Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kardynał Raymond Burke będzie w Polsce Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 19:34, 22 Sty 2016 Powrót do góry

Kardynał Raymond Burke będzie w Polsce

Image

W lutym br. przybędzie do Polski Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Raymond Leo Burke. Przyjedzie by zaprezentować swoją książkę pt.: „Boża Miłość stała się Ciałem”. Plan wizyty obejmuje Msze Święte i spotkania promocyjne w Poznaniu 6 lutego (NOM) oraz Krakowie 8 lutego, Msza św. "po staremu".

Kard. Burke ,,po staremu'' w Krakowie

2016-01-22

Z wielką radością informujemy, że w dniu 8 lutego 2016 (poniedziałek) o godz. 19.00 w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej mszę świętą pontyfilakną w klasycznym rycie rzymskim odprawi J. Em. Ks. Kard. Raymond Leo Burke z Watykanu. Spotkanie promocyjne nowej książki kardynała będzie miało miejsce w Aulli klasztoru oo. Franciszkanów przy ul. Francziskańskiej o godz. 16.00. Serdecznie zapraszamy!

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Sob 23:50, 23 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:44, 04 Lut 2016 Powrót do góry

[link widoczny dla zalogowanych]

8 lutego 2016 roku (poniedziałek) o godz. 16:00 w Auli krakowskiego klasztoru ojców franciszkanów (ul. Franciszkańska) odbędzie się promocja najnowszej książki hierarchy pt. „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości”. Spotkanie potrwa do godziny 18:00.


O godzinie 19:00 w krakowskim kościele Apostołów Piotra i Pawła rozpocznie się liturgia Mszy pontyfikalnej (nadzwyczajna forma rytu rzymskiego), którą celebrować będzie ksiądz kardynał.Znawca i strażnik Liturgii

Image

Biskup diecezjalny jest, z mianowania Boga, pierwszym uczącym wiary w swojej diecezji, pierwszym znawcą Liturgii, pierwszym pasterzem. Diecezjalne struktury administracyjne oraz Konferencja Episkopatu nie mogą w żaden sposób ograniczyć odpowiedzialności biskupa za wszystko to, co dotyczy nauczania wiary, ofiary, którą składa on osobiście w Najświętszej Liturgii, oraz tego, że musi się on troszczyć o godną celebrację Mszy Świętej w swojej diecezji – mówi JE ks. kardynał Raymond Leo Burke. Publikujemy fragment książki „Kardynał w sercu Kościoła”. Wywiad-rzeka w polskim przekładzie ukaże się już wkrótce dzięki Wydawnictwu Diecezjalnemu Sandomierz.

Image

[link widoczny dla zalogowanych]


Jakie, według Księdza Kardynała, cechy powinien rozwijać w sobie biskup?
Odnoszę wrażenie, że najważniejszymi cnotami, którymi powinien odznaczać się biskup, są pokora i ufność. Pokora pozwala mu zrozumieć, iż we wszystkich swoich działaniach jest następcą Apostołów, i powinien sprawować urząd w posłuszeństwie wobec Chrystusa i Jego ziemskiego namiestnika – biskupa Rzymu. Ufność pomaga stanowczo zmierzyć się z trudnymi wyzwaniami dzisiejszych czasów i uświadamia, że to Bóg ześle owoce na jego pracę, na korzyść i błogosławieństwo wszystkich swoich wiernych.

W szczególny sposób, od samego początku mojej posługi biskupiej, miałem nieodparte wrażenie, że koniecznie powinienem roztoczyć ojcowską opiekę nad księżmi i klerykami, a także nad tymi, którzy odpowiedzieli na powołanie do kapłaństwa, lecz jeszcze nie wstąpili do seminarium. Biskup jest duszpasterzem wszystkich wiernych swojej diecezji, jednakże nigdy nie będzie w stanie udźwignąć tego ciężaru odpowiedzialności, jeżeli nie będą go licznie wspierali wartościowi kapłani. Czasami byłem krytykowany, jakobym nie zwracał wystarczającej uwagi na osoby świeckie. Na tego typu uwagi odpowiadałem zazwyczaj, że to właśnie moja troska o świeckich wiernych była powodem, dla którego poświęcałem tak wiele czasu tym, którzy w przyszłości mieli bezpośrednio służyć wiernym jako duszpasterze. Mimo to, przeznaczałem niemało czasu na zagadnienia dotyczące osób świeckich. Spotykałem się z wiernymi zarówno indywidualnie, jak i w grupach.

