Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ziemia Święta: wstępny program pielgrzymki Franciszka Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:07, 09 Sty 2014 Powrót do góry

Ziemia Święta: wstępny program pielgrzymki Papieża Franciszka

Po zapowiedzi papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej tamtejsi ordynariusze katoliccy cieszą się na ponowne spotkanie wiernych z Ojcem Świętym. Są przekonani, że jego wizyta zwróci uwagę na potrzebę współpracy, będąc przesłaniem miłości i braterstwa, które Papież Franciszek skieruje do wszystkich mieszkańców regionu.

Obecna wizyta Ojca Świętego przypada w rocznicę historycznego uścisku między Papieżem Pawłem VI a Patriarchą Ekumenicznym Atenagorasem w 1964 r. Podobne spotkanie Papieża Franciszka z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Bartłomiejem ma potwierdzić pragnienie, że Kościoły powinny kroczyć drogą jedności. Katoliccy ordynariusze wyrażają ogromną radość ze zbliżającej się wizyty. Głównym jej celem jest szerzenie ducha miłości, współpracy i pokoju wśród mieszkańców regionu, jak również wzmocnienie dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego.

Łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal przedstawił wstępny plan wizyty. Podczas niej Ojciec Święty zatrzyma się w Ammanie, gdzie będzie przewodniczył Mszy na stadionie, spotka się z rodziną królewską, a następnie uda się nad Jordan. W miejscu chrztu Jezusa spotka się z uchodźcami syryjskimi i z niepełnosprawnymi. Następnego dnia nawiedzi Betlejem, gdzie spotka się z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmoudem Abbasem i będzie przewodniczył Mszy na placu Żłóbka. Po obiedzie uda się do Tel Awiwu, gdzie zostanie oficjalnie przyjęty przez delegację rządu izraelskiego. W godzinach popołudniowych Ojciec Święty nawiedzi Bazylikę Bożego Grobu, gdzie spotka patriarchę Bartłomieja i innych zwierzchników Kościołów chrześcijańskich. Będzie to czas wspólnej modlitwy o jedność chrześcijan.

W programie przewidziana jest także chwila modlitwy w Wieczerniku i spotkanie z duchownymi oraz osobami życia konsekrowanego w Bazylice Narodów w Gestsemani. Nie jest wykluczone, że podczas wizyty w Jerozolimie Ojciec Święty zatrzyma się na chwilę modlitwy przy Murze Płaczu oraz odwiedzi Yad Vashem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:37, 09 Sty 2014 Powrót do góry

środa, 8 stycznia 2014
W herezji i schizmie trwaliśmy i trwać będziemy

Patriarchat moskiewski uprzedzając franciszkową peregrynację do Ziemi Świętej [link widoczny dla zalogowanych], w którym oświadcza, że wiernie trwa i trwać będzie w schizmie i herezji:

Первенствующие по чести во Вселенской Церкви римские епископы, с точки зрения Церквей Востока, всегда были патриархами Запада, то есть предстоятелями Западной Поместной Церкви. Однако уже в первом тысячелетии церковной истории на Западе начала формироваться доктрина об особой, имеющей божественное происхождение учительной и административной власти римского епископа, простирающейся на всю Вселенскую Церковь.
Православная Церковь не приняла учение Римской Церкви о папском примате и о божественном происхождении власти первого епископа во Вселенской Церкви. Православные богословы всегда настаивали на том, что Римская Церковь является одной из автокефальных Поместных Церквей и не имеет права распространять свою юрисдикцию на территорию других Поместных Церквей. Они также считали, что первенство чести римских епископов имеет характер человеческого, а не божественного установления.


Najwyżsi podług czci w Kościele Powszechnym biskupi rzymscy, z punktu widzenia Kościołów Wschodnich zawsze byli Patriarchami Zachodu, to znaczy stojącymi na czele Zachodniego Kościoła Lokalnego. Jednakże już w pierwszym tysiącleciu historii Kościoła zaczęła się formować na Zachodzie doktryna o szczególnej, ustanowionej przez Boga, władzy nauczania i rządzenia przez biskupa rzymskiego, rozciągającej się na cały Kościół Powszechny.

