Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ziemia Święta: wstępny program pielgrzymki Franciszka Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:49, 25 Maj 2014 Powrót do góry

Papieska homilia w Ammanie: zachęta do trudnego, ale owocnego wysiłku budowania pokoju

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Papieska Msza w Ammanie - Papieska homilia

Image

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:35, 26 Maj 2014 Powrót do góry

Papież w Ziemi Świętej
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Papież do rabinów Izraela

Image

Papież spotkał się także z dwoma wielkimi rabinami Izraela. Jak wiadomo, pod względem religijno-rytualnym judaizm dzieli się na tradycje: aszkenazyjską, związaną głównie z Europą środkowo-wschodnią i północną, oraz sefardyjską, związaną generalnie ze strefą śródziemnomorską. Po spotkaniu w mniejszym gronie był też czas na oficjalne przemówienia. Franciszek mówił m.in. o osobistym doświadczeniu przyjaźni z Żydami.

„Jak wiecie, odkąd byłem arcybiskupem Buenos Aires, mogłem liczyć na przyjaźń wielu braci Żydów. Dziś są tutaj dwaj przyjaciele rabini. Razem z nimi organizowaliśmy owocne inicjatywy spotkań i dialogu; z nimi przeżyłem też znaczące chwile wspólnoty na płaszczyźnie duchowej. W pierwszych miesiącach pontyfikatu mogłem przyjąć różne organizacje i przedstawicieli światowego judaizmu. Podobnie jak za moich poprzedników prośby o spotkanie są liczne. Ta droga przyjaźni to jeden z owoców Soboru Watykańskiego II, zwłaszcza deklaracji Nostra aetate, która miała tak wielką wagę i której 50. rocznicę będziemy obchodzili w przyszłym roku. Szczególnie chciałbym wspomnieć tu znaczenie dialogu między Wielkim Rabinatem Izraela a Komisją Stolicy Apostolskiej ds. Kontaktów Religijnych z Judaizmem. Dialog ten, zainspirowany wizytą Ojca Świętego Jana Pawła II w Ziemi Świętej, rozpoczął się w 2002 r. i trwa już dwunasty rok. Nie chodzi jedynie o nawiązanie na płaszczyźnie ludzkiej relacji wzajemnego szacunku: jesteśmy wezwani jako chrześcijanie i jako Żydzi do postawienia sobie w głębi serca pytania o duchowe znaczenie łączącej nas więzi. Jest to więź, która pochodzi od Boga, przekraczająca naszą wolę i która pozostaje nienaruszona, mimo wszelkich trudności w kontaktach, jakich niestety doświadczyliśmy w historii. Ze strony katolickiej jest oczywiście intencja, by w pełni docenić sens żydowskich korzeni własnej wiary. Ufam, że z waszą pomocą także ze strony żydowskiej utrzyma się, a jeśli to możliwe wzrośnie, zainteresowanie znajomością chrześcijaństwa, także na tej błogosławionej ziemi, na której rozpoznaje ono swoje początki, i to zwłaszcza wśród młodych pokoleń”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:06, 26 Maj 2014 Powrót do góry

Image

w Yad Vashem

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak ktoś napisał na fb: "To skutek dwóch herezji, które toczą ortopraksję i ortodoksję katolicką: człowieczocentryzm i dobroludyzm. Do tego dochodzi brak wiary w zupełną wyjątkowość, boską - Kościoła.


Papież w Yad Vashem: Nigdy więcej, Panie, nigdy więcej!Image

„Nigdy więcej bałwochwalstwa, wzgardzenia Bogiem i człowiekiem” – wołał Papież Franciszek oddając hołd ofiarom Holokaustu. Swe rozważanie w instytucie pamięci Yad Vashem w Jerozolimie Ojciec Święty zaczął od pytania „Gdzie jesteś, Adamie?”, w którym, jak stwierdził, mieści się cały ból Ojca, który stracił syna.

