Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: konsystorz poświęcony reformie Kurii Rzymskiej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:34, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Watykan: konsystorz poświęcony reformie Kurii Rzymskiej

Image

Kwestie związane z wdrażaniem reformy Kurii Rzymskiej to główny temat rozpoczętego dziś w Watykanie konsystorza. Uczestniczy w nim 165 kardynałów, w tym 20 hierarchów, którzy do kolegium kardynalskiego zostaną formalnie włączeni w najbliższą sobotę 14 lutego.

Podczas otwierającej spotkanie wspólnej modlitwy brewiarzowej Papież Franciszek przypomniał, że przygotowywana reforma Kurii wymaga czasu, determinacji i współpracy wszystkich.

„Celem do osiągnięcia jest przyczynienie się do większego zharmonizowania prac różnych dykasterii i biur, tak by doprowadzić do ich skuteczniejszej współpracy przy absolutnej transparencji, która buduje autentyczną synodalność i kolegialność – powiedział Ojciec Święty. – Reforma nie jest celem samym w sobie, lecz środkiem do dawania mocniejszego świadectwa życia chrześcijańskiego, by przyczynić się do skuteczniejszej ewangelizacji, promować bardziej owocnie ducha ekumenicznego, wzmacniać konstruktywny dialog z wszystkimi. Reforma, za której koniecznością zdecydowanie opowiedziała się większość kardynałów podczas kongregacji generalnych przed konklawe, ma prowadzić do dalszego udoskonalenia tożsamości samej Kurii Rzymskiej. Jej istotą jest pomoc Następcy św. Piotra w wypełnianiu posługi najwyższego urzędu duszpasterskiego dla dobra i w służbie Kościoła powszechnego oraz Kościołów partykularnych. Przez tę posługę wzmacnia się jedność wiary, komunia ludu Bożego i ma miejsce promowanie misji Kościoła w świecie”.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:40, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Briefing o. Lombardiego na temat konsystorza

Image

Żadne ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. Zmiany w sposobie funkcjonowania Kurii Rzymskiej wciąż są dyskutowane. Pewne rozwiązania mogą być jednak wprowadzone w życie na drodze eksperymentalnej. Mówił o tym ks. Federico Lombardi informując o przebiegu pierwszego dnia konsystorza, który poświęcony jest właśnie pogłębionej dyskusji nad reformą Kurii.

W czasie przedpołudniowej sesji konsystorza głos zabrał kard. Oscar Rodriguez Maradiaga, kierujący Radą wspomagającą Papieża w zarządzaniu Kościołem. Przypomniał on właśnie to zadanie Rady podkreślając, że wykracza ono poza reformę Kurii. Z kolei sekretarz Rady bp Marcello Semeraro przedstawił teologiczne i eklezjalne argumenty przemawiające za scaleniem w dwie specyficzne kongregacje kilku aktualnie istniejących papieskich instytucji. Pierwsza zajmowałaby się laikatem, rodziną i życiem, a druga - charytatywna -obejmowała kompetencje obecnych rad: Cor Unum, sprawiedliwości i pokoju, ds. migracji oraz służby zdrowia. W jej ramach, jak poinformował watykański rzecznik, proponowane jest też powstanie sekcji zajmującej się ochroną środowiska, w tym ekologią człowieka. Ks. Lombardi wykluczył, by na czele którejś z nowych dykasterii mogła stać osoba świecka. Stwierdził zarazem, że nic nie stoi na przeszkodzie, by kierowała ona jakimś specyficznym działem. Watykański rzecznik podkreślił, że ostateczny kształt reformy jest cały czas dyskutowany. Wciąż otwartym pytaniem pozostaje m.in. przyszła autonomia papieskich Akademii.