Kościół Prawosławny nie przyjął nauczania Kościoła Rzymskiego o prymacie papieskim i o Bożym pochodzeniu władzy pierwszego biskupa nad Kościołem Powszechnym. Teologowie prawosławni zawsze stanowczo utrzymywali, że Kościół Rzymski stanowi jeden z autokefalicznych Kościołów Lokalnych i nie ma prawa rozciągać swojej jurysdykcji nad terytorium innych Kościołów Lokalnych. Uważali również, że pierwszeństwo według czci biskupów rzymskich posiada charakter ustanowienia ludzkiego, a nie boskiego.


dla młodszych czytelników [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 23:35, 14 Sty 2014 Powrót do góry

Kard. Koch o nadziejach na jedność eucharystyczną z prawosławnymi

Image

Nadszedł czas, by spotkać się przy jednym ołtarzu – powiedział kard. Kurt Koch parafrazując słowa, które przed 50 laty wypowiedział prawosławny patriarcha Atenagoras w czasie spotkania z Pawłem VI. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Rady dla Popierania Jedności Chrześcijan, wspólna pielgrzymka Franciszka i patriarchy Bartłomieja do Ziemi Świętej powinna pomóc w ożywieniu tego gorącego pragnienia jedności również eucharystycznej, które towarzyszyło pierwszemu spotkaniu Biskupa Rzymu i Patriarchy Konstantynopola.

Dokonując dla agencji Sir bilansu ekumenicznych wydarzeń minionego roku kard. Koch skupił się na relacjach z prawosławnymi. Przyznał, że spotkanie Franciszka z patriarchą Cyrylem jest w fazie przygotowań. Byłoby to pierwsze w historii spotkanie między rosyjskim patriarchą i Papieżem. Dlatego trzeba dobrze przygotować, co mają zrobić i powiedzieć. To należy do fazy przygotowawczej – powiedział kard. Koch.

Przyznał on również, że pod względem ekumenicznym nowy pontyfikat rozpoczął się bardzo dobrze. Franciszek kontynuuje dzieło Benedykta. Dobrze też została odebrana adhortacja Evangelii Gaudium. Patriarcha Cyryl docenił na przykład odwołania do prawosławnej synodalności. Kard. Koch zaznaczył jednak, że osoba Papieża jest dla ekumenizmu nie tyle przeszkodą, co wielkim pomostem. Tytułem przykładu wspomniał o trzech spotkaniach w Asyżu. Kto inny niż Papież mógłby zaprosić tam wszystkie Kościoły i przedstawicieli innych religii?pyta retorycznie szef watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu.

[link widoczny dla zalogowanych]

O ludzka naiwności! Nie wiem czy się śmiać czy płakać jak to czytam, a jeszcze to co dałam na czerwono.
A rok temu martwił się jak trudny jest dialog z prawosławiem:

Wysłany: Śro 15:13, 18 Sty 2012
Trudny dialog z prawosławiem
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-koch-zmienia-sie-chrzescijanstwo-czy-zmieni-sie-ekumen,6957.html#31014

Rolling Eyes
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:02, 28 Lut 2014 Powrót do góry

Papież przyjął międzyreligijną pielgrzymkę do Ziemi Świętej

Image

Po południu Franciszek spotkał się z uczestnikami argentyńskiej międzyreligijej pielgrzymki do Ziemi Świętej. W jej skład wchodziło po 15 przedstawicieli judaizmu, islamu i Kościoła katolickiego. W ubiegłych dniach wspólnie pielgrzymowali po świętych miejscach tych trzech religii, odwiedzając Jordanię, Izrael i Palestynę.

Wielu uczestników pielgrzymki to księżą, rabini i imamowie, którzy aktualnego Papieża poznali jeszcze w Argentynie i dlatego postanowili, że w drodze powrotnej zatrzymają się właśnie w Watykanie. Spotkanie z Ojcem Świętym trwało godzinę. Uczestniczyli w nim również kard. Koch, przewodniczący watykańskiej komisji ds. relacji z judaizmem oraz kard. Tauran, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:58, 12 Mar 2014 Powrót do góry

Paweł VI i Franciszek: czy będą pielgrzymować po Ziemi Świętej tym samym samochodem?

Stary cadillac, którym Paweł VI pielgrzymował po Ziemi Świętej, został ofiarowany w darze Franciszkowi. Samochód jest odnawiany i przygotowywany do tego, by Papież w czasie swej majowej podróży mógł nim pielgrzymować po ojczyźnie Jezusa.

