Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Abp Gallagher: Watykan chce przekonać muzułmanów do ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:11, 09 Kwi 2015 Powrót do góry

Watykan chce przekonać muzułmanów do odrzucenia przemocy

Image

„Watykan planuje ofensywę dyplomatyczną przeciwko przemocy religijnej”. Pod takim tytułem ukazał się dziś na łamach dziennika The Australian przeprowadzony w Rzymie wywiad z szefem watykańskiej dyplomacji. Angielski arcybiskup Paul Gallagher przed objęciem stanowiska sekretarza ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami był nuncjuszem w Australii.

„Stolica Apostolska będzie kontynuowała dialog z muzułmańskimi zwierzchnikami i uczonymi, zachęcając do respektowania prawdziwych duchowych wartości, płynących z autentycznego doświadczenia religijnego” – powiedział australijskim dziennikarzom watykański „minister spraw zagranicznych”. Przypomniał, że Ojciec Święty równocześnie bardzo wyraźnie odrzuca wszelkie stosowanie przemocy w imię religii, a zatem fundamentalizm religijny, wzywając do potępienia go. „Stolica Apostolska – dodał abp Gallagher – nadal będzie podejmowała wysiłki, by przyczynić się do pokojowego rozwiązania konfliktów, które zmuszają chrześcijan czy inne mniejszości religijne i etniczne do opuszczenia domów i miejsc, gdzie ich wspólnoty żyły przez całe wieki”. Podczas tegorocznych obchodów paschalnych Papież kilkakrotnie potępiał przemoc i prześladowanie wyznawców Chrystusa w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Mówił o masakrze studentów w Kenii i o ścinaniu chrześcijan przez bojowników Państwa Islamskiego.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 14:00, 10 Cze 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:23, 09 Kwi 2015 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
„Stolica Apostolska będzie kontynuowała dialog z muzułmańskimi zwierzchnikami i uczonymi, zachęcając do respektowania prawdziwych duchowych wartości, płynących z autentycznego doświadczenia religijnego” – powiedział australijskim dziennikarzom watykański „minister spraw zagranicznych”. (...)

Przekonywać teraz to można, ale co z tego wyjdzie to czas pokaże. Ostrzeżeń odnosnie dialogu od lat było bardzo wiele, popatrzec choćby tu:

http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,19/trudny-dialog-z-islamem-wypowiedz-z-1999-r,11914.html

... czy tu:

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/arcybiskup-marcel-lefebvre-wypowiedz-o-islamie,4756.html#60242


Chrystus polecił nauczać i chrzcić, a nie dialogować. Można spytać, dlaczego zaniechano tej misji?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:42, 09 Kwi 2015 Powrót do góry

W temacie dialogu z muzułmanami:

Kard. Tauran o dialogu z muzułmanami: modny, ale trudno o konkretne rezultaty
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kard-tauran-o-dialogu-z-muzulmanami-modny-ale,10012.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:57, 23 Kwi 2015 Powrót do góry

Watykan o powstrzymaniu fundamentalistów

Image

Pomimo, że rozwiązania problemów wielu państw zmagających się z fundamentalizmem nie można powierzyć jedynie działaniom militarnym, to „dopuszczalne jest powstrzymanie agresji na drodze działań wielostronnych i proporcjonalnego użycia siły” - stwierdził abp Paul Richard Gallagher. Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi katolickiemu „Avvenire” w związku z coraz bardziej dramatyczną sytuacją na Bliskim Wschodzie.

Szef watykańskiej dyplomacji wyjaśnił stanowisko Stolicy Apostolskiej i podkreślił, że do powstrzymania tzw. Państwa Islamskiego właściwe wydaje się bezpośrednie zaangażowanie państw tego regionu.

Abp Gallagher zaznaczył, że w obliczu ogromnej tragedii humanitarnej obejmującej Syrię i Irak wspólnota międzynarodowa nie może pozostać bierna i obojętna. Wobec istniejących wyzwań trzeba poszukiwać istotnych źródeł problemów, dążąc do pokojowej przyszłości tego regionu, koncentrując się na dobru osoby i dobru wspólnym.

