Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Urodziny i rocznica wyboru Benedykta XVI na Stolicę Piotrową Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:40, 18 Kwi 2010 Powrót do góry

5 rocznica wyboru Benedykta XVI na Stolicę Piotrową

Jutro 5 rocznica wyboru Ojca Świętego Benedykta XVI na Stolicę Piotrową

Annuntio vobis gaudium magnum;
habemus Papam:

Eminentissimum ac Reverendissimum Dominum,
Dominum Josephum
Sanctae Romanae Ecclesiae Cardinalem Ratzinger
qui sibi nomen imposuit Benedictum XVI


19 kwietnia mija pięć lat od wyboru Ojca Świętego Benedykta XVI na Stolicę Piotrową w Rzymie. W drugim dniu konklawe, w czwartym głosowaniu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary otrzymał 84 ze 115 głosów i został wybrany kolejnym, 265 Wikariuszem Chrystusa.

Módlmy się za papieża!


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 11:41, 16 Kwi 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:07, 19 Kwi 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
19 kwietnia mija pięć lat od wyboru Ojca Świętego Benedykta XVI na Stolicę Piotrową w Rzymie. W drugim dniu konklawe, w czwartym głosowaniu, prefekt Kongregacji Nauki Wiary otrzymał 84 ze 115 głosów i został wybrany kolejnym, 265 Wikariuszem Chrystusa.

Módlmy się za papieża!

Pontyfikat Benedykta XVI w liczbach

Dziś mija 5. rocznica wyboru kard. Josepha Ratzingera na papieża, który przybrał imię Benedykt XVI. Oto kilka liczb ilustrujących obecny pontyfikat.

Papież odbył dotychczas 13 podróży zagranicznych, podczas których odwiedził 15 państw (wraz z Autonomią Palestyńską), w tym także Polskę (25-28 maja 2006), a Niemcy dwukrotnie. Po Włoszech podróżował dotychczas 26 razy, łącznie z letnimi wyjazdami w góry. Odwiedził 11 parafii rzymskich.

Podczas 63 beatyfikacji upoważnieni przez papieża przedstawiciele Kościoła ogłosili 774 nowych błogosławionych. Ponad połowie tych obrzędów – 39 - przewodniczył (emerytowany obecnie) prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. José Saraiva Martins, wynosząc na ołtarze 744 osoby, a 11 – jego następca na tym stanowisku abp Angelo Amato (11 osób). Ponadto 19 czerwca 2005 uroczystości tego rodzaju przewodniczył w Warszawie po raz pierwszy ówczesny prymas Polski kard. Józef Glemp, ogłaszając trzech nowych błogosławionych.

W czasie 6 kanonizacji, którym zawsze przewodniczył osobiście Benedykt XVI, Kościół otrzymał 28 świętych.

Jako szafarz sakramentów Ojciec Święty wyświęcił osobiście podczas 5 obrzędów 106 kapłanów, a podczas dwóch obrzędów (29 IX 2007 i 12 IX 2009) udzielił sakry 11 biskupom (w tym metropolicie lwowskiemu abp. Mieczysławowi Mokrzyckiemu).

Papież Ratzinger mianował dotychczas 14 biskupów polskich (pierwszym był Romuald Kamiński, powołany 8 czerwca 2005 na stanowisko biskupa pomocniczego diecezji ełckiej, a ostatnim, jak dotychczas, Andrzej Jeż, mianowany biskupem pomocniczym w Tarnowie 20 października ub.r.). Ponadto Ojciec Święty mianował 11 Polaków biskupami w innych krajach: Boliwii, Kazachstanie, na Ukrainie, w Brazylii, Argentynie i Republice Południowej Afryki oraz w Kurii Rzymskiej.

