Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Nowa ewangelizacja - start kwiecień 2012 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:24, 29 Lip 2012 Powrót do góry

Nowa ewangelizacja Warszawy - start kwiecień 2012 r.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Na stronie można przeczytać o różnych formach ewangelizacji, wywiad z bp, etc ...

Nowa Ewangelizacja - wywiad z biskupem Grzegorzem Rysiem
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

O mówieniu o Bożej miłości poprzez teatr – diakonia teatralna przy wspólnocie Woda Życia
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:25, 29 Lip 2012 Powrót do góry

Kostrzyn: Kongres Nowej Ewangelizacji

W Kostrzynie nad Odrą rozpoczął się dziś I. Ogólnopolski Kongres Nowej Ewangelizacji. Trwać on będzie do 5 sierpnia równolegle i w łączności z Przystankiem Jezus, organizowanym po raz 13. w czasie Przystanku Woodstock. Na gości Kongresu czeka bogaty program debat, rekolekcji czy koncertów muzyki chrześcijańskiej. Biorą w nim udział między innymi przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji, abp Rino Fisichella z Watykanu, wielu biskupów polskich i przedstawicieli ruchów ewangelizacyjnych. bp Grzegorz Ryś.

„W Kościele powszechnym jest ważne, abyśmy się wreszcie zobaczyli, ale też spotkali, doświadczyli tego, że to nie są poszczególne prywatne inicjatywy ewangelizacyjne związane czy ze szkołami nowej ewangelizacji, czy z Drogą Neokatechumenalną, czy z rozmaitymi wspólnotami Odnowy w Duchu Świętym – mówi przewodniczący Zespołu Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji. – To wszystko to jeden wielki Kościół, te wspólnoty są posłane przez Kościół i do pracy w Kościele. O to ostatecznie idzie” – powiedział bp Grzegorz Ryś.

Prelekcje i debaty odbywają się przy kościele Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Kostrzynie. Do późnych godzin nocnych działa tam też kino nocne z projekcjami filmów o tematyce ewangelizacyjnej. Przewidziano przemarsze i prezentacje krótkich form teatralnych, wystawy i spotkania tematyczne. Wiele osób wygłosi świadectwa o tym, jak powróciły do wiary.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 12:05, 10 Maj 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:14, 10 Maj 2015 Powrót do góry

Wcześniejsze tematy w temacie "nowej ewangelizacji" są tu:

Wyruszyła nowa ewangelizacja ...
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/wyruszyla-nowa-ewangelizacja,8191-15.html#54482


Rusza nowa akcja już III:

Zgłoszenia na III Kongres Nowej Ewangelizacji tylko do jutra

Image

Tylko do niedzieli można zgłaszać udział w III Kongresie Nowej Ewangelizacji, który pod koniec maja odbędzie się w Skrzatuszu w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. „Tym razem hasłem wydarzenia są słowa «Skarb w roli», a celem refleksja nad ewangelizacją środowisk wiejskich – powiedział sekretarz Biura Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji. – Zapraszamy wszystkich zainteresowanych III Ogólnopolskim Kongresem Nowej Ewangelizacji do przybycia do Skrzatusza w dniach od 28 do 31 maja. Podejmiemy dzieło ewangelizacji w bardzo konkretnym środowisku z ekipami ewangelizacyjnymi diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która od wielu lat prowadzi taką działalność” – podkreślił ks. Artur Godnarski.
Więcej na stronie [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:23, 10 Maj 2015 Powrót do góry

Warto poczytać i posłuchać dyskusji:

Święta wojna czy ekumeniczny dżihad? - dyskusja o.Kupczak vs x.Stehlin.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/swieta-wojna-czy-ekumeniczny-dzihad-o-kupczak-vs-x-stehlin,6934.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:08, 29 Maj 2015 Powrót do góry

Rozpoczął się III Kongres Nowej Ewangelizacji

Image

III Kongres Nowej Ewangelizacji rozpoczął się w Skrzatuszu k. Piły w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. - W tym miejscu ewangelizacja to jest nasza codzienność. Próbujemy tu szukać nowych dróg - podkreślił bp Edward Dajczak otwierając kongres. Uczestniczy w nim ok. 330 ewangelizatorów z całej Polski.

Tegoroczny kongres odbywa się pod hasłem "Skarb w roli" i jest poświęcony problematyce ewangelizacji środowisk wiejskich. Ma być również miejscem wymiany doświadczeń dla ewangelizatorów i ukazać potencjał i nowe możliwości ewangelizacji tych środowisk.

Przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. nowej ewangelizacji Grzegorz Ryś rozpoczynając spotkanie powiedział, że ma wielką nadzieję, iż kongres przyniesie wielkie owoce, choć podejmowany w tym roku temat jest trudny. - Tam, gdzie są duże kłopoty przy organizacji, tam będą wielkie owoce - dodał.

To czterodniowe wydarzenie będzie miało trzy wymiary: pastoralny, rekolekcyjny i ewangelizacyjny. Ma być też okazją do wymiany doświadczeń, zebranie dobrych praktyk i świadectw grup oraz wspólnot prowadzących działania ewangelizacyjne w środowiskach wiejskich.

W programie kongresu znajdzie się również czas na formację ewangelizatorów: wykłady i warsztaty prowadzone przez specjalistów. Ważnym akcentem będzie zwrócenie uwagi na duchowość maryjną i jej rolę w nowej ewangelizacji, kongres odbywa się bowiem przy sanktuarium maryjnym w Skrzatuszu. Jak powiedział bp Dajczak od 440 lat czczona jest tam Matka Boża, znana od niedawna także pod imieniem Matki Miłości Zranionej, Matki Nadziei.