Cadillaca z 1964 r. sprezentował Pawłowi VI ówczesny król Jordanii. Po pielgrzymce samochód pozostał w Ziemi Świętej i był przechowywany w patriarchacie maronickim w Libanie. Teraz kard. Bechara Boutros Rai zaproponował łacińskiemu patriarsze Jerozolimy, by samochód podarować Franciszkowi. Watykan nie zadecydował jeszcze, czym Papież będzie jeździł w Ziemi Świętej.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:43, 14 Mar 2014 Powrót do góry

Hasło i logo papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej. Spotkanie izraelskiego ministra turystyki z patriarchą łacińskim Jerozolimy

Image

Trwają przygotowania do majowej wizyty Papieża Franciszka w Ziemi Świętej. Znamy już jej hasło i logo. Hasłem są słowa Chrystusa wypowiedziane w wieczerniku: „Aby byli jedno” (J 17, 11. 22). Wpisane jest też ono po łacinie i po grecku w logo, które przedstawia łódź z żaglem na falach, symbolizującą Kościół, a w niej apostołów Piotra i Andrzeja w braterskim uścisku.

Plany papieskiej pielgrzymki były jednym z tematów spotkania łacińskiego patriarchy Jerozolimy Fouada Twala z izraelskim ministrem turystyki. Abp Twal podziękował ministrowi Uziemu Landauowi za bardzo dobrą współpracę między Kościołem katolickim a izraelskim ministerstwem turystyki. Podkreślił przy tym uniwersalny charakter Ziemi Świętej, która jest ważna dla wszystkich wierzących. Właściwe przyjęcie pielgrzymów leży w interesie wszystkich. Hierarcha wyraził wdzięczność władzom izraelskim za pomoc w przygotowaniu Międzynarodowego Dnia Wiary, jaki miał miejsce w Nazarecie w ubiegłym roku.

Ze swej strony minister Landau podziękował przedstawicielom Kościoła za zaangażowanie w prace komisji do spraw pielgrzymów. Wyraził pragnienie kontynuowania wspólnej misji przyjmowania pątników i obiecał ułatwić chrześcijanom bezpieczny dostęp do sanktuariów znajdujących się w Betlejem. W czasie spotkania padły także pytania dotyczące zbliżającej się wizyty Papieża Franciszka, która według międzynarodowych mediów może być anulowana ze względu na trwający w Izraelu strajk pracowników służb dyplomatycznych. W odpowiedzi izraelski minister stwierdził, że „wolność słowa i wypowiedzi czasem może być nadużywana”. Podkreślił, że jego zdaniem strajk powinien się szybko zakończyć.

W czasie ostatniego spotkania Konferencji Katolickich Ordynariuszy Ziemi Świętej analizowano stan zaawansowanych przygotowań do pielgrzymki. Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej przygotowała wystawę upamiętniającą historyczną wizytę Pawła VI i jego spotkanie z Patriarchą Ekumenicznym Konstantynopola Atenagorasem. Wystawę tę można oglądać w jerozolimskim klasztorze Najświętszego Zbawiciela i w tamtejszym Chrześcijańskim Centrum Informacyjnym.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:49, 14 Mar 2014 Powrót do góry

Patriarcha Bartłomiej o spotkaniu z Franciszkiem

Image

Gorąco się modlę, by moje spotkanie z Papieżem Franciszkiem w Jerozolimie umocniło bliskie relacje między naszymi Kościołami – powiedział Patriarcha Bartłomiej w wywiadzie dla agencji Zenit. Przyznał on, że z tym spotkaniem wiąże wielkie nadzieje.

Wzajemne relacje obu siostrzanych Kościołów są dziś bowiem bliższe niż kiedykolwiek w drugim tysiącleciu, wciąż jednak są dalekie od jedności z pierwszego tysiąclecia – dodał patriarcha Konstantynopola. Podkreślił jednak, że jego udział w inauguracji pontyfikatu Franciszka był wydarzeniem historycznym, dotąd niespotykanym. Przypomniał, że on sam zaprosił Franciszka do odwiedzenia patriarchatu Konstantynopola.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:43, 27 Mar 2014 Powrót do góry

Watykan: opublikowano program papieskiej pielgrzymki do Ziemi Świętej

Image

W Watykanie podano szczegółowy program papieskiej wizyty w Ziemi Świętej. Odbędzie się ona w dniach 24-26 maja i obejmie Jordanię oraz Betlejem i Jerozolimę. Przemieszczając się między obu ostatnimi miastami Franciszek wyląduje „po drodze” na lotnisku w Tel Awiwie.

Pierwszy etap papieskiej pielgrzymki przewiduje spotkanie z królem i władzami Jordanii, Mszę na stadionie w Ammanie, wizytę w domniemanym miejscu chrztu Jezusa w Betanii za Jordanem oraz spotkanie z syryjskimi uchodźcami.