Ks. Lombardi podkreślił, że nie planuje się powołania osobnej funkcji tzw. moderatora Kurii, gdyż zadanie to pozostanie w Sekretariacie Stanu. Wskazał, że w wystąpieniach 12 kardynałów, którzy zabrali dziś głos w dyskusji zabrzmiał m.in. temat synodalności i kolegialności oraz istniejących między nimi różnic. Poinformował ponadto, że jutro na konsystorzu zostanie zaprezentowany raport kard. George’a Pella dotyczący prac kierowanego przez niego Sekretariatu Ekonomicznego.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:42, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Kard. Nichols sceptycznie o obsadzaniu Kurii świeckimi

Image

Reformując Kurię Rzymską kardynałowie w pełni zdają sobie sprawę ze znaczenia Stolicy Apostolskiej dla Kościołów lokalnych. Na przestrzeni wieków wiele diecezji zawdzięczało swe przetrwanie właśnie pomocy Rzymu w krytycznych momentach ich historii – przypomina kard. Vincent Nichols. Jego zdaniem reforma powinna dotyczyć przede wszystkim etosu Kurii. Katolicki prymas Anglii i Walii dość sceptycznie podchodzi do pomysłu, by zwiększać obecność ludzi świeckich w watykańskich urzędach. Nawet na poziomie lokalnym, choćby parafii, nie zawsze zdaje to egzamin.

„Zdarza się, że w parafii istnieje grupa ludzi, którym się wydaje, że to do nich należy parafia. To z kolei może prowadzić do wyobcowania innych parafian, zwłaszcza jeśli proboszcz dość niezdarnie wypełnia swą posługę – powiedział kard. Nichols w wywiadzie dla Radia Watykańskiego. – Ale istnieje też inna forma obecności świeckich w misji Kościoła, która jest bardzo istotna i odpowiada temu, czego chciał Sobór Watykański II. Mam tu na myśli wnoszenie światła Ewangelii w życie zawodowe i w ogóle w zwyczajne codzienne życie. To jest podstawowa rola świeckich: mają być ambasadorami Chrystusa w świecie. I Kościół ma ich wspierać w wypełnianiu tej roli. A zatem istnieje napięcie. Niektórzy twierdzą, że trzeba ciągle zwiększać obecność świeckich w działalności Kościoła. Ja myślę, że ciekawsze i bardziej konstruktywne jest bycie ambasadorem Ewangelii w złożonych sytuacjach codziennego życia. To jest priorytet i w tym trzeba wspierać świeckich: duchowo, intelektualnie i moralnie”.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:45, 12 Lut 2015 Powrót do góry

Kard. Lacroix: ludzie chcą modernizacji Kościoła

Image

Głównym priorytetem aktualnej reformy Kurii Rzymskiej jest wiarygodność – podkreśla uczestniczący w watykańskim konsystorzu kard. Gérald Lacroix z Kanady. Jego zdaniem Papież chce, aby również Kuria i wszyscy pracownicy Watykanu dawali konsekwentne świadectwo Ewangelii. Dlatego trzeba skończyć z karierowiczostwem i żądzą władzy. Tu nie chodzi o to, by być surowym, ale wymagającym, tak jak wymagająca jest Ewangelia – podkreśla arcybiskup Quebeku. Na dzisiejszym posiedzeniu konsystorza przekonał się on, że wszyscy kardynałowie mają silną wolę naprawy Watykanu. Podobne nastawienie spotkał on również w swojej ojczyźnie.

„Jestem zaskoczony, widząc, z jak wielkim zainteresowaniem nawet świeckie media piszą o reformie Watykanu – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Lacroix. – Bardzo dużo się na przykład mówiło o ostatnim synodzie. To pokazuje, że również zwyczajni ludzie muszą być tym zainteresowani. Inaczej media nie poświęcałyby temu tak wiele uwagi. Ludzie czują, że w naszym Kościele coś się musi zmienić, że musimy się dostosować do nowych czasów i to na różnych płaszczyznach. Potrzeba więcej przejrzystości, musimy być bardziej konsekwentni, o wiele bliżsi Ewangelii. To się ludziom bardzo podoba. A Papież Franciszek jest uosobieniem tego wszystkiego. Teraz to samo musi się stać również u nas, w naszym codziennym życiu. Ludzie oczekują reformy Watykanu, ale wiedzą, że stawka jest o wiele większa, że chodzi tu o reformę całego Kościoła. To co dzieje się w Rzymie, musi się dziać również u nas”.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:03, 14 Lut 2015 Powrót do góry