Ponadto uczestnicy kongresu będą mieli okazję - jak się wyraził bp Ryś - ''posmakować Lectio Divina". Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi ceniony kierownik duchowy ks. Krzysztof Wons, salwatorianin. - Bez rekolekcji nie ma najmniejszego sensu nasze działanie - podkreślił bp Ryś.

Jeszcze dziś wieczorem uczestnicy wezmą udział we Mszy św. pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka z Katowic oraz wysłuchają pierwszej rekolekcyjnej konferencji.

Kongresowe spotkania odbywają się w ogromnym namiocie rozpiętym na łące w pobliżu skrzatuskiej świątyni.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29567 Przeczytał: 261 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:46, 30 Maj 2015 Powrót do góry

Prymas: Wiara to nie nastroje czy przeżycia

Image

Prymas Polski abp Wojciech Polak w Skrzatuszu

Autentycznej prostoty, która otwiera się na Jezusa i Jego Ewangelię, nie nabywa się poprzez fakt urodzenia czy zamieszkania na wsi, ani poprzez szczególny sentyment do niej. Ta duchowość, która charakteryzuje polską wieś, z całym jej bogactwem, domaga się nie tyle idealizowania co ewangelizowania – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak w Skrzatuszu.

Hierarcha przewodniczył Mszy św. podczas trwającego tu Kongresu Nowej Ewangelizacji poświęconego ewangelizowaniu środowisk wiejskich.

Na początku Mszy św. Prymas pobłogosławił kopię słynącej cudami Matki Boskiej Bolesnej, trzymającej w ramionach ciało Syna, do której od wieków przybywają pielgrzymi szukający Bożej pomocy.

- Jesteśmy tu po to, by wydobywać blaski, pozytywnie ocenić i wydobyć wszystko to, co zasiał Duch Święty, a z drugiej chcemy dostrzec to, co domaga się nawrócenia, oczyszczenia i dojrzewania – zaznaczał abp Polak.

Jak wskazywał musi to być poprzedzone zadaniem sobie pytania o własną wiarę i własne odniesienie do Jezusa.

- Czy jest to relacja wypływająca z autentycznego spotkania z Jezusem, który chce byśmy głosili w Duchu i w prawdzie, czy może jest zbudowana tylko na instrumentalnym wykorzystywaniu Go do własnych celów. Czy jest w tej relacji miejsce na pielęgnowanie naszego osobistego i wspólnotowego nawrócenia, przemiany a może jeszcze wciąż kurczowo trzymamy się zewnętrznych przejawów pobożności? Jak daleko jesteśmy w stanie uznać potrzebę oczyszczenia i ewangelizowania? – pytał hierarcha.

Przypominał również, że wiara to nie sa nastroje czy przeżycia religijne.

- Wiara ma moc sprowadzać nas z powrotem do Boga nawet, gdy ranę zadaje nam nasz własny grzech – podkreślał.

- Prawdziwa pobożność nie wierzy w magię słów i uczuć, ale powierza się Bogu, który potrafi przenieść każdą górę trosk, codziennych zajęć, zmartwień przesłaniających nam Boga – dodał.

Kolejnymi wskazaniami, na które zwrócił w homilii uwagę Prymas są modlitwa i przebaczenie.

- Często na wsi, a już na kujawskiej, z której ja pochodzę szczególnie, mówi się, że trudno się dogadać z sąsiadami. W mojej wsi, kiedy proboszcz, po wielu wylewach nie mógł pełnić posługi, powstała piękna kaplica. Ludzie sami tego zapragnęli. Proboszcz im pobłogosławił i ofiarował za nich swój krzyż. Wspólnota, której trudno było się dogadać w sprawach podstawowych, ziemskich potrzeb jak wodociąg czy droga, wyzwoliła coś wielkiego – dzielił się osobistym doświadczeniem.

- Autentyczne spotkanie z ewangelizacją otwiera serce, pomaga dojrzewać w życiu duchowym i budzi wyobraźnię Ewangelii i ewangelizacji – zaznaczał.

Do uczestników kongresu zwrócił się także bp Krzysztof Zadarko, który jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. imigracji.

- W naszej sytuacji Kościoła w Polsce stajemy w sytuacji, z którą wcześniej nie mieliśmy do czynienia na taką skalę. Przed nami jest wyzwanie przyjęcia chrześcijan z różnych stron świata, którzy uciekają z powodu prześladowania za wiarę – mówił bp Zadarko.

Jak zauważył przywołując słowa bp Czesława Domina: miarą wiarygodności Kościoła jest troska o potrzebujących.

- Miarą wiarygodności naszej ewangelizacji jest nasza caritas. Kiedy widziałem ostatnie badania sondażowe mam wrażenie, że nie bardzo rozumiemy przed jakim wyzwaniem stoimy. Blisko 70 proc. naszego społeczeństwa jest przeciwne przyjmowaniu kogokolwiek z zagranicy – zauważał biskup, prosząc, by problem uchodźców pojawił się wśród ludzi zajmujących się ewangelizacją.

- To zobowiązanie wynikające z prostego zdania: Byłem przybyszem, a nie przyjęliście mnie. To będzie ostatnie słowo Jezusa przed naszą wiecznością. Proszę was, aby ten apel pojawił się w naszych rozmowach, w naszym budowaniu wspólnot i tworzeniu pewnej mentalności społeczeństwa i Kościoła – apelował bp Zadarko.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)