Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Poświęcenie kościoła seminarium Redemptoris Mater Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:05, 07 Lip 2010 Powrót do góry

Abp Kazimierz Nycz konsekrował 3 maja kościół archidiecezjalnego seminarium misyjnego Drogi Neokatechumenalnej w Warszawie.

Poświęcenie kościoła seminarium Redemptoris Mater

W uroczystości wzięli udział m.in. inicjatorzy neokatechumenatu Kiko Arguello, Carmen Hernandez oraz o. Mario Pezzi. Eucharystię koncelebrowali prymas-senior kard. Józef Glemp, sekretarz generalny KEP bp Stanisław Budzik oraz ok. 150 księży Drogi Neokatechumenalnej i kapłanów diecezjalnych z całej Polski z parafii, gdzie istnieją wspólnoty neokatechumenatu.

W homilii metropolita warszawski podkreślał jak bardzo światu współcześnie potrzebna jest ewangelizacja, z którą trzeba wychodzić do ludzi, szukać ich. Należy nie tylko głosić Ewangelię, ale i świadczyć o Chrystusie swoim życiem. Abp Nycz zwracał też uwagę, że lud Boży jest kapłański, jednak trzeba umieć odróżniać kapłaństwo powszechne od kapłaństwa służebnego, które jest udziałem księży. Próba zacierania różnicy byłaby nieporozumieniem. Metropolita warszawski mówił też o tym, że wszelkie grupy ewangelizacyjne nie mogą zamknąć się w sobie, lecz muszą umieć zmieścić się w Kościele, w diecezji i w sercu parafii.

Podczas konsekracji kościoła pod ołtarzem umieszczono relikwie 12 męczenników i świętych, m.in. św. Maksymiliana Kolbego, św. Teresy od Dzieciątka Jezus, św. Andrzeja Boboli, św. Łucji, św. Cecylii, św. Stanisława Biskupa.

Kościół seminaryjny pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, zbudowany jest na planie ośmiokąta. W centrum umieszczona jest Korona Misteryjna, składająca się z ikony Chrystusa Pantokratora i 14 ikon przedstawiających wydarzenia z życia Jezusa – od Zwiastowania aż po Wniebowstąpienie Chrystusa i Zaśnięcie Maryi. O symbolice ikon przed Mszą św. konsekracyjną opowiadał autor koncepcji Kiko Arguello. Podkreślił on potrzebę nowej estetyki sakralnej, która jego zdaniem uratuje Kościół.

Arguello uważa, że sztuka sakralna Zachodu jest martwa, dlatego inspirację do stworzenia projektu Korony Misteryjnej szukał w sztuce sakralnej Kościoła Wschodniego. Zachowuje ona kanon, wg którego malarz ma opowiadać dzieje z życia Chrystusa. Artysta nie może malować poszczególnych scen ani postaci jak chce lub jak mu się wydaje. Sztuka sakralna Wschodu jest pełna symboliki, a każdy obraz przekazuje treści teologiczne. Z kolei sztuka sakralna Zachodu jest – jak mówił Kiko – dewocyjna. Dlatego też malowanie wg kanonu jest głoszeniem Ewangelii i stąd malarze Korony Misteryjnej proszą o specjalne posłanie od biskupa miejsca. Tak było również w przypadku twórców Korony w Warszawie. Freski malowali Włosi, Hiszpanie i Chilijczycy - dyplomowani artyści, profesorowie akademii sztuk pięknych, ikonopisi (malarze ikon). Wszyscy są członkami Drogi Neokatechumenalnej, a swoją pracę wykonali za darmo. Do ekipy zostało włączonych także kilku plastyków polskich. Abp Nycz udzielił im specjalnego błogosławieństwa przed pracą.

Po Mszy św. konsekracyjnej kard. Józef Glemp, który 20 lat temu erygował seminarium misyjne Drogi Neokatechumenalnej, wspominał trudności, z jakimi trzeba było się borykać. Nazwał ukończenie budowy cudem.