Pytany o dopuszczalność interwencji militarnej, szef watykańskiej dyplomacji podkreślił, że żadnego konfliktu nie można rozwiązać odwołując się jedynie do argumentów siłowych, bowiem przemoc prowadzi jednie do zniszczenia. Pierwszym pilnym krokiem powinno być odłożenie broni, podjęcie dialogu i pogłębienie przyczyn konfliktu, które są następnie wykorzystywane przez ideologię fundamentalistyczną. Z drugiej strony dopuszczalne jest powstrzymanie niesprawiedliwego agresora, ale zawsze musi to się odbywać w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Abp Gallagher dodał, że obecnie nie można mówić o akcji militarnej jednego państwa jako reakcji na działania innego, ponieważ nowe formy terroryzmu są ponadnarodowe, odnoszą się do terytorium różnych państw. „Dopuszczalne jest powstrzymanie agresji poprzez działania wielostronne i proporcjonalne użycie siły” - stwierdził sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami.

Jednocześnie wskazał, iż nad najlepszymi środkami prowadzącymi do tego celu powinna zastanowić się wspólnota międzynarodowa. „W konkretnym przypadku przemocy i nadużyć popełnionych przez tzw. «Państwo Islamskie» wydaje się właściwe, aby bezpośrednio zaangażowane były państwa regionu wraz z całą wspólnotą międzynarodową” - stwierdził abp Gallagher. Zaznaczył, że nie chodzi o ochronę takiej czy innej wspólnoty religijnej, czy jakiejś grupy etnicznej, ale o ochronę osób będących członkami jednej rodziny ludzkiej, których podstawowe prawa są systematycznie naruszane.

Zdaniem abp. Gallaghera w niedostatecznej mierze wykorzystywane są środki dyplomatyczne, zaś zjawisko terroryzmu jest wyzwaniem dla dyplomacji. Prawo międzynarodowe musi nadal dążyć do zyskania instrumentów prawnych, które byłyby zdolne do przezwyciężenia tej plagi.

Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami podkreślił też rolę, jaką w walce z fundamentalizmem powinni odegrać przywódcy muzułmańscy. Chodzi o krzewienie dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego oraz edukację na rzecz wzajemnego zrozumienia. „Nie wolno posługiwać się religią w celu uzasadnienia przemocy” - stwierdził.

Abp Gallagher przypomniał, że niektóre z grup terrorystycznych, by uzasadnić swoje działania powołują się na islam. Stąd jasne, że przywódcy muzułmańscy mają istotną rolę w zanegowaniu i jednoznacznym potępieniu roszczeń tzw. „Państwa Islamskiego” oraz okrucieństw popełnianych wyłącznie z powodu przynależności religijnej. Dodał, że pojawiały się wyrazy solidarności ze strony niektórych przywódców muzułmańskich oraz polityków islamskich potępiających zbrodnie i wyrażających współczucie i solidarność z chrześcijanami oraz innymi grupami. Konieczne jest zatem wspólne potępienie zbrodni oraz zapewnienie, aby nie wykorzystywano religii jako pretekstu do ich usprawiedliwienia.

Szef watykańskiej dyplomacji zauważył, że istnieją państwa, które same wprawdzie nie interweniują, ale sprzedają broń terrorystom. „Tą delikatną i poważną sytuację musi podjąć wspólnota międzynarodową, która ma obowiązek dążenia do wyeliminowania tego niemoralnego i nieludzkiego procederu, nawet przy nałożeniu sankcji gospodarczych na państwa, które w nim uczestniczą” - powiedział abp Gallagher.

Dodał, że działania tzw. „Państwa Islamskiego” są również finansowane przez mniej lub bardziej wyraźne wsparcie polityczne oraz nielegalny handel ropą naftową, sprzedaż dzieł sztuki czy okup za uprowadzone osoby. Także w tym przypadku wspólnota międzynarodowa powinna działać szybciej i bardziej stanowczo – powiedział dziennikowi „L'Avvenire” sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 14:03, 10 Cze 2015 Powrót do góry

Abp Gallagher o wolności religijnej

Image

Religie mają do odegrania istotną rolę w złożoności dzisiejszych społeczeństw demokratycznych. Taką opinię wyraził abp Paul Richard Gallagher. Szef watykańskiej dyplomacji wziął udział w zorganizowanym przez Radę Europy w Strasburgu seminarium pt. „Budować razem społeczeństwo otwarte na wszystkich. Wkład do spotkania w Sarajewie o religijnym wymiarze dialogu międzykulturowego”. Wspomniane w tytule spotkanie w stolicy Bośni i Hercegowiny planowane jest na wrzesień tego roku.

