Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Patriarcha etiopski z ekumeniczną wizytą w Rzymie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:54, 26 Lut 2016 Powrót do góry

Patriarcha etiopski z ekumeniczną wizytą w Rzymie

Image

Patriarcha etiopski Abuna Mathias

Patriarcha etiopski Abuna Mathias rozpoczyna dziś wizytę w Rzymie. Potrwa ona do poniedziałku 29 lutego, kiedy hierarcha spotka się z Papieżem Franciszkiem. Zostanie też przyjęty w Papieskiej Radzie ds. Popierania Jedności Chrześcijan i nawiedzi grób św. Piotra w Bazylice Watykańskiej.

Kościół Etiopii według tradycji powstał w IV wieku. W swej historii związany był z patriarchatem Aleksandrii, ma jednak własną specyfikę semicką i afrykańską. Zachował pewne praktyki żydowskie, jak obrzezanie, przepisy żywnościowe i zachowywanie obok niedzieli także szabatu. W liturgii obok elementów koptyjskich przyjął też wpływy syryjskie. Obecnie liczy ok. 35 mln wiernych. Ich dość liczna wspólnota znajduje się również w Rzymie i Abuna Mathias odprawi dla niej w niedzielę 28 lutego Eucharystię. Kościół Etiopski utrzymuje coraz lepsze relacje ze Stolicą Apostolską. Należy – obok Syryjczyków, Ormian i Koptów – do Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi, określanymi też jako „przedchalcedońskie”. W 2012 r. jej obrady goszczone były w Addis Abebie. Poprzednik obecnego patriarchy Abuna Paulos był w Rzymie u Jana Pawła II w 1993 r. i u Benedykta XVI w 2009 r. Przemawiał tu w 1993 r. na II Synodzie Biskupów o Afryce.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:33, 29 Lut 2016 Powrót do góry

Papież do patriarchy etiopskiego: ekumenizm krwi

Image

Patriarcha Abuna Mathias i Papież Franciszek

Do dobrych relacji Stolicy Apostolskiej z Kościołem Etiopskim nawiązał Ojciec Święty, przyjmując w Watykanie jego patriarchę Abunę Mathiasa. Wspólnota, której jest on zwierzchnikiem, to największy po Cerkwi rosyjskiej Kościół wschodni na świecie; liczy ok. 35 mln wiernych.

Papież wspomniał wizyty jego poprzednika Abuny Paulosa u Jana Pawła II w 1993 r. i Benedykta XVI w 2009 r. oraz udział chrześcijan etiopskich w prowadzonych od 2004 r. pracach Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem Katolickim a Starożytnymi Kościołami Wschodnimi, określanymi też jako „przedchalcedońskie”.

„W ciągu lat Komisja przestudiowała podstawową koncepcję Kościoła jako wspólnoty, pojętego jako udział w komunii łączącej Ojca, Syna i Ducha Świętego. W ten sposób odkryliśmy, że mamy prawie wszystko wspólne: jedną wiarę, jeden chrzest, jednego Pana i Zbawiciela Jezusa Chrystusa. Jesteśmy zjednoczeni dzięki różnym wspólnym elementom naszych bogatych tradycji monastycznych i praktyk liturgicznych. Jesteśmy braćmi i siostrami w Chrystusie. Jak nieraz zauważono, to, co nas łączy, jest o wiele większe od tego, co nas dzieli” – powiedział Papież.

Franciszek zacytował słowa św. Pawła: „Gdy cierpi jeden członek, współcierpią wszystkie inne członki; podobnie gdy jednemu członkowi okazywane jest poszanowanie, współweselą się wszystkie członki” (2 Kor 12, 26).

„Podzielane cierpienia sprawiły, że chrześcijanie, w wielu aspektach podzieleni, bardziej zbliżyli się nawzajem. Tak samo jak przelanie krwi męczenników stało się ziarnem nowych chrześcijan w Kościele pierwotnym, dziś krew tak licznych męczenników należących do wszystkich Kościołów staje się ziarnem jedności chrześcijan. Męczennicy i święci różnych tradycji kościelnych są już jedno w Chrystusie; ich imiona są wpisane w jedyne martyrologium Kościoła Bożego. Ekumenizm męczenników jest wezwaniem do nas tu i teraz, byśmy szli razem ku pełnej jedności. Byliście Kościołem męczenników od samego początku i jeszcze dziś jesteście świadkami niszczycielskiej przemocy wobec chrześcijan i innych mniejszości na Bliskim Wschodzie oraz w pewnych częściach Afryki. Nie możemy uchylić się od tego, by od kierujących politycznymi i gospodarczymi losami świata raz jeszcze zażądać popierania pokojowego współistnienia, opartego na szacunku jedni względem drugich i pojednaniu, na wzajemnym przebaczeniu i solidarności” – powiedział Franciszek.

Ojciec Święty wyraził uznanie dla starań Etiopii o poprawę warunków życia jej mieszkańców. Wśród problemów wymienił m.in. brak wody. Wskazał na potrzebę współpracy między Kościołami.

„Jesteśmy świadomi, że historia pozostawiła ciężar bolesnych nieporozumień i nieufności, za które prosimy o przebaczenie i uzdrowienie przez Boga. Módlmy się jedni za drugich, przyzywając opieki męczenników i świętych nad wszystkimi wiernymi powierzonymi naszej pieczy duszpasterskiej. Niech Duch Święty nadal nas oświeca i kieruje ku zgodzie i pokojowi, ożywiając w nas nadzieję na dzień, w którym z Bożą pomocą będziemy zjednoczeni wokół ołtarza Chrystusowej ofiary w pełnej komunii eucharystycznej” – powiedział Franciszek.

Patriarcha etiopski Abuna Mathias wyraził Papieżowi wdzięczność za poparcie dla dialogu teologicznego ze starożytnymi Kościołami wschodnimi.

„Jesteśmy też bardzo wdzięczni za bezzwłoczną odpowiedź Waszej Świątobliwości i serdeczne wyrażenie solidarności przy licznych okazjach, zwłaszcza podczas niedawnego męczeństwa etiopskich chrześcijan przez grupy terrorystyczne. Przesłanie Waszej Świątobliwości i uznanie ofiar masakr za męczenników miało wielkie znaczenie dla naszego Kościoła. Co więcej, pomoc waszego Kościoła dla naszych wspólnot tutaj w Rzymie i w innych miejscach diaspory ma zasadnicze znaczenie dla ukazania naszego zaangażowania w troskę i wzajemne wspieranie się w służbie naszemu Panu i Zbawicielowi Jezusowi Chrystusowi” – powiedział Abuna Mathias.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)