Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Papież nie jedzie na urlop, myśli o reformie Kościoła Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:19, 04 Sie 2013 Powrót do góry

Ks. Lombardi: Papież nie jedzie na urlop, myśli o reformie Kościoła

Image

Franciszek nie udaje się na urlop, pozostaje w Watykanie, zwolnił jednak nieco rytm codziennych obowiązków, pozwala sobie na trochę odpoczynku. Jest bowiem świadomy, że go potrzebuje, zwłaszcza po podróży do Brazylii, która kosztowała go wiele energii – powiedział ks. Federico Lombardi SJ.

Watykański rzecznik ujawnił, że Papież zastanawia się nad reformą Kościoła, aby był on bardziej misyjny i kolegialny. Punktem wyjścia jego refleksji są sugestie, które dał ubiegłoroczny synod biskupów o nowej ewangelizacji. Franciszek, choć intensywnie pracuje, nie będzie udzielał w sierpniu audiencji. Zawiesił też do września poranne Msze dla grup wiernych. Eucharystię odprawia nadal w kaplicy św. Marty, ale prywatnie. Zachowane jednak zostały niedzielne modlitwy Anioł Pański. Najbliższa już jutro. Niewykluczone, ale też niepotwierdzone są natomiast Msza dla augustianów we wspomnienie ich założyciela oraz audiencja dla piłkarzy Włoch i Argentyny, którzy 14 sierpnia rozegrają dla Papieża mecz towarzyski na rzymskim stadionie olimpijskim. Ks. Lombardi nie spodziewa się jednak, by Franciszek pojawił się na trybunach.

Na marginesie ks. Lombardi przypomniał, że i poprzedni papieże nie stronili latem od pracy. Nowością jest to, że Franciszek pozostaje w Watykanie. Nie udaje się ani w góry, jak Jan Paweł II i Benedykt XVI, ani do swej letniej rezydencji w Castel Gandolfo. Zdaniem watykańskiego rzecznika każdy papież podczas wakacji pozostaje wierny swym przyzwyczajeniom. Kard. Bergolio również jako arcybiskup Buenos Aires nie udawał się na wakacje, lecz pozostawał w mieście.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:24, 23 Sie 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek wykorzystuje okres wakacyjny na pisanie dwóch ważnych dokumentów: encykliki o ubogich oraz posynodalnej adhortacji apostolskiej o nowej ewangelizacji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:16, 20 Wrz 2013 Powrót do góry

Papież Franciszek ma własną wizję reformy Kościoła

Image

Nie ma wątpliwości, że każdy gest papieża Franciszka jest sygnałem politycznym – pisze watykanista Andrea Gagliarducci. Zauważa, że każda decyzja Ojca św. sygnalizuje, w jakim kierunku chce on reformować Kościół.

Projekt usprawnienia działań kurii rzymskiej, który niedawno został przedstawiony papieżowi Franciszkowi, tak naprawdę nie zawiera rzeczy nowych. Już wcześniej trwały dyskusje na temat reformy. Mając świadomość, że w kurii potrzebne jest centrum koordynujące różne działania, Benedykt XVI poprosił Sekretariat Stanu o wyrażenie opinii w sprawie ustanowienia bardziej kolegialnego kierownictwa spraw wewnętrznych w Kościele. Projekt był nawet omawiany na spotkaniu szefów watykańskich dykasterii 28 stycznia 2012 r. Ówczesny Sekretarz Stanu, kard. Bertone, mówił o reformach, które powinny były być wprowadzone, a które nie zostały podjęte do tej pory.

To był ambitny projekt, który wg Gagliarducciego mógł się powieść, gdyby „wszyscy hierarchowie grali w jednej drużynie”. Sytuacja jednak wyglądała inaczej. W Sekretariacie Stanu działało lobby znajdujące się pod wpływem byłego Sekretarza Stanu, emerytowanego kard. Sodano i kard. Dziwisza. Miało ono rzekomo torpedować zmiany. „W rezultacie – jak dodaje watykanista - pojawił się niejasny obraz rzeczywistości”. Często kardynałowie spoza Rzymu, a nawet w samym Rzymie o tym, co się dzieje w Watykanie, dowiadywali się w dalszej kolejności.

