Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Dzień Dziękczynienia ustanowiony przez abp. Nycza Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:52, 05 Cze 2010 Powrót do góry

Naprawdę nie wiedziałam o ustanowieniu takiego dnia Rolling Eyes nie doczytałam tego wcześniej, a było to jeszcze w 2008 r. ale teraz już wiem:

Dzień Dziękczynienia ustanowiony przez abp. Nycza

Dzień Dziękczynienia, który ustanowił arcybiskup Nycz, będzie obchodzony co roku w każdą pierwszą niedzielę czerwca. Dzisiaj jest pierwsze takie święto.

Dzień Dziękczynienia ma być czasem wdzięczności za niepodległą Polskę, ale też dniem kiedy ludzie mogą sobie zwyczajnie podziękować.

Pierwsze obchody Dnia Dziękczynienia poprzedziły nocne czuwanie przy papieskim krzyżu na Pl. Piłsudskiego.

Ten dzień jest związany z losami Polski oraz budową Świątyni Opatrzności Bożej. Sama idea jest jednak głębsza. Nadchodząca niedziela może skłonić katolików w Polsce do refleksji na temat kondycji państwa, sytuacji w rodzinie, stanu Kościoła katolickiego oraz relacji między ludźmi w naszym kraju.

Świątynia Opatrzności Bożej ma stać się szczególnym symbolem Dni Dziękczynienia. W jej wnętrzu w przyszłości znajdą się ołtarze i kaplice oraz miejsca obrazujące najważniejsze momenty polskiej historii – chrzest Polski, obronę Częstochowy, powstania narodowe, cud nad Wisłą, męczeństwo niemieckiej okupacji, Katyń, powstanie warszawskie. Ostatnia kaplica poświęcona będzie Janowi Pawłowi II, Prymasowi Tysiąclecia Kard. Stefanowi Wyszyńskiemu i "Solidarności".

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:57, 05 Cze 2010 Powrót do góry

Jeszcze jedno, to jest aktualne, bo jutro właśnie jest ten Dzień Dziękczynienia:

Święto Dziękczynienia za beatyfikację ks. Jerzego

Tegoroczne obchody Święta Dziękczynienia będą szczególnym podziękowaniem Polaków za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki, która odbędzie się 6 czerwca w Warszawie - powiedział w środę na konferencji prasowej metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

"Chcemy dziękować Opatrzności Bożej za owoce zrodzone z tej wielkiej i tragicznej ofiary" - dodał abp Nycz.

Hierarcha poinformował, że Konferencja Episkopatu Polski skieruje do wszystkich parafii w Polsce list pasterski o ks. Jerzym i Święcie Dziękczynienia, który zostanie odczytany 30 maja - na tydzień przed beatyfikacją.

Abp Nycz podkreślił, że uroczystość beatyfikacyjna "będzie dziękczynieniem Bogu za męczeńską ofiarę, za wolność, i za to, że możemy mówić o prawdziwym zwycięstwie, które odniósł ks. Jerzy Popiełuszko". "To Opatrzność Boża sprawiła, że mimo śmierci ks. Jerzy odniósł wielkie zwycięstwo" - zaznaczył abp Nycz.

Jak przypomniał, ks. Jerzy był człowiekiem, który "kochał Boga, kochał ludzi i kochał Polskę, posiadał zdolność wydobywania wartości, które były zagrożone". I dlatego też "jest stróżem granicy między dobrem a złem".

Mszę św. beatyfikacyjną na pl. Piłsudskiego w Warszawie koncelebrować będzie ok. 100 biskupów z kraju i zagranicy oraz ok. 1500 kapłanów. Msza rozpocznie się odczytaniem dokumentu Stolicy Apostolskiej o wyniesieniu na ołtarze ks. Jerzego Popiełuszki. Tuż po mszy św. ruszy procesja z relikwiami błogosławionego do Panteonu Wielkich Polaków w Centrum Opatrzności Bożej w Wilanowie - poinformował abp Nycz.

Tego dnia we wszystkich parafiach w całej Polsce odbędzie się zbiórka pieniędzy na budowę Świątyni Opatrzności Bożej. Hierarcha zwrócił się z prośbą o uczestnictwo w tej zbiórce i przypomniał, że ta świątynia to wotum wdzięczności wszystkich Polaków, to "nasze zobowiązanie narodowe".

Prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł poinformował, że w przeddzień beatyfikacji 5 czerwca przed Świątynią Opatrzności Bożej w Wilanowie o godz. 15 rozpocznie się spotkanie młodych. Przed Świątynią będzie zorganizowane miasteczko telewizyjne i radiowe, a młodzież weźmie udział w nagraniach przed kamerą swoich osobistych podziękowań. Grupa Historyczna Zgrupowanie "Radosław" przedstawi rekonstrukcję zatytułowaną "Ojczyzna ma". Do rekonstrukcji zostaną wykorzystane fragmenty homilii Jana Pawła II i ks. Jerzego Popiełuszki. Odbędzie się też koncert pt. "Zło dobrem zwyciężaj", transmitowany przez TVP1.

6 czerwca, kiedy w Warszawie odbywać się będą uroczystości beatyfikacyjne, w Wilanowie odbywać się będzie - jak podkreślił Gaweł - "radosne oczekiwanie na przybycie relikwii błogosławionego ks. Jerzego". Planowane jest też otwarcie miasteczka zabaw i rekreacji dla dzieci. O godz. 15 w niebo wzniosą się baloniki wdzięczności - osobiste podziękowanie uczestników uroczystości.

Dzień Dziękczynienia, który jest obchodzony w pierwszą niedzielę czerwca, został ustanowiony w 2008 r. z inicjatywy metropolity warszawskiego abp. Kazimierza Nycza. Idea Dnia Dziękczynienia związana jest z kontynuacją historycznej inicjatywy Sejmu Czteroletniego z 1792 roku, jaką była budowa Świątyni Opatrzności Bożej.

Uzasadniając powołanie Dnia Dziękczynienia abp Nycz przypominał, że większość pielgrzymek Jana Pawła II do Polski odbywała się właśnie w czerwcu. Pierwszy Dzień Dziękczynienia był zorganizowany w Warszawie, ale w zbiórkę na rzecz budowy Świątyni Opatrzności Bożej włączyły się wszystkie diecezje.

O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności przede wszystkim za uchwalenie Konstytucji 3 Maja zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 roku. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 roku prymas Polski kard. Józef Glemp.

[link widoczny dla zalogowanych]Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:19, 05 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 9:06, 14 Cze 2010 Powrót do góry

Fragment felietonu Pana Stanisława Michalkiewicza dotyczącym "Dnia Dziękczynienia"

(...)

Tymczasem razwiedce po kolejnych przepoczwarzeniach najwyraźniej przewróciło się we łbie, bo nie tylko nie spodziewa się żadnej kary, ale w zuchwałości swojej posunęła się tak daleko, że jakimści tajemniczym sposobem zainspirowała Jego Ekscelencję abpa Kazimierza Nycza do proklamowania w roku 2008 nowego, dziwacznego święta w postaci Dnia Dziękczynienia. Dziwacznego – bo pod pozorem religijnym święto to ma wszelkie znamiona komercyjnego przedsięwzięcia przemysłu rozrywkowego – z pozyskiwaniem środków na budowę piramidy pod nazwą Świątyni Opatrzności Bożej inclus. Osobiście – o ile to możliwe - staram się nie uznawać, ani nie obchodzić świąt ustanowionych po Rewolucji Francuskiej, a w rezerwie do Dnia Dziękczynienia dodatkowo utwierdza mnie okoliczność, że w charakterze jego „współorganizatora” (!) prezentuje się Grupa Onet.pl. Już mniejsza o to, że w charakterze „współorganizatora” niby religijnego święta występuje działająca w branży rozrywkowej spółka prawa handlowego, bo ważniejsze, iż spółkę tę podejrzewam o powiązania z razwiedką. Umacnia mnie w tych podejrzeniach okoliczność, iż jej prezesem jest pan Jan Łukasz Wejhert, przewodniczącym rady nadzorczej pan Piotr Walter, który koleguje tam z panem Markusem Tellenbachem, prezesem zarządu TVN i Dyrektorem Generalnym Grupy TVN oraz z panem Grzegorzem Kostrzewą, Wunderkindem, który, jak to się mówi – z niejednego komina wygartywał. Zgodnie z deklaracją Grupy Onet.pl, „celem organizacji Dnia Dziękczynienia jest kształtowanie pozytywnych zachowań Polaków oraz zachęta, aby częściej wypowiadać słowo: dziękuję”. Najwyraźniej razwiedczykom we łbach miesza się od wódki; już im nie wystarcza, że roznoszą Polskę na ryjach, więc jeszcze pragną, żeby „Polacy” ich za to chwalili i rozpływali się w podziękowaniach. Nieomylny to znak, że Pan Bóg zaczął już odbierać im rozum, co byłoby nawet sygnałem pozytywnym, gdyby nie to, że udało im się wciągnąć do tej pedagogiki Kościół katolicki. Czyżby zakon Ojców Konfidencjałów, co to „bez swojej wiedzy i zgody”, okazał się aż tak potężny i wpływowy? Wszystko to być może, bo przecież WSI, których, jak wiadomo, już „nie ma”, musiały werbować sobie agenturę przede wszystkim w środowiskach opiniotwórczych. W tej sytuacji tylko patrzeć, jak i „Przystanek Woodstock” pana „Jurka” Owsiaka zacznie nabierać bliżej nieokreślonego charakteru sakralnego, a „sie ma” zastąpi obecne ekumeniczne i ostrożne „szczęść Boże!”, które po II Soborze Watykańskim zastąpiło dawne „laudetur Iesus Christus”.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1375 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 19:54, 03 Cze 2012 Powrót do góry

