Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Franciszek powołał dykasterię ds. laikatu, rodziny i życia Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 18:11, 04 Cze 2016 Powrót do góry

Franciszek powołał dykasterię ds. laikatu, rodziny i życia

Image

Ojciec Święty, na wniosek Rady Kardynałów, zatwierdził „ad experimentum” statut nowej watykańskiej dykasterii ds. osób świeckich, rodziny i życia. Rozpocznie ona pracę 1 września 2016 r. W jej skład wejdą obecne Papieskie Rady ds. Świeckich i ds. Rodziny. Połączona z nią będzie również Papieska Akademia Życia. Zgodnie ze statutem do kompetencji nowej dykasterii należeć będą te sprawy, które mają związek z promocją i ochroną życia, apostolstwem świeckich oraz duszpasterstwem rodziny i jej misją.

Dykasterią będzie kierował prefekt wspomagany przez sekretarza, którym może być osoba świecka, a także trzech świeckich podsekretarzy wspieranych przez duchownych i członków laikatu reprezentujących, na ile to możliwe, różne regiony świata. Strukturalnie stanowić ją będą trzy sekcje: ds. świeckich, rodziny i życia. Na czele każdej z nich będzie stał podsekretarz.

Celem nowej dykasterii będzie animowanie i wspieranie działań promujących powołanie i misję laikatu w Kościele i w świecie. Chodzi tu zarówno o osoby żyjące samotnie, jak i małżonków, a także członków stowarzyszeń, ruchów i wspólnot, ze szczególnym uwzględnieniem ich konkretnej misji. Będzie ona także promować duszpasterstwo rodziny, jej godność i dobro w oparciu o sakrament małżeństwa. Bezpośredni związek z nową dykasterią będzie miał także Papieski Instytut Jana Pawła II dla Studiów nad Małżeństwem i Rodziną.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:49, 17 Cze 2016 Powrót do góry

Papież Franciszek: Powstanie nowa dykasteria ds. świeckich
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-franciszek-powstanie-nowa-dykasteria-ds-swieckich,13710.html


------------------------------***------------------------------

Franciszek do Papieskiej Rady ds. Świeckich: nowy etap

Image

Papież z kard. Stanisławem Ryłką

Nowa dykasteria Kurii Rzymskiej, która od września działać będzie w Watykanie, skupi się szczególnie na rodzinie i obronie życia – zapowiedział Papież, spotykając się z uczestnikami sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. [Laikatu] Świeckich. Planowana dykasteria powstanie z jej połączenia z dotychczasową Papieską Radą ds. Rodziny i będzie też związana z Papieską Akademią „Pro Vita”. Do tej reformy nawiązał Ojciec Święty w wygłoszonym do nich przemówieniu.

„Nie chciałbym, żeby te słowa były «ostatnim pożegnaniem» waszej dykasterii, ale ma to być podziękowanie za całą dokonaną pracę. To wasze spotkanie ma szczególny charakter z racji tego, że, jak miałem już okazję zapowiedzieć, wasza Papieska Rada przyjmie nowy kształt. Chodzi tu o zakończenie ważnego etapu i otwarcie następnego dla tej dykasterii Kurii Rzymskiej, która towarzyszyła życiu, dojrzewaniu i przemianom laikatu katolickiego od Soboru Watykańskiego II aż do dzisiaj”.

Papież przypomniał, że ten dotychczasowy etap trwał prawie 50 lat. Sobór Watykański II w Dekrecie o apostolstwie świeckich postanowił, że „przy Stolicy Świętej winien być utworzony specjalny sekretariat, który służyłby pomocą apostolstwu świeckich i pobudzałby je do działania”, aby „służyć hierarchii i świeckim radami w odniesieniu do dzieł apostolskich” ([link widoczny dla zalogowanych]). Dykasterię ds. laikatu utworzył bł. Paweł VI. Towarzyszyła ona rozwojowi apostolstwa świeckich w latach posoborowych, w tym także organizacji Światowych Dni Młodzieży, opatrznościowo zapoczątkowanych przez św. Jana Pawła II jako narzędzie ewangelizacji młodych pokoleń. Franciszek zwrócił uwagę, że Karol Wojtyła od samych początków czynnie uczestniczył w pracach tej dykasterii. Kończąc swe przemówienie do uczestników jej ostatniej sesji plenarnej wskazał na zadania stojące obecnie przed wiernymi świeckimi.

