Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Święto Wojska Polskiego w rocznicę cudu nad Wisłą Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:32, 14 Sie 2008 Powrót do góry

Piękne święto, święto Wniebowzięcia NMP.

Cytat:
Również 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.


Proszę przeczytać, bardzo ciekawy wywiad Z ks. dr. Józefem Marią Bartnikiem SJ o jego książce na temat objawień Matki Bożej podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku
rozmawia Piotr Czartoryski-Sziler


Cytat:
Kończy Ksiądz pracę nad książką o objawieniu się Matki Bożej podczas Bitwy Warszawskiej w 1920 roku. Wiem, że już w ubiegłym roku była ona gotowa do druku, jednak pojawiły się nowe, ciekawe dokumenty i relacje świadków. Czy może Ksiądz nam je przedstawić?

-Rzeczywiście, we wrześniu ubiegłego roku otrzymałem korektę mojej książki "Zjawienie się Matki Bożej podczas Bitwy Warszawskiej 1920 roku, czyli Cud nad Wisłą" i byłem przekonany, że najdalej za miesiąc prześlę ją do wydawnictwa Fundacji "Nasza Przyszłość".


[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:34, 15 Sie 2015, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:39, 15 Sie 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Również 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.


W artykule Zwycięstwa pokornej Maryi - Hetmanka narodu polskiego możemy przeczytać o wielkich zwycięstwach, których dostąpił nasz kraj za sprawą Królowej Korony Polskiej.

(...)

Cud nad Wisłą

Diabelska nawałnica nad Polską

W 1920 roku nad młodą Rzeczpospolitą zgromadziły się czarne chmury. Bardzo realnym stało się rozszerzenie na Polskę zarazy antychrześcijańskiego i bezbożnego bolszewizmu. Rewolucyjni wodzowie: Dzierżyński, Marchlewski, Próchniak i Tuchaczewski pisali wówczas w odezwie do czerwonoarmistów: "Towarzysze! Runął Bóg, ten największy ciemiężca proletariatu. Legli nasi wrogowie. Wy teraz wolni, ale oto tam, na Zachodzie ciemiężona i krępowana brać Wasza ręce ku nam wyciąga... Po trupie Polski wiedzie droga do światowej rewolucji. Idźcie i we krwi zmiażdżonej armii polskiej utopcie zbrodnicze rządy Polaków. Na Wilno, Mińsk i Warszawę - marsz Towarzysze!"

Do proletariatów Europy pisali: "Towarzysze, już pochwyćcie władzę w swoje ręce i wyjdźcie na spotkanie Czerwonej Armii Wyzwoleńczej!" Warszawa miała być zaledwie wstępem do rewolucji światowej, po niej miał być Berlin, Paryż i cały świat.

Przykład Błękitnego Generała

W samej Warszawie już od 6 do 15 sierpnia modlono się o cud. Kapłani udzielili wszystkim rozgrzeszenia generalnego przed spodziewaną rzezią Warszawy. W tym czasie sowieckie dowództwo stacjonowało już na plebani w Wyszkowie. W procesji na Plac Zamkowy wyniesione zostały relikwie św. Andrzeja Boboli i bł. Władysława z Gielniowa. "Huk armat spod Radzymina mieszał się z modlitwą. "Święty Boże, Święty mocny, Święty a nieśmiertelny... Od powietrza, głodu, ognia i wojny! Zachowaj nas, Panie!" (3) Na Placu Zamkowym przed Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie klęczał Nuncjusz Apostolski Achilles Ratti i kardynał Aleksander Kakowski.

- "...Noc z 12/13 VIII (1920) spędziłem w Rektoracie Politechniki Warszawskiej. Po przeczytaniu raportów wieczornych zasnąłem z modlitwą na ustach, z wiarą w pomoc Bożą i z wizją obrony Częstochowy z Jasnogórską Królową Polski, Matką Bożą, której Wniebowzięcie się zbliżało" - napisał w swoim pamiętniku generał Józef Haller, w tym dramatycznym momencie polskiej historii, kiedy do Warszawy zbliżała się niczym nie powstrzymana nawałnica bolszewicka. Tylko cud mógł uratować Polskę, a z nią całą Europę przed barbarzyńską rewolucją.

