Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Doroczna pielgrzymka ekumeniczna z Finlandii w Rzymie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:22, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Papież do ekumenicznej delegacji: świadectwo wobec konfliktów

Image

Papież Franciszek w kościele luterańskim na Sycylii, Włochy

Doroczna pielgrzymka ekumeniczna z Finlandii do Rzymu jest wymownym znakiem, że tamtejsi luteranie, prawosławni i katolicy pragną dawać wspólnie świadectwo o Jezusie Chrystusie, będącym fundamentem jedności. Podkreślił to Papież, przyjmując fińską delegację przybyłą na przypadające 19 stycznia wspomnienie męczeńskiej śmierci patrona tego kraju św. Henryka.

Ten XII-wieczny biskup oddał życie za wiarę w Finlandii, a jego grób znajduje się w rzymskiej bazylice Santa Maria sopra Minerva. Franciszek nawiązał do rozpoczynającego się dzisiaj Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan. Wyraził wdzięczność Bogu za wyniki dialogu katolicko-luterańskiego, wspominając podpisaną w 1999 r. wspólną deklarację o usprawiedliwieniu.

„Na tej podstawie dialog czyni obiecujące postępy ku wspólnemu rozumieniu na płaszczyźnie sakramentalnej Kościoła, Eucharystii i posługi duchownej. Wspólne kroki naprzód kładą mocny fundament pod wspólnotę życia w wierze i duchowości. Nasze relacje coraz bardziej przepaja duch spokojnych dyskusji i wzajemnego braterskiego dzielenia się. W naszym dialogu wciąż jeszcze pozostają różnice co do doktryny i praktyki. Nie powinno nas to jednak zniechęcać, ale raczej ma pobudzać do wspólnego zdążania ku coraz większej jedności, przezwyciężając także dawne koncepcje i opory. W świecie często rozdartym konfliktami, naznaczonym sekularyzmem i obojętnością jesteśmy powołani do wspólnego wyznawania Jezusa Chrystusa, stając się coraz bardziej wiarygodnymi świadkami jedności oraz budowniczymi pokoju i pojednania” – powiedział Papież.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:27, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Odnośnie podpisanej deklaracji o usprawiedliwieniu, w tekście zalinkowałam naukę o Usprawiedliwieniu św. bp Józefa Sebastiana Pelczara, oraz polecam jeszcze jeden ciekawy artykuł, również bp Pelczara:


Suma błędów. Protestantyzm w ocenie bp. Józefa Sebastiana Pelczara
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]... i tu ciekawe wpisy:

http://www.traditia.fora.pl/katechizm-nauka-katolicka,15/jak-wielkim-skarbem-jest-religia-katolicka-bp-j-s-pelczar,308.html#2022
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:36, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Goszczącą z wizytą u papieża Franciszka delegacja fińskich luteranów, razem ze swoim "biskupem" Samuelem Salmiego, została dopuszczona do katolickiej komunii. Jak relacjonują Finowie, podczas udzielania Komunii Świętej przyjęli postawę wskazującą, że nie są uprawnieni do przyjmowania Komunii Świętej, jednak udzielający kapłani nalegali by jednak przystąpili do Komunii. O tym, aby nalegali wcześniej na wyrzeczenie się błędów herezji, pokuty i powrotu do jedności z Głową - nie ma mowy.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Poniżej zrzut tej informacji z ich strony z pisma "Kotimaa 24"


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:48, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Terlikowski: Luteranie u katolickiej komunii? To nie ekumenizm, to zdrada

Image

Grupa luteran z Finlandii została zaproszona do katolickiej Eucharystii przez duchownego sprawującego mszę świętą. A stało się to w Watykanie po spotkaniu ekumenicznym z Franciszkiem.

Grupa ekumenistów z Kościoła katolickiego, Cerkwi prawosławnej i wspólnoty luterańskiej została przyjęta na audiencji przez papieża Franciszka. Okazją były obchody wspomnienia św. Henryka z Uppsali, który miał ogromne zasługi dla ewangelizacji Finlandii. Po spotkaniu z papieżem delegacja uczestniczyła w katolickiej mszy świętej (już bez Ojca Świętego), ale za to w obecności luterańskiego biskupa Samuela Salmiego. Gdy zaczęto udzielać Eucharystii luteranie zachowali się jak należy sygnalizując układem rąk i postawą, że nie mogą przystąpić do Komunii. Ale katolickiemu księdzu to nie wystarczyło i zaczął on nalegać, by przyjęli oni Eucharystię. I tak, przynajmniej w przypadku kilku z luteranów (w tym biskupa) się stało.

- Ja przyjąłem Komunię – mówił fińskiemu serwisowi Kotimaa 24 biskup Salmi. Jego zdaniem propozycja Komunii świętej nie była zbiegiem okoliczności, ale trzeba ją łączyć z wypowiedzią Franciszka do luteranki, która pytała dlaczego nie może przystępować do Eucharystii wraz ze swoim mężem katolikiem. Papież odpowiedział jej wówczas, że „wyjaśnienia interpretacje” Komunii mogą być różne, ale „życie jest od nich większe”, a także poradził, by rozmawiała z Panem. Odpowiedź ta, niezależnie od intencji, została zinterpretowana przez media, jako zachęta do interkomunii (choć ostro zaprzeczali temu wysocy watykańscy urzędnicy). I dokładnie tak zrozumiał ją także luterański biskup. - U podstaw tego, co się wydarzyło, bez wątpienia, leży nowe ekumeniczne nastawienie Watykanu – podkreśla biskup. - Papieża nie było na mszy świętej, ale jego strategiczną intencją pozostaje troska o misję miłości i jedności. Istnieje silna teologiczna opozycja w Watykanie, i z tego powodu trudno jest wszystko wyrazić słowami, ale pozostają praktyczne gesty – dodał luterański hierarcha.