W grudniu 2003 r. zostałem przeniesiony z diecezji w La Crosse do archidiecezji w Saint-Louis. Przeprowadziłem się tam 26 stycznia 2004 r. Jedną z najwspanialszych dla mnie rzeczy w archidiecezji w Saint-Louis było seminarium Kenrick-Glennon. Było niczym serce całej archidiecezji. Każdego tygodnia starałem się poświęcić trochę czasu na kontrolę życia seminaryjnego. Archidiecezja została obdarzona licznymi i wspaniałymi powołaniami do kapłaństwa. Dostępność seminarium w archidiecezji była dla młodych ludzi, którzy dopiero co odkryli własne powołanie, wielką pomocą i wsparciem.

Jakie były największe trudności, z którymi musiał się Ksiądz Kardynał zmierzyć w Episkopacie?
Była to gwałtownie postępująca sekularyzacja kultury, która niestety dotarła również do Kościoła. Z racji tego, że od kilkudziesięciu lat zakres i głębia katechezy niebezpiecznie podupadały, wierni nie mieli już możliwości wnoszenia szerzej świadectwa wiary i postaw chrześcijańskich w kulturze. Kształcenie seminarzystów również zostało zubożone, zatracono gdzieś po drodze jasne punkty odniesienia. Księża, często nie z własnej winy, kończyli edukację w seminarium i mimo to, byli całkowicie nieprzygotowani do nauczania i prowadzenia wiernych. Zdarzały się też przypadki starszych kapłanów, którzy otrzymali jeszcze solidne wykształcenie doktrynalne w duchu właściwej dyscypliny życia, a którzy mimo to, zaczynali kwestionować tę wiedzę i umiejętności w imię tak zwanego „ducha soboru”. Proporcjonalizm i konsekwencjalizm w analizie zagadnień moralnych prowadziły do kwestionowania nauczania moralnego Kościoła, a nawet, w niektórych przypadkach, naturalnego prawa moralnego.

Mówi się, że wielu kandydatów odrzuca możliwość przyjęcia święceń biskupich, z obawy przed niezdolnością podjęcia się obowiązków związanych z tą pozycją. Czy to naturalne?
Nie mam żadnej możliwości sprawdzenia, ilu kandydatów Episkopatu odrzuca wezwanie Ojca Świętego do przyjęcia sakry biskupiej. Znałem jednego lub dwóch kandydatów, którzy rzeczywiście zrezygnowali z nominacji. W obu przypadkach kandydaci nie czuli się jeszcze odpowiednio przygotowani do konfrontacji z atakami na Kościół ze strony kultury niekościelnej, zwłaszcza przez mass media, ani do walki z wewnętrznymi konfliktami Kościoła, wywoływanymi przez brak zdrowej doktryny i dyscypliny.

