Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nominacje i dymisje. Polityka personalna Franciszka I Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:09, 19 Mar 2013 Powrót do góry

Papież tymczasowo zatwierdził szefów dykasterii

Image

Na razie nie będzie rewolucji na stanowiskach w kurii rzymskiej, gdyż wszelkie tego typu zmiany papież chce przemodlić i przemyśleć

Ojciec Święty pragnie czasu na modlitwę i dialog, nim podejmie ostateczne decyzje.

Ojciec Święty Franciszek pragnie, aby szefowie dykasterii i członkowie Kurii Rzymskiej, ich sekretarze a także przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kontynuowali tymczasowo swoje obowiązki, do chwili, kiedy nie będzie innych postanowień – podało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Jednocześnie poinformowano, że Ojciec Święty pragnie poświęcić nieco czasu na refleksję, modlitwę i dialog, zanim podejmie decyzje odnośnie do nominacji lub definitywnego zatwierdzenia. Jak wiadomo z chwilą rozpoczęcia wakansu na Stolicy Piotrowej wszyscy kierownicy dykasterii Kurii Rzymskiej, tak Kardynał Sekretarz Stanu, jak i Kardynałowie Prefekci, Arcybiskupi Przewodniczący, jak również członkowie tych Dykasterii, przestają wypełniać swe urzędy. Dzisiejsza decyzja papieża Franciszka oznacza, że tymczasowo będą oni nadal pełnili swe obowiązki.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:40, 19 Mar 2013 Powrót do góry

Franciszek mianował już swego prywatnego sekretarza, którym został ks. prałat Alfred Xuereb.

Image

Prałat Alfred Xuereb, był osobistym sekretarzem papieża Benedykta XVI, a jeszcze wcześniej odpowiadał za audiencje papieża Jana Pawła II i czytał w jego zastępstwie mowy, gdy papież nie był w stanie sam ich czytać.

Image

Benedykt XVI i ks. prałat Alfred Xuereb

zdjęcie za: [link widoczny dla zalogowanych]

Watykaniści prorokują rewolucyjne zmiany w Kurii Rzymskiej już po Wielkanocy.

Ekipa nowego papieża jeszcze niegotowa

Wybór kard. Jorge Bergoglio na papieża spora część komentatorów tłumaczy buntem wielu kardynałów przeciw opresyjnej, niesprawnej i panoszącej się Kurii Rzymskiej, która za poprzedniego pontyfikatu starała się zastąpić papieża zamiast mu służyć. Uważają, że wraz ze słowami nowo wybranego papieża o największych grzechach wewnątrz Kościoła – pysze, ostentacji i personalnych ambicjach – to zapowiedź rychłych i radykalnych zmian w ośrodku kościelnej władzy.

W podjęciu właściwych personalnych decyzji z pewnością pomoże Franciszkowi tajny raport komisji kardynałów (Julian Herranz, Josef Tomko i Salvatore De Giorgi) sporządzony na zlecenie Benedykta XVI, celem wyjaśnienia afery Vatileaks. Ponoć dokument nie pozostawia na kurialnych dostojnikach suchej nitki. Papież Ratzinger zostawił dokument w biurku swemu następcy, jak się domyślają watykaniści, jako cenną wskazówkę, która przyda się, gdy będzie formował zespół swoich najbliższych współpracowników. Włoskie media domyślają się, że raport będzie jednym z tematów rozmów między Franciszkiem a papieżem-emerytem w najbliższą sobotę w Castelgandolfo. Na razie Franciszek, który przybył na konklawe sam, mianował swoim osobistym sekretarzem byłego asystenta Benedykta XVI, maltańskiego prałata Alfreda Xuereba i tymczasowo potwierdził na swoich stanowiskach wszystkich szefów watykańskich resortów (9 kongregacji, 12 rad papieskich), ale do zmian może dojść już po Wielkanocy. Dalece najważniejsza będzie ta na stanowisku sekretarza stanu, czyli „premiera" Watykanu. Obecny kard. Tarcisio Bertone ma już 78 lat, a więc o trzy przekroczył wiek emerytalny, a przede wszystkim to on właśnie, jak wynika z niedyskrecji Vatileaks, obwiniany jest o liczne wpadki, intrygi i błędne nominacje.