Następnego dnia Franciszek z Ammanu poleci śmigłowcem do Betlejem, gdzie spotka się z władzami Autonomii Palestyńskiej, odprawi Mszę na Placu Żłóbka, nawiedzi Grotę Narodzenia i pozdrowi dzieci z obozów dla uchodźców palestyńskich. Tego samego dnia po południu Papież poleci do Jerozolimy via Tel Awiw, gdzie przewidziano oficjalnie powitanie. Pewnym problemem mogą tu być nie załatwione kwestie protokolarne z uwagi na strajk izraelskich służb dyplomatycznych, jednak, jak zaznaczył watykański rzecznik, jest nadzieja na przygotowanie na czas papieskiej wizyty.

Trzecim etapem pielgrzymki Ojca Świętego będzie Jerozolima. Jeszcze 25 maja wieczorem Franciszek gościć będzie w delegaturze apostolskiej patriarchę ekumenicznego Bartłomieja i podpisze z nim wspólną deklarację. Następnie będzie na spotkaniu ekumenicznym w bazylice Grobu Pańskiego. Na kolejny dzień przewidziano spotkania z wielkim muftim Jerozolimy, naczelnymi rabinami Izraela oraz prezydentem i premierem tego kraju, a także odwiedziny przy Murze Zachodnim świątyni, na Wzgórzu Pamięci Herzla i w Instytucie Yad Vashem.

Po południu Papież na Górze Oliwnej zobaczy się jeszcze raz z Bartłomiejem, a następnie z miejscowym duchowieństwem. Odprawi też w Wieczerniku Mszę z katolickimi ordynariuszami Ziemi Świętej. Będzie to ostatni punkt jego pielgrzymki. Jeszcze tego samego dnia, po pożegnaniu na lotnisku w Tel Awiwie, Franciszek powróci do Rzymu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 10:30, 11 Maj 2014 Powrót do góry

Stambuł: wywiad patriarchy Bartłomieja przed spotkaniem z Papieżem

Image

„Kiedy to się stanie, nie wiemy; jak to się stanie, nie wiemy. Tylko Bóg to wie”. Tak duchowy przywódca prawosławia określił perspektywy jego zjednoczenia z Kościołem katolickim. Patriarcha Ekumeniczny Konstantynopola udzielił wywiadu w związku ze zbliżającym się spotkaniem z Papieżem, planowanym na 25 i 26 maja w Jerozolimie.

Bartłomiej i Franciszek będą razem na Górze Oliwnej, gdzie 50 lat temu Paweł VI spotkał się z patriarchą Atenagorasem. Było to pierwsze spotkanie najwyższych hierarchów Kościoła katolickiego i prawosławnego po ponad 500 latach. W jego rezultacie papież i patriarcha wydali wspólne oświadczenie, w którym znieśli ekskomuniki, rzucone wzajemnie na siebie przez ich poprzedników w 1054 r. „Przez nasze spotkanie i wspólną modlitwę chcemy powiedzieć, że obydwaj pragniemy pracować na rzecz jedności chrześcijan i wzajemnego przebaczenia” – powiedział patriarcha Bartłomiej. Jak dodał, droga do jedności jest ciągle długa. Jednak przyjęcie przez Papieża Franciszka zaproszenia do Jerozolimy świadczy o tym, że obydwaj chcą zakończyć istniejący podział.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:44, 16 Maj 2014 Powrót do góry

Kard. Koch: wizyta Papieża w Ziemi Świętej budzi nowe nadzieje ekumeniczne

Image

Wizyta Franciszka w Ziemi Świętej rodzi nowe nadzieje związane z przyszłością dialogu ekumenicznego. Na tydzień przed papieską pielgrzymką do Ojczyzny Jezusa wskazuje na to kard. Kurt Koch, kierujący Papieską Radą ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

„Okazją do tej wizyty stało się upamiętnienie pierwszego spotkania patriarchy Atenagorasa z Papieżem Pawłem VI. Odbyło się ono 50 lat temu w Jerozolimie. Było to pierwsze takie spotkanie po naprawdę bardzo długim czasie i dało początek dialogowi – mówi kard. Koch. - Mam nadzieję, że poprzez spotkanie obecnych przedstawicieli obu Kościołów, Papieża Franciszka i patriarchy Bartłomieja, dobre relacje, jakich doświadczyliśmy w tych ostatnich 50 latach, będą mogły jeszcze ulec pogłębieniu i przynieść nowe nadzieje na przyszłość. W ekumenizmie symboliczne gesty są bardzo ważne. Musimy rozróżnić między dialogiem miłości i dialogiem prawdy, a dialog prawdy w kwestiach teologicznych nie należy do najprostszych. Jednak nie może być on prowadzony bez dialogu miłości i w tym sensie to spotkanie jest bardzo znaczące!”.

