Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: misjonarze miłosierdzia. Środa Popielcowa w ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:40, 28 Lip 2015 Powrót do góry

Watykan: poszukiwani misjonarze miłosierdzia

Image

Poszukiwani misjonarze miłosierdzia

Watykan poszukuje misjonarzy miłosierdzia, których Ojciec Święty pośle ze specjalną misją przebaczenia na wszystkie kontynenty. Chodzi o kapłanów, którzy mają być żywym znakiem Ojca przyjmującego wszystkich szukających Bożego przebaczenia. Inicjatywa wpisuje się w obchody ogłoszonego przez Papieża Franciszka Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia. Księża zostaną rozesłani przez Papieża w przypadającą w czasie jubileuszu Środę Popielcową. Podkreśla się, że mają oni być „przekonującymi głosicielami miłosierdzia i zwiastunami radości przebaczenia”.

Misjonarze będą zaproszeni przez biskupów diecezjalnych w swoich krajach do animowania misji ludowych lub konkretnych inicjatyw związanych z Jubileuszem, ze szczególnym odniesieniem do celebracji sakramentu pojednania. Ojciec Święty w związku z tym da im również władzę odpuszczania grzechów zastrzeżonych Stolicy Apostolskiej.

Formularz zostań misjonarzem miłosierdzia:

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:39, 10 Lut 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:54, 09 Lut 2016 Powrót do góry

Audiencja dla misjonarzy miłosierdzia

Image

Abp Rino Fisichella

W programie papieskiej działalności znajduje się jeszcze dzisiaj audiencja dla misjonarzy miłosierdzia, których jutro Ojciec Święty roześle po całym świecie, by pełnili zadania przewidziane dla nich przez Papieża w bulli ogłaszającej Rok Święty. Przede wszystkim mają oni być heroldami łaski Jubileuszu. Franciszek posyła ich również do konfesjonałów. W tym celu wyposaża ich w specjalne uprawnienia do odpuszczania grzechów zastrzeżonych dla Stolicy Apostolskiej. Są to, przypomnijmy, takie wykroczenia, jak profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc fizyczna wobec biskupa, święcenia biskupie bez papieskiego upoważnienia, uzurpacja odpuszczenia grzechu przeciw szóstemu przykazaniu, którego spowiednik jest współuczestnikiem czy bezpośrednie naruszenie tajemnicy spowiedzi.

Misjonarzy miłosierdzia jest w sumie ponad tysiąc (1071). Abp Rino Fisichella, odpowiedzialny w Watykanie za organizację Roku Świętego, wyjaśniając dziennikarzom zadania tych wybranych kapłanów, zwrócił uwagę na ich szczególną więź z Papieżem.

„Misjonarze miłosierdzia to wybrani kapłani, którzy otrzymują bezpośrednio od Papieża zadanie, by być w swych Kościołach lokalnych szczególnymi świadkami tego nadzwyczajnego wydarzenia, jakim jest Jubileusz. Tylko Papież może mianować tych misjonarzy. Żaden biskup nie został uprawniony do mianowania misjonarzy miłosierdzia. Bo to tylko Papież powierza im misję głoszenia miłosierdzia Bożego i bycia spowiednikami pokornymi i mądrymi, zdolnymi do udzielenia przebaczenia tym, którzy przystępują do spowiedzi”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:14, 10 Lut 2016 Powrót do góry

Papież do misjonarzy miłosierdzia: pamiętajcie, że przez was działa Chrystus

Image

Papież wśród misjonarzy miłosierdzia

W spowiedzi nie stoimy w obliczu grzechu, lecz skruszonego grzesznika – przypomniał Papież kapłanom, których jutro roześle po całym świecie jako misjonarzy miłosierdzia, by w jego imieniu przebaczali i głosili łaskę Roku Świętego. Jest ich w sumie ponad tysiąc. Dziś wieczorem przyjął ich na audiencji, by podzielić się z nimi refleksjami dotyczącymi ich posługi w konfesjonale.

Franciszek zauważył na wstępie, że mają być świadkami bliskości Boga i Jego sposobu miłowania, który różni się od naszej miłości. Penitentom, którzy do nich przyjdą, mają dać odczuć macierzyństwo Kościoła.