Jak spekulują watykaniści, jego następcą powinien być bliski przyjaciel papieża, przez lata nuncjusz w Brazylii abp Lorenzo Baldisseri (72 l.). Po konklawe w symbolicznym geście Franciszek miał mu włożyć na głowę własną kardynalską piuskę, co odczytano jako zapowiedź rychłych zaszczytów. Inni (m.in. Marco Ansaldo z „La Repubblica") przewidują, że w ramach zapowiadanej kolegialności Franciszek zrewolucjonizuje dotychczasową strukturę sekretariatu stanu i na czele postawi triumwirat: gubernatora Watykanu kard. Giuseppe Bertello, prefekta najbogatszej kongregacji Ewangelizacji Narodów kard. Fernando Filoniego i dostojnika sekretariatu stanu abpa Angelo Becciu.

Poważnym zmianom personalnym na najważniejszych stanowiskach ma towarzyszyć znaczne odchudzenie kurii poprzez łączenie resortów i systematyczna redukcja zarówno kosztów, jak i personelu. Przewiduje się również, że sprawowanie wysokich funkcji w kurii przestanie być automatycznie łączone z nominacjami arcybiskupimi i kardynalskimi.

Korespondencja z Rzymu

Rzeczpospolita
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:58, 06 Kwi 2013 Powrót do góry

Papież mianował nowego arcybiskupa Wilna

Image

Papież przyjął rezygnację, którą złożył ze względu na wiek arcybiskup Wilna, 76-letni kard. Audrys Juozas Bačkis. Nowym metropolitą wileńskim Franciszek mianował dotychczasowego litewskiego biskupa polowego Gintarasa Grušasa. Jest to druga nominacja biskupia w obecnym pontyfikacie po tym, jak Ojciec Święty mianował w Wielki Czwartek 28 marca swego następcę w Buenos Aires, abp. Mario Aurelio Polego.

Przyszły arcybiskup wileński Gintaras Grušas urodził się 51 lat temu, 23 września 1961 r., w rodzinie litewskich emigrantów w Waszyngtonie. W Stanach Zjednoczonych mieszkał do 29. roku życia. Ukończył studia informatyczne na uniwersytecie w Los Angeles. Mając 28 lat zapisał się na franciszkański uniwersytet w Steubenville w stanie Ohio, po czym kontynuował studia teologiczne na Angelicum w Rzymie, gdzie uzyskał doktorat z prawa kanonicznego. Jako kapłan diecezji wileńskiej, wyświęcony w 1994 r., był kolejno m.in. sekretarzem generalnym litewskiego episkopatu i rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Wilnie. Trzy lata temu ks. Grušas otrzymał sakrę biskupią, mianowany przez Benedykta XVI drugim z kolei ordynariuszem biskupstwa polowego, utworzonego na Litwie w 2000 r. przez Jana Pawła II.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:45, 06 Kwi 2013 Powrót do góry

Pierwsza kurialna nominacja Papieża Franciszka

Image

Swej pierwszej nominacji w Kurii Rzymskiej Papież-zakonnik, członek Towarzystwa Jezusowego, dokonał właśnie w dykasterii ds. zakonów. Franciszek mianował sekretarzem Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego o. José Rodrigueza Carballo OFM. Wyniósł go równocześnie do godności arcybiskupiej. 59-letni Hiszpan był dotychczas przełożonym generalnym Zakonu Braci Mniejszych.

Urodzony 11 sierpnia 1953 r. w Lodoselo na północy Hiszpanii, José Rodríguez Carballo wstąpił do franciszkańskiej prowincji Santiago de Compostela. Studia teologiczne odbył w Jerozolimie, a po święceniach kapłańskich specjalizował się w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie. W Hiszpanii wykładał Pismo Święte i został tam prowincjałem. Potem w kurii generalnej franciszkanów był m. in. sekretarzem ds. formacji i studiów. 10 lat temu, a przed czterema laty powtórnie, wybrano go na generała Braci Mniejszych. Pełniąc tę funkcję o. Rodríguez Carballo uczestniczył w czterech Synodach Biskupów i w konferencji latynoamerykańskiego episkopatu w Aparecidzie w 2007 r. Był też członkiem dwóch watykańskich Kongregacji, mianowicie ds. Ewangelizacji Narodów oraz ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego, której teraz jest sekretarzem. Przed czterema laty został przewodniczącym Unii Przełożonych Generalnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 15:22, 29 Cze 2013 Powrót do góry

Pogłoski o ważnych decyzjach personalnych w Watykanie

W najbliższych dniach można spodziewać się ważnych nominacji papieża Franciszka – twierdzi na łamach amerykańskiego portalu National Catholic Reporter publicysta Andrea Gagliarducci.