Akcja WIELKA BRAMKA

[link widoczny dla zalogowanych]

Kardynał Nycz jako pierwszy kopnął do tej bramy, ale nie wiem czy coś wygrał.

2 czerwca, w przeddzień dorocznego Święta Dziękczynienia, zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w akcji "Największa Bramka Świata". Na Polach Wilanowskich przed Świątynią Opatrzności Bożej stanie ogromna bramka piłkarska - szeroka na 20 m, wysoka na 5 m i głęboka na 4 m. Będziemy bić rekord świata w strzelaniu do bramki, a tym samym pomożemy polskiej reprezentacji w piłce nożnej zdobyć jak największą liczbę bramek na zbliżających się mistrzostwach Euro 2012. Jednocześnie wysyłając smsa na nr 72551 wspomożemy wykończenie budowy kopuły Świątyni Opatrzności Bożej powstającej w Warszawie Wilanowie. Świątynia ta, to Wotum Narodu Polskiego za odzyskaną niepodległość. Decyzję o jej powstaniu podjął Sejm Czteroletni w 1791 roku.

Aby wziąć udział w akcji wystarczy wysłać z telefonu specjalnego smsa na numer 72551. W odpowiedzi prześlemy wiadomość z adresem strony internetowej i prośbą o zarejestrowanie się. Po rejestracji wystarczy wydrukować certyfikat, przyjść na Pola Wilanowskie i oddać strzał do bramki. Osobom wysyłającym SMS-y z Pól Wilanowskich umożliwimy strzelenie do bramki po przedstawieniu zapisanej w telefonie wiadomości potwierdzającej udział w akcji (sms zwrotny)
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 10:27, 16 Cze 2012 Powrót do góry

3 czerwca już po raz piąty obchodzono Święto Dziękczynienia. W tym dniu było Święto Trójcy Przenjaświetszej, które zostało "zagłuszone" przez to "Święto Dziękczynienia", bo ani kazania nie było takiego jak należy, tylko czytany był list kard. Nycza odnośnie tego "święta".

Proszę sobie obejrzeć na video, jak lecą "baloniki do nieba", kiedyś było zawsze "światełko do nieba".

(video)

[link widoczny dla zalogowanych]

Na pewno takie spotkania rodzinne też są potrzebne, ale ...
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:45, 07 Cze 2015 Powrót do góry

Dzień wszystkich wdzięcznych

Image

Do ukończenia świątyni potrzeba jeszcze ok. 30-40 mln zł

Po raz 8. obchodzimy ustanowione przez polski episkopat Święto Dziękczynienia. To okazja, by zobaczyć i wesprzeć Świątynię Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Ósme Święto Dziękczynienia w Wilanowie rozpocznie się 11-kilometrową pielgrzymką z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

Po Mszy św. na nowym placu przed świątynią Opatrzności Bożej zagrają najlepsze chrześcijańskie zespoły, a obok otwarte zostanie Miasteczko dla Dzieci - z konkursami i zabawą dla całej rodziny.

Przez cały dzień, we wszystkich parafiach w Polsce, będzie można złożyć datki na ukończenie Świątyni Opatrzności Bożej, wotum narodu za odzyskaną wolność.

Trawa na ukończonym właśnie placu przed świątynią Opatrzności Bożej zdążyła się zakorzenić. W południe rozsiądą się na niej rodziny z dziećmi, które przybędą po raz ósmy na Święto Dziękczynienia do Wilanowa.

Część pielgrzymów dotrze tu pieszo, w 11-kilometrowej pielgrzymce z obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej, który pielgrzymował przez ostatni rok po archidiecezji warszawskiej. 7 czerwca mieszkańcy Warszawy będą mogli pożegnać Maryję nie tylko maszerując z Nią z pl. Piłsudskiego do Wilanowa, ale także w czasie Mszy św., która w południe zostanie odprawiona przez świątynią, i potem - w czasie cichej adoracji w Panteonie Wielkich Polaków.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:46, 07 Cze 2015 Powrót do góry

Symptomatyczna sytuacja. Wiatr porwał hostię z ołtarza. Podniósł ją Andrzej Duda...

