Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 O pewnej Konferencji ... ''Zwróćmy się ku Panu'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:21, 19 Mar 2012 Powrót do góry

O II konferencji z cyklu "Zwróćmy się ku Panu" - Czy ''spustoszona winnica'' znów się zazieleni? pisaliśmy tu:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/czy-spustoszona-winnica-znow-sie-zazieleni,6039.html

III Konferencja z cyklu: "Zwróćmy się ku Panu". Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II zapowiedziana jest w Warszawie na 21 kwietnia - Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Rynek Nowego Miasta 20.

"Koń trojański w mieście Boga? - Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II

Image

Na godzinę 16:00 - 17:00 przewidziana była debata x. Grygiel FSSP vs. x. Stehlin FSSPX. Prowadzenie dr Paweł Milcarek. No cóż, jak zdążyłam wyczytać na innych stronach, wielu jest zawiedzonych, (może są i ucieszeni) gdyż nie będzie debaty x. Grygiel FSSP vs. x. Stehlin FSSPX podczas kolejnej już Konferencji p.t. "Zwróćmy się ku Panu".

Informację taką możemy przeczytać na prywatnym blog ks. Wojciecha Grygiela FSSP

NIEDZIELA, 18 MARCA 2012
LOSY PEWNEJ KONFERENCJI


Przepraszam za chwilę milczenia – musiałem się na trochę wyłączyć, aby poświęcić czas na popchnięcie różnych pisarskich prac oraz przygotowanie i wygłoszenie rekolekcji w Bydgoszczy. Muszę przyznać, iż z zaciekawieniem przyjąłem propozycję wystąpienia w panelu dyskusyjnym z ks. Karolem Stehlinem podczas zbliżającej się kolejnej edycji konferencji „Zwróćmy się ku Panu”. Bardzo cenię sobie możliwość takich debat, ponieważ dają one szanse do jasnego wyeksplikowania stanowisk i zawsze wnoszą element ożywczy zamiast po raz kolejny słuchać tego samego i przyklaskiwać wybranym raczej z jednego klucza referentom. Konferencja ta miała wszelkie szanse na to, aby taki niefortunny paradygmat przezwyciężyć. Nikt nie obiecywał, że debata będzie łatwa, ale medialnego charakteru trudno było jej odmówić. Nie wiem czy organizatorzy konferencji mieli okazję obwieścić zaszłe w niej zmiany programowe. Okazuje się, że debaty nie będzie, bo interweniowała władza z wysoka. Piszę o tym, ponieważ sprawa dotyczy mnie osobiście, dlatego jeżeli czynię ten anons pierwszy, to informacja pochodzi z bezpośredniego źródła. Zaraz po ogłoszeniu programu konferencji dotarła do mnie bardzo grzeczna prośba od mojego generała – ks. Johna Berga – o nieangażowanie się w jakiekolwiek publiczne dysputy w sprawach SSPX. Oznaczało to także, że w debacie z ks. Stehlinem wystąpić mi nie wolno. Jeżeli ktoś rzeczywiście na mnie do generała naskarżył – a uważam, że taki scenariusz jest całkiem realny – to odniósł swój efekt. Obronił tradycję. Co ja na to? Nic, poczułem się trochę jak ks. Boniecki. Skoro spłonęła czarownica, to może czas zapalić fajkę i kontynuować kwantowanie grawitacji.

Autor: Ks. Wojciech Grygiel
[link widoczny dla zalogowanych]

Może nie ma tego "konia trojańskiego", skoro Przełożony zabronił takiej dysputy Confused i jak sam x. Grygiel napisał efekt został osiągnięty Tradycja została obroniona. Confused
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:22, 19 Mar 2012 Powrót do góry

Nie będzie debaty księży Stehlina FSSPX i Grygiela FSSP

21 kwietnia br. odbędzie się w Warszawie organizowana przez Instytut Summorum Pontificum trzecia konferencja z cyklu „Zwróćmy się ku Panu”, której tytuł w tym roku nawiązuje do tytułu znanej książki prof. Dietricha von Hildebranda i brzmi: „Koń trojański w mieście Boga? Pytania na 50-lecie II Soboru Watykańskiego”.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 14:47, 23 Kwi 2012 Powrót do góry