Cytuje on pogłoski, jakoby abp Pietro Parolin, nuncjusz apostolski w Wenezueli, miał być wkrótce mianowany watykańskim sekretarzem stanu. Zdaniem autora można się także spodziewać nominacji niektórych nowych szefów dykasterii.

Gagliarducci zaznacza, że obecny Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Tarcisio Bertone ma już ponad 78 lat i zmiana na tym stanowisku wiąże się jedynie z wiekiem. Dodaje, że kard. Bertone nadal cieszy się pełnym zaufaniem Ojca Świętego, który często zasięga jego opinii. Natomiast liczący 58 lat abp Parolin w latach 2002-2009 był podsekretarzem ds. Relacji Stolicy Apostolskiej z Państwami – czyli, przekładając na terminologię świecką, wiceszefem dyplomacji watykańskiej. W tym charakterze zyskał ogromne doświadczenie.

Ponadto, zdaniem Gagliarducciego można oczekiwać mianowania nowych prefektów dykasterii. Obecny prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów – dykasterii odpowiedzialnej za Kościół na terenach misyjnych – 67-letni kard. Fernando Filoni miałby zostać arcybiskupem Palermo (obecny tamtejszy ordynariusz, kard. Paolo Romeo liczy ponad 75 lat). Na czele dykasterii misyjnej miałby go zastąpić 70-letni kard. Oscar Rodríguez Maradiaga, S.D.B., arcybiskup stolicy Hondurasu, Tegucigalpy. Papież Franciszek mianował go 13 kwietnia koordynatorem grupy kardynałów, którzy mają służyć mu radą w zarządzaniu Kościołem powszechnym i studiowaniu projektu rewizji Konstytucji Pastor Bonus o Kurii Rzymskiej.

Można także oczekiwać mianowania nowego prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Według informacji watykanisty jej aktualny prefekt, kard. Antonio Canizares Llovera, zostanie mianowany następcą niemal 77-letniego kardynała Antonio Marii Rouco Vareli jako arcybiskupa Madrytu. Szefowanie tej dykasterii miałby natomiast objąć były wieloletni mistrz ceremonii papieskich za pontyfikatu bł. Jana Pawła II, 71-letni abp Piero Marini.

[link widoczny dla zalogowanych]

Na razie pogłoski, czekajmy na konkretne decyzje.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:56, 31 Sie 2013 Powrót do góry

Nowy sekretarz generalny Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu

Papież Franciszek mianował 30 sierpnia ks. Fernando Vérgeza Alzagę LC sekretarzem generalnym Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu. Dotychczas stał on na czele Dyrekcji Telekomunikacji Państwa Miasta Watykanu a obecnie zajmie miejsce bp. Giuseppe Sciacca, którego 24 bm. Ojciec Święty powołał na stanowisko zastępcy sekretarza Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 19:57, 21 Wrz 2013 Powrót do góry

Franciszek dokonał szeregu nominacji i zatwierdzeń w dykasteriach Kurii Rzymskiej

Image

Dwie nowe funkcje w dykasteriach Kurii Rzymskiej wprowadził Papież, dokonując szeregu nominacji i zatwierdzeń na kurialnych stanowiskach. W Kongregacji Nauki Wiary, w której zatwierdził dotychczasowe kierownictwo, mianował dodatkowym sekretarzem abp. Josepha Augustine’a Di Noię, Amerykanina, który był dotąd wiceprzewodniczącym Papieskiej Komisji „Ecclesia Dei” ds. pojednania z lefebrystami.

Natomiast w Kongregacji ds. Duchowieństwa Ojciec Święty mianował sekretarzem ds. seminariów meksykańskiego biskupa Jorge Carlosa Patrona Wong, wynosząc go przy tej okazji do godności arcybiskupiej. Stworzenie tego nowego stanowiska wiąże się z przeniesieniem na wspomnianą dykasterię jeszcze przez Benedykta XVI na początku b.r. kompetencji co do seminariów duchownych, którą wcześniej miała Kongregacja Edukacji Katolickiej.