Benedykt XVI przyjął 197 polityków: prezydentów, premierów, monarchów, ministrów spraw zagranicznych i szefów największych organizacji międzynarodowych, reprezentujących łącznie 99 państw oraz takie organizacje jak ONZ, FAO, Parlament Europejski, Liga Państw Arabskich i inne. Niektórych z tych polityków przyjmował dwu-, a nawet trzykrotnie. W tej ostatniej grupie był m.in. tragicznie zmarły pod Smoleńskiem prezydent Lech Kaczyński, którego Ojciec Święty przyjmował 26 stycznia 2006, 2 kwietnia 2007 i 18 maja 2008; ponadto on sam podejmował papieża podczas jego pobytu w Polsce w maju 2006 r.

Na dwóch konsystorzach Benedykt XVI włączył w skład Kolegium Kardynalskiego 38 hierarchów, w tym dwóch Polaków: Stanisława Dziwisza i Stanisława Ryłkę; ponadto zamierzał mianować kardynałem bp. Ignacego Jeża, który jednak zmarł 16 października 2007, w przededniu ogłoszenia tej decyzji.

Papież przewodniczył dotychczas dwóm zgromadzeniom zwyczajnym Synodu Biskupów: nt. eucharystii (2-23 X 2005) i nt. Pisma Świętego (5-26 X 2008). Ogłosił 3 encykliki: „Deus caritas est” – o miłości Bożej (datowaną 25 XII 2005), „Spe salvi” – o nadziei chrześcijańskiej (30 XI 2007) i „Caritas in veritate” – o miłości w prawdzie (o tematyce społecznej; 29 VI 2009) i 1 adhortację apostolską – „Sacramentum caritatis” – o Eucharystii jako sakramencie miłości (22 II 2007). Ogłosił też hasła i teksty orędzi na 5 Światowych Dni Pokoju, 6 Światowych Dni Młodzieży, 5 Światowych Dni Środków Społecznego Przekazu.

Oryginalnymi inicjatywami duszpasterskimi tego papieża były Rok św. Pawła, trwający od 28 VI 2008 do 29 VI 2009 Rok św. Pawła i trwający obecnie Rok Kapłański (19 VI 2009-19 VI 2010).

W latach 2005-2009 odbyło się łącznie 207 środowych audiencji ogólnych, a w tych i innych masowych spotkaniach z papieżem (Anioł Pański, Regina Caeli, różne publiczne uroczystości liturgiczne) wzięło udział – według danych watykańskich – prawie 13,4 mln osób z całego świata.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 15:58, 11 Maj 2010 Powrót do góry

Uważam, że dobry tekst, podsumowanie dokonań papieża Benedykta XVI.

Jubileusz Benedykta XVI

Niedawno minęła piąta rocznica wstąpienia Ojca Świętego Benedykta XVI na Tron Piotrowy. Przy tej okazji warto pokusić się o krótkie podsumowanie tych pierwszych pięciu lat jego pontyfikatu. Aby jednak rzeczowo mówić o rządach JŚ Benedykta PP XVI, trzeba najpierw powiedzieć słów parę na temat ogólnej sytuacji Kościoła Powszechnego w naszych czasach. A sytuacja ta jest, delikatnie mówiąc, nieciekawa. Od mniej więcej pół wieku, Kościół znajduje się w stanie głębokiego kryzysu. Kolejni Namiestnicy Chrystusowi nie potrafią sobie z tym kryzysem poradzić. Paweł VI swoimi działaniami wręcz ten kryzys pogłębiał. Jan Paweł II niewątpliwie szczerze pragnął jego zażegnania, ale był w swych działaniach bardzo niekonsekwentny i można rzec, że jedną ręką gasił, a drugą podpalał. Dopiero Benedykt XVI podjął konsekwentną walkę z chorobą, która trawi Łódź Piotrową.