„Nie możemy narażać się na niebezpieczeństwo, aby penitent nie dostrzegł macierzyńskiej obecności Kościoła, który go przygarnia i miłuje – mówił Papież. – Gdyby zabrakło tej percepcji, z powodu naszej surowości, byłoby to poważną szkodą przede wszystkim dla samej wiary, ponieważ uniemożliwiłoby to penitentowi dostrzec, że jest wszczepiony w Ciało Chrystusa. Ponadto, bardzo ograniczałoby jego poczucie przynależności do wspólnoty. My natomiast mamy być żywym uobecnieniem Kościoła, który jako matka przyjmuje każdego, kto do niego przychodzi, wiedząc, że poprzez niego jesteśmy wszczepieni w Chrystusa. Wchodząc do konfesjonału zawsze pamiętajmy, że to Chrystus przyjmuje, że to Chrystus wysłuchuje, to Chrystus przebacza, to Chrystus obdarza pokojem. Jesteśmy Jego sługami; i jako pierwsi potrzebujemy Jego przebaczenia. Dlatego niezależnie od tego, jaki grzech zostanie wyznany – albo nawet kiedy ktoś daje go do zrozumienia, bo brak mu śmiałości, ale to wystarczy – to każdy misjonarz jest wezwany, by pamiętał o swojej grzeszności, pokornie służąc jako pośrednik Bożego miłosierdzia”.

Innym ważnym aspektem posługi spowiednika jest dostrzeżenie pragnienia przebaczenia. Franciszek zauważył, że jest ono owocem działającej w człowieku łaski, która rozbudza tęsknotę za Bogiem, Jego miłością i domem. Pragnienie to stoi u początku nawrócenia i umacnia się postanowieniem przemiany własnego życia. Jest to chwila, w której człowiek zawierza się miłosierdziu Bogu.

Papież polecił też spowiednikom zwracać szczególną uwagę na język gestów, którymi posługują się penitenci, zwłaszcza kiedy trudno jest im wyznać popełniony grzech. Wiąże się to również z poczuciem wstydu.

„Nie jest łatwo stanąć przed drugim człowiekiem i wyznać mu swój grzech, nawet jeśli wiemy, że człowiek ten reprezentuje Boga – mówił Franciszek. – Doświadczymy wstydu zarówno z powodu tego, co uczyniliśmy, jak i dlatego, że musimy to wyznać drugiemu człowiekowi. Wstyd to uczucie intymne, które ma wpływ na życie osobiste i wymaga ze strony spowiednika postawy szacunku i wsparcia. Tak często wstyd odbiera nam mowę. Pozostaje gest, język gestów”.

Papież odniósł się do biblijnych obrazów wstydu, w sposób szczególny, do sceny, w której synowie Noego, okrywają swego pijanego ojca, chroniąc go przed hańbą nagości.

„Fragment ten mówi mi, jak ważna jest nasza rola w spowiedzi. Przed nami staje osoba naga, ze swą słabością i ograniczeniami, ze wstydem bycia grzesznikiem. Nie zapominajmy: przed nami nie ma grzechu, lecz skruszony grzesznik. Osoba, która odczuwa pragnienie, by zostać przyjętą i uzyskać przebaczenie. Grzesznik, który obiecuje, że nie oddali się już nigdy więcej z domu Ojca i który na miarę swych niewielkich sił pragnie uczynić wszystko, aby żyć jako Boże dziecko. Nie zostaliśmy zatem powołani do sądzenia, z poczuciem wyższości, jak byśmy byli wolni od grzechu; wręcz przeciwnie, jesteśmy powołani do pełnienia funkcji Sema i Jafeta, synów Noego, którzy wzięli okrycie, aby uchronić ojca od hańby. Być spowiednikiem według serca Chrystusa oznacza okryć grzesznika płaszczem miłosierdzia, aby już się nie wstydził i mógł odzyskać radość swej synowskiej godności” – powiedział Ojciec Święty.

Na zakończenie Franciszek zachęcił spowiedników, aby pokładali ufność w Bożym miłosierdziu, zwłaszcza kiedy odczuwają ciężar wyznanego im grzechu i zdają sobie sprawę z własnych ograniczeń.

Z misjonarzami miłosierdzia Ojciec Święty spotka się ponownie jutro na Mszy w Środę Popielcową. To właśnie w czasie tej liturgii roześle ich do pełnienia powierzonej im misji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:30, 10 Lut 2016 Powrót do góry

Środa Popielcowa w Watykanie: Papież rozsyła misjonarzy miłosierdzia

Image

Dziś wyjątkowo Franciszek nie uda się na liturgię Środy Popielcowej do bazyliki św. Sabiny na Awentynie. Jest to pierwszy kościół stacyjny i to właśnie tam Papieże rozpoczynają Wielki Post. Tym razem Ojciec Święty odprawia Eucharystię w Bazylice Watykańskiej, a to dlatego, że liturgia ta jest połączona z rozesłaniem misjonarzy miłosierdzia. Są to specjalnie wybrani kapłani, którzy w imieniu Papieża będą głosić Boże Miłosierdzie i świadczyć o nim w konfesjonale. Jest ich w sumie ponad tysiąc, w tym 40 z Polski. Jeden z nich to ks. Rafał Sztejka SJ.