Jak wygląda rzeczywista wolność biskupa? Czy nie ograniczają jej struktury administracyjne diecezji lub kraju (konferencja Episkopatu)? Czy biskup rzeczywiście ma możliwość działania?
Biskup diecezjalny jest, z mianowania Boga, pierwszym uczącym wiary w swojej diecezji, pierwszym znawcą Liturgii, pierwszym pasterzem. Diecezjalne struktury administracyjne oraz Konferencja Episkopatu nie mogą w żaden sposób ograniczyć odpowiedzialności biskupa za wszystko to, co dotyczy nauczania wiary, ofiary, którą składa on osobiście w Najświętszej Liturgii, oraz tego, że musi się on troszczyć o godną celebrację Mszy Świętej w swojej diecezji. Struktury utworzono, aby pomagać biskupowi. W niektórych dziedzinach, na przykład odnoszących się do nadzwyczajnego zarządzania dobrami materialnymi, biskupa ograniczają oczywiście szczególne zasady i warunki. Istnieją również instytucje konsultacyjne i rozstrzygające o charakterze normatywnym, które wspomagają diecezję, ale w żaden sposób nie ograniczają odpowiedzialności spoczywającej na biskupich barkach, polegającej na rozsądnym i pewnym prowadzeniu swojej owczarni. Należy mieć na względzie zwłaszcza to, że urząd biskupa diecezjalnego pochodzi z prawa Boskiego; Konferencja Episkopatu jest strukturą utworzoną na mocy prawa kanonicznego, pozytywnego. Jej zadaniem jest pomoc biskupom w ich służbie duszpasterskiej, jednakże nie stanowi ona żadnego krajowego stowarzyszenia biskupów, które mogłoby kontrolować biskupów i narzucać im, co powinni robić, a czego nie. Tym samym, Konferencja Episkopatu nie może reprezentować biskupów danego terytorium na mocy autorytetu własnego konferencji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Kubaturus
Użytkownik


Dołączył: 19 Cze 2009
Posty: 222 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Czw 19:17, 04 Lut 2016 Powrót do góry

Ciekawe dlaczego Msza w Poznaniu będzie w zwyczajnej formie rytu?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:26, 09 Lut 2016 Powrót do góry

Święta Eucharystia, walka z kryzysem Kościoła i Msza pontyfikalna - kardynał Burke w Krakowie

Image

Trzeba koniecznie przywrócić sakralny wymiar liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa – podkreślił JE ks. kardynał Raymond Leo Burke podczas spotkania w Krakowie.

Kardynał Raymond Leo Burke, były arcybiskup metropolita amerykańskiego Saint Louis i prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a dziś zwierzchnik Suwerennego Zakonu Maltańskiego, odwiedził Kraków 8 lutego 2016 roku w ramach wizyty w Polsce promującej jego najnowszą książkę. Do wypełnionej po brzegi auli Klasztoru Franciszkanów wprowadził go JE ks. kardynał Stanisław Dziwisz, który ciepłymi słowami powitał gościa. Oklaski witające w Krakowie autora książki Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia, jako Sakrament Miłości zdawały się nie mieć końca. Wyraźnie poruszony tymi oznakami serdeczności ksiądz kardynał rozpoczął swój wykład po słowach, które do dostojnego gościa i licznie zgromadzonej publiczności w imieniu organizatorów spotkania skierował redaktor naczelny magazynu "Polonia Christiana", wiceprezes Stowarzyszenia Księdza Piotra Skargi, Sławomir Skiba.

- Dziękujemy za nieugiętą i odważną postawę pasterską i katolicką w obronie rodziny i małżeństwa podczas ostatniego synodu. Jesteśmy za nią, jako świeccy katolicy, księdzu kardynałowi szczególnie wdzięczni - mówił redaktor Skiba. - Ksiądz kardynał całym swym życiem, a także i publikacją Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości wskazuje na to, co stanowić powinno centrum życia katolickiego - podkreślił.

- Od czasów młodości doświadczałem jedności i pewności, z jaką Polacy przeżywali swoją wiarę przyjeżdżając do mojej ojczyzny. Polski katolicyzm był zawsze wielkim błogosławieństwem dla Kościoła w Stanach Zjednoczonych i dla mnie osobiście. Dlatego bardzo się cieszę, że moja książka o Najświętszej Eucharystii jest dostępna dla czytelników posługujących się językiem polskim - mówił kardynał Burke.

Jak wspominał dostojny gość „wszystkie moje wspomnienia dotyczące rozwoju mojej wiary wiążą się z niedzielną Mszą Świętą, praktykami eucharystycznymi oraz ich rozwijaniem ich poprzez nabożeństwo do Serca Jezusowego”. - Nigdy nie miałem wątpliwości, że największym darem dla mnie, dla mojej rodziny i całego Kościoła jest Najświętsza Ofiara i jej owoce - mówił ksiądz kardynał.