Przemawiając do blisko 200 przedstawicieli różnych wyznań i religii z całej Europy szef watykańskiej dyplomacji przywołał kilkakrotnie przemówienie, które papież Franciszek wygłosił podczas swej wizyty w Strasburgu. Podkreślił w tym duchu, że „religie są istotnym elementem dialogu międzykulturowego, zwłaszcza w związku z faktem, iż wielobiegunowość jest znamienna dla rzeczywistości, w której żyjemy”. Nie można jednak bagatelizować trudności i sprzeczności, jakie pojawiają się w dialogu między religiami i kulturami, jak również między Kościołami i instytucjami publicznymi. Stąd nacisk na odpowiedni „zestaw” promowanych wartości, praw i samych kultur, który pomógłby w stworzeniu przyjaznego społeczeństwa pluralistycznego, gdzie „każda wspólnota religijna mogłaby wnosić swój wkład”.

Watykański dyplomata przypomniał pewne wydarzenia z ostatnich miesięcy, mające formę dyskryminacji religijnej, od zamachów w Paryżu po masakry chrześcijan w różnych częściach świata. Podkreślił, że wolność religijna musi być kluczowym elementem demokracji, a jej ograniczenia są ranami zadanymi tak samej demokracji, jak i współistnieniu społeczeństw.

[link widoczny dla zalogowanych]Abp Gallagher: wolność religijna kluczowa dla demokracji

Image

Abp Paul Gallagher

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:22, 19 Lis 2015 Powrót do góry

Abp Gallagher: niech muzułmanie potępią terroryzm w imię religii

Image

Abp Paul Gallagher

W obecnej walce z terroryzmem szczególna odpowiedzialność spoczywa na muzułmańskich liderach religijnych, którzy jednoznacznie muszą potępić wykorzystywanie religii do usprawiedliwiania przemocy. Wskazuje na to abp Paul Gallagher, będący w Watykanie odpowiednikiem ministra spraw zagranicznych. Przypomina on jednocześnie, że Stolica Apostolska zawsze opowiada się za „dialogiem i negocjacjami”, jednak, jak mówi, trudno je prowadzić z kimś takim, jak przedstawiciele Państwa Islamskiego – nieszanujący nikogo, nieuznający godności drugiej strony i szerzący fundamentalizm.

Zamachy w Paryżu abp Gallagher nazywa zbrodnią nie do usprawiedliwienia. Wskazuje, że cały świat powinien zjednoczyć swe wysiłki i wszelkie możliwe środki w walce z terroryzmem. Ta odpowiedzialność nie spoczywa jedynie na politykach, ale również na przywódcach religijnych. Papież Franciszek przypomina, że z powodu „trzeciej wojny światowej w kawałkach” w wielu krajach ludzie cierpią i opłakują swych bliskich.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:08, 17 Mar 2016 Powrót do góry

Abp Gallagher: wolność religijna coraz bardziej zagrożona

Image

Abp Paul Gallagher

Wspólnota międzynarodowa musi potwierdzić prawo do wolności religijnej i potępić wszelkie formy dyskryminacji i nietolerancji. Wskazał na to szef watykańskiej dyplomacji przypominając, że wolność religijna jest obecnie na świecie zagrożona jak nigdy wcześniej. Abp Paul Gallagher mówił o tym na kongresie misyjnym „Nasz Kościół i Kościół męczenników”.

Watykański dyplomata wyraził niepokój z powodu lawinowo rosnących przypadków nietolerancji, dyskryminacji, ekstremizmów i fundamentalizmów. Wskazał, że aby skutecznie stawić im czoło, trzeba wspólnych działań wielu państw. Podkreślił, że ma to na celu nie tylko ochronę praw człowieka, ale i systemu demokratycznego poszczególnych krajów i bezpieczeństwa międzynarodowego. W tym kontekście wspomniał, że do deptania wolności religijnej przyczyniają się nie tylko niesprawiedliwe prawa, jak chociażby dyskryminująca ustawa o bluźnierstwie przeciwko Mahometowi, ale też plaga nielegalnego handlu bronią. Prowadzi do to przedłużania konfliktów, rosnącej destabilizacji np. na Bliskim Wschodzie, ale i do wzrostu przemocy przeciwko mniejszościom religijnym, takim jak chrześcijanie. Zmuszani są oni do porzucenia swych domów z powodu horroru wojny i prześladowań.

Szef watykańskiej dyplomacji wskazał, że wolność religijną należy promować, a nie ograniczać. Jako negatywny przykład wskazał tu Europę, gdzie prawa chrześcijan są deptane w imię tzw. obrony demokracji. Ponadto przypomniał, że wykorzenianiu radykalizmu i fundamentalizmu sprzyja nie tylko budowanie dialogu, ale też walka z ubóstwem, analfabetyzmem i nierównościami społecznymi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)