Ojciec Święty, w odróżnieniu od swoich niedalekich poprzedników, w pełni docenia znaczenie zasady Lex orandi – Lex credendi. Oznacza ona, że porządek modlitwy odbija się na porządku wiary. Zepsucie liturgii prowadzi do zepsucia wiary, zaś zepsucie wiary do zepsucia obyczajów. Owo zepsucie obyczajów to trzeciorzędny i najmniej sam w sobie groźny aspekt kryzysu w Kościele, ale paradoksalnie najczęściej podnoszony przez media, zwłaszcza te, które są Kościołowi wrogie, choćby w kontekście afer seksualnych z udziałem katolickich duchownych. Istota problemu leży jednak nie w grzesznych zachowaniach księży, lecz w spaczonej liturgii i doktrynie. Dopóki się nie naprawi liturgii i doktryny, nie ma co liczyć na odnowę moralną kleru, o wiernych świeckich nie wspominając. Wie o tym Benedykt XVI i dlatego sukcesywnie naprawia liturgię i doktrynę.

Naprawa liturgii idzie dwutorowo. Po pierwsze Ojciec Święty podejmuje działania poszerzające przestrzeń dla rytów tradycyjnych w Kościele Zachodnim. Można w tym poszerzaniu wymienić trzy aspekty. Pierwszym jest ogłoszenie w lipcu 2007 roku motu proprio Summorum Pontificum, pozwalającemu każdemu kapłanowi rzymskokatolickiemu na sprawowanie Mszy Świętej trydenckiej. Praktycznym skutkiem tego aktu jest zwielokrotnienie liczby miejsc, w których Msza taka jest w pełnej jedności z Kościołem sprawowana. Drugim aspektem rozszerzania przestrzeni dla liturgii tradycyjnej jest przyjmowanie do jedności z Rzymem, wielu, w większości drobnych, grup tradycjonalistycznych. Nie wszystkie z tych grup są małe. Aktualnie trwa proces jednoczenia się z Kościołem Katolickim Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, która liczy kilka milionów wiernych. Wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują też na to, że w ciągu najbliższych kilku lat do pełnej jedności z Rzymem wróci również najbardziej znana organizacja tradycjonalistyczna, czyli Bractwo Kapłańskie Świętego Piusa X. Trzeci aspekt owego poszerzania wynika po części z pierwszego, po części zaś z drugiego. Polega on bowiem na całkowitym lub częściowym przyjęciu starej liturgii przez grupy, które dotąd używały nowej. Najczęściej są to małe wspólnoty monastyczne, ale nie zawsze. Coraz częściej mówi się także o tym, że liturgia sprzed reformy ma uzyskać równoprawny status w prałaturze Opus Dei.

Tradycyjne ryty zachodnie zyskają w Kościele nieporównywalnie donioślejszą pozycję niż dotąd, kiedy będą się wspierać na tak prężnych strukturach jak OD, TAC i FSSPX. Ich zasięg znacznie się zwiększy, tak że prawdopodobnie każdy chętny będzie miał do nich swobodny dostęp. Nic jednak nie wskazuje na to, aby w ciągu najbliższego półwiecza miały szansę wyrugować Mszę Pawła VI. Zdaje sobie z tego doskonale sprawę również sam Ojciec Święty. Dlatego równolegle z poszerzaniem pola dla rytów tradycyjnych, podejmuje działania mające na celu zapewnienie ogółowi wiernych dostępu do liturgii dobrze oddającej prawdy wiary katolickiej. Działania te zwykło się nazywać "reformą reformy". Reformą, która ma być reformowana jest oczywiście reforma, a właściwie rewolucja liturgiczna Pawła VI. Jej reforma, czy też korekta ma prowadzić do nadania liturgii w Zwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego kształtu bardziej tradycyjnego i lepiej odzwierciedlającego prawdy katolickiej wiary. Niektórzy autorzy piszą o "reformie reformy" jako o pewnej skokowej zmianie, jaka ma nastąpić w bliższej, lub dalszej przyszłości. Takie stanowisko nie wydaje mi się słuszne. Z moich obserwacyj i analiz wynika, że reforma reformy nie jest czymś, co ma dopiero nastąpić. Jest ona powolnym procesem, toczącym się już od początku obecnego pontyfikatu, a zaplanowanym zapewne na wiele lat. Reforma ta przebiega dwutorowo – na drodze zmian w prawie kościelnym i zmian w praktyce. Zmiany w praktyce widać było od pierwszych dni pontyfikatu. Ojciec Święty, w odróżnieniu od swego poprzednika często używa Kanonu Rzymskiego, a w pozostałych przypadkach prawie wyłącznie III Modlitwy Eucharystycznej. Obydwie te modlitwy, w odróżnieniu od najczęściej w polskich kościołach używanej drugiej, wyraźnie podkreślają ofiarny charakter Mszy Świętej i jej związek z Ofiarą Chrystusa na Golgocie. Benedykt XVI jest też znany z przywracania do użytku rozmaitych, prawie już zapomnianych elementów papieskiego stroju.

