Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Bertone odchodzi, nowy sekretarz abp Pietro Parolin Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:43, 31 Sie 2013 Powrót do góry

Jak podaje 30/08/2013 watykanista ANDREA TORNIELLI na vaticaninsider.lastampa.it/ kard. Bertone odchodzi, a na jego miejsce przyjdzie abp Pietro Parolin, nuncjusz apostolski w Wenezueli.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Dziś 31.08.2013 Radio Watykańskie podaje, że arcybiskup Pietro Parolin nowym sekretarzem stanu:


Watykan: nowy sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej

Image

Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną zgodnie z wymogami prawa kanonicznego dotyczącymi limitu wieku przez kard. Tarcisio Bertone z funkcji sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej. Jednocześnie Papież poprosił go, by pozostał na tym stanowisku do 15 października b.r.

Nowym sekretarzem stanu Franciszek mianował abp. Pietro Parolina. 58-letni watykański dyplomata był dotychczas nuncjuszem apostolskim w Wenezueli. Nowe obowiązki przejmie on oficjalnie 15 października.

Jednocześnie Papież zatwierdził na dotychczasowych urzędach: substytuta ds. ogólnych w Sekretariacie Stanu (czyli odpowiednika wicepremiera), abp. Angelo Becciu, sekretarza ds. relacji z państwami (czyli odpowiednika ministra spraw zagranicznych), abp. Dominique’a Mambertiego, abp. Georga Gänsweina kierującego Prefekturą Domu Papieskiego, prał. Petera Wellsa, asesora ds. ogólnych oraz podsekretarza ds. relacji z państwami, prał. Antoine’a Camilleriego.

Nowy sekretarz stanu nominat abp Pietro Parolin jest Włochem. Pochodzi spod Vicenzy, gdzie ukończył seminarium duchowne. Na kapłana został wyświęcony w 1980 r. Po okresie praktyki duszpasterskiej studiował w Rzymie prawo kanoniczne, przygotowując się do kościelnej służby dyplomatycznej, do której wstąpił w 1986 r. Pracował w papieskich przedstawicielstwach w Nigerii i Meksyku, a następnie w sekcji relacji z państwami Sekretariatu Stanu. Od 2002 r. pełnił funkcję podsekretarza tej sekcji. W 2009 r. Benedykt XVI mianował go nuncjuszem w Wenezueli, wynosząc jednocześnie do godności arcybiskupiej.

„W chwili, w której podano do publicznej wiadomości nominację na sekretarza stanu, chciałbym wyrazić głęboką i z serca płynącą wdzięczność Ojcu Świętemu Franciszkowi za niezasłużone zaufanie, jakim mnie obdarza – napisał w wydanym dziś oświadczeniu abp Parolin. – Wyrażam wolę i całkowitą gotowość do współpracy z nim i pod jego przewodnictwem na większą chwałę Bożą, dla dobra Kościoła świętego oraz na rzecz postępu i pokoju ludzkości, aby znajdywała ona racje życia i nadziei”.

[link widoczny dla zalogowanych]

Piszą też tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:32, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:52, 31 Sie 2013 Powrót do góry

KAI podaje, (przedruk w "Niedziela") że przebywał w Polsce:

Cytat:
Ks. prał. Parolin przebywał w Polsce w 2007 roku jako oficjalny przedstawiciel papieża i Stolicy Apostolskiej na VII Dzień Papieski. Wygłosił wówczas referat nt. przełomowego znaczenia Jana Pawła II dla rozumienia papieskiej dyplomacji jako narzędzia obrony praw i godności człowieka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:28, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:33, 02 Wrz 2013 Powrót do góry

Numer dwa w Watykanie przerywa milczenie

"Splot kretów i żmij" - w ten sposób ustępujący watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone skomentował stawiane pod jego adresem zarzuty oraz skandal Vatileaks z ujawnieniem dokumentów na temat sporów za Spiżową Bramą

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, który zgodnie z sobotnią decyzją papieża Franciszka 15 października ustąpi ze stanowiska i przekaże je swemu następcy arcybiskupowi Pietro Parolinowi, podczas niedzielnej rozmowy z dziennikarzami w Syrakuzach na Sycylii ocenił, że bilans jego 7-letniej pracy jest pozytywny.