„Ów krzyk: «Gdzie jesteś?», tutaj, w obliczu niezmierzonej tragedii Holokaustu, rozbrzmiewa jak głos, który ginie w otchłani... Kim jesteś, człowieku? Już ciebie nie rozpoznaję. Kim jesteś, człowieku? Kim się stałeś? Do jakiej potworności byłeś zdolny? Co sprawiło, że upadłeś tak nisko? Kto ciebie zaraził pychą, by chcieć być panem dobra i zła? Kto cię przekonał, że jesteś bogiem? Nie tylko torturowałeś i zabijałeś swoich braci, ale złożyłeś ich w ofierze dla siebie samego, bo ustanowiłeś siebie bogiem” – powiedział Papież.

Swe rozważanie Franciszek zakończył modlitwą o zmiłowanie.

„Panie, wysłuchaj naszej modlitwy, usłysz nasze błagania, zbaw nas przez swoje miłosierdzie, wybaw nas od tej potworności. Zgrzeszyliśmy przeciw tobie. Daj nam łaskę, byśmy wstydzili się tego, co jako ludzie byliśmy w stanie uczynić, wstydzili się tego najgorszego bałwochwalstwa, wzgardzenia i zniszczenia naszego ciała, które z prochu ziemi uczyniłeś, które ożywiłeś tchnieniem życia. Nigdy więcej, Panie, nigdy więcej!” – powiedział Papież.

Radio Watykańskie --> Podróże apostolskie > 2014-05-26


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pią 17:26, 23 Paź 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 12:26, 28 Maj 2014 Powrót do góry

Konferencja prasowa Franciszka w czasie lotu z Ziemi Świętej do Rzymu

Image

Prawdziwą jedność osiąga się na drodze. A to oznacza wspólną pracę, wspólną modlitwę i pomaganie sobie nawzajem. Ustalenie wspólnej dla wszystkich chrześcijan daty Wielkanocy jest jednym z pierwszych wyzwań w budowaniu tej prawdziwej jedności. Papież mówił o tym w drodze powrotnej z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Choć w jej trakcie mocno wybrzmiał także aspekt polityczny, Franciszek wskazał, że kulminacyjnym punktem tej podróży było spotkanie ekumeniczne w Bazylice Grobu Bożego.

Na trwającej ponad godzinę konferencji prasowej Ojciec Święty zapowiedział m.in. swą pielgrzymkę do Sri Lanki i na Filipiny oraz Mszę, którą odprawi w Watykanie dla ofiar pedofilii. W tym kontekście mówił też o zasadzie zerowej tolerancji dla pedofilów w Kościele. „Kapłan, który dopuszcza się nadużycia, zdradza ciało Pana. Ksiądz ma prowadzić chłopca czy dziewczynkę do świętości. Dziecko mu ufa. A zamiast prowadzić do świętości, on je wykorzystuje. To bardzo poważne. To jak odprawić «czarną mszę»! Zamiast prowadzić do świętości, prowadzi je do problemu, który będzie trwał całe życie” – mówił Franciszek.

Franciszek sprecyzował, że spotkanie z przywódcami Palestyny i Izraela, dla którego otworzył drzwi swego domu w Watykanie, nie ma być kolejnym szczytem pokojowym, ale będzie miało charakter modlitewny. „Zbierzemy się na modlitwie, potem każdy wróci do domu. Będzie rabin, będzie przedstawiciel islamu, będę ja” – powiedział Papież. Pytany o kwestię Jerozolimy, Franciszek przypomniał stanowisko Kościoła katolickiego, zgodnie z którym powinna być ona miastem pokoju dla trzech wielkich religii. „Konkretne środki na rzecz pokoju należy wynegocjować. Może na przykład zdecyduje się, że jedna część stanie się stolicą jednego państwa, a inna część – drugiego” – powiedział.