Na zmiany w prawie musieliśmy poczekać prawie dwa lata. Pierwszym przykładem takowych jest właśnie posynodalna adhortacja apostolska Sacramentum Caritatis z marca 2007. Zachęca ona między innymi do:

-szerszego niż dotychczas użycia chorału gregoriańskiego

-stonowania stosowania Znaku Pokoju

-nauczania w seminariach duchownych odprawiania Mszy po łacinie i śpiewu chorału gregoriańskiego

-odprawiania w języku łacińskim wszelkich Mszy „międzynarodowych”

-preferowania tradycyjnego ustawienia tabernakulum z Najświętszym Sakramentem, to jest w centralnym miejscu prezbiterium np. na starym ołtarzu.

Szczególnie interesujące są dwa ostatnie punkty, gdyż w tym zakresie widać wyraźną zmianę. Jeszcze ostatnie Wprowadzenie Ogólne do Mszału Rzymskiego zaleca przenoszenie tabernakulów do bocznych kaplic lub do miejsc z boku prezbiterium. Benedykt XVI wyraźnie nakazuje odstąpić od tej praktyki. Zacytuję odpowiedni fragment adhortacji: Jest zatem konieczne, by miejsce, gdzie są przechowywane Postacie Eucharystyczne, było łatwo rozpoznawalne przez każdego, kto wchodzi do kościoła, również dzięki wiecznej lampce. W tym celu należy wziąć pod uwagę układ architektoniczny budynku sakralnego: w kościołach, w których nie ma kaplicy Najświętszego Sakramentu a pozostał ołtarz główny z tabernakulum, wskazane jest, by zachować ten układ dla przechowywania i adoracji Eucharystii, unikając stawiania w tym miejscu fotela dla celebransa. Tak więc adhortacja wskazała pewien kierunek, tożsamy zresztą z nakreślonym już wcześniej przez soborową konstytucję o liturgii. Zreformowany ryt musi mieć osadzenie w tradycji, musi z niej integralnie wynikać i musi być, nieładnie mówiąc, „produktem” uprawnionej ewolucji bytów wcześniejszych. Musi zachowywać ten sam sens – który zachowywały wszystkie ryty dawniejsze, mianowicie z samej formy rytu musi wynikać jasno i wyraźnie, że Msza Święta jest Ofiarą i że jest to ta sama Ofiara, którą Pan Jezus sprawował na Krzyżu. Jak mówi na wpół zapomniana pieśń mszalna:

Co nam nakazuje nasza wiara * Jest między innymi i ta Ofiara *

Którą Bóg Syn * Dla naszych win * Na Krzyżu sprawował aż do trzech godzin.

