Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Ks. Skowronek: Kobiety będą kapłanami Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:22, 27 Lip 2009 Powrót do góry

„Nie ma mężczyzny ani kobiety”

„Powstrzymywanie kobiet od dostępu do kapłaństwa nie da się utrzymać, ponieważ nie licuje z godnością kobiety. Nie daje się także uzasadnić Biblią” - czytamy w Artykule ks. Alfonsa Skowronka w [link widoczny dla zalogowanych]

W „Tygodniku Powszechnym” ks. Alfons Skowronek zastanawia się m.in. nad zakazem dla kapłaństwa kobiet. Kwestię kobiet porusza on, przy okazji zwrócenia uwagi na brak kapłanów.

Według ks. Skowronka, kapłańska samoświadomość staje dzisiaj w obliczu decydujących przemian. Chodzi mu o trzy kwestie: pojmowanie kapłaństwa, które według niego trzeba rozumieć w jeszcze większym stopniu jako braterskie posługiwanie, względnie jako „kościelny urząd posługi”; o celibat, którego obowiązek „mierzyć musi się dzisiaj z obowiązkiem posługi zbawienia szerokich mas, w obliczu wręcz dramatycznego braku kapłańskich powołań” oraz właśnie o kwestię kapłaństwa kobiet. Temu zagadnieniu oraz pojmowaniu kapłaństwa ks. Skowronek poświęca najwięcej miejsca.

„Od Soboru Watykańskiego II datuje się zwrot w dyskusji o podmiocie kapłaństwa, które zarezerwowane jest wyłącznie dla mężczyzny. Nowsze badania biblistyczne wskazują na Marię Magdalenę jako „Apostołkę wszystkich apostołów” (Apostola apostolorum). Ojcowie Kościoła podnoszą moment, że kapłaństwo przysługuje w najprzedniejszy sposób Maryi (eminentiori modo)” - pisze ks. Skowronek. Cytuje też fragment z Listu św. Pawła do Galatów: „Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” [3, 28].

- Nad tym słowem warto się zamyślić. Albowiem nie ma ani jednego przekonującego argumentu przeciwko równouprawnieniu kobiety w Kościele - pisze ks. Skowronek. Nawiązuje też do św. Edyty Stein, karmelitanki zamęczonej w Oświęcimiu, kanonizowanej przez Jana Pawła II, która oświadcza w dłuższym wywodzie, że nic nie stoi na przeszkodzie, by zrealizować kapłańską ordynację kobiet. „W naszej duszpasterskiej teraźniejszości sprawą naglącej konieczności zdaje się być postulat dzielenia się słowem Bożym” - pisze ks. Skowronek, przedstawiając kapłana, jako „fachowca świata wewnętrznego”.

„Być kapłanem znaczy sprawować Eucharystię. Do tej formuły egzystencji podnieść należałoby również bycie chrześcijaninem: być chrześcijaninem znaczy sprawować Eucharystię” - czytamy na zakończenie tekstu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:34, 27 Lip 2009 Powrót do góry

O kobietach przy ołtarzu to jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/naduzycia-w-kk,20/kobiety-przy-oltarzu-od-kiedy,33.html

Fakt zarezerwowania kapłaństwa urzędowego jedynie dla mężczyzn nie leży w kwestii dyscypliny KK, ale w kwestiach dogmatycznych. Taka była i jest (nie została odwołana) wola Chrystusa. Wszelkie dywagacje na ten temat mają często jeszcze drugie dno... zapędy pseudo feministyczne.

Tygodnik Powszechny, to on może i jest, ale mieni się pismem katolickim, pozwala na publikowanie takich bzdur, z tym "katolicki" to już dawno sobie powinni dać spokój.

A o Ks. Alfonsie Skowronku i powszechnym zbawieniu możemy przeczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:50, 29 Lip 2009 Powrót do góry

„Zamknięta sprawa” kapłaństwa kobiet

„Mężczyzna jest powołany do bycia kapłanem, tak jak kobieta jest powołana do bycia matką” - twierdzi Tomasz Rowiński na łamach Tygodnika Powszechnego w polemice do artykułu ks. Alfonsa Skowronka „Nie ma mężczyzny ani kobiety”.

„Tylko skażona niemądrymi prądami teologia może widzieć w kapłaństwie bastion męskiej dominacji, tak jak widziałaby w macierzyństwie bastion dominacji kobiety” - pisze dalej Rowiński. Przytacza również końcowy fragment listu apostolskiego Jana Pawła II „Ordinatio sacerdotalis” z 1994 r., w którym czytamy: „Oświadczam, że Kościół nie ma żadnej władzy udzielania święceń kapłańskich kobietom oraz że orzeczenie to powinno być przez wszystkich wiernych Kościoła uznane za ostateczne”.

Rowiński podsumowuje, że to oświadczenie powinno zamknąć wszelką dyskusję. Podkreśla też, że sprawa kapłaństwa kobiet nie jest tylko sprawą z zakresu dyscypliny kościelnej, ale wywodzi się z prawa Bożego, w które Kościół nie ma prawa ingerować.

Tomasz Rowiński, zbijając kolejne argumenty ks. Skowronka, opowiadającego się za kapłaństwem kobiet, pisze m.in.: „Ks. Skowronek pisze, że Maryi wedle Ojców Kościoła kapłaństwo przysługuje w najwyższym stopniu, a Litania Loretańska nazywa Matkę Bożą Królową Kapłanów (ale doprawdy nie ma takiego wezwania w tej litanii!), a jednak twórcom tej modlitwy, ani tym bardziej Ojcom Kościoła, nie przyszło do głowy, że może to oznaczać kapłaństwo sakramentalne. Pismo Święte mówi w sposób oczywisty, że Jezus tego nie chciał”.

Publicysta stwierdza też, że niektóre argumenty ks. Skowronka - jak to, że kapłaństwo kobiet wspierała Edyta Stein - są w ogóle nieudokumentowane.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 13:39, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Cytat:
"Powstrzymywanie kobiet od dostępu do kapłaństwa nie da się utrzymać, ponieważ nie licuje z godnością kobiety. Nie daje się także uzasadnić Biblią" - czytamy w Artykule ks. Alfonsa Skowronka w [link widoczny dla zalogowanych]


W dzisiejszej "Gazecie Wyborczej" możemy przeczytać obszerny wywiad z ks. Alfonsem Skowronkiem. Kontynuuje on dalej reformę Kościoła, odnośnie kobiet. Nie będę przytaczać co niektórych wypowiedzi, ale to jest wprost podważanie Magisterium KK. To co było wcześniej w Tygodniku Powszechnym, to można powiedzieć, że było to preludium, wstęp, do tego co dziś. To nie pierwsze takie pouczanie Kościoła przez ks. Skowronka. A co na to biskupi odpowiedzialni za poprawne nauczanie wiary w Kosciele?

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1374 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 17:35, 12 Paź 2009 Powrót do góry

Ech, wszystko chcą postawić w Kościele na głowie! Ks Skowronek: kobiety będą kapłanami - a może on chce zostać kobietą?
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)