Najszerzej Franciszek odniósł się do pytania o październikowy Synod Biskupów poświęcony rodzinie. Nie krył swej dezaprobaty dla sprowadzenia całej dyskusji przed tym wydarzeniem do sprawy komunii dla osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach. Podkreślił, że problemy rodziny są znacznie większe i poważniejsze.

„Synod będzie o rodzinie. O jej problemach, o bogactwie rodziny, o aktualnej kondycji rodzin. Wprowadzenie wygłoszone przez kard. Kaspera miało pięć rozdziałów. Cztery z nich mówiły o tym, co w rodzinie jest dobre, oraz o podstawach teologicznych. Rozdział piąty poświęcony był kwestii duszpasterskiego podejścia do separacji oraz nieważności małżeństwa. Mieści się w tym także kwestia Komunii św. dla rozwiedzionych żyjących w drugim, niesakramentalnym małżeństwie. Bardzo mi się nie podoba, że wielu ludzi, także księży, powiedziało: «To jest Synod po to, by dać Komunię rozwodnikom». Wszystko zostało sprowadzone do kazuistyki, a problem jest o wiele szerszy. Dziś, wszyscy o tym doskonale wiemy, rodzina przeżywa kryzys i jest to kryzys światowy” – powiedział Papież.

Franciszek przypomniał również, że jego poprzednik Benedykt XVI trzykrotnie apelował o przestudiowanie procedur stwierdzenia nieważności małżeństwa, w tym o przeanalizowanie wiary, z jaką dana osoba przystępuje do sakramentu małżeństwa. Domagał się ponadto wyjaśnienia, że osoby rozwiedzione nie są ekskomunikowane, chociaż niejednokrotnie tak się je traktuje.

Dziennikarze pytali też Franciszka o możliwość jego ewentualnej rezygnacji. „Zrobię to, co Pan mi powie, żebym zrobił” – odpowiedział Ojciec Święty, dodając, że trzeba na modlitwie szukać woli Bożej. „Benedykt XVI nie miał już sił i uczciwie, jako człowiek wiary i pokorny, podjął taką decyzję. Sześćdziesiąt lat temu nie było biskupów emerytów. Co się stanie z papieżami emerytami? Musimy patrzeć na Benedykta XVI jak na instytucję; otworzył drzwi dla papieży emerytów. Drzwi są otwarte, ale tylko Bóg wie, czy będą inni, czy nie” – mówił Ojciec Święty wskazując, że „Biskup Rzymu, który czuje, że opada z sił, powinien stawiać sobie te same pytania, co Benedykt XVI”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:33, 28 Maj 2014 Powrót do góry

Audiencja ogólna: Papież dzielił się wrażeniami z pielgrzymki

(...)

http://www.traditia.fora.pl/audiencje-ogolne-katechezy-srodowe-homilie-franciszka,90/audiencja-ogolna-papiez-dzielil-sie-wrazeniami-z-pielgrzymki,11508.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:07, 29 Maj 2014 Powrót do góry

Cytat:
Franciszek sprecyzował, że spotkanie z przywódcami Palestyny i Izraela, dla którego otworzył drzwi swego domu w Watykanie, nie ma być kolejnym szczytem pokojowym, ale będzie miało charakter modlitewny. „Zbierzemy się na modlitwie, potem każdy wróci do domu. Będzie rabin, będzie przedstawiciel islamu, będę ja” – powiedział Papież.

Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej podało datę modlitewnego spotkania w Watykanie:

http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu-od-pontyfikatu-franciszka,86/watykan-prezydenci-izraela-i-palestyny-przyjada-8-czerwca,11514.html#53970[/quote]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29792 Przeczytał: 339 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:12, 29 Maj 2014 Powrót do góry

Cytat:
(...) Papież spotkał się także z dwoma wielkimi rabinami Izraela. (...)

Można obejrzeć filmik z tego spotkania:

Spotkanie papieża Franciszka z rabinami Izraela

https://www.youtube.com/watch?v=Hq6fZQWUadQ
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)