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan podkreśla, że Franciszek wiezie do Ziemi Świętej przede wszystkim przesłanie pokoju i pojednania oraz braterstwa w relacjach ekumenicznych i międzyreligijnych.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:55, 16 Maj 2014 Powrót do góry

"Papież, rabin i szejk"

Image

- to tytuł artykułu z dnia 6 maja na stronie internetowej Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy, omawiający nadchodzącą podróż papieską Franciszka do Ziemi Świętej. Jest to tak pierwszy raz, że dwóch przedstawicieli innych religii będzie towarzyszyło papieżowi podczas oficjalnej podróży. Abraham Skórka i Omar Abboud to są "dwaj argentyńscy przyjaciele, z którymi pracował w Dialogu Międzyreligijnym, jako arcybiskup Buenos Aires, oni znają się od ponad 20 lat " - mówi artykuł w Patriarchatu Łacińskiego Jerozolimy. Powołując się na wywiad z Andrea Tornielli z Vatican Insider opublikowany w styczniu 2014 r., autor dodaje, że rabin i papież "mają wspólne marzenie: 'pokazać światu, że jest to możliwe' "modlić się razem" i decydują się wspólnie modlić się pod Ścianą Płaczu i Betlejem.

Podobnie Omar Abboud powiedział dla Vatican Insider, że odpowiada na impuls dany przez kardynała Bergoglio, jako arcybiskup Buenos Aires, aby stworzyć przestrzeń, tak aby można zobaczyć kulturę spotkania. ''Istnieje wiele oczekiwań od dialogu między religiami, jak mówi, bo to nie jest "czysty pokaz fotograficzny", ale zaangażowanie, bez którego nie możemy iść do przodu''. Łaciński Patriarchat Jerozolimy, przypomina, że w listopadzie 2012 roku, "w trakcie gwałtownych napięć między Izraelczykami i Palestyńczykami, przyszły papież zaprosił Żydów, muzułmanów, protestantów i prawosławnych, aby wspólnie modlić się w katedrze w Buenos Aires dla Pokoju".

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:31, 25 Maj 2014 Powrót do góry

Rozpoczęła się pielgrzymka Papieża Franciszka do Ziemi Świętej

Image

Trwa papieska pielgrzymka do Ziemi Świętej. Jest to już druga podróż zagraniczna w obecnym pontyfikacie, po ubiegłorocznej na Dzień Młodzieży w Rio de Janeiro. Franciszek przyjechał z Watykanu samochodem na rzymskie lotnisko międzynarodowe Fiumicino krótko po 8:00 rano. Do Ammanu udał się stąd samolotem włoskich linii lotniczych Alitalia, podobnie jak przed 50 laty Paweł VI, który był pierwszym Następcą Piotra pielgrzymującym do Ziemi Świętej, oraz jak po nim Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Wsiadłszy na pokład, Ojciec Święty pozdrowił osobiście każdego z towarzyszących mu podczas lotu dziennikarzy, których było ok. 70. „Będzie to podróż wymagająca dużego wysiłku, również dla was – powiedział do nich Franciszek. – Musicie patrzeć, pisać, myśleć, robić wiele rzeczy. Dziękuję za waszą obecność tutaj, za waszą pomoc, za waszą służbę i modlę się za was” – zapewnił Papież, po czym dodał: „Ktoś z was powiedział, że będzie to podróż wyczerpująca. Jednak w drodze powrotnej mam zamiar urządzić konferencję prasową”. Ojciec Święty powtórzył też to, co mówił przedstawicielom mediów podczas swej pierwszej podróży apostolskiej: „Wchodzę tu jak Daniel do jaskini lwów, ale wiem, że one nie gryzą, więc jestem spokojny”.

Papieski samolot wystartował ok. godz. 8:25. Przelatywał nad terytorium Włoch, Grecji, Cypru oraz Izraela. Do prezydentów wszystkich tych państw Papież przesłał telegramy. W każdym zapewnił, że podczas swej pielgrzymki do Ziemi Świętej modli się o pokój. Wspomniał też m.in., że jej celem jest dialog ekumeniczny i międzyreligijny.