III Konferencja z cyklu «Zwróćmy się ku Panu»

(do obejrzenia galeria zdjęć)

[link widoczny dla zalogowanych]

Blisko stu uczestników z całej Polski, znakomici prelegenci, arcyciekawe tematy ich wystąpień i podniosła, a jednocześnie iście rodzinna atmosfera to obraz III Konferencji z cyklu Zwróćmy się ku Panu. Tym razem poświęcona była Soborowi Watykańskiemu II i nosiła tytuł: „Koń Trojański w Mieście Boga? Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II”

Powracać do tego, co wiecznotrawałe!

W poprzednich latach organizatorem Konferencji był Instytut Summorum Pontificum, którego zadania przejęło Centrum Kultury i Tradycji Wiedeń 1683. Uczestnicy, który brali udział w ubiegłorocznych konferencjach, a także w tegorocznej, zgodnie stwierdzili, że poziom kwietniowych spotkań wzrasta z roku na rok.

Na Starym Mieście, w sercu Warszawy, zebrali się przedstawiciele środowisk zainteresowanych Tradycją katolicką z całej Polski. Uczestnicy przyjechali z Poznania, Bydgoszczy, Wrocławia, Krakowa, Zamościa, Rzeszowa, Lublina, Gdańska, Białegostoku, Płocka, Radomia, Szczecina, Katowic i Śląska oraz innych miejscowości. Trudno się dziwić tak dużemu zainteresowaniu Konferencją, ponieważ w Muzeum Literatury, w pięknej scenerii, wybrzmiały słowa ważne i celne: Kościół katolicki zatracił ducha Tradycji i to stało się przyczyną kryzysu wewnątrz kościoła, ale także kryzysu w życiu społeczeństw chrześcijańskich i kryzysu katolickich rodzin. Ulegając w formułowaniu dokumentów duchowi tego świata, wprowadzając niuanse i dwuznaczności do tradycyjnej doktryny, unikając potępień tak groźnych zjawisk, jak komunizm, sobór odebrał Kościołowi zdolność do przeciwstawienia się laicyzującym i sekularystycznym falom, które przetoczyły się przez świat w połowie XX wieku.

Zacni prelegenci nie zawiedli. Na konferencję przyjechały wygłosić swoje prelekcje osoby, którym na sercu leży powrót Tradycji do codziennego życia każdego katolika. Specjaliści w swoich dziedzinach: o. Benedykt Huculak OFM, dr hab. Jacek Bartyzel, dr hab. Sławomir Cenckiewicz, Dariusz Zalewski, Tomasz Terlikowski oraz x. Karol Stehlin FSSPX. Dyskutowali oni o Soborze Watykańskim II i jego skutkach, które po 50 latach od rozpoczęcia soboru trudno zaliczyć do zmian pozytywnych. A referaty przez nich wygłoszone były majstersztykiem.

- Kościół katolicki reformowany – takiego określenia użył o. Benedykt Huculak OFM, mówiąc o posoborowym ekumenizmie i podziale wewnątrz kościoła. Zarówno on jak i inni prelegenci starali się wskazać na przyczyny kryzysu jakiego doświadczają dzisiaj katolicy na całym świecie. O rewolucji soboru w nauczaniu społecznym Kościoła i jej konsekwencjach dla Ewangelicznej zasady budowania Królestwa Chrystusa, którą Kościół zawsze wyznawał, mówił dr hab. Jacek Bartyzel z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Okoliczności braku potępienia komunizmu, milczenia na temat zła tego systemu, które było wynikiem nacisku służb specjalnych obozu komunistycznego na niektórych Ojców Soborowych przybliżył zebranym dr hab. Sławomir Cenckiewicz, historyk i publicysta. Dariusz Zalewski, ceniony publicysta i pedagog przedstawił związek pomiędzy rezygnacją z tradycyjnej dyscypliny moralnej, jaka rozlała się po katolickich ośrodkach wychowawczych po Vaticanum II, a ogólnym kryzysem wychowania.