W seminarium obecnie kształci się 65 seminarzystów pochodzących z 14 krajów. Są wśród nich Białorusini, Hiszpanie, Amerykanie, Włosi i Polacy. Do tej pory seminarium w Warszawie ukończyło 98 księży z 17 narodowości. Rektorem jest ks. Alojzij Oberstar ze Słowenii. Budowę seminarium rozpoczęto w 1994 roku.

W uroczystości wzięło udział kilkaset osób, w tym grupy katechistów wędrownych, składających się z osób świeckich i księdza. Przybyli katechiści z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Słowenii. Obecni byli też odpowiedzialni za Drogę Neokatechumenalną w Polsce Stefano Gennarini, Silvana Venditti i ks. Livio Orsingher, a także darczyńcy z kraju i zagranicy. Na uroczystości przyjechał burmistrz dzielnicy Warszawa-Bielany Zbigniew Dubiel z małżonką.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29726 Przeczytał: 112 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:15, 07 Lip 2010 Powrót do góry

Jeszcze jedno zdarzenie, które miało miejsce w Warszawie na początku maja. Kilkuset młodych chłopców i dziewcząt podczas Międzynarodowego Spotkania Powołaniowego Drogi Neokatechumenalnej w Warszawie, wyraziło 2 maja swoją gotowość do życia w powołaniu kapłańskim lub zakonnym. Poniżej cały artykuł:

Międzynarodowe Spotkanie Powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej

Do Hali Torwaru przybyło ok. 11 tys. młodych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej a wraz z nimi - inicjatorzy neokatechumenatu Kiko Arguello i Carmen Hernandez.

„Jesteście w środku wielkiego miasta, któremu potrzeba ewangelizacji” – mówił do zebranych metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz.

Spotkanie na Torwarze rozpoczęło się minutą ciszy, w czasie której młodzież z krajów Europy Środkowo-Wschodniej w milczeniu modliła się w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Przypomniano, że jeszcze niedawno w Hali Torwaru odbywało się czuwanie modlitewne przy trumnach z ciałami ofiar tragicznie zmarłych.

Następnie rozpoczęła się pierwsza część spotkania, w czasie której najpierw zaprezentowano wspólnoty neokatechumenalne uczestniczące w spotkaniu w Warszawie, a potem przemówił Kiko Arguello.

W hali Torwaru zmieściło się 7 tys. uczestników spotkania, pozostali skupili się przy telebimie na zewnątrz hali. Do Warszawy przyjechali młodzi m.in. z Austrii, Białorusi, Czech, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Bośni i Hercegowiny, Litwy, Łotwy, Ukrainy, Słowacji i Węgier. Ponadto – Polacy z większości diecezji.

Kiko Arguello przemawiając do nich powiedział, że „jeżeli Bóg woła, zostawia się wszystko”. „Nie wyście mnie wybrali, ale Ja was wybrałem” – przypominał słowa Chrystusa z Ewangelii. - Jesteście dziełem wzbudzonym dla nowej ewangelizacji – przytaczał słowa Jana Pawła II kierowane do Drogi Neokatechumenalnej.

Nawiązywał też do swojej niedawnej podróży do Chin i mówił, że potrzeba 20 tys. kapłanów, którzy podjęliby się misji w tym kraju. Wyraził nadzieję, że również podczas tego spotkania zgłoszą się chętni.

Przypominając okoliczności powstania pierwszych seminariów misyjnych „Redemptoris Mater Kiko Arguello zaapelował o modlitwę o powołania do tych seminariów. – Świat potrzebuje dziś duchowieństwa pokornego, świętego i misyjnego, które miałoby zapał do ewangelizowania – przekonywał. Poinformował, że obecnie na świecie istnieje 78 seminariów misyjnych „Redemptoris Mater”.

Ta część spotkania zakończyła się uroczystym, procesjonalnym wniesieniem przez prezbiterów z Drogi Neokatechumenalnej ikony Matki Bożej Częstochowskiej. Kapłani podążający za krzyżem szli czwórkami trzymając się pod ręce. Na końcu procesji niesiona była – również przez księży – maryjna ikona.