W ostatnich dniach Franciszek wielokrotnie prosił, by modlić się w intencji jego obecnej podróży. Również dzisiaj napisał na twitterze: „Drodzy przyjaciele, proszę was o towarzyszenie mi w modlitwie podczas mojej pielgrzymki do Ziemi Świętej”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:36, 25 Maj 2014 Powrót do góry

Program pielgrzymki Franciszka do Ziemi Świętej

W dniach 24-26 maja papież Franciszek odwiedzi Ziemię Świętą. Będzie to jego drugi wyjazd zagraniczny, a czwarta wizyta biskupa Rzymu na tym terenie po podróżach Pawła VI, Jana Pawła II i Benedykta XVI. Właśnie przypadająca w styczniu br. 50. rocznica pierwszej pielgrzymki papieża Montiniego stała się szczególnym powodem dla odbycia zbliżającej się podróży.

Sobota 24 maja

Godz. 8.15 – odlot samolotem z rzymskiego lotniska Fiumicino do stolicy Jordanii – Ammanu.

13.00 (podawany czas miejscowy, w Polsce godzina wcześniej)– przylot na lotnisko międzynarodowe im. Królowej Alii w Ammanie.

13.45 – ceremonia powitania w stołecznym pałacu królewskim al-Husaini. Wizyta kurtuazyjna u króla i królowej Jordanii.

14.20 – spotkanie z władzami królestwa; przemówienie papieża.

16.00 – Msza św. na Stadionie Międzynarodowym; kazanie Ojca Świętego.

19.00 – odwiedziny miejsca chrztu Pana Jezusa w Betanii Zajordańskiej.

19.15 – spotkanie z uchodźcami i z młodymi niepełnosprawnymi w kościele katolickim (łacińskim) w Betanii; przemówienie papieża.

Niedziela 25 maja

Godz. 8.15 – pożegnanie Jordanii na lotnisku międzynarodowym im. Królowej Alii w Ammanie.

8.30 – odlot śmigłowcem do Betlejem.

9.20 – przylot na lądowisko w Betlejem.

9.30 – powitanie w pałacu prezydenckim. Wizyta kurtuazyjna u prezydenta Państwa Palestyńskiego.

10.00 – spotkanie z władzami palestyńskimi; przemówienie papieża.

11.00 – Msza św. na Placu Żłóbka; kazanie Ojca Świętego. Modlitwa Anioł Pański; rozważania Ojca Świętego.

13.30 – obiad z rodzinami z Palestyny w klasztorze franciszkanów Nowy Dom.

15.00 – wizyta prywatna w Grocie Narodzenia.

15.20 – pozdrowienie dzieci z obozów uchodźców z Dheiszy, Aidy i Beit Dżibrin w Ośrodku Feniks obozu w Dheiszy.

15.45 – pożegnanie Państwa Palestyńskiego na lądowisku w Betlejem.

16.00 – odlot śmigłowcem na Lotnisko Międzynarodowe im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

16.30 – ceremonia powitania na lotnisku; przemówienie papieża.

17.15 – przejazd do Jerozolimy.

17.45 – przybycie na lądowisko jerozolimskie na wzgórzu Skopus.

18.15 – spotkanie prywatne z patriarchą ekumenicznym Konstantynopola w siedzibie delegatury apostolskiej; podpisanie wspólnej deklaracji.

19.00 – spotkanie ekumeniczne z okazji 50. rocznicy spotkania w Jerozolimie papieża Pawła VI z patriarchą Atenagorasem w Bazylice Grobu Pańskiego; przemówienie Ojca Świętego.

20.15 – kolacja z patriarchami i biskupami oraz z orszakiem papieskim w siedzibie Łacińskiego Patriarchatu Jerozolimy.

Poniedziałek 26 maja

Godz. 8.15 – odwiedziny wielkiego muftiego Jerozolimy w budynku Wysokiej rady na Wzgórzu Świątynnym (według nazewnictwa arabskiego – Wzgórze Meczetów); przemówienie Ojca Świętego.

9.10 – odwiedziny Muru Zachodniego (Ściany Płaczu).

9.45 – złożenie kwiatów na Wzgórzu Herzla.

10.00 – odwiedziny Memoriału i Instytutu Yad Vashem; przemówienie papieża.