Konferencję zakończyła debata między red. Tomaszem Terlikowskim i księdzem Karolem Stehlinem, przełożonym Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X w Polsce. Obaj dyskutanci zgodzili się, że po Soborze Watykańskim II ma miejsce w Kościele natężenie negatywnych zjawisk. Ks. Karol Stehlin FSSPX zwrócił uwagę, że Kościół, rezygnując z jasności doktrynalnej i tradycyjnej dyscypliny, nie tylko nie mógł stanowić skutecznej siły wobec rewolucji społecznych połowy XX wieku, ale stał się też ich ofiarą, a w niektórych aspektach – nawet sprzymierzeńcem. Jednocześnie kapłan prostował błędne a szeroko rozpowszechnione decyzje, że biskupi i kapłani jego zgromadzenia negują cały Sobór Watykański II. Dostrzegając jego negatywne konsekwencje domagają się przeformułowania jego dokumentów w zgodzie z Magisterium.

Uczestnicy konferencji mogli zadawać pytania zarówno prelegentom, którzy wygłosili swoje referaty, jak i dyskutantom: red. Terlikowskiemu i ks. Karolowi Stehlinowi. Nie do przecenienia były także osobiste rozmowy z prelegentami podczas przerw. To, jak bardzo ważna dla wszystkich przybyłych do Muzeum Literatury jest tradycyjna, wolna od błędów doktryna Kościoła i poszanowanie dla liturgii świętej, można było wywnioskować nie tylko z rozmów. Z zaaranżowanego stoiska z książkami zniknęły błyskawicznie wszystkie pozycje, które poruszały problem Mszy trydenckiej i kryzysu w kościele. Dlatego z entuzjazmem została przyjeta wiadomość o końcu prac nad III tomem Wykładu Liturgii Kościoła Katolickiego. Dużym zainteresowaniem cieszył się także magazyn Nova et Vetera, wydawany przez Centrum Kultury i Tradycji.

Patronat nad konferencją miał portal [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych]

Konferencja miała swoją kontynuację w formie biesiady, która odbywała się na barce na Wiśle. Z luźnych już rozmów dało się wysnuć jeden wniosek. Jest wielkie zapotrzebowanie wśród katolików zarówno na konferencje, jak ta w Muzeum Literatury, jak i na szeroka dyskusję o Soborze Watykańskim II i jego spuściźnie. Jednocześnie z sobotnich rozmów jasno wynika, że jest też miejsce i potrzeba pracy takiej organizacji, jaką jest Centrum Kultury i Tradycji. Po to, by tematy ważne, a rzadko poruszane wybrzmiały z większa siłą i mocą.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:59, 26 Kwi 2012 Powrót do góry

III Konferencja z cyklu: Zwróćmy się ku Panu - Koń Trojański w Mieście Boga? Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II

Koń trojański w mieście Boga? wprowadzenie
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Prof. Jacek Bartyzel - Rewolucja soboru watykańskiego i jej konsekwencje dla zmagań o społeczne Królowanie Jezusa Chrystusa.
Warszawa 21 kwietnia 2012


(do wysłuchania wykład)

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 9:49, 27 Kwi 2012 Powrót do góry

III Konferencja z cyklu: Zwróćmy się ku Panu. Koń Trojański w Mieście Boga?
Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz - Milczenie Soboru Watykańskiego o komunizmie - naiwność ojców soborowych czy spisek Moskwy?

(wykład do wysłuchania)

[link widoczny dla zalogowanych]

Tu na forum pt. "Kościól Katolicki a Komunizm. Kard. Józef Mindszenty" mamy zamieszczony artykuł za stroną Radia Watykańskiego:

Kulisy soborowego milczenia o komunizmie
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/kosciol-katolicki-a-komunizm,136.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 14:55, 08 Maj 2012 Powrót do góry

Kolejny dostępny wykład z III Konferencji "Zwróćmy się ku Panu" 21 kwietnia 2012r.