Prefektem Kongregacji ds. Duchowieństwa był dotąd włoski kardynał Mauro Piacenza, mianowany teraz penitencjarzem większym, a zastąpiony w poprzedniej funkcji przez abp. Beniamino Stellę, Włocha kierującego wcześniej Papieską Akademią Kościelną. Na jego miejsce, na czele uczelni przygotowującej watykańskich dyplomatów, stanął pracujący dotąd w Sekretariacie Stanu włoski prałat Giampiero Gloder, mianowany przy tym arcybiskupem. Franciszek pozostawił też całe kierownictwo Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Natomiast nowym sekretarzem generalnym Synodu Biskupów mianował dotychczasowego sekretarza Kongregacji ds. Biskupów, włoskiego arcybiskupa Lorenzo Baldisseriego.

Kierujący dotąd sekretariatem Synodu Chorwat, abp Nikola Eterović, został nuncjuszem apostolskim w Niemczech. Ponadto naszego rodaka, abp. Mirosława Adamczyka, który był już nuncjuszem w Liberii i Gambii, Papież mianował też na takie samo stanowisko w Sierra Leone. Dodajmy, że także poprzedni przedstawiciele Stolicy Apostolskiej pełnili misję dyplomatyczną równocześnie w tych trzech afrykańskich krajach.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:15, 17 Gru 2013 Powrót do góry

Papież powołał grupę kardynałów-doradców
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-powolal-grupe-kardynalow-doradcow,9550.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:02, 04 Mar 2014 Powrót do góry

Cytat:
Franciszek mianował już swego prywatnego sekretarza, którym został ks. prałat Alfred Xuereb.
(...)

Watykan: ks. Xuereb sekretarzem generalnym Sekretariatu Ekonomicznego

Image

Dotychczasowy osobisty sekretarz Papieża Franciszka będzie kierował pracami utworzonego niedawno w Watykanie Sekretariatu Ekonomicznego, na którego czele stoi jako prefekt kard. George Pell. Ojciec Święty mianował prałatem sekretarzem generalnym tej jednostki administracyjnej, zajmującej się sprawami finansowymi, gospodarczymi i personalnymi Stolicy Apostolskiej i Państwa Watykańskiego, ks. Alfreda Xuereba. 55-letni duchowny jest Maltańczykiem. Obok funkcji papieskiego sekretarza był także delegatem Ojca Świętego w komisjach sprawozdawczych dotyczących Instytutu Dzieł Religijnych oraz organizacji struktur ekonomiczno-administracyjnych Stolicy Apostolskiej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:22, 30 Mar 2014 Powrót do góry

Bp Tadeusz Pikus nowym ordynariuszem drohiczyńskim

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ojciec Święty przyjął złożoną ze względu na wiek rezygnację bp. Antoniego Pacyfika Dydycza z kierowania diecezją drohiczyńską. Jej nowym ordynariuszem mianował dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Tadeusza Pikusa.

Nowy biskup drohiczyński urodził się 1 września 1949 r. w Zabielu w archidiecezji białostockiej. Po maturze przez kilka lat pracował. Mając 26 lat wstąpił do Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie. Także w Warszawie przyjął z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego święcenia kapłańskie 7 czerwca 1981 r. Następnie przez dwa lata pracował jako wikariusz w Jaktorowie. W latach 1983-85 studiował na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie w Hiszpanii, gdzie obronił doktorat z teologii fundamentalnej.

Po powrocie do Polski pełnił szereg posług. Był m.in. członkiem sekretariatu Prymasa Polski (1985-1988), prefektem i wicerektorem Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Warszawie oraz wykładowcą teologii moralnej w seminariach w Warszawie i Łowiczu.

W latach 1990-1992 pracował w Moskwie. W tym czasie m.in. wykładał w seminariach w Moskwie i w Grodnie. W latach 1997-1999 był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP na warszawskich Bielanach. W 1999 r. uzyskał habilitację w zakresie teologii fundamentalnej na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie.

24 kwietnia 1999 r. został mianowany przez Papieża Jana Pawła II biskupem pomocniczym archidiecezji warszawskiej ze stolicą tytularną Lisinia. Święceń biskupich udzielił mu w Warszawie 8 maja 1999 r. kard. Józef Glemp, a współkonsekratorami byli biskupi Kazimierz Romaniuk i Bronisław Dembowski.