„Potrzebujemy świeckich dobrze uformowanych, ożywianych szczerą i czystą wiarą, których życie zostało dotknięte przez osobiste miłosierne spotkanie z miłością Jezusa Chrystusa. Potrzebujemy świeckich gotowych zaryzykować, pobrudzić sobie ręce, którzy nie będą się bali pomylić i będą szli naprzód. Potrzebujemy świeckich mających wizję przyszłości, nie zamkniętych w małych sprawach życiowych. Powiedziałem to młodzieży: potrzebujemy świeckich mających smak życiowego doświadczenia, ośmielających się mieć sny. Dziś jest czas, kiedy młodzi potrzebują snów ludzi starszych. W tej kulturze odrzucania nie przyzwyczajajmy się do odrzucania starców! Skłaniajmy ich, żeby marzyli i – jak mówi prorok Joel – żeby mieli sny, tę zdolność marzenia i żeby dawali nam siłę nowych wizji apostolskich”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:34, 17 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 15:58, 17 Cze 2016 Powrót do góry

Utworzenie Papieskiej Rady ds. laikatu, rodziny i życia

Image

Bp Vincenzo Paglia.

Nowa Kongregacja zajmie się sprawami podlegającymi Stolicy Apostolskiej na rzecz wspierania życia i apostolstwa świeckich w duszpasterstwie rodziny i jej misji, zgodnie z planem Boga i dla ochrony oraz wspierania życia ludzkiego. Na jej czele stanie prefekt, wspomagany przez sekretarza, którym mogłaby zostać osoba świecka oraz trzech podsekretarzy świeckich. Dykasteria jest podzielona na trzy sekcje: ds świeckich, ds rodziny i ds życia. Każdej z nich będzie przewodniczył podsekretarz.

Liczący 70 lat, polski kardynał Stanisław Ryłko, obecnie szef Papieskiej Rady do Spraw Świeckich, może być mianowany arcybiskupem Krakowa po Światowych Dniach Młodzieży, zastępując odchodzącego na emeryturę Kardynała Stanisława Dziwisza (77 lat ). Nowa Kongregacja może być powierzona w ręce obecnego przewodniczącego Papieskiej Rady do Spraw Rodziny, arcybiskupa Vincenzo Paglia (71 lat).

Utworzenie tej Kongregacji to odpowiedź na zamysły reformy Kurii Rzymskiej. Jest to także wola papieża, aby podkreślić rolę laikatu. Kongregacja ma "promować uczestnictwo świeckich w katechizacji, w życiu liturgicznym i sakramentalnym, pracy misyjnej oraz w pełnieniu dzieł miłosierdzia. Wspiera również i promuje aktywną i odpowiedzialną obecność w zarządczych organach doradczych obecnych w Kościele na poziomie powszechnym i lokalnym. "(Artykuł 6, 3)

Komentarz: Co do propagowania "uczestnictwa świeckich w katechezie, w życiu liturgicznym i sakramentalnym", widać tu dziedzictwo ducha Vaticanum II i przejmowanie znaczącego miejsca przez Lud Boży poprzez stopniowe wypieranie kapłanów. Jednak to właśnie kapłani mają za zadanie nauczać – poprzez głoszenie katechizmu – a także przede wszystkim poprzez oddawanie Bogu należnej Mu czci poprzez celebrację Najświętszej Ofiary Mszy, i udzielanie sakramentów.

[link widoczny dla zalogowanych]


Tłumaczył Azarias


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 20:27, 17 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)