Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: nowe zasady żonatych księży obrządku wschodniego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:02, 19 Lis 2014 Powrót do góry

Papież podpisał dekret zezwalający na wyświęcanie żonatych księży obrządków wschodnich w USA, Kanadzie i Australii. Pozwolenie weszło w życie 15 listopada.

Watykan: nowe zasady żonatych księży obrządku wschodniego

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Póki co, jak na razie polskie strony nic jeszcze nie napisali.
Zobacz profil autora
Azarias
Użytkownik


Dołączył: 30 Sie 2014
Posty: 74 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Warszawa
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 12:21, 19 Lis 2014 Powrót do góry

Watykan: nowe normy dla żonatych kapłanów obrządków wschodnich

Kongregacja dla kościołów wschodnich, na czele której stoi kardynał Sandri, określiła, że tacy kapłani mogą także działać poza tradycyjnym terytorium ich posługi.

Aktywność duszpasterska żonatych księży katolickich kościołów obrządków wschodnich będzie dozwolona także poza tradycyjnymi terenami ich posługi, czyli Bliskim Wchodem oraz Europą Wschodnią. Oznacza to, że mogą iść w ślad za swoimi wiernymi w krajach emigracyjnych. Określił to papież Franciszek przyjmując dokument Kongregacji dla kościołów wschodnich zatytułowany „Pontificia Praecepta de clero Uxorato Orienta”, podpisany przez prefekta dykasterii Leonarda kard. Sandriego 14 czerwca 2014 roku. Zmiany dla Włoch i innych krajów zmiany będą w istocie niewielkie, gdyż nie istnieją tu jeszcze jurysdykcje dla emigrantów obrządków wschodnich, podobnie jak nie ma ich w Ameryce, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie zgoda na przyjęcie żonatych księży „wciąż będzie zarezerwowana dla Stolicy Apostolskiej, która może jej udzielić w przypadkach konkretnych i wyjątkowych po rozważeniu argumentów właściwych konferencji episkopatów”.

Decyzja Watykanu jest istotnym sygnałem otwartości w kierunku zapewnienia duchowej pomocy imigrantom obrządku wschodniego, którzy często wobec braku posługi duszpasterskiej w krajach, do których emigrują, zwracają się do prawosławia. W Stanach Zjednoczonych, przypomina dokument, „obecność odpowiednich żonatych posługujących duchownych wzbudziła protest łacińskich biskupów, wg których taka obecność spowodowałaby 'gravissimum scandalum' (poważne zgorszenie) wśród wiernych obrządku łacińskiego. Warto przypomnieć, że Kongregacja Rozkrzewiania Wiary dekretem z 1 października 1890 zakazała "rusińskiemu żonatemu klerowi pobytu w Stanach Zjednoczonych”. Zakaz ten został rozszerzony na inne kościoły wschodnie i terytoria poza Amerykami i Europą Wschodnią, w związku z czym „pozbawieni szafarzy własnego obrządku, wierni rusińscy, których liczbę szacowano na około 200 tysiący, przeszli do prawosławia".

Od teraz ordynariusze obrządków wschodnich, analogicznie do zgody wydanej w 2009 roku przez Benedykta XVI dla 'anglokatolików' „mają również prawo wyświęcić żonatych kandydatów do kapłaństwa w obrządku wschodnich pochodzących z odpowiedniego rejonu, z obowiązkiem wcześniejszego poinformowania na piśmie łacińskiego biskupa miejsca pobytu kandydata w celu uzyskania opinii i wszelkich istotnych informacji. Ale w krajach takich jak Włochy, „gdzie wierni obrządku wschodniego pozbawieni są określonej struktury administracyjnej i są pod opieką łacińskich biskupów miejsca”, dyscyplina nie zmienia się, a zatem prawo przyjęcia żonatych duchownych pozostaje w rękach Stolicy Apostolskiej, po zaciągnięciu opinii lokalnych biskupów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:35, 19 Lis 2014 Powrót do góry

Pojawiają się tłumaczenia.

Watykan poluzował celibat w Kościołach wschodnich

Stolica Apostolska zdecydowała, że należy poszerzyć dopuszczanie do święceń żonatych mężczyzn z Kościołów wschodnich, będących w unii z Rzymem.

Jak dotąd święcenia mogli otrzymywać jedynie ci żonaci z Kościołów wschodnich, którzy działali na tradycyjnych terytoriach: a więc we wschodniej Europie oraz na Bliskim Wschodzie. Teraz, jak zdecydował Ojciec Święty Franciszek oraz Kongregacja ds. Kościołów wschodnich, nie będzie żadnych ograniczeń terytorialnych. A to oznacza, że święcenia będą mogli otrzymywać żonaci z Kościołów wschodnich na całym świecie.