Generał Haller, twórca Błękitnej Armii (nazwa od koloru mundurów), która tak zasłynęła w czasie walk o odzyskanie niepodległości Polski, był człowiekiem bardzo pobożnym. Jego wiara przepojona była nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny. Dla Niej właśnie wstąpił do Sodalicji Mariańskiej. Generał i jego żołnierze należący do Związku Hallerczyków umieścili na swoich sztandarach wizerunek Matki Bożej Jasnogórskiej Królowej Polski i napis: "Dla ciebie Polsko. Dla twojej chwały". Na rok przed wojną polsko- boszewicką generał wziął udział wraz ze swoimi żołnierzami w pielgrzymce na Jasną Górę. Mówił wówczas: "U stóp Jasnej Góry winny zespolić się wszystkie dążenia Polaków, którzy w wolności przodować będą innym narodom". Kiedy podczas Mszy Świętej modlił się wraz ze swoimi oficerami i żołnierzami w strugach ulewnego deszczu, wzbudzał podziw zebranych. Na zakończenie tej pielgrzymki, członkowie organizacji młodzieżowych złożyli generałowi w darze ryngraf z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Jego szczególna cześć do Jasnogórskiej Pani była znana. Ta postawa zjednywała mu sympatię i uznanie Polaków. W litanii, którą sam ułożył do "Bł. Jadwigi Królowej, czcicielki Matki Bożej Jasnogórskiej" umieścił m. in. wezwanie: "Abyśmy czcili i szanowali Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę Bożą i Królową Polski uproś nam u Boga".(4)

Rok po tej pielgrzymce na Jasną Górę, gdy u wrót stolicy stanęli bolszewicy, na prośbę generała Józefa Hallera w kościele Zbawiciela w Warszawie przy ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej rozpoczęto modlitewną nowennę dla żołnierzy w intencji Ojczyzny.

W modlitwie wziął udział również sam jej inicjator. Na twarzach uczestniczących w nowennie żołnierzy widać było głębokie skupienie, przedstawiciele różnych grup społecznych leżeli krzyżem na posadzce kościoła. Przebywający wówczas w Polsce francuski generał Weygand relacjonował później, że nigdy nie widział tak żarliwie modlących się ludzi, jak w owych dniach, gdy nad Warszawą zawisła groźba wkroczenia Armii Czerwonej.

http://www.traditia.fora.pl/swieta-maryjne,40/hetmanka-narodu-polskiego-zwyciestwa-pokornej-maryi,2579.html#10269


Święto Wojska Polskiego ustanowiono w rocznicę bitwy warszawskiej 1920 roku, która powstrzymała ofensywę Armii Czerwonej i stała się przełomem w wojnie polsko-bolszewickiej.

15 sierpnia - rocznica bitwy warszawskiej - został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 i pozostawał nim do roku 1947, kiedy tę rangę odebrali mu komuniści. W 1992 roku 15 sierpnia ponownie stał się świętem Wojska Polskiego.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 10:36, 15 Sie 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:50, 15 Sie 2009 Powrót do góry

Kapitan Stefan Pogonowski – zapomniany bohater Bitwy Warszawskiej

Jednym w ważniejszych epizodów Bitwy Warszawskiej 1920 roku był atak I Batalionu 28. Pułku Strzelców Kaniowskich porucznika Stefana Pogonowskiego na pozycje sowieckie pod Wólką Radzymińską w nocy z 14 na 15 sierpnia. Dowódca jego dywizji generał Lucjan Żeligowski stwierdził, że atak Pogonowskiego był punktem zwrotnym Bitwy Warszawskiej, a co za tym idzie – całej wojny polsko-bolszewickiej.

(...)

W okresie II Rzeczypospolitej Pogonowski był postacią znaną. Po II wojnie światowej popadł w zapomnienie, o co dbała władza komunistyczna. Żołnierz broniący Ojczyzny przed bolszewikami nie mógł być bohaterem dla władzy z sowieckiego nadania. Jeszcze do 1952 r. jedna z ulic Warszawy nosiła imię Pogonowskiego. Później komuniści zmienili jej nazwę na Zaułek (pierwotną nazwę przywrócono w 1991 r.). Rok temu również rada miasta podwarszawskich Marek nadała jednej z ulic imię kapitana Stefana Pogonowskiego, jest on także patronem jednej z ulic Łodzi. Każdego roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej odbywają się uroczystości przy obelisku 28. Pułku Strzelców Kaniowskich.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 12:30, 11 Lis 2016, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:00, 14 Sie 2010 Powrót do góry

Dziś obchody 90. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego.