Kolejny krok w reformie reformy, na który zresztą trzeba było poczekać ponad pół roku, należał znów do sfery praktyki. 1 października 2007 roku zakończył swą posługę mistrz ceremonii papieskich abp Piotr Marini. Zastąpił go na tym stanowisku ksiądz Gwido Marini. Jedyne, co nowego głównego ceremoniarza łączy z poprzednikiem, to nazwisko. Arcybiskup był miłośnikiem liturgicznej awangardy i entuzjastą inkulturacji. Msze papieskie w jego aranżacji często przybierały formę kolorowego widowiska upstrzonego elementami zaczerpniętymi z rozmaitych religii i kultów pogańskich. Dotyczyło to zwłaszcza celebracji podczas papieskich podróży zagranicznych, gdzie można było zobaczyć w czasie Mszy egzotyczne tańce w w wykonaniu skąpo odzianych dziewcząt, a nawet pogańskie rytuały w wykonaniu rozmaitych szamanów i szamanek. Tymczasem obecny ceremoniarz jest człowiekiem szczerze miłującym liturgiczną tradycję, co widać wyraźnie w czasie papieskich mszy od listopada tegoż roku począwszy. Na ołtarzu centralnie stoi spory krucyfiks, obok niego sześć dużych świec, po trzy z każdej strony i dodatkowo jedna mniejsza na środku, w czasie Mszy pontyfikalnych, dokładnie tak, jak tego wymagają przepisy liturgiczne. Coraz częściej też Ojciec Święty, wspomagany przez swojego mistrza ceremonii, ubiera stare szaty nie tylko galowe, ale także liturgiczne.

Poza wspomniana wyżej adhortacją nie ma, jak na razie żadnych aktów prawnych dotyczących „reformy reformy” nie ma. Pojawiają się tylko zapowiedzi takowych, ostatnia na jesieni ubiegłego roku. 30 października Radio Watykańskie podało informację, że Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów pracuje nad nowym programem formacji liturgicznej co zapowiedział prefekt tej dykasterii kard. Antonio Cañizares Llovera. „Jak stwierdził w wywiadzie dla tygodnika Calatunya Cristiana, ludziom brak dziś właściwego przygotowania do liturgii. Sądzą, że chodzi w niej o jakieś formuły czy rzeczy czysto zewnętrzne. Musimy zatem przywrócić sens kultu, poczucie sacrum, wrażliwość na Boga. W przekonaniu hiszpańskiego purpurata nie wystarczy tu zmiana rubryk czy wprowadzenie czegoś nowego. Ważniejsze jest odzyskanie wrażliwości na tajemnicę, która została zagubiona pod wpływem sekularyzacji. Liturgia nie potrzebuje wciąż nowych zmian, innowacji, kreatywności, lecz kultu, uznania Boga, który nas przewyższa i daje nam zbawienie – podkreślił kard. Cañizares. Szef watykańskiej dykasterii ujawnił również, że przywrócenie liturgii nadrzędnego miejsca w życiu Kościoła jest dziś główną troską Benedykta XVI. To liturgia czyni nas nowymi ludźmi – podkreślił. Ona zawsze zwrócona jest na Boga, a nie na wspólnotę. To bowiem nie wspólnota sprawuje liturgię, lecz sam Bóg, który przychodzi, aby nas spotkać i dać nam udział w swoim życiu, obdarzyć nas swoją łaską i przebaczeniem – powiedział kard. Cañizares.” (za strona internetową Radia Watykańskiego). We wspomnianym wywiadzie kardynał zasugerował odejście od udzielania Komunii Świętej na rękę, oraz przywrócenie skierowania kapłana sprawującego Mszę Świętą „ku Panu”, przynajmniej w momencie Przeistoczenia. Nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt przyjmie zreformowana liturgia, ale możemy zaufać Ojcu Świętemu i przyjąć, ze lepszy niż obecnie.

