak prezydent odnosi się do przeszłości Polski. Dodaje, że potrzebne dziś jest rysowanie konturu prawdziwego patriotyzmu, zamazanego przez politykę grubej kreski.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:16, 05 Wrz 2015 Powrót do góry

„Proszę prezydenta Andrzeja Dudę, aby nadał Order Orła Białego pułkownikowi Ryszardowi Kuklińskiemu”. Apel Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 11:13, 20 Paź 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:21, 07 Wrz 2015 Powrót do góry

Płk. Ryszard Kukliński z Orderem Orła Białego?

Image

Kapituła Orderu Orła Białego na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy będzie rozpatrywała sprawę pośmiertnego awansu do stopnia generalskiego płk. Ryszarda Kuklińskiego. Ta odpowiedź z Kancelarii Prezydenta na apel w tej sprawie niesie za sobą nadzieję – podkreśla dr Jerzy Bukowski, jeden z inicjatorów uczczenia pamięci bohatera państwa polskiego.

W sierpniu bieżącego roku, Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie, zwróciło się z apelem do Prezydenta RP Andrzeja Dudy o uhonorowanie śp. płk. Ryszarda Kuklińskiego awansem generalskim i Orderem Orła Białego, sugerując jako najlepszą datę tegoroczne święto Niepodległości 11 listopada.

Dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie chciałby, aby prezydent Andrzej Duda odznaczył osobę, która dla większości Polaków jest jednym z największych bohaterów naszej najnowszej historii. Bukowski nie kryje zadowolenia z odpowiedzi, którą otrzymał z Kancelarii Prezydenta.

- Otrzymałem odpowiedź, która jest odpowiedzią pozytywną, tzn., że sprawa będzie rozpatrywana przez Kapitułę Orderu Orła Białego. Natomiast, co do awansu generalskiego, jest problem z uwagi na to, że musi być wniosek ministra obrony narodowej, ale nie widzę przeszkód, aby prezydent Andrzej Duda, który z panem wicepremierem Siemoniakiem zdaje się ma dość dobry kontakt, to uzgodnił. Wydaje mi się, że w tak ważnej i prestiżowej sprawie, jak kwestia płk. Ryszarda Kuklińskiego – jeżeli byłby problem z Kapitułą, która już raz, nie wiem czy w tym samym składzie osobowym, ale trzy lata temu odmówiła prezydentowi Komorowskiemu rekomendacji płk. Kuklińskiego do Orderu orła Białego – to przypomnę, że prezydent RP ustawowo ma możliwość nadawania tego odznaczenia samodzielnie – zaznacza Jerzy Bukowski.

Tak właśnie zachował się w 2006 roku śp. prezydent Lech Kaczyński, honorując generała Emila Fieldorfa – „Nila” i rotmistrza Witolda Pileckiego, wobec niezrozumiałego sprzeciwu członka kapituły śp. Władysława Bartoszewskiego.

filmik ...

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:17, 20 Paź 2016 Powrót do góry

Oficer czeka na order

Image

Kapituła Orderu Orła Białego nie zajęła się dotąd sprawą nadania odznaczenia płk. Ryszardowi Kuklińskiemu.

– Wystąpienia w sprawie uhonorowania śp. Ryszarda Kuklińskiego Orderem Orła Białego nie były jeszcze opiniowane przez obecną Kapitułę Orderu – informuje nas Kancelaria Prezydenta.

– Nie było to przedmiotem, nie zastanawialiśmy się – przyznaje Andrzej Gwiazda, jeden z nowych członków Kapituły. Dodaje, że „formalnie taki wniosek nie wpłynął”.

Środowiska niepodległościowe i kombatanckie, które od lat walczą o uhonorowanie Kuklińskiego tym najwyższym polskim orderem, wskazują, że na przeszkodzie stoją decyzje poprzedniego składu Kapituły, aby nie nadawać orderu pośmiertnie.

– Jest to absurdalny zapis, który przeforsował były sekretarz owego gremium śp. Władysław Bartoszewski, chcąc zablokować nadanie orderu generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” i rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu – wskazuje dr Jerzy Bukowski z Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Już od 12 lat zgłasza ono inicjatywę uhonorowania płk. Kuklińskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)