Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: ujęto sprawców wycieku zastrzeżonych dokumentów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:46, 08 Lip 2016 Powrót do góry

Ks. Lombardi: ten proces należało wytoczyć

Image

Ks. Federico Lombardi

Wyrok wydano w duchu sprawiedliwości i łagodności – stwierdził watykański rzecznik prasowy, komentując zakończenie procesu Vatileaks w sprawie wycieku i publikacji tajnych dokumentów. W czasie prawie ośmiu miesięcy odbyło się 21 rozpraw.

Ostatecznie Trybunał Państwa Watykańskiego wydał dwa wyroki skazujące, a trzech oskarżonych uniewinnił. „Ten proces należało wytoczyć, bo od trzech lat w kodeksie za Spiżową Bramą istnieją przepisy dotyczące wycieku dokumentów” – mówi ks. Federico Lombardi.

„Proces był konieczny, ponieważ jeśli istnieją jakieś przepisy, to trzeba je respektować. Te przepisy są nowe i mają na celu uzupełnienie i udoskonalenie systemu prawnego w Watykanie. Jeden z punktów mówi wyraźnie o przestępstwie ujawniania i rozpowszechniania tajnych dokumentów. Respektowanie istniejących przepisów ważne jest także, gdy chodzi o ocenianie na arenie międzynarodowej naszego systemu prawnego, a co za tym idzie, naszej wiarygodności – podkreśla ks. Lombardi. – Drugi motyw to pokazanie woli stanowczego zwalczania przejawów i niewłaściwych konsekwencji napięć oraz wewnętrznych watykańskich polemik, które od pewnego czasu zbyt często znajdują odzwierciedlenie na zewnątrz za sprawą niedyskrecji i wycieku dokumentów do mediów. Wywiera to także negatywny wpływ na opinię publiczną, która ma prawo do obiektywnej i spokojnej informacji. Jest to choroba, którą, jak powiedziałby Papież Franciszek, należy zwalczać z determinacją”.

Dwaj włoscy dziennikarze – Gianluigi Nuzzi i Emiliano Fittipaldi – którzy napisali książki o finansach Watykanu, a których sąd teraz uniewinnił, ponieważ stwierdził wobec nich swoją niekompetencję terytorialną, uważają, że „wyrok jest odważny. Dowodzi, że także w Państwie Watykańskim można uprawiać dziennikarstwo, jeśli przestrzega się jego reguł”. Uniewinniony został także informatyk Nicola Maio.

Natomiast dwoje byłych pracowników Prefektury Spraw Ekonomicznych zostało skazanych. Hiszpański ksiądz Lucio Angel Vallejo Balda na 18 miesięcy, a jego włoska doradczyni Francesca Chaouqui na 10 miesięcy w zawieszeniu. Skazani mają trzy dni na wniesienie apelacji od wyroku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:08, 31 Sie 2016 Powrót do góry

Ks. prałat Vallejo Balda odbywa karę

Image

Skazany na 18 miesięcy więzienia ks. prałat Lucio Vallejo Balda znalazł się w celi Żandarmerii Watykańskiej – informuje dziennik „La Stampa”. Orzeczenie Trybunału Państwa Watykańskiego wydane 7 lipca w procesie o rozpowszechnianie poufnych wiadomości i dokumentów dotyczących zasadniczych interesów Stolicy Apostolskiej po upływie 45 dni od wyroku - 22 sierpnia nabrało mocy prawnej.

7 lipca b.r. Trybunał Państwa Watykańskiego w tzw. procesie Vatileaks 2 orzekł kary 18 miesięcy więzienia dla ks. prałata Lucio Vallejo Baldy i 10 miesięcy w zawieszeniu na pięć lat dla Franceski Immacolaty Chaouqui, która przed kilkoma miesiącami urodziła dziecko. Jednocześnie Trybunał stwierdził swoją "niekompetencję terytorialną" w odniesieniu do dwóch dziennikarzy - Gianluigiego Nuzziego i Emiliano Fittipaldiego. Byli pracownicy Prefektury Spraw Gospodarczych: ks. prałat Lucio Vallejo Balda, Francesca Chaouqui i Nicola Maio zostali uwolnieni od zarzutu utworzenia organizacji przestępczej, a Maio również od rozpowszechnia dokumentów poufnych.

55-letni ks. prałat Vallejo Balda był sekretarzem, zaś 34. letnia Francesca Chaouqui członkiem COSEA (Komisji ds. Struktury Ekonomiczno-Administracyjnej Stolicy Apostolskiej), ustanowionej przez papieża w lipcu 2013 r., a następnie rozwiązanej po wypełnieniu swego mandatu.