Zdaniem Gagliarducciego, wielu hierarchów uznało, że kard. Bergoglio - który zdecydował się oczyścić wizerunek swojej diecezji, bardziej koncentrując się na misji Kościoła - może być dobrym kandydatem na papieża, zdolnym do reformy kurii w kierunku bardziej kolegialnego zarządzania. Jednak wbrew temu, czego oczekiwało wielu hierarchów, Ojciec św. zamierza reformować Kościół zgodnie z własną wizją.

Papieska Komisja ds. Instytutu Dzieł Religijnych została utworzona przez Franciszka z pominięciem udziału Sekretariatu Stanu. Członkowie komisji także zostali wybrani osobiście przez Ojca św., chociaż wysłuchał on rad i opinii swoich najbliższych współpracowników. Podobnie osobiście przez Franciszka wybrani zostali członkowie papieskiej komisji nadzorującej Watykan.

Włoski publicysta zarzuca Papieżowi, że działa z pominięciem zasad zapisanych w Konstytucji duszpasterskiej Pastor Bonus, regulującej kwestie funkcjonowania urzędów w kurii rzymskiej.Gagliarducci pisze: „Papież Franciszekpo prostu postępuje tak, jakby konstytucja Bonus Pastor nie istniała. On jej nie zmienia. Nie bierze w ogóle pod uwagę”.

W czasie pierwszych 6 miesięcy Franciszek powołał do życia kilka nowych komisji, wyznaczył nowego Sekretarza Stanu, który nie jest kardynałem, choć Bonus Pastor mówi, iż urząd ten musi być sprawowany przez kardynała. Włoski dziennikarz zarzuca Ojcu św., że zignorował podobne wymagania w innych przypadkach. Na przykład Sekretarz Generalny Gubernatoratu Państwa Miasta Watykan musi być arcybiskupem. Gdyby kandydat nie był nim, to powinien natychmiast być podniesiony do odpowiedniej godności. Tymczasem obecny Sekretarz Generalny jest zwykłym prałatem i nie ma sygnałów, które by świadczyły o tym, że jego status zmieni się w najbliższym czasie.

Gagliarducci, który napisał kilka artykułów w obronie odchodzącego kardynała Tarcisio Bertone, twierdzi, że papież chce osłabić i obniżyć rangę Sekretariatu. Co więcej, Ojciec św. nie zamierza zawracać sobie głowy przepisami określającymi zasady funkcjonowania pracowników instytucji watykańskich, które miały służyć większej przejrzystości, uczciwości i kolegialności.

Decyzje papieża dają do myślenia. Na przykład ks. Massimo Boarotto, delegat sekcji ds. zwyczajnych banku watykańskiego wykrył jako pierwszy niewłaściwe działania bp Nunzio Scarano, który przebywa obecnie w areszcie. Odizolował go od wielu spraw, ale nie był w stanie wpłynąć na jego zawieszenie w obowiązkach. Ks. Boarotto zamiast otrzymać awans powrócił na probostwo. O swoje wpływy w Watykanie aktywnie zabiegają przedstawiciele Opus Dei i Legionistów Chrystusa, przez co - zdaniem dziennikarza - „atmosfera się zagęszcza”.