Drugi dzień konsystorza

Image

Wbrew pierwotnym planom dziś w południe nie udało się zakończyć obrad konsystorza na temat reformy Kurii Rzymskiej. Dyskusje są kontynuowane również na sesji popołudniowej.

Rano kardynałowie wysłuchali czterech sprawozdań na temat uporządkowania watykańskich finansów. Przedstawili je szefowie zajmujących się tym instytucji: maltański ekonomista Joseph Zahra, któremu przed dwoma laty Papież polecił rewizję struktur Stolicy Apostolskiej, kard. George Pell, prefekt Sekretariatu Ekonomicznego, kard. Reinhard Marx kierujący Radą Ekonomiczną oraz Jean-Baptiste de Franssu, prezes banku watykańskiego.

Jak powiedział dziennikarzom ks. Federico Lombardi, sprawozdania były bardzo obszerne i dobrze udokumentowane, ale nie zawierały żadnych rewelacji. Po przedstawieniu raportów znalazło się jeszcze miejsce na 19 pytań. Swojego raportu nie zdążył już przedstawić kard. Seán O’Malley, który stoi na czele nowoutworzonej Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Tego tematu dotyczy zatem dodatkowa, popołudniowa sesja konsystorza.

Na spotkaniu z dziennikarzami watykański rzecznik prasowy powrócił jeszcze do wczorajszej popołudniowej sesji konsystorza. Była ona poświęcona dość żywej dyskusji na temat reformy Kurii Rzymskiej. Dużo mówiono o decentralizacji Kościoła. Zastanawiano się, czy w imię zasady pomocniczości część kompetencji Stolicy Apostolskiej można przekazać konferencjom episkopatu, skoro – w przeciwieństwie do biskupstwa i papiestwa – nie są one z Bożego ustanowienia.

Jak powiedział ks. Lombardi, wielu kardynałów zapewniało o swym uznaniu dla pracy Stolicy Apostolskiej. Podkreślano też, że nie powinno się deprecjonować Konstytucji Pastor Bonus, a ewentualna reforma powinna nawiązywać do tej, którą przeprowadził Jan Paweł II. Postulowano też większe umiędzynarodowienie watykańskiego personelu.

W konsystorzu bierze udział kard. Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski podkreślił, że reforma, o której mowa w kolegium kardynalskim, to sprawa wieloaspektowa, a nie pośpieszne zmiany pod naciskiem chwili. "Mówiliśmy na temat adaptacji struktur Kurii Rzymskiej, adaptacji także personalnej, adaptacji wszystkiego, co jest w Stolicy Apostolskiej, do nowych czasów, które jednak w ciągu tych 27 lat bardzo przyśpieszyły - powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Nycz. - Dla mnie jest to o tyle zadowalające, że nie jest to tak, jak w mediach było słychać, że oto będzie teraz nagła zmiana, reforma... Jest to raczej pogłębiona analiza rzeczywistości, problemów. Analiza teologiczna. Potrzebna jest też dalsza analiza prawna, żeby nowelizować czy ewentualnie napisać nową konstytucję. A potem dopiero można myśleć i mówić o jakichkolwiek zmianach, które byłyby zmianami strukturalnymi i personalnymi. Od tej strony wychodzę po tych dwóch dniach bardzo spokojny. Jest to zamysł Ojca Świętego, zapowiedziany w pewnym sensie już podczas konklawe, i ta praca, która trwa już od prawie dwóch lat, przyniosła sporo owoców, ale do jej zakończenie brakuje jeszcze momentów szczegółowych i analitycznych. Sądzę, że te dwa dni były bardzo potrzebne".


