Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Abp Auza na forum ONZ o religii i sprawiedliwości Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:48, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Abp Auza na forum ONZ o religii i sprawiedliwości

Image

Znaczenie różnych religii i organizacji religijnych dla walki z ubóstwem i dla zrównoważonego rozwoju podkreślił przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ 6 lutego na spotkaniu z okazji Światowego Tygodnia Harmonii Międzyreligijnej. Jest on obchodzony przez Organizację Narodów Zjednoczonych od 2011 r. w pierwszym tygodniu lutego.

Stolica Apostolska i Kościół katolicki – powiedział w Nowym Jorku abp Bernardito Auza – są świadome, że działalność organizacji religijnych na tym polu może nieraz przeszkadzać interesom pewnych grup. Dotyczy to zwłaszcza walki o sprawiedliwość i o ochronę zasobów naturalnych należących do ludów tubylczych. Watykański dyplomata przypomniał słowa Papieża Franciszka, że dziś mamy więcej męczenników, niż w pierwszych wiekach. Wyjaśnił, że Ojciec Święty miał na myśli nie tylko ludzi zabitych za wiarę, ale także za sprawiedliwość i prawdę. Abp Auza wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej prawnym i administracyjnym ograniczaniem praktyk religijnych. Ponadto przypomniał, że potępia ona wykorzystywanie religii jako pretekstu, by usprawiedliwić łamanie praw człowieka czy stosowanie przemocy.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:56, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Na wolność wyznania miała zasadniczy wpływ treść wydanej przez ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/abp-tomasi-wolnosc-religijna-sluzy-dobru-calej-ludzkosci,8466.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:31, 24 Mar 2015 Powrót do góry

Abp Auza na forum ONZ o statusie kobiet

Image

Refleksji nad realizacją postanowień tzw. deklaracji pekińskiej w świetle kwestii ubóstwa i równości kobiet w planach rozwojowych po 2015 r. dotyczyło posiedzenie komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku ds. statusu kobiet. Biorący udział w obradach abp Bernardito Auza przyznał w swoim wystąpieniu, że przez ostatnie 10 lat nastąpił znaczny postęp w wielu kwestiach dotyczących kobiet, zwłaszcza w zakresie edukacji, ich udziału w życiu politycznym i gospodarczym czy zmniejszenia poziomu ubóstwa. Jednak mimo tych pozytywnych wysiłków nadal zbyt wiele kobiet pada ofiarą dyskryminacji i przemocy.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ przypomniał, że likwidacja biedy, a zwłaszcza skrajnego ubóstwo, jest dla Watykanu szczególnie ważna. Kościół katolicki ma ogromne doświadczenie w pracy wśród ubogich, realizując tysiące programów i prowadząc liczne instytucje na całym świecie. „Kobiety doświadczają szczególne mocno skutków trudności gospodarczych powiązanych z nieuczciwą polityką zatrudnienia, nierówną płacą za tę samą pracę, odmowami otrzymania kredytów czy wynajęcia nieruchomości. Są też pierwszymi ofiarami w sytuacjach konfliktów i migracji. Mimo iż kobiety stanowią większość pośród ludzi biednych i doświadczają ubóstwa w szczególny sposób, stoją one jednak w pierwszej linii odważnej walki o wyeliminowanie skrajnego ubóstwa” – podkreślił watykański dyplomata.

Abp Auza wskazał także, że wyniki prowadzonych badań potwierdzają, iż kruche struktury rodzinne i spadek liczby małżeństw wśród ludzi biednych są bardzo ściśle związane z ubóstwem kobiet. Podkreślił, że matki samotnie wychowujące dzieci są często pozostawione same sobie. Wiele matek nie stać na posyłanie dzieci do szkoły. „A choć rządy i społeczeństwa same nie tworzą rodzin, to jednak odgrywają kluczową rolę we wspierania rodziny i rodzicielstwa” – powiedział stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 11:37, 24 Mar 2015 Powrót do góry