W szóstym miesiącu pontyfikatu Franciszek spotkał się z szefami watykańskich dykasterii. Do tej pory takie spotkania zwoływał Sekretariat Stanu. Tym razem Bertone nie był nawet wymieniony w Biuletynie Stolicy Apostolskiej, a spotkanie zostało zwołane przez Prefekturę Domu Papieskiego. Ten sposób postępowania może również wskazywać na to, że Franciszek zamierza odsunąć Sekretariat Stanu od zarządzania sprawami ogólnymi. Prawdopodobnie będzie zajmować się wyłącznie dyplomacją. Kardynał Agostino Vallini, papieski wikariusz generalny dla diecezji rzymskiej, wziął udział w spotkaniu, mimo że nie jest szefem dykasterii watykańskiej. Jego obecność może oznaczać, iż papież Franciszek chce wzmocnić powiązania między Watykanem a diecezją rzymską.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych]

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 22:46, 29 Wrz 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...)Włoski publicysta zarzuca Papieżowi, że działa z pominięciem zasad zapisanych w Konstytucji duszpasterskiej Pastor Bonus, regulującej kwestie funkcjonowania urzędów w kurii rzymskiej.Gagliarducci pisze: „Papież Franciszekpo prostu postępuje tak, jakby konstytucja Bonus Pastor nie istniała. On jej nie zmienia. Nie bierze w ogóle pod uwagę”.(...)

To koniec konstytucji "Pastor Bonus". Musimy napisać coś innego.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu-od-pontyfikatu-franciszka,86/papiez-powolal-grupe-kardynalow-doradcow,9550.html#48106
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:01, 30 Wrz 2013 Powrót do góry

Cytat:
Watykański rzecznik ujawnił, że Papież zastanawia się nad reformą Kościoła, aby był on bardziej misyjny i kolegialny.

Dymisje we włoskim episkopacie

Kard. Bagnasco oddał się wczoraj do dyspozycji papieża. Franciszek wyznaczył rok czasu na gruntowną reformę CEI.

Przewodniczący Włoskiej Konferencji Biskupiej (CEI) kard. Angelo Bagnasco złożył wczoraj na ręce papieża Franciszka rezygnację ze swojej funkcji. “Jestem gotów by oddać stery CEI w inne ręce” – napisał.

Kadencja kard. Bagnasco formalnie powinna upłynąć dopiero w 2016 r. Jak piszą w dzisiejszym Vatican Insider, watykańskim portalu La Stampy, Gino Galeazzi i Andrea Tornielli, zwykle najlepiej poinformowani watykaniści, papież Franciszek zdecydował, że kard. Bagnasco tymczasowo pozostanie na stanowisku i pomoże przeprowadzić gruntowną reformę CEI.

Do dymisji podało się kilku innych duchownych, w tym także dotychczasowy sekretarz Konferencji, abp Mariano Crociata. Decyzja ta została przyjęta z głębokim zdziwieniem, ponieważ jego mandat upływa za równy miesiąc.

Co dalej?

Papież wyznaczył kard. Bagnasco maksymalny czas do 2014 r. na przeprowadzenie gruntownej reformy CEI i przygotowanie się do nowych wyborów. Franciszek poprosił, by pracować nad wzmocnieniem regionalnych konferencji biskupich i ich kolegialnością. W anonimowym kwestionariuszu biskupi mają wypowiedzieć się w najbliższym czasie nad zmianami statutu CEI i wydać opinię, co do formy i trybu przeprowadzania wyborów przewodniczącego ich konferencji.

Bowiem zgodnie z obowiązującą we Włoszech zasadą, to papież Franciszek powinien wyznaczyć nowego jej przewodniczącego. To jedyny taki przypadek w świecie. Wszystkie Konferencje Biskupów bowiem wyłaniają swojego przewodniczącego na drodze głosowania. Ze względu jednak na specyfikę i łączność Kościoła włoskiego z Kurią Rzymską, wyboru przewodniczącego CEI dokonuje zawsze papież. Nowy Następca Św. Piotra jednak sam zaproponował zmianę tego zwyczaju.

Franciszek wezwał także, po decyzji kard. Bagnasco, Kościół włoski do gruntownych zmian i nawrócenia, do powrotu do duszpasterstwa. Jak twierdzą watykaniści, chodzi głównie o to, by wrócić do źródeł, a “w szeregach CEI by znaleźli się duszpasterze, a nie kurialiści i formaliści”, by “biskupi i księża stali się bliżsi ludziom”. Papież chce też, by zredukowano liczbę diecezji na Półwyspie Apenińskim.