Chodzi tu przede wszystkim o wyjście naprzeciw rosnącemu problemowi, który rodzi imigracja. Wielu kapłanów z Kościołów wschodnich przyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, Australii oraz Europy – i także tam chce sprawować swoją posługę. Podobnie wierni z tych Kościołów będą mogli wstępować do seminariów nawet, jeżeli mają żony. W ten sposób Stolica Apostolska przyzwoliła na szersze zastosowanie wschodniej tradycji w tym względzie, która nie wymaga celibatu od prezbiterów.

Stosowne rozporządzenie, zawarte w „Acta Apostolicae Sedis”, nosi datę 14 czerwca tego roku. Zostało opublikowane jednak dopiero teraz.

Zmiana została dokonana na wniosek Kongregacji ds. Kościołów wschodnich, która prosiła o nią papieża jeszcze w listopadzie 2013 roku. Ojciec Święty przychylił się do wniosku.

Możliwość święceń żonatych mężczyzn będzie obowiązywać jednak jedynie tam, gdzie Kościoły wschodnie mają własne struktury.

pac/[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:59, 09 Sty 2015 Powrót do góry

Grekokatolicy znów mogą wszędzie święcić żonatych

Image

Ikonostas grekokatolickiej cerkwi pw. Przemienienia Pańskiego w Jarosławiu.

Biskupi katolickich Kościołów wschodnich na całym świecie znów mogą udzielać święceń kapłańskich żonatym mężczyznom. Stolica Apostolska przywróciła tym samym właściwą im praktykę, zakazaną dotychczas na terenach nie będących „tradycyjnie wschodnimi”.

Dekret w tej sprawie, podpisany 14 czerwca 2014 r. przez prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich kard. Leonardo Sandriego, został opublikowany w listopadzie w internetowym wydaniu urzędowego pisma Stolicy Apostolskiej „Acta Apostolicae Sedis” na portalu Stolicy Apostolskiej vatican.va.

Stanowi on, że zanim dojdzie do święceń diakonatu lub prezbiteriatu, udzielający ich biskup obrządku wschodniego musi o nich pisemnie poinformować lokalnego biskupa obrządku łacińskiego i uzyskać jego opinię.

Natomiast w przypadku ordynariusza dla wiernych obrządków wschodnich niemających w danym kraju biskupa własnego obrządku, musi on o tych święceniach poinformować swą konferencję episkopatu i Kongregację dla Kościołów Wschodnich [Taka sytuacja występuje np. w Polsce, gdzie kard. Kazimierz Nycz jest ordynariuszem dla wiernych obrządków wschodnich niemających własnego ordynariusza - KAI].

Ponadto Kongregacja dla Kościołów Wschodnich zastrzegła sobie prawo decyzji o udzieleniu święceń w przypadkach, gdy wierni obrządków wschodnich nie mają własnej struktury administracji kościelnej i są powierzeni opiece duszpasterskiej lokalnego biskupa łacińskiego. Kongregacja będzie - tak jak dotychczas - wyrażać zgodę na takie święcenia jedynie w szczególnych i wyjątkowych przypadkach, po zasięgnięciu opinii tamtejszej konferencji episkopatu.

Przepisy te nie obejmują Kościołów syromalabarskiego i syromalankarskiego, które nadal nie mogą święcić żonatych kapłanów.

W uzasadnieniu decyzji Kongregacja powołuje się na Benedykta XVI, który w adhortacji apostolskiej „Ecclesia in Medio Oriente” przyznał, że „posługa żonatych prezbiterów jest starożytnym elementem tradycji wschodnich”, który należy zachować. Przypomina, iż do zakazu ich święcenia doszło po tym, jak biskupi łacińscy w Ameryce pod koniec XIX w. protestowali przeciwko posłudze żonatych księży wśród emigrantów z Ukrainy, obawiając się, że może to wywołać zgorszenie wśród wiernych obrządku łacińskiego. Odpowiednie dekrety w tej sprawie wydawano w latach 1880-1930 w odniesieniu do Ameryki Północnej i Południowej oraz Australii.