W polskim episkopacie pełnił był m.in. przewodniczącym Bilateralnego Zespołu Katolicko-Prawosławnego (2001-2006) i Rady ds. Ekumenizmu (2006-2010). Aktualnie jest członkiem Zespołu ds. Społecznych Aspektów Intronizacji Chrystusa Króla oraz delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Polskich Przetwórców Żywności.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:36, 28 Maj 2014 Powrót do góry

Abp Gądecki członkiem Kongregacji Nauki Wiary

Image

Papież Franciszek mianował członkami Kongregacji Nauki Wiary sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolina, metropolitę poznańskiego abp Stanisława Gądeckiego oraz biskupa Ratyzbony Rudolfa Voderholzera.

Kongregacja Nauki Wiary jest najstarszą z dziewięciu kongregacji Kurii Rzymskiej. Zajmuje się kwestiami doktrynalnymi, dyscyplinarnymi, w tym przestępstwami przeciw wierze, oraz najpoważniejszymi przestępstwami przeciw moralności czy sprawowaniu sakramentów.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:59, 05 Lip 2014 Powrót do góry

Przeor Jasnej Góry mianowany biskupem pomocniczym w Kaliszu

Image

O. Łukasz Buzun OSPPE został mianowany przez Papieża Franciszka biskupem pomocniczym diecezji kaliskiej. 46-letni paulin był od niespełna trzech miesięcy przeorem klasztoru na Jasnej Górze.

O. Buzun wstąpił do Zakonu Paulinów w 1989 roku. Święcenia kapłańskie przyjął na Jasnej Górze w 1996 r. Wcześniej ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Wyższym Seminarium Duchownym Zakonu Paulinów w Krakowie na Skałce. Studia licencjackie z psychologii odbył na Papieskim Fakultecie Teologicznym we Wrocławiu, a doktoranckie z teologii duchowości na UKSW w Warszawie. W 2010 r. uzyskał tytuł doktora nauk teologicznych.

Po święceniach o. Buzun posługiwał jako duszpasterz w paulińskich klasztorach w Wieruszowie i Włodawie. W 2007 r. wrócił na Jasną Górę. Współpracował tam z Poradnią Życia Rodzinnego oraz Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Częstochowie. Od 2008 r. był zastępcą dyrektora „Radia Jasna Góra”. Dużo uwagi poświęcał zagadnieniom związanym z kierownictwem duchowym. Przez wiele lat był spowiednikiem sióstr zakonnych, m.in. kamedułek w Złoczewie i urszulanek w Sieradzu. Niespełna trzy miesiące temu, 16 kwietnia 2014 r., o. Łukasz Buzun został przeorem Jasnej Góry. Wcześniej przez trzy lata był podprzeorem tego klasztoru.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 7:49, 24 Lip 2014 Powrót do góry

Polski oblat biskupem w Brazylii

Polski misjonarz został mianowany biskupem w Brazylii. Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną ze względu na wiek przez ordynariusza diecezji Zé Doca w północno-wschodniej części kraju, bp. Carla Ellenę. Na jego miejsce mianował 52-letniego o. Jana Kota, oblata Maryi Niepokalanej. Polski duchowny od 20 lat pracuje w Brazylii i dotychczas był proboszczem w Campo Alegre do Fidalgo w ubogim stanie Piaui na wschodzie kraju.

O. Jan Kot pochodzi z Makowa Podhalańskiego. Po wstąpieniu do Zgromadzenia Oblatów Maryi Niepokalanej i odbyciu formacji zakonnej został wyświęcony na kapłana w 1992 r. Oprócz filozofii i teologii studiował również historię Kościoła. Po dwuletniej praktyce duszpasterskiej w Siedlcach wyjechał na misje do Brazylii. Współpracował z oblackim pismem Misyjne Drogi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Więcej o nowomianowanym bp. można poczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:40, 20 Paź 2014 Powrót do góry

Brazylia: sakra polskiego biskupa misyjnego

Ks. Jan Kot, polski misjonarz w Brazylii przyjął dziś sakrę biskupią. Liturgia odbyła się w hali sportowej w Vitória do Santo Antão. Będzie on nowym ordynariuszem diecezji Zé Doca.