Abp Auza o godności człowieka i zdrowiu reprodukcyjnym

Image

Problemom obrony godności człowieka związanym z początkiem życia poświęcona była konferencja w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Biorący w niej udział abp Bernardito Auza zwracał szczególną uwagę na pojawiające się na tym obszarze kwestie etyczne, gdy chodzi o tzw. zdrowie reprodukcyjne. Wiele bowiem proponowanych współcześnie metod prokreacyjnych wydaje się w tę godność godzić, gdyż zapomina się, że przysługuje ona każdej osobie przez sam fakt bycia człowiekiem, także w chwili poczęcia.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ wskazał, że w stosowanych nowych technikach sztucznej prokreacji pogwałcona zostaje w pierwszym rzędzie godność kobiety. Jej uszanowanie oznaczałoby bowiem pełną akceptację specyfiki kobiecej płodności i związanego z tym biologicznego cyklu reprodukcyjnego. Pojawiające się tu nieregularności redukują zatem naturalną płodność i ciążę do poziomu choroby, a nie normalnego stanu kobiety. Jednak „kobieta nie jest próbką biologiczną, tylko osobą. A wszelkie interwencje na jej ciele i osobowości muszą być nie tylko technicznie skuteczne, ale przede wszystkim powinny szanować jej osobowość, godność i miłość, które do jej osoby przynależą” – uważa abp Auza.

Sztuczne metody uderzają jednak także w godność mężczyzny. Wiele bowiem nowych technik wspomaganego rozrodu ogranicza ich w zasadzie do roli dawcy spermy. „Mężczyźni to istoty ludzkie, a nie konie. Stąd każda próba zredukowania ich jedynie do roli zaopatrzeniowca w materiał biologiczny jest pozbawieniem ich godności” – wskazał arcybiskup. Sztuczne zapłodnienie nie szanuje również praw samego poczętego dziecka. Odejście bowiem od aktu miłosnego rodziców sprowadza je do technicznego wytworu. „Dzieci są osobami, a nie produktami” – mocno podkreślał watykański dyplomata.

Abp Auza przypomniał, że w klinikach zajmujących się sztucznym zapłodnieniem większość zarodków ludzkich, które zostały wyprodukowane metodą in vitro, jest wyrzucanych lub zamrażanych w ciekłym azocie na nieokreślony czas. Na innych dokonuje się manipulacji genetycznych, by otrzymać efekt pożądany przez rodziców. Dochodzi zatem do „produkcji zaprojektowanych dzieci”. Te natomiast, które nie spełniły oczekiwanych kryteriów, są niszczone bądź wykorzystywane do dalszych eksperymentów, nawet związanych z klonowaniem ludzkich istot. „To właśnie dlatego Kościół katolicki proponuje i zachęca do stosowania owulacyjnej metody Billingsa, która w pełni szanuje godność kobiety, mężczyzny i dziecka” – podkreślił stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:35, 07 Maj 2015 Powrót do góry

Abp Auza nt. traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej

Image

„W arsenałach jądrowych na świecie wciąż jest za dużo tego typu broni. Teoria odstraszania nuklearnego jest zbyt niejednoznaczna, by mogła być stabilną i globalną podstawą światowego bezpieczeństwa i ładu międzynarodowego”. To jedna z opinii, które abp Bernardio Auza przedstawił w Nowym Jorku podczas konferencji poświęconej Traktatowi o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej.

Stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy ONZ zauważył, że światu wciąż zagraża poważne ryzyko użycia broni jądrowej. Świadomość tej niestabilności mają zarówno państwa posiadające tego typu broń, jak i jej nie posiadające. Wydaje się, że sam Traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej daleki jest od idei, jakoby najlepszą podstawą stabilizacji politycznej, gospodarczej i kulturowej na świecie było zachowanie równowagi strachu. „Nie ma wątpliwości, że najbezpieczniejszą i najpewniejszą drogą do nieużywania broni jądrowej jest wzajemna i całkowita rezygnacja z niej, a także skuteczny demontaż związanej z nią infrastruktury. Traktat jest zatem ważnym instrumentem dla bezpieczeństwa wszystkich” – podkreślił watykański dyplomata. Wskazał ponadto, że paradoksalne jest kontynuowanie inwestycji i badań nad rozwojem zbrojeń w sytuacji wyzwań dzisiejszego świata, takich jak skrajne ubóstwo, problemy środowiska naturalnego czy masowa migracja. „W szczególności zaś nielogiczne jest kontynuowanie inwestycji związanych z produkcją i modernizacją broni jądrowej” – zauważył abp Auza.