Problemem jest tylko to, że ten gest kapłana (dodajmy nic nie wiadomo o jego zaakceptowaniu przez samego papieża) nie jest aktem sprzeciwu wobec jakiegoś konserwatywnego lobby, ale aktem niewierności doktrynie katolickiej. Ta ostatnia zakłada, że do Eucharystii może przystąpić tylko katolik, który pozostaje w stanie łaski uświęcającej. W przypadku osób innych wyznań jest to możliwe tylko w przypadku ich przynależności do wspólnot, które akceptują tą samą wiarę w Eucharystię (chodzi o prawosławnych i wiernych Kościołów przedchalcedońskich i przedefeskich), o ile nie mogą oni przystąpić do komunii w swoim Kościele. Istnieje także możliwość otrzymania specjalnej dyspensy, o ile osoba wyznaje dokładnie wiarę katolicką w kwestii Komunii i złoży wyznanie wiary, a także otrzyma specjalną zgodę. Żadna z tych okoliczności nie miała jednak miejsca w tej sytuacji. Akt kapłana niewiele miał też wspólnego z ekumenizmem rozumianym po katolicku. Protestanci głównego nurtu uznają wprawdzie, że wspólna komunia może być drogą dla jedności, ale dla katolików jest ona znakiem jedności, która już istnieje. Innymi słowy nie może być mowy o eucharystycznej jedności, tam gdzie nie ma jedności doktryny i rozumienia Kościoła, a także Eucharystii. W przypadku luteran takiej jedności nie ma. A skandynawscy luteranie od lat odchodzą raczej od wspólnej wiary, niż się do niej zbliżają. Kościół fiński jest wprawdzie dość konserwatywny (jak na standardy skandynawskich luteran), ale akceptuje choćby zabijanie dzieci. Teologicznie jest zaś luterański, co oznacza oczywiście, że sprzeciwia się wielu podstawowym prawdom wiary Kościoła. W tym także… nauczaniu o Eucharystii.

Naleganie by luteranie przyjęli Komunię świętą nie ma więc nic wspólnego z katolickim rozumieniem ekumenizmu czy Eucharystii. Jest raczej uleganiem protestanckiemu (genewskiemu) jej rozumieniu, które z katolicyzmem nie ma nic wspólnego. Sama sytuacja może zaś być, i trzeba to powiedzieć z żalem, skutkiem nieprecyzyjnych (i później prostowanych przez watykańskich hierarchów) wypowiedzi samego Ojca Świętego. Św. Jan Paweł II czy Benedykt XVI, choć mocno zaangażowani w dialog, byli w tych sprawach dużo bardziej jednoznaczni, wpisując się jasno w Tradycję Kościoła.

Tomasz P. Terlikowski

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:03, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Katolicki ksiądz wziął na siebie odpowiedzialność za tych nieszczęśników, którzy niegodnie przyjęli Ciało Pańskie. Św. Paweł Apostoł wyraźnie napomina: "Ilekroć bowiem spożywacie ten chleb albo pijecie kielich, śmierć Pańską głosicie, aż przyjdzie. Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej." - 1 Kor 11, 26-27

Św. Paweł przestrzega przed niegodnym i lekceważącym przyjmowaniem Komunii świętej. Przyjmować Komunię świętą niegodnie oznacza przyjmować ją w stanie grzechu ciężkiego. Konsekwencją niegodnego przyjmowania Ciała i Krwi Chrystusa jest według św. Pawła wyrok potępiający i w konsekwencji duchowa śmierć. Taka Komunia nie przynosi żadnych owoców. Bardzo wyraźnie przypomina to również obecnie obowiązujący Kodeks Prawa Kanonicznego: „Kto ma świadomość grzechu ciężkiego, nie powinien bez sakramentalnej spowiedzi odprawiać Mszy świętej ani przyjmować Komunii świętej, chyba że istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się” (kan. 916). Zasada ta dotyczy zarówno kapłanów, jak i wiernych.

Zamieściłam tu kiedyś na forum wspaniały tekst, napisany przez św. Tomasza More w więzieniu:


"Przyjęcie sakramentalne i skuteczne błogosławionego Ciała naszego Pana"

Mały cytat stamtąd:

Cytat:
Apostoł św. Paweł, życzliwie przestrzegał nas o tym strasznym niebezpieczeństwie, gdy w Pierwszym Liście do Koryntian rzekł: Kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny będzie Ciała i Krwi Pańskiej (1 Kor 11,27). Mamy tu zatem, dobrzy czytelnicy chrześcijańscy, zdanie okropne i przerażające, które Bóg ustami swego świętego apostoła wypowiada przeciw wszystkim tym, którzy niegodnie przyjmują ten Najświętszy Sakrament. Ich los będzie taki, jaki Piłata, Żydów i tegoż fałszywego zdrajcy Judasza, gdyż Bóg poczytuje jako haniebną zbrodnię wobec swego majestatu zarówno niegodziwe i okrutne zadanie Mu śmierci, jak i niegodne przyjmowanie i pożywanie Jego błogosławionego Ciała.

Zachęcam do przeczytania całości i poznania osoby tego świetego.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)