W tym roku mija 90. rocznica Bitwy Warszawskiej, nazywanej Cudem nad Wisłą. Bogaty program obchodów przygotowano w podwarszawskim Ossowie, gdzie zginął ks. Ignacy Skorupka. Główne uroczystości rozpoczną się 14 sierpnia o godz. 13.00 rekonstrukcją Bitwy Warszawskiej na Polach Ossowskich. Co roku ogląda ją od 10 do 15 tys. widzów.

O godz. 16.00 przy krzyżu upamiętniającym miejsce śmierci ks. Skorupki biskupi, przedstawiciele władz państwowych, zaproszeni goście i wierni odmówią modlitwę a następnie w procesji przejdą do kaplicy, przed która o godz. 17.00 zostanie odprawiona Msza św. polowa. Eucharystii przewodniczyć ma Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, do koncelebry zaproszeni są wszyscy biskupi archidiecezji warszawskiej.

Na uroczystości przybędzie prezydent RP Bronisław Komorowski, i najprawdopodobniej odznaczy ks. majora Ignacego Skorupkę pośmiertnie orderem Orła Białego. Biskupi poświęcą 96 dębów, posadzonych w pobliżu kaplicy ku upamiętnieniu ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tablicę. Abp Henryk Hoser, ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej odznaczy osoby zasłużone dla krzewienia pamięci o Cudzie nad Wisłą Orderem ks. mjr. Ignacego Skorupki. O godz. 21.00 przy krzyżu śmierci ks. Skorupki odbędzie się Apel Poległych z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

15 sierpnia w kaplicy w Ossowie sprawowana będzie Msza św. o godz. 11.00 , a po niej na Polach Ossowskich trwać będą zawody kawaleryjskie.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Za Naszym Dziennikiem Sobota-Niedziela, 14-15 sierpnia 2010 szczegółowe informacje przebiegu obchodów 90. rocznicy Cudu nad Wisłą i Święta Wojska Polskiego:

[link widoczny dla zalogowanych]

„Nie martwcie się! Bóg ześle nam człowieka takiego jak Kordecki, jak Joanna d'Arc. Człowiek ten stanie na czele armii, doda odwagi i nastąpi zwycięstwo. Bliski jest ten dzień. Nie minie 15 sierpnia, dzień Matki Boskiej Zielnej, a wróg będzie pobity”.

To fragment z kazania ks. Ignacego Skorupki, wygłoszonego 31 lipca 1920 roku, dwa tygodnie przed wymarszem na front.


Ks. Ignacy Jan Skorupka kapłan, bohater, męczennik
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 14:01, 19 Kwi 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:51, 15 Sie 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)

„Nie martwcie się! Bóg ześle nam człowieka takiego jak Kordecki, jak Joanna d'Arc. Człowiek ten stanie na czele armii, doda odwagi i nastąpi zwycięstwo. Bliski jest ten dzień. Nie minie 15 sierpnia, dzień Matki Boskiej Zielnej, a wróg będzie pobity”.

To fragment z kazania ks. Ignacego Skorupki, wygłoszonego 31 lipca 1920 roku, dwa tygodnie przed wymarszem na front.

90. rocznica Cudu nad Wisłą
Śmierć ks. Ignacego Skorupki


W roku 1920 z gimnazjum Łebkowskiego w Warszawie ruszyły do armii ochotniczej dwie najstarsze klasy w komplecie. Jakże nie miały ruszyć? Toć połowa prawie była w nich harcerzy, a w dodatku za prefekta szkoły mieli ks. Skorupkę. Któż by tam śmiał prefektowi w oczy spojrzeć, gdyby nie szedł? Dla ks. Skorupki — poza zbawieniem — Ojczyzna była wszystkim. A i dla nich. Dość, że na pierwszą wieść o ochotnikach, drużynowy Mrozowski z ósmej, podczas pauzy, huknął pięścią w katedrę: — Panowie! Idziemy! Dureń chyba zostanie!