- Naturalnie były problemy, zwłaszcza w ciągu ostatnich dwóch lat obrzucono mnie oskarżeniami. Splot kretów i żmij - mówił kardynał Bertone, obszernie cytowany przez włoskie media.

W tych mocnych słowach można wyraźnie odnaleźć odniesienia do afery Vatileaks, która wstrząsnęła Watykanem w ostatnich latach. To w związku z nią w mediach pojawiły się określenia "kret" wobec osób zamieszanych w ujawnianie tajnych watykańskich dokumentów i listów.

Wykradzione z papieskiego sekretariatu poufne dokumenty, opublikowane następnie we Włoszech w książce, przedstawiają między innymi obraz konfliktów wśród hierarchii za Spiżową Bramą, głównie na tle coraz silniejszej pozycji sekretarza stanu.

Kardynał Tarcisio Bertone powiedział też dziennikarzom: "To wszystko jednak nie powinno zaciemnić tego, co uważam za pozytywny bilans" i zapewnił, że dawał z siebie wszystko.

- Oczywiście mam swoje wady; gdybym miał teraz to przemyśleć, to w pewnych sytuacjach postąpiłbym inaczej. Ale to nie znaczy, że nie starałem się służyć Kościołowi - wyjaśnił kardynał. Przyznał jednak, że "były sprawy, które umknęły".

Agencja Ansa oceniła, że "były to słowa dumy i zarazem rozgoryczenia".

Prasa podkreśla, że kardynał Bertone dzień po zapowiedzi jego odejścia przerwał milczenie i odniósł się do fali publikacji, które w ostatnich latach w negatywnym świetle ukazywały jego pracę. Sugerowano, że to Bertone był główną przyczyną sporów i napięć za Spiżową Bramą i że część hierarchii występowała przeciwko jego rosnącym wpływom. "Chciał być wicepapieżem"- napisał publicysta dziennika "Corriere della Sera".

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Cytat:
"Splot kretów i żmij"


Image

Na stronie: [link widoczny dla zalogowanych]

pisze: Bertone: "Io, vittima di corvi e vipere"

... no i nie za bardzo to słowo pasuje do kreta. Słowo "corvi" w dosłownym tłumaczeniu to "wrona" i raczej chyba chodzi tu o jakiś kłamców, obmówców, oszczerców ...


Kiedyś wcześniej, z okładem rok temu, pisane było o tym tu, gdzie Vittorio Messori w wywiadzie dla dziennika "La Stampa" oświadczył, że "Kuria Rzymska zawsze była gniazdem żmij". "Kiedyś Kuria Rzymska była przynajmniej najskuteczniejszą organizacją państwową na świecie. Zarządzała imperium, nad którym nigdy nie zachodzi Słońce i miała niezrównaną dyplomację. Co dzisiaj z tego zostało?" - zapytał retorycznie.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:38, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 12:56, 02 Wrz 2013 Powrót do góry

Porządki Franciszka w kurii rzymskiej

Image

Pietro Parolin to najmłodszy sekretarz stanu w Watykanie od 1930 r

Po dymisji kard. Bertonego papież nowym sekretarzem stanu niespodzianie mianował abp. Pietro Parolina.

Nominacja komentowana jest zgodnie przez włoskich watykanistów jako jeden z ważniejszych kroków na drodze gruntownej reformy i „odchudzenia” kurii rzymskiej.

Kard. Bertone (78 l.), który już dawno przekroczył wiek emerytalny, złoży swój urząd 15 października. Jego następca, 58-letni Pietro Parolin, jest najmłodszym watykańskim sekretarzem stanu od 1930 r., gdy stanowisko to objął późniejszy Pius XII kard. Eugenio Pacelli.

Urodził się w 1955 r. W Schiavon koło Vicenzy. Był najstarszym z trójki rodzeństwa. Ojciec miał sklep żelazny i zajmował się sprzedażą maszyn rolniczych (zginął w wypadku samochodowym, gdy Pietro miał 10 lat). Matka była nauczycielką. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1980 r. po ukończeniu filozofii i teologii.