Oczywiście nie tylko liturgią zajmował się Benedykt XVI w ciągu tych pięciu lat i nie tylko za kwestie liturgii należy mu się podziw i uznanie. Warto też wspomnieć o wypowiedziach doktrynalnych zarówno samego Ojca Świętego, jak tez podległych mu dykasteryj Kurii Rzymskiej. Szczególnie warte wspomnienia są dwie. Pierwszą jest nota Kongregacji Nauki Wiary z lipca 2007 roku, stwierdzająca, iż soborowe sformułowanie, że Kościół Chrystusowy trwa w Kościele Katolickim oznacza, że Kościół Chrystusowy jest tożsamy z Kościołem Katolickim. Drugim jest papieska encyklika Spe salvi, którą bez przesady można nazwać traktatem kontrrewolucyjnym. Również na sprawy obyczajowe Benedykt XVI nie pozostaje obojętny, o czym świadczy choćby ostatni list do Kościoła w Irlandii.

Mamy wielkiego papieża, który powoli, ale konsekwentnie, a więc w sposób dający najwięcej szans na powodzenie, naprawia „popsuty” gmach Kościoła we wszystkich aspektach jego funkcjonowania. Musimy się modlić, aby Bóg raczył dać Ojcu Świętemu Benedyktowi długie lata życia, aby mógł on swoje zamierzenia zrealizować. Wtedy możemy mieć nadzieję na rychły koniec kryzysu w Kościele.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:02, 16 Kwi 2011 Powrót do góry

16 kwietnia 2011 - Benedykt XVI kończy 84 lata

84 urodziny są dla papieża normalnym dniem pracy – donosi [link widoczny dla zalogowanych] Jednocześnie informuje, że na ręce Ojca Świętego napływają gratulacje z całego świata.

Życzenia nadsyłają zarówno od przywódcy polityczni, zwierzchnicy religijni, intelektualiści, przedstawiciele świata kultury jak i rzesze wiernych.

O godz. 11.00 Benedykt XVI przyjął nową ambasador Hiszpanii, panią Maria Jesùs F. Lopez-Palop, która złożyła listy uwierzytelniające. Następnie spotkał się z kardynałami Marc Ouelletem, prefektem Kongregacji ds. Biskupów oraz Ivanem Diasem – prefektem Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów.

Zazwyczaj podczas audiencji dla tych hierarchów papież podpisuje nominacje biskupie.

Radio Watykańskie przypomina ponadto, że 14 kwietnia kard. Dias ukończył 75 lat – wiek, w którym zgodnie z normami prawa kanonicznego biskupi, w tym szefowie dykasterii składają na ręce Ojca Świętego rezygnację z pełnionego urzędu. Chociaż często papież prosi ich o dalsze pełnienie obowiązków, to w przypadku pochodzącego z Indii kard. Diasa dziennikarze często ostatnio mówili o trudnościach zdrowotnych.

Życzenia urodzinowe złożyła Ojcu Świętemu także królowa brytyjska, Elżbieta II, dziękując przy okazji za wrześniową wizytę Benedykta XVI w Szkocji i Anglii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 11:20, 20 Kwi 2011 Powrót do góry

W ubiegłym roku pięć lat po wyborze Benedykt XVI nie ma dobrej prasy. Tak pisała "Rzeczposoplita"

Papież traci uznanie w Niemczech
[link widoczny dla zalogowanych]

W tym roku mija 6 lat pontyfikatu. Co pisze prasa?

6 lat pontyfikatu Benedykta XVI

19 kwietnia 2005 roku 78-letni Joseph Ratzinger został wybrany 265. papieżem i przyjął imię Benedykta XVI. Dziś kończy się 6-ty rok pontyfikatu papieża z Niemiec, którego motto brzmi: „Cooperatores veritatis”, czyli Współpracownicy prawdy.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Szósta rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kard. Josepha Ratzingera

Benedykt XVI wchodzi w siódmy rok pontyfikatu. Przypadająca dziś szósta rocznica wyboru na Stolicę Piotrową kard. Josepha Ratzingera to w Watykanie dzień wolny od pracy, poniekąd „święto państwowe”. Jednak oprócz biało-żółtych chorągwi wywieszonych na watykańskich budynkach oraz życzeń skierowanych do Papieża przez różne osobistości nie ma żadnych zewnętrznych obchodów tego dnia. W tym roku „wycisza” go zresztą skłaniająca do skupienia atmosfera Wielkiego Tygodnia.