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:20, 15 Lut 2015 Powrót do góry

Kard. Schönborn: nie jest aż tak źle, jak myśleliśmy przed konklawe

Image

Ten konsystorz był dla kardynałów bardzo pokrzepiający. Okazuje się bowiem, że raport o stanie Watykanu nie jest katastrofalny – uważa kard. Christoph Schönborn. Arcybiskup Wiednia przypomniał, że dwa lata temu, przed konklawe kardynałowie surowo oceniali Watykan i domagali się zmian. Raporty przedstawione w ciągu ostatnich dwóch dni pokazują jednak, że sytuacja nie jest aż tak zła, a jedynie struktury nie przystają do aktualnych potrzeb – mówi kard. Schönborn.

„Myślę, że dziś wszyscy już zrozumieliśmy, że Papież chce głębokiej reformy Kurii – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Schönborn. – I wiemy, że nie brak mu siły, woli i wytrwałości, by taką reformę przeprowadzić. Chce ją przeprowadzić w wielkiej transparencji i kompetentnie. Dla mnie osobiście sprawozdania te były bardzo pokrzepiające. Odnoszę bowiem wrażenie, że wiele już zrobiono. Jest oczywiste, że takie reformy zawsze napotykają na przeszkody, bo trzeba zmienić zwyczaje, niekiedy istniejące od stuleci. Widzimy jednakże, że wszystko zmierza w dobrym kierunku, że postępuje się w sposób inteligentny, ostrożny i skuteczny”.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 14:23, 15 Lut 2015 Powrót do góry

Kard. Barbarin: kardynałowie zgodni, co do finansów, spierają się o Kurię

Image

Jan Paweł II uczynił bardzo dużo dla reformy Kurii Rzymskiej, co widać w konstytucji Pastor Bonus, ale wszyscy są mniej więcej zgodni, że reforma ta nie została wprowadzona w życie – powiedział po zakończeniu konsystorza kard. Philippe Barbarin. Jego zdaniem kardynałowie najbardziej byli zgodni w kwestii uporządkowania watykańskich finansów. Tu zasady są jasne: zachować majątek, wprowadzić transparencję i uczciwość, zmniejszyć wydatki i znaleźć pieniądze dla ubogich. Zostały wprowadzone dobre mechanizmy kontrolne. Wszystko jest na dobrej drodze – uważa arcybiskup Lyonu. Jego zdaniem dużo więcej problemów stwarza reforma Kurii Rzymskiej.

„Niektórzy twierdzą, że trzeba wrócić do konstytucji Pastor Bonus, by ją uzupełnić i udoskonalić, bo jest to dobry fundament. Inni chcą wszystko zrobić od nowa – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Barbarin. – W każdym razie trzeba zreformować strukturę oraz zadbać o to, by ludzie stali na wysokości zadania. Inna kwestia to decentralizacja Kościoła. Ten problem powraca co jakiś czas. Niekiedy jest bowiem nadmierna koncentracja na Rzymie. Sądzę jednak, że istotą rzeczy jest tu duch diakonii, czyli duch służby, aby ten, komu powierzono posługę w ramach urzędu papieskiego miał rzeczywiście serce sługi. Szefowie dykasterii sprawują rzeczywistą władzę, w imieniu Papieża decydują o różnych sprawach w Kościele. Muszą być w stałym kontakcie z Papieżem, nie mogą działać w pojedynkę. Dla nas to oni są uosobieniem władzy Papieża. I kiedy jako biskupi widzimy, że wewnątrz Watykanu jest konflikt między dykasteriami czy z sekretariatem stanu to dla nas jest to nie do przyjęcia. Bo dla nas te dykasterie to Papież. Trzeba zatem, aby te urzędy rzeczywiście były blisko związane z Papieżem, jemu podporządkowane, bo to jego posługę pełnią, on jeden jest tu pasterzem”.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)