Przez dwa lata był wikarym w Schio, a potem studiował prawo kanoniczne w Rzymie i przygotowywał się do służby dyplomatycznej w Papieskiej Akademii Kościelnej. Następnie pracował w nuncjaturach w Nigerii, Meksyku i od 1992 r. w Sekretariacie Stanu.

W 2002 r. mianowany został przez Jana Pawła II podsekretarzem ds. relacji z państwami, czyli wiceministrem spraw zagranicznych Watykanu. Zajmował się trudnymi stosunkami z Wietnamem i Chinami, by w 2009 r., już jako arcybiskup, objąć nuncjaturę w Wenezueli, gdzie prezydentem był bardzo wrogo nastawiony do Kościoła i Watykanu Hugo Chavez. Za biskupie motto przyjął słowa z Listu do Rzymian (8,35) „Któż nas może odłączyć od miłości chrystusowej?”. Twierdzi, że nominacja była dla niego ogromną niespodzianką.

Abp Parolin, który na pewno już wkrótce zostanie kardynałem, świetnie zna Sekretariat Stanu. Reprezentuje najlepsze tradycje watykańskiej dyplomacji. Współpracownicy, m.in. abp Claudio Maria Celli, podkreślają, że to „skromny, cierpliwy człowiek dialogu, który potrafi słuchać i nie przestał być duszpasterzem”.

W ten sposób dobiega końca trwająca 7 lat epoka kard. Bertonego. Bardzo liczni krytycy powiadają, że jego nominacja była „grzechem pierworodnym” poprzedniego pontyfikatu. Bertone był najbliższym współpracownikiem kard. Ratzingera w Kongregacji Nauki Wiary i nigdy nie miał nic wspólnego z watykańską dyplomacją, więc został w Sekretariacie Stanu przyjęty nieufnie i niechętnie, co zdaniem wtajemniczonych pociągnęło za sobą całą serię konfliktów.

Przypisuje mu się bezpośrednią lub pośrednią odpowiedzialność za wszystkie wpadki Benedykta XVI: od wykładu ratyzbońskiego (2006), który wywołał oburzenie świata islamskiego, przez zdjęcie ekskomuniki z negującego Holokaust lefebrysty bp. Richarda Williamsona (2009), „Vatileaks” (2012), czyli wykradzenie papieskiej korespondencji przez kamerdynera Paolo Gabriele, po zmiatanie pod dywan skandali seksualnych i nieprawidłowości finansowe w administracji watykańskiej i banku IOR. Włoskich hierarchów kard. Bertone zraził sobie ambicją osobistego układania stosunków między włoskim Kościołem a państwem. Jakkolwiek wiele z niekończącej się listy zarzutów jest bardzo dyskusyjnych lub wręcz nieuzasadnionych, z dokumentów „Vatileaks” wynika, że hierarcha był w kurii bardzo niepopularny. Wiele z kierowanych do papieża listów było donosami na sekretarza stanu. Hierarcha utracił kontrolę nad kurią.

Co gorsza, nie lepiej układały się stosunki kard. Bertonego z hierarchami i Kościołami lokalnymi. W dyskusjach kardynałów przed ostatnim konklawe wielu hierarchów (w tym kard. Bergoglio) mówiło o zbyt dużej roli rozrośniętej do monstrualnych rozmiarów kurii w kierowaniu Kościołem (kosztem episkopatów), braku kolegialności, a nawet o próbie wyręczania papieża przez kurialnych dostojników, czyli przejęcia niektórych prerogatyw papieskiej władzy. Zwracano też uwagę na nielicujący z duszpasterską misją Kościoła watykański przepych.

Właśnie temu fermentowi i głosom krytyków papież Franciszek zawdzięcza swój wybór. Trudno jednak o to wszystko obwiniać wyłącznie kard. Bertonego. Kuria zaczęła się rozrastać i w pewnych sprawach zastępować papieża, gdy zaczął podupadać na zdrowiu Jan Paweł II.