W rocznicę wyboru przypomnijmy, że Benedykt XVI mimo wciąż bardzo czynnej działalności należy do najbardziej wiekowych papieży czasów nowożytnych. Na konklawe przed sześciu laty, jako 78-letni, był najstarszym nowo wybranym następcą św. Piotra od blisko trzech wieków. Trzeba sięgnąć aż do r. 1730, do elekcji starszego o kilka miesięcy Klemensa XII, który kierował potem Kościołem przez prawie 10 lat. Dziś Ojciec Święty zajmuje pod względem wieku siódme miejsce ze wszystkich papieży ostatnich 600 lat. Najstarszym z nich był Leon XIII. Zmarł na początku XX wieku (w 1903 r.) mając 93 lata. Drugie miejsce zajmuje wspomniany już Klemens XII, wśród dalszych jest też zmarły w wieku 85 lat bł. Pius IX, a na szóstym miejscu, zaraz przed Benedyktem XVI, Jan Paweł II. Do ukończenia 85. roku życia brakowało mu niecałych dwóch miesięcy, a jego ponad 26-letni pontyfikat należał do najdłuższych w historii, zaraz po 31 i pół roku Piusa IX.

[link widoczny dla zalogowanych]

Na intelektualną i duchową kontynuację dzieła Jana Pawła II podczas pierwszych 6 lat pontyfikatu Benedykta XVI wskazał George Weigel, w wypowiedzi dla „Avvenire”.

Benedykt XVI kontynuatorem idei Jana Pawła II

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 11:39, 16 Kwi 2012 Powrót do góry

85 urodziny papieża Benedykta i siódma rocznica wyboru papieża.

16 kwietnia Benedykt XVI kończy 85 lat. Trzy dni później, 19 kwietnia, przypada siódma rocznica wyboru papieża

Przed urodzinami Ojca Świętego przypominano słowa, które Benedykt XVI powiedział w rozmowie z Fidelem Castro pod koniec marca w Hawanie: "Jestem stary, ale mogę wciąż pełnić moje obowiązki".

Właśnie ta wypowiedź, zdaniem watykanistów, ucięła pojawiające się od kilku miesięcy spekulacje, że Benedykt XVI może ustąpić z urzędu po ukończeniu 85 lat. "Zamierza iść naprzód mimo wieku" - stwierdził dziennik "La Stampa". Benedykt XVI jest jednym z najstarszych papieży w najnowszych dziejach Kościoła.

Przy okazji jubileuszu odnotowuje się, że pontyfikat, początkowo zapowiadany jako przejściowy, stał się bardzo wyrazisty i przebiega pod znakiem stanowczej walki z dramatycznym skandalem pedofilii wśród księży, prowadzonej w duchu "odnowy i leczenia ran". To właśnie Joseph Ratzinger nakazał, by zdecydowanie rozprawić się z tą plagą, która toczyła życie Kościoła od wielu dekad przy ogólnej zmowie milczenia ze strony hierarchii.

Benedykt XVI to także inicjator porządków i operacji przejrzystości w watykańskich finansach oraz trudnego dialogu z lefebrystami w celu zakończenia schizmy i ich powrotu do Kościoła.

Obecną fazę pontyfikatu charakteryzuje stawianie czoła coraz większemu wyzwaniu, które papież nazywa "kryzysem wiary" na świecie.

Otwarcie przyznał podczas niedawnych uroczystości Wielkiego Tygodnia, że sytuacja w Kościele jest "często dramatyczna". Benedykt XVI wyciąga rękę do młodych ludzi i stara się prowadzić z nimi dialog, widząc w nich nadzieję dla Kościoła.