Czy Kościół jest podzielony? Posoborowy ekumenizm a Mortalium animos - wykład o. dra hab. Benedykta Huculaka

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:46, 09 Maj 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
Kolejny dostępny wykład z III Konferencji "Zwróćmy się ku Panu" 21 kwietnia 2012r.

Czy Kościół jest podzielony? Posoborowy ekumenizm a Mortalium animos - wykład o. dra hab. Benedykta Huculaka

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Super wykład o.Huculaka, nowe określenia; kościół katolicko-reformowany, katoliccy księża reformowani. Smile Proszę zwrócić uwagę w 30'. Jedność pełna, nie pełna - to jest poza rzeczywistością. Cały wykład super!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:48, 09 Maj 2012 Powrót do góry

Debata - Jaka Tradycja w Kościele w XXI wieku - x. Karol Stehlin FSSPX i dr Tomasz Terlikowski.
Warszawa 21 kwietnia 2012

http://www.youtube.com/watch?v=-ggnOEysNHU#ws]Debata
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:51, 09 Maj 2012 Powrót do góry

Dyskusja z udziałem prelegentów i słuchaczy.

http://www.youtube.com/watch?v=SdPFnR12h8k&feature=relmfu

Dariusz Zalewski - Konsekwencje soborowej rewolucji w katolickiej etyce wychowawczej - co się stało z aretologią?

http://www.youtube.com/watch?v=amWIjA9sCKI&feature=relmfu
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 10:39, 09 Kwi 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
O II konferencji z cyklu "Zwróćmy się ku Panu" - Czy ''spustoszona winnica'' znów się zazieleni? pisaliśmy tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-polska,63/czy-spustoszona-winnica-znow-sie-zazieleni,6039.html

III Konferencja z cyklu: "Zwróćmy się ku Panu". Pytania na 50-lecie Soboru Watykańskiego II zapowiedziana jest w Warszawie na 21 kwietnia - Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza Rynek Nowego Miasta 20.


Dziś przeczytałam o mającej się odbyć już IV Konferencji z cyklu Zwróćmy się ku Panu. Tytuł tegorocznej konferencji: Tradycyjny katolicyzm w nowej ewangelizacji. Warunek powodzenia, czy nieporozumienie?

"Zwykle poruszamy tematy związane z kryzysem obecnym w Kościele, jego przyczynami i drogami wyjścia. W Roku Wiary chcielibyśmy zastanowić się, w jakim świecie przychodzi prowadzić misyjną działalność Kościoła, a także ukazać dynamizm wspólnot wiernych klasycznej tradycji Kościoła, a raczej konieczność uruchamiania tego dynamizmu. Uważamy bowiem, że wspólnoty tradycyjne, skupione wokół starszej formy liturgii mogą wnieść pozytywny i cenny wkład w nową ewangelizację. Dlatego tytuł tegorocznej konferencji wygląda tak: Tradycyjny katolicyzm w nowej ewangelizacji. Warunek powodzenia, czy nieporozumienie?"

Image

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:21, 30 Kwi 2013 Powrót do góry

Odbyła się konferencja "Zwróćmy się ku Panu"!

W sobotnie południe w Warszawie przy parafii św. Klemensa Hofbauera odbyła się konferencja pt. „Tradycyjny katolicyzm w „nowej ewangelizacji”. Warunek powodzenia czy nieporozumienie?”. Była to już czwarta konferencja z cyklu „Zwróćmy się ku Panu”.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 9.00 Mszą Świętą sprawowaną w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Następnie uczestnicy konferencji udali się do Oratorium, gdzie rozpoczęło się spotkanie, którego otwarcia dokonał Arkadiusz Robaczewski, prezes Centrum Kultury i Tradycji.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)