- Czas wzrostu mej pobożności eucharystycznej zbiegł się z chwilą, kiedy w wieku lat 10 zostałem ministrantem. Bycie jeszcze bliższym świadkiem całego bogactwa i piękna Mszy Świętej a przede wszystkim niezastąpiona posługa kapłańska było łaską, które do dziś przepełnia mnie poczuciem wdzięczności – powiedział kardynał Burke, tłumacząc dlaczego na temat swej publikacji wybrał właśnie Najświętszy Sakrament.

Hierarcha wspominał także swoje doświadczenia - jak podkreślił „bardzo bolesne” - dotyczące efektów reform liturgicznych: "wnętrza kościołów zostały przeorganizowane, najpiękniejsze przedmioty zostały usunięte - w szczególności główne ołtarze. Przestano dbać o bieliznę ołtarzową oraz naczynia i szaty liturgiczne. Pojawiła się nierzadko fatalna muzyka współczesna. Łacina była słyszana rzadko lub nigdy". - Eksperymentom zdawało się nie być końca - stwierdził.

Pytania, które padły z sali po zakończeniu prelekcji bez wątpienia stanowiły dowód na troskę obecnych o stan Kościoła, ale były także świadectwem głębokiej miłości i przywiązania do Świętej Wiary. Pytania dotyczyły między innymi Mszy Świętej sprawowanej w nadzwyczajnym rycie rzymskim, sytuacji kanonicznej Bractwa św. Piusa X oraz sposobom na przezwyciężeniu kryzysu, w jakim znajduje się Kościół.

- Źródłem kryzysu Kościoła są bardzo głębokie i sięgają w przeszłość. Kryzys społeczny, który polegał na odrzuceniu autorytetów, spotkał się z kryzysem liturgicznym. Wierni, którzy weszli w ten kryzys, nie otrzymali wsparcia ze strony Kościoła – powiedział.

Jak podkreślił duchowny, aby wyjść z kryzysu, w którym obecnie się znajdujemy, koniecznie są dwie drogi. Jakie to ścieżki? - Pierwsza to prowadzona od najmłodszych lat aż po wiek dorosły pogłębiona i rzetelna katecheza, która da wyjaśnienie wiary. Dziś spotykamy się bowiem ze sytuacją, że ludziom chcącym bronić swej wiary, brakuje wiedzy i znajomości zasad. Druga to konieczność przywrócenia sakralnego wymiaru liturgii, który należy zbudować na fundamentalnej zasadzie, że to nie my tworzymy liturgię, lecz jest ona czynem, akcją i działalnością Chrystusa. Podkreśleniu tej zasady mają służyć wszystkie detale dotyczące liturgii a także wystrój kościoła. Pamiętajmy zawsze, że w liturgii działa Chrystus – napominał JE ksiądz kardynał Burke.

Tłumy wiernych zgromadziła także Msza Święta pontyfikalna w krakowskim kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. Była ona sprawowana przez kardynała Burke’a w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Krakowscy wierni stali się więc świadkami Mszy świętej w tym rycie odprawianej w Polsce przez kapłana noszącego kapelusz kardynalski po raz pierwszy od czasu wprowadzonych po Soborze Watykańskim II zmian w liturgii, a więc po raz pierwszy od pięćdziesięciu lat!

Organizatorzy wydarzenia podkreślali, że Mszę Świętą udało się zorganizować również dzięki pomocy udzielonej przez proboszczów Kościoła Mariackiego oraz Katedry Wawelskiej, którzy wypożyczyli na tę okoliczność niezbędne szaty.

Podczas homilii kardynał Raymond Burke wspominał patrona dnia – świętego Jana z Matty, założyciela pierwszego zakonu redempcyjnego – Zakonu Przenajświętszej Trójcy od Wykupu Niewolników, zajmującego się wykupem chrześcijan, którzy zostali wzięci do niewoli przez muzułmanów. Ksiądz kardynał podkreślał niezwykłą aktualność dzieła świętego Jana.