Stąd wybór młodego, skromnego i dynamicznego abp. Parolina watykaniści przyjmują jako istotny znak dalszych reform kurii, ograniczenia rozmiarów i ilości jej urzędów (obecnie to 9 dykasterii i 14 rad papieskich, czyli 23 ministerstwa i na dodatek aż trzy trybunały), a też zakresu władzy i nieformalnych wpływów. W tym celu właśnie w połowie kwietnia papież Franciszek powołał specjalne ciało doradcze złożone z 8 cieszących się ogromnym autorytetem hierarchów z sześciu kontynentów, w tym kardynałów George’a Pella (Australia), Maradiagę Rodrigueza (Honduras), Seana O’Malleya (USA), Reinharda Marxa (Niemcy).

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:39, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:16, 16 Paź 2013 Powrót do góry

Kard. Tarcisio Bertone zakończył pracę na stanowisku sekretarza stanu

Image

Nastąpiła dziś „zmiana warty” w watykańskim Sekretariacie Stanu. Papież pożegnał tam dotychczasowego sekretarza stanu, kończącego wkrótce 79. rok życia kard. Tarcisio Bertone. Jego następca, 58-letni abp Pietro Parolin, obejmie swe funkcje z kilkutygodniowym opóźnieniem, bo musiał się poddać niewielkiej operacji – wyjaśnił jego nieobecność sam Ojciec Święty. Dziękując dotychczasowemu sekretarzowi stanu, nawiązał do faktu, że jest on salezjaninem, członkiem zgromadzenia założonego przez św. Jana Bosko.

„Życzymy wszyscy, by Ksiądz Kardynał nadal mógł się cieszyć skarbami, jakie naznaczyły jego powołanie. Są nimi trzy wielkie miłości ks. Bosko: obecność Jezusa w Eucharystii, pomoc Maryi, przyjaźń z Papieżem. Myśląc o tym, witamy także jak najserdeczniej – wprawdzie pod nieobecność – nowego sekretarza stanu. Zna on bardzo dobrze rodzinę, jaką jest Sekretariat Stanu, pracował tu tyle lat z zaangażowaniem i kompetencją oraz tą zdolnością prowadzenia dialogu i ludzkim podejściem, które są dla niego znamienne. Jest to dla niego w pewnym sensie powrót «do domu». Chciałbym zakończyć dziękując wam wszystkim za codzienną pracę, którą wykonujecie często w sposób ukryty i anonimowy. Jest ona cenna dla mojej posługi. Proszę was wszystkich, byście się za mnie modlili, bo bardzo tego potrzebuję, i chciałbym, żebyście byli pewni mojej modlitwy i przyjaźni, mojej bliskości i uznania dla pracy, którą wykonujecie” – powiedział Papież.

Ustępujący kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone przypomniał swoją współpracę z dwoma Papieżami, zwracając uwagę na ciągłość łączącą oba pontyfikaty.

„Papież Benedykt XVI był reformatorem sumień i duchowieństwa. Podczas swego pontyfikatu rozwijał wielkie programy duszpasterskie: Rok św. Pawła, Rok Kapłański i kończący się obecnie Rok Wiary. Bardzo cierpiał z powodu przejawów zła szpecącego oblicze Kościoła. Dlatego wydał nowe prawodawstwo zwalczające zdecydowanie zjawisko pedofilii wśród duchowieństwa. Nie zapominamy też nowych norm w kwestiach ekonomiczno-administracyjnych. A kiedy Pan natchnął go po głębokiej medytacji i gorącej modlitwie do decyzji o rezygnacji, przekazał posługę Piotrową swemu następcy, przysłanemu z daleka przez Ducha Świętego. Widzę dziś w Papieżu Franciszku nie tyle rewolucję, co ciągłość z Benedyktem XVI, choć z różnymi akcentami i kolejami życia osobistego. «Nasze pochodzenie i nasza droga życiowa są różne» – powiedział Ojciec Święty Franciszek. Myślę np. o Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie i Rio de Janeiro: oto nawiązanie, oto bardzo piękna harmonia” – powiedział kard. Bertone.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:40, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:27, 17 Lis 2013 Powrót do góry

Nowy sekretarz stanu już w Watykanie, zamieszkał z Papieżem

Image

Do Watykanu przybył abp Pietro Parolin, nowy sekretarz stanu. 15 października zastąpił on na tym stanowisku kard. Tarcisia Bertone. Nie mógł jednak od razu podjąć swych obowiązków z powodu operacji, którą przeszedł w szpitalu w Padwie. Urzędowanie rozpocznie 18 listopada. Abp Parolin zamieszkał w Domu św. Marty, będącym aktualnie rezydencją Papieża.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:41, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 12:20, 11 Lut 2014 Powrót do góry