„Przede wszystkim chcę głosić miłosierdzie – powiedział Radiu Watykańskiemu ks. Sztejka. – Głosić, jak to mówił wielokrotnie Papież Franciszek, że Kościół to otwarte ramiona Ojca i miłująca Matka. A zatem, że Bóg nie potępia żadnego grzesznika, ale stara się wykorzystać każdą szczelinę – takiego sformułowania Papież używa – aby dotrzeć ze swym miłosierdziem do człowieka. Będę starał się to głosić na różne sposoby, ale też być szafarzem tego miłosierdzia w sakramencie pojednania. Przyznam, że w spowiedzi najbardziej fascynuje mnie to, iż człowiek, który przychodzi do konfesjonału z różnymi troskami, problemami, doświadczając miłosierdzia odchodzi radosny. Nie było dla mnie jako dla księdza większej radości od tej, że można w ciągu krótkiej rozmowy, krótkiej spowiedzi tak radykalnie zmienić patrzenie na świat tej konkretnej osoby. Nie zmienia się jej życie, problemy, a przychodząc zapłakana, odchodzi od kratek konfesjonału uniesiona, radosna, pogodna”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:38, 10 Lut 2016 Powrót do góry

Franciszek posłał Misjonarzy Miłosierdzia: dłonie leczące rany

Image

Papieska liturgia Środy Popielcowej

„Obyście pomogli otworzyć drzwi serc, żeby przezwyciężyć wstyd i nie uciekać od światła. Niech wasze ręce błogosławią i pocieszają jak ojcowskie dłonie i niech leczą rany”. Tymi słowami Papież rozesłał na świat ponad tysiąc Misjonarzy Miłosierdzia. Uczynił to w czasie liturgii Środy Popielcowej, która wyjątkowo nie była sprawowana w bazylice św. Sabiny na Awentynie, tylko w Watykanie przy relikwiach świętych spowiedników: Pio z Pietrelciny i Leopolda Mandića. Było to już drugie spotkanie Franciszka z Misjonarzami miłosierdzia. Wczoraj przyjął on ich na specjalnej audiencji.

Nawiązując do wybrzmiewającej na progu Wielkiego Postu zachęty św. Pawła „pojednajcie się z Bogiem”, Franciszek apelował, byśmy „nie blokowali naszych serc przed Bogiem”. Podkreślił, że pierwszym krokiem drogi chrześcijańskiej jest „uznanie siebie za potrzebujących miłosierdzia”. Wskazał zarazem na przeszkody zamykające drzwi ludzkiego serca na Boga.

„Istnieje pokusa, aby zablokować drzwi albo żyć z własnym grzechem, minimalizując go, zawsze się usprawiedliwiając, myśląc, że nie jesteśmy gorsi od innych. W ten sposób zamykają się jednak zamki duszy i pozostajemy zamknięci wewnętrznie, stajemy się więźniami zła – mówił Franciszek. - Inną przeszkodą jest wstyd, by otworzyć tajemne drzwi serca. Wstyd jest w istocie dobrym znakiem, ponieważ wskakuje, że chcemy oderwać się od zła. Jednak nigdy nie może przemieniać się w lęk czy strach. Jest jeszcze trzecia pułapka: odsunąć się od drzwi. Ma to miejsce, kiedy zaszywamy się w naszej niedoli, gdy ciągle rozpamiętujemy rzeczy negatywne, łącząc je ze sobą, aż po pogrążenie się w najciemniejszych otchłaniach duszy. Wtedy stajemy się przyzwyczajeni do smutku, którego nie chcemy, zniechęcamy się i jesteśmy słabsi w obliczu pokus. Dzieje się tak, bo jesteśmy sami ze sobą, zamykając się i uciekając od światła, podczas gdy wyzwala nas tylko łaska Pana. Zatem pojednajmy się, posłuchajmy Jezusa mówiącego do tych, którzy są utrudzeni i obciążeni: «Przyjdźcie do Mnie». Nie trzeba trwać w sobie samym, ale iść do Niego! Tam jest orzeźwienie i pokój”.

Franciszek przypomniał, że Ewangelia rozpoczynająca Wielki Post zachęca nas, abyśmy mieli w nim aktywny udział, podejmując trzy środki, trzy leki, które leczą z grzechu.