Bp Jan Kot, oblat przyjął święcenia biskupie poprzez posługę abp. Pedro Brito Guimarães – ordynariusza metropolity Palmas (stan Tocantins). Współkonsekratorami byli: abp Sntonio Fernando Daburido – metropolita Olinda i Recife (stan Pernambuco) i biskup Carlo Ellena – ordynariusz emeryt diecezji Zé Doca (w stanie Maranhão).

Święcenia miały miejsce w hali sportowej szkoły katolickiej NMP Łaskawej w obecności 8 biskupów, dużej liczby księży, sióstr zakonnych oraz wiernych przybyłych z parafii (stany: Pernambuco, Piaui, São Paulo), gdzie posługiwał polski misjonarz ks. Jan Kot, OMI. Przybyła też liczna grupa księży i świeckich z odległej diecezji Zé Doca, gdzie bp Jan Kot będzie czwartym w historii ordynariuszem. Wśród zgromadzonych byli także przedstawiciele rodziny i parafii (z proboszczem i wikariuszem) w Rybniku Boguszowicach (arch. katowicka).

Abp Pedro Brito Guimarães w długiej homilii mówił o powołaniu i posłudze biskupa we wspólnocie Kościoła. Swoje rozważania oparł na Słowie Bożym i rycie sakramentu święceń biskupich. Pod koniec homilii zwrócił się do biskupa-nominata z osobistą i serdeczną prośbą, „by wybrał Chrystusa jako osobistą opcję preferencyjną w posługiwaniu biskupim, przyjmował słowa i przykład papieża Franciszka, by być prostym pasterzem kochającym swoich wiernych i by potrafił pić ze źródła ludu Bożego diecezji Zé Doca”. Hierarcha podkreślił potrzebę poznania i poszanowania wiary prostego, ubogiego ludu świadczącego o Chrystusie w tamtym północnym stanie Maranhão.

Rozentuzjazmowani uczestnicy Eucharystii wykazali wielką powagę i skupienie podczas całej liturgii święceń. Pod koniec długiej, bo trwającej blisko trzy i pół godziny liturgii, wśród składających życzenia nowemu biskupowi był ambasador Polski Andrzej Braitler, któremu towarzyszyła małżonka.

Odczuwało się silny związek obecnych wiernych z nowym biskupem. Podczas udzielania swojego pierwszego błogosławieństwa biskupiego, kiedy przechodził wśród nich, wyrażali swoją wielką radość w spontanicznych okrzykach i śpiewach. Bp Jan Kot jest szóstym polskim misjonarzem hierarchą w Brazylii. Za swoje pasterskie zawołanie przyjął słowa: „Niech się stanie miłosierdzie Twoje”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:24, 08 Lis 2014 Powrót do góry

Watykan: zmiana szefa dyplomacji i prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej

Image

Ojciec Święty dokonał zmian na dwóch ważnych stanowiskach w Kurii Rzymskiej. Pierwsza dotyczy szefa watykańskiej dyplomacji. Nowym sekretarzem ds. relacji Stolicy apostolskiej z państwami został mianowany abp Paul Richard Gallagher. 61-letni duchowny jest Anglikiem i dotychczas był nuncjuszem apostolskim w Australii. Wcześniej pełnił tę funkcję w Gwatemali i Burundi.

Abp Gallagher zastąpi na stanowisku szefa dyplomacji, 63-letniego Francuza abp. Dominique’a Mambertiego, którego Papież mianował nowym prefektem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej. Instancja ta jest kościelnym odpowiednikiem jednocześnie sądu kasacyjnego i administracyjnego oraz resortu sprawiedliwości. Dotychczas na jej czele stał amerykański kardynał Raymund Leo Burke. 66-letni purpurat został przez Franciszka mianowany tzw. patronem Zakonu Maltańskiego. Jest to funkcja przedstawiciela Ojca Świętego przy zakonie, który jest suwerennym podmiotem prawa międzynarodowego, a jednocześnie instytucją kościelną szczególnie zaangażowaną na polu humanitarnym.

[link widoczny dla zalogowanych]


O tych zmianach jest tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu-od-pontyfikatu-franciszka,86/zatwierdzony-prefekt-kongregacji-ds-biskupow-i-zmiany,10736.html#58268
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)