Przed dwoma zbliżającymi się jubileuszami przypomina się statystykę siedmiu lat pontyfikatu papieża teologa, 265. w historii Kościoła. Ma za sobą 23 zagraniczne podróże na kilka kontynentów i 27 wizyt we Włoszech.

Od wyboru w 2005 roku w Kościele jest 843 nowych błogosławionych, wśród nich 10 Polaków. Papież kanonizował 37 osób, w tym pięć z Polski. Napisał trzy encykliki: "Deus caritas est"( 2005), "Spe salvi" (2007) i "Caritas in veritate" (2009) oraz dwa tomy książki "Jezus z Nazaretu".

Były wykładowca uniwersytecki, były arcybiskup Monachium i wieloletni prefekt Kongregacji Nauki Wiary, który urząd ten pełnił niemal przez cały pontyfikat Jana Pawła II, jest też autorem kilkudziesięciu książek.

Jubileusz 85-lecia uczcił watykański dziennik "L'Osservatore Romano", publikując w najnowszym numerze zdjęcia przedstawiające papieża modlącego się w prywatnej kaplicy ze starszym bratem księdzem Georgiem Ratzingerem, który z tej okazji przyjechał z Ratyzbony do Watykanu.

Gazeta napisała, składając życzenia: "Kto wierzy, nigdy nie jest sam - często powtarza papież, który w tym zdaniu wyraża tajemniczą i niewidzialną rzeczywistość, jednak przez to nie mniej prawdziwą, obcowania świętych. I Benedykt XVI z pewnością nie jest sam, gdyż otacza go miłość wielu, dalekich i bliskich, oraz przyjaźń świętych".

Urodziny papież zamierza spędzić skromnie i spokojnie. "Proszę, nie chcę żadnych wielkich uroczystości" - te słowa papieża skierowane do najbliższych współpracowników przytoczył w wywiadzie prasowym jego osobisty sekretarz ksiądz Georg Gaenswein. Wyjaśnił, że poniedziałek będzie normalnym dniem pracy, choć będzie też - jak dodał - "bardzo bawarski". Benedykt XVI spotka się w południe z delegacją władz i Kościoła swej rodzinnej Bawarii, która przybędzie do niego z życzeniami i podarunkami.

[link widoczny dla zalogowanych]

Wszystkiego dobrego, Ojcze Święty
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Módlmy się ....
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:01, 16 Kwi 2013 Powrót do góry

Dziś 16 kwietnia Benedykt XVI kończy 86 lat. Trzy dni później, bo 19 kwietnia, przypada rocznica wyboru papieża, której w tym roku raczej nie wspominamy po abdykacji Papieża w lutym 2012 roku.

[link widoczny dla zalogowanych]

(proszę kliknąć na zdjęcie to się powiększy)

Pomódlmy się w intencji dostojnego Jubilata, dziękując Panu Bogu za 8 - letni pontyfikat, prosząc o wszelkie potrzebne łaski, Błogosławieństwo Boże, zdrowie dla Papy Emeryta Benedykta XVI i opiekę Niepokalanej.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 154 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:09, 16 Kwi 2013 Powrót do góry

Urodziny Benedykta XVI

Image

Dziś przypadają 86. urodziny Benedykta XVI. Papież senior obchodzi je skromnie w ścisłym gronie najbliższych współpracowników. Do Castel Gandolfo przyjechał z tej okazji ks. Georg Ratzinger, starszy brat Josepha.

O Benedykcie XVI pamiętał jego następca. Swoją poranną Mszę w kaplicy Domu św. Marty Franciszek ofiarował w intencji Papieża seniora, aby, jak stwierdził, „Pan był z nim, umacniał go i dawał mu liczne pociechy”. Franciszek także osobiście zadzwonił z życzeniami do Castel Gandolfo.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)