„Najpierw modlitwa, będąca wyrazem otwarcia i ufności w Panu: to osobiste spotkanie z Nim, które skraca dystans stworzony przez grzech. Modlić się znaczy mówić: «Nie jestem samowystarczalny, potrzebuję Ciebie, Ty jesteś moim życiem i moim zbawieniem» - mówił Ojciec Święty. - Po drugie posługa charytatywna, aby przezwyciężyć obcość wobec innych. Prawdziwa miłość bowiem nie jest aktem zewnętrznym, nie jest dawaniem czegoś na sposób paternalistyczny, aby uspokoić sumienie, ale jest zaakceptowaniem tego, kto potrzebuje naszego czasu, naszej przyjaźni, naszej pomocy. To życie służbą, przezwyciężając pokusę, aby zaspokoić siebie. Po trzecie – post, pokuta, aby się uwolnić od uzależnień wobec tego, co mija, i uczyć się być bardziej wrażliwymi i miłosiernymi. Jest to zachęta do prostoty i dzielenia się z innymi: ująć coś z naszego stołu i naszych dóbr, aby na nowo odkryć prawdziwe dobro wolności”.

Na zakończenie Ojciec Święty życzył wszystkim, by Wielki Post był czasem dobroczynnego „okrzesywania” z fałszu, światowości, obojętności: aby nie myśleć, że wszystko jest w porządku, jeśli ja mam się dobrze; aby zrozumieć, że to, co się liczy, to nie akceptacja, dążenie do sukcesu i zgody, ale oczyszczenie serca i życia; aby odnaleźć na nowo tożsamość chrześcijańską, to znaczy miłość, która służy, a nie egoizm, który posługuje się innymi.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29476 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:53, 19 Lut 2016 Powrót do góry

Misjonarze miłosierdzia gotowi do posługi

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Mogą odpuszczać grzechy, z których rozgrzeszyć mógł dotąd tylko papież; mają być głosicielami i świadkami Bożego miłosierdzia i dobroci - 76 duchownych z Polski zostało w Środę Popielcową ustanowionych przez Franciszka misjonarzami miłosierdzia. Publikujemy ich listę.

Szczególnym zadaniem misjonarzy jest radosne głoszenie miłosierdzia Bożego podczas wielkopostnych rekolekcji, misji, kazań i katechez. Istotnym elementem ich posługi ma być spowiadanie. Na mocy przywileju papieża, mają mieć prawo do rozgrzeszania z grzechów, dotychczas zarezerwowanych jedynie dla Stolicy Apostolskiej. O. Rafał Sztejka SJ, misjonarz miłosierdzia, szef Redakcji Programów Katolickich TVP wymienia, że chodzi tu konkretnie o cztery grzechy: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu dekalogu oraz zdrada tajemnicy spowiedzi.

Z Polski pochodzi 76 z prawie 1,1 tys. misjonarzy. Część z nich została wybrana przez biskupa diecezji lub przełożonego zakonnego. Inni, po uzyskaniu odpowiedniej zgody przełożonego, sami zgłaszali swoją kandydaturę do Watykanu. Jak wskazuje ks. Roman Trzciński, misjonarz miłosierdzia z archidiecezji warszawskiej, jest też taka grupa duchownych, którzy wytypowani zostali bezpośrednio przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Uroczyste posłanie Misjonarzy Miłosierdzia nastąpiło 10 lutego. Papież Franciszek udzielił duchownym błogosławieństwa i polecił głoszenie światu Bożego Miłosierdzia. Dzień wcześniej spotkał się z nimi na prywatnej audiencji, gdzie zwrócił uwagę, że szczególnym wyrazem ich posługiwania ma być spowiednictwo przepełnione ojcowską dobrocią i miłością. Misjonarze mają posługiwać nie tylko na terenie diecezji, z której pochodzą, lecz w całym kraju, a także poza jego granicami.


Misjonarze miłosierdzia aktualnie posługujący w Polsce:

o. Sławomir Badyna OSB (diec. opolska),
ks. Jan Bartoszek (diec. tarnowska),
ks. Paweł Bogdanowicz COr (archidiec. poznańska),
o. Ireneusz Byczkiewicz CSsR (archidiec. krakowska),
ks. Rafał Chwałkowski SDS (diec. ełcka),
ks. Krzysztof Czerwionka CR (archidiec. krakowska),
ks. Dariusz Dąbrowski SDB (archidiec. poznańska),
ks. Michał Dąbrówka (archidiec. lubelska),
o. Paweł Drobot CSsR (archidiec. krakowska),
o. Zdzisław Duma OFMCap (archidiec. gdańska),
ks. Jacek Dziel (archidiec. gnieźnieńska),
o. Wojciech Dariusz Frączyk OFM (archidiec. krakowska),
o. Maciej Fryzowicz OFM (archidiec. krakowska),
ks. Stanisław Gębka (diec. częstochowska),
o. Adam Gęstwa OFMCap (archidiec. krakowska),
o. Marceli Gęśla OFM (archidiec. przemyska),
o. Arnold Gillner OFM (diec. opolska),
ks. Artur Godnarski (diec. zielonogórsko-gorzowska),
o. Dobromił Marek Godzik OFM (diec. płocka),
o. Jozafat Roman Gohly (archidiec. wrocławska),
o. Paweł Gomulak OMI (diec. opolska),
o. Jacek Azariasz Hess (archidiec. krakowska),
ks. Rafał Jarosiewicz (diec. koszalińsko-kołobrzeska),
o. Robert Jasiulewicz OSPPE (diec. częstochowska),
o. Eugeniusz Marek Kaczor OFM (archidiec. przemyska),
o. Jan Rafał Klimas OFM (diec. rzeszowska),
ks. Kazimierz Kowalski (archidiec. krakowska),
o. Władysław Kozioł OMI (diec. sandomierska),
o. Tarsycjusz Krasucki OFM (archidiec. gdańska),
o. Wiktoryn Jacek Krysa OFM (diec. zamojsko-lubaczowska),
o. Remigiusz Langer OFM (archidiec. katowicka),
o. Michał Legan OSPPE (diec. częstochowska),
o. Ireneusz Liebig OFM (archidiec. gdańska),
o. Krzysztof Łaszcz SJ (archidiec. gdańska),
o. Fidelis Arkadiusz Maciołek OFM (archidiec. krakowska),
o. Marek Matyszek CMF (diec. świdnicka),
ks. Rafał Masztalerz (diec. świdnicka),
ks. Piotr Mazurek (diec. zielonogórsko-gorzowska),
ks. Jan Miczyński (archidiec. lubelska),
ks. Łukasz Mika (diec. gr-kat. odesko-symferopolska, Tarnobrzeg),
o. Ryszard Modelski OFMCap (archidiec. krakowska),
o. Cyryl Mozdyniewicz OFM (diec. rzeszowska),
o. Bruno Nocoń OFM (diec. częstochowska),
o. Dariusz Nowicki OSPPE (archidiec. gnieźnieńska),
o. Micheasz Krzysztof Okoński OFM (archidiec. przemyska),
o. Michał Olszewski SJ (archidiec. krakowska),
o. Bolesław Robert Opaliński OFMBern (archidiec. krakowska),
ks. Dominik Ostrowski (diec. świdnicka),
ks. Francesco Giorgio Pajak (archidiec. krakowska),
ks. Andrzej Partika SAC (diec. częstochowska),
ks. Eugeniusz Ploch (diec. opolska),
o. Jonasz Podsiadło OFM (archidiec. krakowska),
o. Roman Rusek OFMCap (archidiec. krakowska),
ks. Wojciech Rzeszowski (archidiec. gnieźnieńska),
ks. Roman Sadowski (diec. toruńska),
ks. Przemysław Sawa (diec. bielsko-żywiecka),
o. Krzysztof Sikora SVD (diec. warszawsko-praska),
o. Dominik Jan Siuta OFM (diec. płocka),
o. Sylwester Marcin Skirliński OFM (archidiec. łódzka),
o. Marek Skwarło OFMCap (archidiec. przemyska),
ks. Jakub Stanecki (diec. zielonogórsko-gorzowska),
o. Sebastian Stasiak OMI (archidiec. szczecińsko-kamieńska),
o. Grzegorz Stolycia (diec. gr-kat. przemysko-warszawska),
o. Rafał Sztejka SJ (archidiec. warszawska),
ks. Franciszek Ślusarczyk (archidiec. krakowska),
ks. Dariusz Talik (archidiec. krakowska),
ks. Roman Trzciński (archidiec. warszawska),
ks. Andrzej Wąsek (diec. zamojsko-lubaczowska),
ks. Robert Wielądek (diec. warszawsko-praska),
ks. Piotr Wieteska (diec. koszalińsko-kołobrzeska),
o. Lucjusz Kazimierz Wilk OFM (diec. tarnowska),
o. Egidiusz Jarosław Włodarczyk OFM (archidiec. łódzka),
o. Maciej Ziębiec CSsR (diec. toruńska),
o. Piotr Ziółkowski SDB (diec. kaliska),
o. Cherubin Krystian Żyłka OFM (diec. świdnicka).


[link widoczny dla zalogowanych]

Aktualna lista misjonarzy miłosierdzia uzupełniana o dane kontaktowe do duchownych zamieszona jest na stronie internetowej [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)