Następnie rozpoczęła się druga część spotkania, jaką była liturgia słowa Bożego. Słuchanie Pisma świętego miało być przygotowaniem do odpowiedzi na mające później nastąpić wezwanie powołaniowe. Kiko Arguello osobiście odczytał fragment Listu św. Pawła do Efezjan. Wcześniej wygłosił też wprowadzenie do tej lektury, a po jej odczytaniu – pełen ekspresji komentarz. Następnie diakon odśpiewał fragment z Ewangelii czytany w tę niedzielę we wszystkich kościołach. Po nim głos zabrał metropolita warszawski.

Abp Nycz mówił m.in. o potrzebie ewangelizacji . – Trzeba wyjść na zewnątrz, wielu już nie przyjdzie do kościoła, bez zobaczenia wcześniej świadectwa chrześcijan – zauważył. Czas wielkanocny przypomina nam, że dzięki spotkaniom z Chrystusem Zmartwychwstałym rosła wiara Apostołów i rósł Kościół.

Metropolita warszawski podkreślił także, że istotą powołania chrześcijańskiego jest miłość. To powołanie większość realizuje w życiu małżeńskim i rodzinnym – mówił. A zarazem apelował o przykład rodzin świętych i dzietnych. - Trzeba, żeby Europa i Polska uwierzyła, że to ma sens: tworzyć rodzinę – wzywał.

„Bez wiary w to, że jest to Boże powołanie nie pomogą żadne polityki prorodzinne. Wsparcie państwa i różnych organizacji jest potrzebne ale bez odrzucenia mentalności przeciwnej dzieciom i rodzinom – nie zrealizujemy tego powołania – mówił do zebranych w hali Torwaru. - Także powołania kapłańskie i zakonne są powołaniami do miłości” – dodał abp Nycz.

Trzecia część spotkania rozpoczęła się modlitwą w ciszy o powołania. Potem Kiko Arguello wezwał chłopców i młodych mężczyzn, aby ci, którzy „czują wezwanie” do kapłaństwa wstali i podeszli do arcybiskupa i kapłanów. Ok. 200 z uczestników wstało i podeszło do podium, na którym znajdowali się prowadzący spotkanie. Abp Nycz wypowiedział modlitwę nad nimi po czym wraz z kapłanami udzielił im indywidualnego błogosławieństwa

Następnie ok. 150 dziewcząt i młodych kobiet – po wezwaniu do odpowiedzenia na powołanie do życia w klasztorze klauzurowym – podeszło do arcybiskupa i duchownych. One również po modlitwie, otrzymały specjalne błogosławieństwo.

Młodzi, którzy odpowiedzieli podczas tego spotkania na tzw. wezwanie powołaniowe czyli wyrazili gotowość na powołanie do kapłaństwa lub życia zakonnego, zostaną wkrótce zaproszeni na specjalne spotkanie (tzw. konwiwencję), na którym rozpocznie się proces rozeznawania autentyczności ich powołania. Praktyka jest taka, że niektórzy z nich od razu zostaną posłani do seminariów „Redemptoris Mater” we wskazanym kraju, inni będą potrzebowali dalszej formacji zanim wstąpią do seminarium czy klasztoru.

Międzynarodowe spotkanie powołaniowe na Torwarze zakończyło się odmówieniem modlitwy „Ojcze nasz” oraz błogosławieństwem udzielonym przez metropolitę warszawskiego.

Oprawę muzyczną spotkania stanowiły charakterystyczne dla Drogi Neokatechumenalnej pieśni, skomponowane przez Kiko Arguello, wykonywane z towarzyszeniem gitary, bębnów i tamburynów.

Podobne Międzynarodowe Spotkanie Powołaniowe Drogi Neokatechumenalnej odbyło się w Warszawie w sierpniu 1991 r., bezpośrednio po Światowym Dniu Młodych z Janem Pawłem II na Jasnej Górze.

[link widoczny dla zalogowanych]

I jak zwykle w temacie Neokatechumenatu, pod artykułem burzliwa dyskusja.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)