Watykański dyplomata dodał także, że wszystkie państwa mają prawo do zachowania poczucia własnego bezpieczeństwa. Dlaczego zatem mogą się nim cieszyć tylko państwa posiadające pewien rodzaj broni? – pytał retorycznie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej. Prognozował przy tym, że brak konkretnego i skutecznego rozbrojenia nuklearnego doprowadzi prędzej czy później do rzeczywistych zagrożeń związanych z upowszechnianiem się tego typu arsenałów. „Erozja wiarygodności Traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej może mieć katastrofalne skutki dla wszystkich krajów i dla przyszłości całej ludzkości” – podkreślił abp Auza.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 159 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:08, 21 Kwi 2016 Powrót do góry

Obawy Watykanu w ONZ o rozwiązanie konfliktu w Ziemi Świętej

Image

Pokojowy plakat w Palestynie

Ojciec Święty wzywa władze izraelskie i palestyńskie, aby zważając na to, że ich narody potrzebują pokoju, odważnie prowadziły dialog. Winny one dążyć do pojednania i pokoju, bo innej drogi po prostu nie ma. Stolica Apostolska jest poważnie zaniepokojona, że rozwiązanie przewidujące istnienie w Ziemi Świętej dwóch państw może się nie udać. Impas rozmów pokojowych, prowokacyjna retoryka, akty terroru i jednostronne działania podważają bowiem wysiłki, by wznowić dialog prowadzący do ugody – powiedział 18 kwietnia w Nowym Jorku abp Bernardito Auza.

Stały watykański obserwator w Organizacji Narodów Zjednoczonych wystąpił na otwartej debacie Rady Bezpieczeństwa o sytuacji na Bliskim Wschodzie z uwzględnieniem kwestii palestyńskiej. Podkreślił, że za jej najlepsze rozwiązanie Stolica Apostolska uważa istnienie obok siebie dwóch państw: Izraela i Palestyny.

Watykański dyplomata przypomniał, że podczas swej wizyty w Ziemi Świętej, przemawiając na lotnisku w Tel Awiwie, Papież Franciszek potwierdził to stanowisko. Opowiedział się zarówno za powszechnym uznaniem prawa państwa Izraela do istnienia, jak też za stworzeniem suwerennego państwa palestyńskiego. A w Betlejem powiedział do władz Palestyny: „Nadszedł czas, aby wszyscy zdobyli się na odwagę wielkoduszności i kreatywności w służbie dobra, odwagę pokoju, opierającego się na uznaniu przez wszystkich prawa obu państw do istnienia w granicach uznanych na arenie międzynarodowej”. Nawiązując do watykańsko-palestyńskiej umowy, która w pełni weszła w życie od 2 stycznia b.r., abp Auza stwierdził: „Stolica Apostolska ma nadzieję, że to porozumienie może stanowić przykład dialogu i współpracy, szczególnie w innych krajach arabskich czy o większości muzułmańskiej”.

Ponadto watykański przedstawiciel w ONZ poruszył sprawę sytuacji w Libanie, gdzie uchodźcy stanowią już blisko jedną czwartą ludności. Zaapelował do społeczności międzynarodowej o wspólne działanie polityczne, by pohamować szerzenie się fundamentalizmu i ekstremizmu, siejące terror w wielu krajach Bliskiego Wschodu, Afryki Północnej i innych części świata. Wskazał, że trzeba wykorzeniać jego przyczyny, a zwierzchnicy religijni winni uczyć swych współwyznawców, że przemocy nie można usprawiedliwiać religią. Abp Auza ponowił też w Radzie Bezpieczeństwa apel Stolicy Apostolskiej do społeczności międzynarodowej w obronie wspólnot chrześcijańskich oraz innych grup religijnych i etnicznych, które są na Bliskim Wschodzie dyskryminowane, prześladowane, mordowane.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)