Żaden z oskarżonych, ani też prokuratura nie złożyli odwołania od wyroku wydanego 7 lipca b.r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:06, 04 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:59, 21 Gru 2016 Powrót do góry

Papież zgodził się na wypuszczenie z więzienia ks. Vallejo

Image

Ojciec Święty zgodził się na warunkowe wypuszczenie na wolność ks. Lucio Vallejo Baldy, który w lipcu br. został skazany przez watykański trybunał na 18 miesięcy więzienia za udostępnianie zastrzeżonych dokumentów.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało 20 grudnia wieczorem, że jest to akt łaski, który pozwala skazanemu wyjść na wolność po odbyciu ponad połowy kary. Zaznaczono przy tym, że ten były sekretarz Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej nie jest już pracownikiem Watykanu i podlega jurysdykcji biskupa swej hiszpańskiej diecezji Astorga. Komunikat zwraca ponadto uwagę, że kara nie została "unieważniona", prałat hiszpański spędził już 7 miesięcy w areszcie tymczasowym, a od 22 sierpnia odbywał karę w Watykanie, strzeżony przez Żandarmerię Watykańską.

W lipcu ub.r. w wyniku trwającego 7 miesięcy procesu sąd watykański skazał prał. Vallejo Baldę na 18 miesięcy więzienia za "kradzież i bezprawne rozpowszechnienie wiadomości poufnych" nt. finansów Stolicy Apostolskiej. 55-letni wówczas duchowny, sekretarz Prefektury Spraw Gospodarczych Stolicy Apostolskiej przyznał się do stawianych mu zarzutów.

Wraz z nim aresztowano jego doradczynię, Włoszkę Franceskę Chaouqui, również oskarżoną o przekazanie włoskim dziennikarzom Gianluigiemu Nuzziemu i Emiliano Fittipaldiemu tajnych dokumentów watykańskich. Na ich podstawie obaj dziennikarze napisali dwie książki nt. złego funkcjonowania i nadużyć finansowych w Watykanie, mimo że Franciszek podejmował działania, aby je uzdrowić.

Chaouqui została skazana na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu, chociaż oskarżyciel domagał się dla obojga oskarżonych kar ponad 3 lat pozbawienia wolności.

Trybunał watykański rozpatrywał także sprawę innego podejrzanego Nicoli Maio - asystenta ks. Vallejo oraz uznał, że nie jest kompetentny do sądzenia obu wspomnianych dziennikarzy włoskich, gdyż prawo watykańskie przewiduje jedynie sądzenie osób zatrudnionych bądź współpracujących z Watykanem.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 13:04, 04 Lut 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 152 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 12:59, 04 Lut 2017 Powrót do góry

Dla Watykanu prawda jest ważniejsza niż wizerunek

Image

Ks. Federico Lombardi SJ, były rzecznik Watykanu

Ks. Federico Lombardi SJ, były rzecznik Watykanu, podsumował głośną aferę Vatileaks. „Watykan przed sądem ludzi” – to tytuł jego książki, dokładnie opisującej i wyjaśniającej proces, w którym sądzeni byli watykańscy pracownicy oskarżeni o udostępnienie zastrzeżonych dokumentów oraz włoscy dziennikarze, którym zarzucono wywieranie nieuprawnionych presji. Współautorem książki jest Massilmiliano Manichetti, który jako dziennikarz Radia Watykańskiego uczestniczył we wszystkich 21 rozprawach.

Ks. Lombardi przypomina, że proces ten miał w Watykanie wielu przeciwników. Jego zdaniem miał on jednak duże znaczenie, ponieważ pokazuje, że prawda jest ważniejsza niż zachowanie dobrego wizerunku.

„Naszym zdaniem warto pokazać i wyjaśnić, że w czasie procesu starano się ustalić prawdę, nawet jeśli czyniono to z wielką pokorą, bo osąd ludzki może być ograniczony ze względu na posiadaną dokumentacje, na argumenty, których się używa. Trzeba to jednak robić i trzeba pokazać, że robi się to z pełnym zaangażowaniem. Świadczy to bowiem o kierunku, w jakim zmierza dziś Kościół. Chcieliśmy też pokazać, że w ostatnich latach nastąpił w Watykanie rozwój prawodawstwa, mający służyć większej transparencji i prawidłowej administracji, i że zostały też zastosowane odpowiednie środki, aby ten system prawny zaczął działać”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)