10.45 – wizyta kurtuazyjna u dwóch naczelnych rabinów Izraela w Ośrodku Heiszal Szlomo, w pobliżu Wielkiej Synagogi Jerozolimskiej; przemówienie papieża.

11.45 – wizyta kurtuazyjna u prezydenta Państwa Izrael w pałacu prezydenckim.

13.00 – obiad z orszakiem papieskim w Ośrodku Matki Bożej Jerozolimskiej.

15.30 – prywatne odwiedziny patriarchy ekumenicznego Konstantynopola w budynku przylegającym do cerkwi prawosławnej pw. Mężów Galilejskich na Górze Oliwnej.

16.00 – spotkanie z kapłanami, osobami zakonnymi i seminarzystami w kościele w Getsemani obok Ogrodu Oliwnego; przemówienie Ojca Świętego.

17.20 – Msza św. z ordynariuszami z Ziemi Świętej i z orszakiem papieskim w sali Wieczernika; kazanie Ojca Świętego.

19.30 – przejazd śmigłowcem z lądowiska na wzgórzu Skopus w Jerozolimie na Lotnisko Międzynarodowe im. Ben Guriona w Tel Awiwie.

20.00 – pożegnanie Państwa Izrael na lotnisku.

20.15 – odlot z Tel Awiwu do Rzymu.

23.00 – przylot na rzymskie lotnisko Ciampino.

[link widoczny dla zalogowanych]


Papież w Ziemi Świętej
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:41, 25 Maj 2014 Powrót do góry

Przemówienie powitalne w Jordanii: apel o pokój na Bliskim Wschodzie i pełną wolność religijną dla chrześcijan

Image

Mam nadzieję, że moja wizyta przyczyni się do zacieśnienia i rozwinięcia dobrych, przyjaznych relacji między chrześcijanami i muzułmanami – powiedział Franciszek w przemówieniu powitalnym, które wygłosił w pałacu królewskim w Ammanie. Papież zauważył, że Jordania to kraj o bogatej historii i wielkim znaczeniu religijnym dla judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu. Z uznaniem mówił o wspaniałomyślnej gościnie, jakiej Jordańczycy udzielają uchodźcom, zwłaszcza z sąsiedniej Syrii. Taka postawa zasługuje na uznanie i wsparcie ze strony wspólnoty międzynarodowej – mówił Papież. Zapewnił, że Kościół na miarę swych możliwości pragnie zaangażować się w pomoc uchodźcom i potrzebującym, przede wszystkim za pośrednictwem Caritas Jordania.

„Odnotowując ze smutkiem utrzymywanie się silnych napięć na Bliskim Wschodzie, dziękuję władzom Królestwa za to, co robią, i zachęcam do dalszego angażowania się w poszukiwanie pożądanego trwałego pokoju w całym regionie. Dla osiągnięcia tego celu konieczne i pilniejsze niż kiedykolwiek jest pokojowe rozwiązanie kryzysu syryjskiego, a także sprawiedliwe rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Korzystam z tej okazji, aby ponowić wyrazy głębokiego szacunku i poważania dla wspólnoty muzułmańskiej i wyrazić uznanie dla przewodniej roli Jego Królewskiej Mości w promowaniu bardziej adekwatnego rozumienia wartości głoszonych przez islam i pokojowego współistnienia wyznawców różnych religii. Jego Wysokość znany jest jako człowiek pokoju i jego budowniczy. Dziękuję za to. Wyrażam wdzięczność Jordanii za popieranie szeregu ważnych inicjatyw na rzecz dialogu międzyreligijnego, służącego wzajemnemu zrozumieniu między wyznawcami judaizmu, chrześcijanami i muzułmanami, w tym «Ammańskiego Orędzia Międzyreligijnego», oraz za promowanie w ramach ONZ corocznych obchodów «Tygodnia Zgody Między Religiami»” – powiedział Papież.

Franciszek pozdrowił też jordańskie wspólnoty chrześcijańskie, korzystające z królewskiej opieki. Przypomniał, że będąc obecne w tym kraju od czasów apostolskich, w pełni należą one do jordańskiego społeczeństwa i wnoszą wkład w budowanie dobra wspólnego.