Z powodu braku kapłanów własnego obrządku około 200 tys. grekokatolików w Ameryce przeszło na prawosławie. Mimo to w 2008 r. Kongregacja Nauki Wiary utrzymała zakaz udzielania święceń żonatym mężczyznom za wyjątkiem szczególnych przypadków, co do których dyspensę zarezerwowano Stolicy Apostolskiej. Po tym jak na mocy motu proprio „Anglicanorum coetibus” przyjęto do Kościoła grupy byłych anglikanów, w tym ich żonatych duchownych, sprawą święcenia żonatych mężczyzn obrządków wschodnich do posługi duszpasterskiej w diasporze zajęła się Kongregacja dla Kościołów Wschodnich na swej sesji plenarnej w listopadzie 2013 r. Postanowiono wówczas przedstawić papieżowi prośbę o przyznanie władzy powierzania opieki duszpasterskiej żonatym duchownym „także poza terenami tradycyjnie wschodnimi”, na co Franciszek wyraził zgodę 23 grudnia 2013 r.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:13, 01 Mar 2015 Powrót do góry

Nowe normy posługi żonatych księży obrządku wschodniego

Image

Stolica Apostolska wprowadza nowe normy dotyczące posługi żonatych kapłanów katolickich obrządku wschodniego poza terenami tradycyjnej obecności ich Kościołów. Jak wiadomo, w większości katolickich Kościołów wschodnich, zgodnie z ich kanoniczną tradycją, można udzielać święceń kapłańskich zarówno mężczyznom nieżonatym – którzy wówczas zobowiązani są zachować na stałe celibat – jak i żonatym. Odkąd od XIX wieku liczni katolicy wschodni zaczęli napływać do Ameryki Północnej i potrzebowali duszpasterzy swojego obrządku, Stolica Apostolska zarządziła, że posługę tę poza swoimi tradycyjnymi terenami mogą pełnić jedynie kapłani celibatariusze. Chodziło o to, by nie budzić zdziwienia i dezorientacji wśród wiernych obrządku łacińskiego, w którym wszystkich prezbiterów obowiązuje celibat.

Postanowienia te obowiązywały aż dotąd. Jednak w naszym obecnym zglobalizowanym świecie przy znacznym wzroście migracji sytuacja jest inna, niż w poprzednich wiekach. Praktycznie na wszystkich kontynentach istnieją katolickie diecezje obrządków wschodnich. Stolica Apostolska zdecydowała zatem o wprowadzeniu nowych norm, gdy chodzi o posługę księży żonatych poza tradycyjnymi terenami ich obrządków. Dotyczą one trzech różnych sytuacji:

Na terytoriach, gdzie katolicy wschodni nie mają żadnych struktur kościelnych i podlegają poszczególnym biskupom lokalnym obrządku łacińskiego danych diecezji, na posługę wśród nich księży żonatych jest konieczne, w każdym przypadku oddzielnie, zezwolenie Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, która musi wcześniej wysłuchać opinii miejscowej konferencji episkopatu.

W pewnych krajach katolicy wschodni nie mający ordynariusza swojego obrządku powierzeni są pieczy jednego biskupa, zazwyczaj obrządku łacińskiego. Tak np. w Polsce sprawuje ją aktualnie nad wszystkimi katolikami wschodnimi oprócz grekokatolików ukraińskich, mających w naszym kraju dwie własne diecezje, arcybiskup warszawski kard. Kazimierz Nycz. To właśnie taki ordynariusz dla wschodnich katolików nie mających własnych biskupów może udzielić zezwolenia na posługę żonatego kapłana obrządku wschodniego, informując o każdym konkretnym przypadku miejscową konferencję episkopatu i Kongregację dla Kościołów Wschodnich.

Tam, gdzie istnieją diecezje czy egzarchaty obrządków wschodnich ustanowione poza ich tradycyjnym terenem, na posługę księży żonatych zezwalają ich biskupi, przy czym mają oni obowiązek uprzednio poinformować o tym pisemnie biskupa obrządku łacińskiego, na którego terenie taki kapłan ma rezydować.

Wspomniane zezwolenie dotyczy zarówno zaproszenia do posługi kapłanów żonatych z terenów tradycyjnych danego obrządku, jak i udzielenia święceń kapłańskich mężczyznom żonatym z innych terenów. Ci ostatni muszą odbyć taką samą formację seminaryjną i studia filozoficzno-teologiczne, jak kandydaci do kapłaństwa będący celibatariuszami.


[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:33, 01 Mar 2015 Powrót do góry

A jak to było z tym celibatem? jeżeli chodzi m.in. też o Wschód? proszę czytać wspaniały artykuł kardynała Sticklera:

Początki celibatu kapłańskiego
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tradycja-i-wiadomosci-tradycji-katolickiej,38/poczatki-celibatu-kaplanskiego,4259.html#17575


Cytat z książki - "W obronie Mszy św. i Tradycji katolickiej" w rozdziale "O celibacie"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/tradycja-i-wiadomosci-tradycji-katolickiej,38/pochwala-celibatu-stanislaw-michalkiewicz,1940.html#7772
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)