Licznie zgromadzeni na Mszy Świętej wierni odśpiewali na zakończenie po polsku pieśń: „My chcemy Boga!”.

Wszyscy nieobecni na Mszy Świętej sprawowanej przez kardynała Raymonda Leo Burke’a już wkrótce będą mogli obejrzeć nagranie video, które zamieścimy na PCh24.pl. W najbliższych dniach opublikujemy także relację filmową ze spotkania autorskiego księdza kardynała, promującego książkę „Boża Miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako Sakrament Miłości”.

Już wkrótce opublikujemy także obszerną galerię zdjęć ze Mszy Świętej.Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:54, 09 Lut 2016 Powrót do góry

Zobacz zdjęcia z krakowskiej Mszy pontyfikalnej kardynała Burke‘a

Image

W poniedziałek ósmego lutego w krakowskim kościele pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła Mszę Świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego odprawił kardynał Raymond Leo Burke z Rzymu. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Krakowie po Soborze Watykańskim II. Kościół pękał w szwach - zachęcamy do obejrzenia pięknych zdjęć z tej liturgii.

Kardynał Raymond Leo Burke, były arcybiskup metropolita amerykańskiego Saint Louis i prefekt Trybunału Sygnatury Apostolskiej, a dziś zwierzchnik Suwerennego Zakonu Maltańskiego, odwiedził Kraków w ramach wizyty w Polsce promującej jego najnowszą książkę.

Prezentujemy kilka zdjęć z kościoła świętych apostołów Piotra i Pawła. Wkrótce uzupełnimy galerię - opublikujemy również relację filmową z tego niezwykłego wydarzenia.


Image

(Konkretnie zamieszczone jest 18 zdjęć do obejrzenia)

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 13:01, 13 Mar 2016, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:18, 10 Lut 2016 Powrót do góry

"Eucharystia - Boża Miłość stała się Ciałem". Tłumy na spotkaniu z kardynałem Burke! Filmowea relacja ze spotkania księdza kardynała Raymonda Leo Burke, które odbyło się w Auli klasztoru Franciszkanów w Krakowie.

https://www.youtube.com/watch?v=8pej1bwdfPo


Wykład trwa do 34 min.15 sek. a następnie po wykładzie kilka pytań i odpowiedzi kard. Burke. Poniżej w kolejnych minutach jedno z nich:


[link widoczny dla zalogowanych]

https://www.youtube.com/watch?v=8pej1bwdfPo&feature=youtu.be&t=3236
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:18, 11 Lut 2016 Powrót do góry

Msza pontyfikalna kard. Raymonda L. Burke w Krakowie

Film z Mszy pontyfikalnej kard. Burke w krakowskim kościele pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła.

https://www.youtube.com/watch?v=KL5CSkonjq0
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 15:27, 14 Lut 2016 Powrót do góry

Polecam BARDZO! ciekawą relację i spostrzeżenia uczestnika w krakowskim spotkaniu z kard. Burke napisane i zamieszczone na stronie WTK.

Kraków: Kard. Rajmund Burke o kryzysie w Kościele i sytuacji FSSPX

Image

Kard. Burke na spotkaniu w Krakowie

Na początku lutego gościł w Polsce kardynał Rajmund Leon Burke, promując polską edycję swojej książki pt. Boża miłość stała się Ciałem. Najświętsza Eucharystia jako sakrament miłości. Spotkania z purpuratem, zorganizowane przez wydawcę (krakowskie wydawnictwo AA) oraz Instytut Edukacji Społecznej i Religijnej im. ks. Piotra Skargi, odbyły się w dwóch miastach 6 i 8 lutego: w Poznaniu kard. Burke koncelebrował Mszę Pawła VI, w Krakowie odprawił uroczystą Mszę pontyfikalną w rycie trydenckim. Ponieważ uczestniczyłem w krakowskim spotkaniu, chciałbym pokrótce zrelacjonować jego przebieg i podzielić się związanymi z nim przemyśleniami.

(...)

http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/kard-rajmund-burke-o-kryzysie-w-kosciele-i-sytuacji-fsspx,14186.html#68828
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)