„Choć pod względem liczebnym są one dzisiaj mniejszością, mogą prowadzić wyspecjalizowaną i cenioną działalność na polu edukacji i służby zdrowia za pośrednictwem szkół i szpitali. Mogą też spokojnie wyznawać swoją wiarę, w poszanowaniu wolności religijnej, która jest podstawowym prawem człowieka. Gorąco pragnę, aby wolność religijna była bardzo poważana na całym Bliskim Wschodzie i na całym świecie. «Obejmuje ona równocześnie na poziomie indywidualnym i zbiorowym możliwość postępowania zgodnie z własnym sumieniem w sprawach religijnych oraz swobodę kultu. Obejmuje też swobodę wyboru religii, którą uważa się za prawdziwą, i publiczne wyrażanie swojej wiary» (Benedykt XVI, Adhort. ap. Ecclesia in Medio Oriente, 26). Chrześcijanie czują się i są pełnoprawnymi obywatelami i zamierzają przyczynić się do budowania społeczeństwa wraz ze swoimi muzułmańskimi rodakami, wnosząc swój specyficzny wkład” – powiedział Papież.

Nawiązując na zakończenie do królewskiego przemówienia i wspomnianego w nim lęku przed zmianami, Franciszek modlił się, aby Pan Bóg wyzwolił nas od takich obaw. Jordanii zaś życzył pokoju i pomyślności.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 8:45, 25 Maj 2014 Powrót do góry

Papież w Betanii za Jordanem: oto korzeń zła: nienawiść, pazerność na pieniądze, produkcja i sprzedaż broni

Image

Stanowczy apel o pokój w rozdartej bratobójczą wojną Syrii i na całym Bliskim Wschodzie zabrzmiał dziś w miejscu chrztu Jezusa nad Jordanem. Papież Franciszek spotkał się tam z wojennymi uchodźcami, których gościnnie przyjęła Jordania. Uczestniczyli w nim także niepełnosprawni.

Zaraz na początku Ojciec Święty wyznał, że bardzo zależało mu na spotkaniu z tymi, którzy z powodu krwawych konfliktów zostali zmuszeni do opuszczenia swych domów i ojczyzn. Wskazał też na symboliczne znaczenie miejsca, w którym się znajdują. „Przyjmując chrzest od Jana, Jezus zniża się do nas, a poprzez swą miłość przywraca nam godność. Zawsze uderza ta pokora Jezusa, który pochyla się nad ludzkimi ranami, by je uleczyć” – mówił Franciszek.

„Jesteśmy głęboko poruszeni tragediami i ranami naszych czasów, zwłaszcza tymi, które spowodowały konflikty nadal trwające na Bliskim Wschodzie – mówił Franciszek. - W pierwszej kolejności myślę o Syrii, rozdartej bratobójczą walką, trwającą od trzech lat, która przyniosła już niezliczone ofiary, zmuszając miliony ludzi do stania się uchodźcami i wygnańcami w innych krajach. Wszyscy pragniemy pokoju. Oto korzeń zła: nienawiść, pazerność na pieniądze, produkcja i sprzedaż broni. Warto się zastanowić, kto daje broń stronom konfliktu, by go cały czas podsycać? Módlmy się za tych zbrodniarzy, by się nawrócili”.

Franciszek podziękował władzom i mieszkańcom Jordanii za wielkoduszne przyjęcie tak znacznej liczby uchodźców z Syrii i Iraku. Wyraził też wdzięczność wszystkim ludziom dobrej woli niosącym pomoc potrzebującym, w tym także Caritas Jordanii. Z mocą podkreślił, że w tym łagodzeniu cierpienia spowodowanego przez wojnę Jordania potrzebuje międzynarodowego wsparcia.

„Zwracam się do wspólnoty międzynarodowej, by nie pozostawiała Jordanii samej w stawianiu czoła kryzysowi humanitarnemu sprowokowanemu przybyciem na jej terytorium tak wielkiej liczby uchodźców, ale by kontynuowała i wciąż zwiększała swe wsparcie i pomoc. Ponawiam też mój pełen troski apel o pokój w Syrii – wołał Papież. - Niech ustanie przemoc i niech będzie przestrzegane prawo humanitarne, tak by cierpiącej ludności można było zapewnić niezbędną pomoc! Niech nikt nie rości sobie, by zdać się na zbrojne rozwiązywanie problemów, ale niech nastąpi powrót na drogę negocjacji. Rozwiązanie można bowiem osiągnąć jedynie przez dialog i ograniczenie żądań, przez współczucie cierpiącym, dążenie do rozwiązania politycznego i poczucie odpowiedzialności za naszych braci”.

Na zakończenie przemówienia Papież prosił, by Bóg nawrócił ludzi uciekających się do przemocy i tych, którzy snują plany wojenne, a umocnił serca i umysły ludzi budujących pokój.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)