Niezwykła sytuacja uchwycona przez fotoreportera…

Podczas mszy na uroczystych obchodach VIII Święta Dziękczynienia na Polach Wilanowskich w Warszawie wiatr porwał hostię. Z ziemi podniósł ją prezydent - elekt. Ten obrazek mówi więcej niż słowa…

Image Image

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


W czasie mszy wiatr porwał hostię. Podniósł ją prezydent Andrzej Duda
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]To jest wiara w realną obecność Pana Jezusa.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 21:00, 05 Cze 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:06, 05 Cze 2016 Powrót do góry

Prymas Grecji przewodniczył Mszy św. przy Świątyni Opatrzności Bożej na polach wilanowskich w ramach IX Święta Dziękczynienia.

Prymas Grecji w Warszawie: sekularyzacja niesie duchową śmierć

Image

Sekularyzacja przeniknęła nasze ojczyzny, zalała Europę i powoduje duchową śmierć wielu ochrzczonych – powiedział w Warszawie arcybiskup Aten, Sevastianos Rossolatos. Prymas Grecji przewodniczył Mszy św. przy Świątyni Opatrzności Bożej na polach wilanowskich w ramach IX Święta Dziękczynienia.

Obchodzone jest ono pod hasłem „Chrzest Darem Miłosierdzia”.

W Mszy św. uczestniczyło tysiące wiernych, obecni byli przedstawiciele władz państwowych z premier Beatą Szydło oraz marszałkami Sejmu i Senatu.

W swojej homilii, odwołując się do historii Polski i Grecji, abp Rossolatos wskazywał, że dziś wrogiem naszych krajów nie jest jakiś naród, który chce okupować nasze ziemie. "Dziś nieprzyjacielem, który chce oderwać nas od Ewangelii zbawienia jest sekularyzacja, zeświecczenie" – mówił hierarcha.

Prymas Grecji tłumaczył, że sekularyzacja to duch świata, który oddala ludzi od przesłania Ewangelii, od prawdy, że Bóg dotrzymał swoich obietnic i że posłał nam Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, który umarł z powodu naszych grzechów i zmartwychwstał dla naszego usprawiedliwienia.

"Sekularyzacja to duch współczesnego społeczeństwa, który nie stosuje się już do prawdy Ewangelii, nie uznaje już Królestwa Bożego jako skarbu, który warto nabyć za cenę wielkich wyrzeczeń" – mówił Prymas Grecji. Tłumaczył następnie, że sekularyzacja, to mentalność, według której wystarczy nam wykształcenie, nasz zawód, pieniądze, przyjemności, nauka, technologia.

Sekularyzacja to taki sposób myślenia – mówił gość z Grecji, który podpowiada: jesteś w porządku, nie masz grzechów, jesteś doskonały, kochasz wszystkich i nie potrzebujesz żadnego zbawiciela, a więc nie potrzebujesz też Kościoła, który głosi słowo wiernego Boga i udziela sakramentów zbawienia.

"Oto wróg współczesnych chrześcijan: sekularyzacja, życie bez Kościoła i bez słowa Bożego. Zatem, jest to życie bez tej prawdy, która głosi wierność Boga i naszą niewierność" – mówił hierarcha.

Prymas Grecji przywołał w homilii przestrogę świętego Hieronim, że nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Jezusa Chrystusa. "Możemy przez to rozumieć, że kto nie słucha Słowa Bożego i nie czyta Pisma Świętego oraz nie szuka odpowiedzi na swoje życie w Piśmie Świętym, ten nie zna Jezusa Chrystusa i z łatwością daje się porwać sekularyzacji i duchowi tego świata" – podkreślił abp Rossolatos.

Zwrócił uwagę, że nie wystarczy dziś chodzić jedynie na Msze świętą, ale że potrzebna jest dziś nowa ewangelizacja i katecheza dorosłych. "Potrzebujemy poznać od początku obietnicę Boga i prawdę, że Bóg jest zawsze wierny i wypełnił swoje obietnice w Jezusie Chrystusie" – mówił grecki hierarcha.

Na zakończenie wskazał, że wilanowska świątynia, która została wzniesiona przez żywy Kościół w Polsce aby dziękować Bożej Opatrzności, ma przypominać wszystkim, że Bóg jest zawsze wierny.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)