Abp Parolin o „duszpasterskim nawróceniu” w Kurii Rzymskiej

Image

Watykański Sekretariat Stanu ma podjąć wezwanie Papieża Franciszka do „duszpasterskiego nawrócenia”, a nawet stać się w pewnym sensie jego wzorem dla całego Kościoła. Opinię tę wyraził sekretarz stanu w wywiadzie dla włoskiego dziennika katolickiego Avvenire z 9 lutego.

Abp Pietro Parolin przyznaje, że „zawsze istnieje niebezpieczeństwo nadużycia władzy, wielkiej czy małej, jaką mamy w naszych rękach, i z tego niebezpieczeństwa nie wymknęła się ani nie wymyka również Kuria Rzymska. Jednak Ewangelia wymaga, by „wśród nas tego nie było”. Dlatego nie wystarczy tu reforma struktur, ale konieczne jest ciągłe osobiste nawrócenie. Również sama reforma Kurii ma na celu uczynić z niej zespół mniej biurokratyczny, a bardziej skuteczny, by móc lepiej służyć Ojcu Świętemu i biskupom, Kościołowi powszechnemu i Kościołom lokalnym.

Watykański sekretarz stanu wyraził nadzieję, że takie bolesne fakty, jak wyciek Vatileaks, już się nie powtórzą. Ponadto przypomniał, że Papież Franciszek nieraz mówi mu o pracownikach w Kurii Rzymskiej naprawdę świętych, wymieniając ich po imieniu i nazwisku. Abp Parolin, który kieruje Sekretariatem Stanu od kilku miesięcy, ale już wcześniej pracował w nim przez wiele lat, potwierdza, że sam też spotkał tu takich ludzi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:41, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:42, 27 Paź 2014 Powrót do góry

Kard. Parolin: chrześcijaństwo duchowym korzeniem Europy

Image

„Wiara chrześcijańska jest autentycznym duchowym korzeniem Europy. Dotyczy to zarówno przeszłości, jak i jest dla ludzkości motywem nadziei na przyszłość”. Watykański sekretarz stanu mówił o tym podczas uroczystych nieszporów w opactwie na Monte Cassino. Sprawowane one były z okazji 50. rocznicy ogłoszenia św. Benedykta patronem Europy.

Kard. Pietro Parolin wskazał, że charyzmat monastyczny, ze swym duchowym dziedzictwem wciąż może wywierać ogromny wpływ na Europę, a także na inne kontynenty wyznaczając drogę ku pełnemu humanizmowi. Watykański hierarcha zachęcił do modlitwy, by Europa odnalazła swe prawdziwe ideały oraz nową siłę i zapał do stawiania czoła wyzwaniom naszych czasów.

[link widoczny dla zalogowanych]To, że: „Wiara chrześcijańska jest autentycznym duchowym korzeniem Europy. - to nie raz o tym jest tu pisane, choćby poczytać tu:


Bez Boga Europa popadnie w nieludzką utopię
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/bez-boga-europa-popadnie-w-nieludzka-utopie,436.html


... ale jak czytam ten fragment z wypowiedzi:

"... wyznaczając drogę ku pełnemu humanizmowi." - to się zastanawiam, jak ten pełny humanizm rozumieć? To właśnie SVII wprowadził humanistyczny utopizm, zwłaszcza w Gaudium et spes. To właśnie sobór dał zielone światło procesowi formalnej deifikacji człowieka.


Na czym polegała ta humanizacja i deifikacja człowieka można wiele przeczytać tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kult-czlowieka-vii-rozdzial-ksiazki-m-daviesa,7183.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 16:44, 20 Cze 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 17:33, 20 Cze 2018 Powrót do góry

Kardynał Tarcisio Bertone we Wrocławiu i prezentacja jego wspomnieniowej książki pt. „Moi Papieże”.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-bertone-odnowa-duchowa-konieczna-po-niewiernosci,4268.html#78163
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)