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

14 sierpnia br. podczas uroczystych obchodów 90. Rocznicy Bitwy Warszawskiej w Ossowie, ks. Ignacy Skorupka został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego. Kapłan, kapelan 1. Batalionu 236. Pułku Piechoty Armii Ochotniczej, zginął 14 sierpnia 1920 roku pod Ossowem podczas szturmu Polaków na wojska bolszewickie.

Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrała wnuczka brata kapłana Anna Maria Rogaska.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:12, 15 Sie 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Order Orła Białego z rąk prezydenta odebrała wnuczka brata kapłana Anna Maria Rogaska.

Na stronie e-kai:
[link widoczny dla zalogowanych]

Jest dopisany komentarz siostrzenicy ks. Skorupki takiej treści:

Lidia Skorupka
Obchodzenie tej rocznicy wspanialy pomysl ,szkoda tylko ze nie bedzie calej rodziny Ksiedza Jgnacego Skorupki .Ja jako siostrzenica bardzo zaluje ze nie zostalam powiadomiona ,mimo ze mieszkam daleko samolotem to rzut beretem. Pozdrawiam organizatorow !!!!


"Postarali" się nie ma co! Rolling Eyes
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:50, 15 Sie 2011 Powrót do góry

Również 15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego na pamiątkę Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:56, 15 Sie 2012 Powrót do góry

"Bitwa dziś rozpoczęta pod Warszawą i Modlinem decydować będzie o losach dalszych całej Polski! Albo rozbijemy dzicz bolszewicką [....] albo ciężka niedola i nowe jarzmo czeka nas wszystkich, bez wyjątku.

(...)

Niech wszyscy wiedzą, że zwyciężyć musimy!
Odczytać przed frontem do wszystkich oddziałów."


[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na skan to się powiększy)
Zobacz profil autora
Newse
Użytkownik


Dołączył: 03 Sie 2012
Posty: 7 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Sob 21:31, 01 Wrz 2012 Powrót do góry

Mało osób docenia znaczenie Lwowa w bitwie Warszawskiej. Udało się tam zatrzymać na jakiś czas bolszewików i nie zdążyli oni pod Warszawę.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:46, 15 Sie 2015 Powrót do góry

95. rocznica Cudu nad Wisłą

Image

Dziś obchodzimy 95. rocznicę Cudu nad Wisłą. Jest to Rocznica zwycięskiej dla Polaków bitwy z bolszewikami, która zadecydowała o losach Polski i Europy. Polskim wojskom udało się powstrzymać najazd bolszewików.

Dla bolszewickiej Rosji podbój Polski był jedynie etapem na drodze do rozszerzenia komunistycznych wpływów na całą Europę. Do decydującej bitwy doszło pod Warszawą między 13 a 16 sierpnia 1920 r. Rozegrana została ona według koncepcji gen. Rozwadowskiego, którą zaakceptował marszałek Józef Piłsudzki – Wódz Naczelny.

Ważne jest to, aby pamiętać o co toczyła się bitwa i cała wojna – podkreśla prof. Mieczysław Ryba historyk, wykładowca KUL i WSKSiM.

- Bitwa toczyła się o to czy Polska będzie niepodległa oraz o to, czy Polska i Europa obroni się przed komunizmem czy też zostanie zalana przez ten komunizm, ponieważ ta zbrodnicza ideologia rozsiewała się nie tylko w Rosji bolszewickiej, ale również w wielu krajach europejskich, w wielu krajach zachodnich, w tym w Niemczech, gdzie wybuchła rewolucja. Zwycięstwo pod Warszawą było obroną polskiej niepodległości, ale i także chrześcijańskiej europejskiej kultury i całej Europy, która była zagrożona zalewem bodaj najbardziej zbrodniczej ideologii, najbardziej zbrodniczego systemu, jaki powstał w dziejach – mówi prof. Mieczysław Ryba.

W całym kraju odbędą się dziś uroczystości patriotyczno–wojskowe. Tradycyjnie już w Ossowie pod Warszawą, odbędzie się rekonstrukcja Bitwy Warszawskiej oraz apel poległych. W intencji poległych na cmentarzu bohaterów 1920 roku sprawowana będzie Msza św.

Obchody rocznicowe odbędą się także w Radzyminie, Ząbkach i innych podwarszawskich miejscowościach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)