Dlaczego?

Rezygnacje ze stanowisk biskupów włoskich nastąpiły po minionym tygodniowym spotkaniu i ich pracach w Rzymie. Jak sugerują Tornielli i Galeazzi, to jednak także pokłosie długiej refleksji i debat od początku pontyfikatu Franciszka.

Mocnym echem wśród biskupów włoskich odbiło się bowiem pamiętne przemówienie papieża w Bazylice Św. Piotra skierowane właśnie do hierarchów CEI. W maju br Franciszek mówił im: „Brak czujności sprawia, że pasterz staje się letni, roztargniony, niedbały czy wręcz nieuporządkowany. (…) Ogarnia go lenistwo i staje się funkcjonariuszem, duchownym z urzędu. Troszczy się bardziej o siebie, o organizację, struktury niż o prawdziwe dobro Ludu Bożego. I pojawia się wówczas, tak jak w wypadku Apostoła Piotra, niebezpieczeństwo zaparcia się Pana, nawet jeśli formalnie występuje się i przemawia w Jego imieniu”.

Wystąpienie papieża obiegło cały świat, obficie cytowane wszystkich międzynarodowych mediach. W polskiej wersji językowej niestety nieco złagodzone (sic!), przemówienie Franciszka nie stroniło jednak od mocnych i bezpośrednio skierowanych do hierarchów włoskich sformułowań: „Zwodzi Was perspektywa kariery, czar pieniędzy i kompromisy z duchem świata”. Papież mówił nie tyle o „przysłanianiu”, co deptaniu taka postawą świętości Kościoła i zdradzie Jezusa.

Włoscy biskupi jak na razie wydali jedynie lakoniczny komunikat dotyczący dymisji. W najbliższych dniach spodziewane są bardziej szczegółowe wyjaśnienia. Nie wiadomo też czy kard. Angelo Bagnasco pozostaje nadal przy funkcji wiceprzewodniczącego Rady Konferencji Episkopatów Europy (wybrany w 2011 r. na pięcioletnią kadencję).

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:25, 15 Cze 2014 Powrót do góry

A jaka będzie działalność papieża w tym roku w okresie wakacyjnym? - RW informuje.

Publiczna działalność Papieża w okresie wakacyjnym

Image

W okresie wakacyjnym nastąpią pewne zmiany w papieskiej działalności publicznej w Watykanie. Poinformowało o tym dzisiaj Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Przez dwa miesiące, lipiec i sierpień, nie będzie w Domu św. Marty tradycyjnych Mszy porannych Franciszka z udziałem wiernych.

Natomiast środowa audiencja ogólne zostaje zawieszona tylko w lipcu. Od początku sierpnia ma być wznowiona. Jednak nie odbędzie się ona 13 sierpnia ze względu na papieską wizytę w Korei Południowej.

Nie są za to przewidywane żadne modyfikacje, gdy chodzi o niedzielną i świąteczną modlitwę Anioł Pański. Papież będzie ją odmawiał z wiernymi w Watykanie przez całe wakacje, z wyjątkiem 15 i 17 sierpnia, kiedy trwać jeszcze będzie jego podróż apostolska do Azji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29806 Przeczytał: 282 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:59, 02 Lip 2014 Powrót do góry

„Wakacyjny” porządek w Watykanie.

Image

Wraz z nowym miesiącem w Watykanie rozpoczął się wakacyjny porządek papieskiej działalności, choć sam Franciszek na odpoczynek się nie wybiera. Przez dwa miesiące nie będzie porannych Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W lipcu nie są też przewidziane audiencje ogólne. Papież będzie natomiast spotykał się z wiernymi w niedzielne południe na Anioł Pański. Ojciec Święty nie zamierza też rezygnować z aktywności na Twitterze. „Żyć jak prawdziwe dzieci Boga, to znaczy kochać bliźniego i być blisko tego, kto jest samotny i ma trudności” – oto dzisiejszy wpis Franciszka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)