Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Poszli księża po nauki - kurs dla przyszłych proboszczów Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:13, 20 Paź 2010 Powrót do góry

Jak dbać o finanse parafii i współpracować z wiernymi? Tego m.in. dowiedzą się księża na kursie dla przyszłych proboszczów. Bo dziś parafia to jak przedsiębiorstwo, musi mieć menedżera – mówią kapłani.

Poszli księża po nauki

Zajęcia przeznaczone są dla wikarych, którzy mają za sobą co najmniej dziesięcioletni staż kapłański.

– Od razu zgłosiło się ponad 40 księży. Bo potem z tych, którzy ukończą taki kurs, arcybiskup będzie wybierał proboszczów. To dobry początek ścieżki kariery – żartuje ks. Piotr Burgoński z Papieskiego Wydziału Teologicznego, gdzie prowadzone jest studium. Zajęcia odbywają się w soboty. W ramach kursu zaplanowano 24 godziny wykładów.

Parafie to teraz prawdziwe, często duże, przedsiębiorstwa. Dobrze, by ksiądz obejmujący stanowisko proboszcza umiał je poprowadzić. Żeby parafia dobrze funkcjonowała, na jej czele musi stanąć prawdziwy menedżer – tłumaczy ideę kursu rektor PWT ks. Krzysztof Pawlina.

O pieniądzach...

– To świetny pomysł. Bo do posługi duchowej przygotowujemy się w seminarium. Ale do zarządzania przedsiębiorstwem to za mało – mówi proboszcz archikatedry warszawskiej ks. Bogdan Bartołd. I wspomina swoje pierwsze kroki na probostwie.

– Prawdziwą czarną magią była księgowość i wszystko, co jest związane z finansami – ocenia ks. Bartołd. – Te wszystkie podatki, składki na ubezpieczenie społeczne, pensje dla pracowników do dziś śnią mi się po nocach.

Księża, którzy zgłosili się na kurs, przyznają, że całej wiedzy potrzebnej do kierowania firmą, jaką jest parafia, na kursie nie posiądą.

– Ale już na pierwszym spotkaniu mieliśmy ciekawy wykład minister Agnieszki Chłoń-Domińczak właśnie o rentach, emeryturach, umowach o pracę – wylicza kursant ks. Grzegorz Wolski z parafii w Ursusie. – Nawet jak wszystkiego nie przyswoiłem, to już wiem, o co pytać, gdzie szukać.

Ks. Wolski przyznaje, iż na kurs zapisał się z myślą, że być może wkrótce proboszczem zostanie. – Jestem kapłanem już 18 lat. To może nadchodzi ten czas – dodaje.

... i zabytkach

Inny kursant ks. Dariusz Bartoszewicz nie ukrywa, że zapisał się na kurs z ciekawości.

– Na probostwo jeszcze nie pójdę, bo za mało mam lat kapłaństwa – ocenia. – Ale wiedza o prawie budowlanym czy przepisach dotyczących pracy na pewno się przyda. Tyle że przepisy pewnie nieraz się zmienią – żartuje ks. Dariusz.

Uczestnicy studium dla proboszczów mają też zajęcia z psychologii zarządzania ludźmi. – A nawet jak zapobiegać mobbingowi – dodaje ks. Pawlina.

– Na pewno pożyteczne będą wykłady z konserwacji zabytków i pozyskiwaniu unijnych środków na te cele – dodaje ks. Bartołd zmagający się aktualnie z gruntownym remontem archikatedry św. Jana.

Najmniej zajęć na szkoleniu dotyczy spraw katechetycznych i związanych z liturgią. – Ale na te tematy są oddzielne sympozja – przyznają kursanci. – To bardzo dobry pomysł Kościoła – ocenia prof. Lech Sokół zajmujący się w SWPS m.in. związkami teologii i sztuki. – Przecież proboszcz powinien mieć świadomość obywatelską, umieć poruszać się we współczesnym świecie, płacić podatki, zaopiekować się sztuką i sprawdzić, czy dach nie przecieka. A tak w ogóle to podobny kurs powinien przejść każdy obywatel. Żyjemy przecież w tym samym świecie i często pełnimy podobne role.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 16:38, 20 Paź 2010 Powrót do góry

Cytat:
... i pozyskiwaniu unijnych środków ...

"Judaszowe srebrniki" - unijne pieniądze na remont kościół może dostać jeżeli zadeklaruje się jako obiekt turystyczny... I później mamy to co mamy, biegi na wieżę:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/otwarcie-wiezy-widokowej-w-kosciele-parafii-p-w-wnmp,757.html
koncerty w kościołach w prezbiterium i inne imprezy:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/43-miedzynarodowy-festiwal-wratislavia-cantans,729.html

Na Zachodzie i w Ameryce to już przerobili i są "owoce" tego.

Do powyższego artykułu odnośnie kursu [link widoczny dla zalogowanych]

Czy ktoś ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości co do kierunku (ro)zwoju polskiego Kościoła, wyznaczonego przez (Zarząd Holdingu) Konferencję Ebizkopatu? Proboszczowie do buchalterii! Wikarzy do kolejki po dotacje unijne! Jeszcze więcej świeckich szafarzy! Laicyzacja duchowieństwa i klerykalizacja laikatu postępuje z każdym dniem...

Ciekawe, czy któryś z kandydatów na proboszczów przeczytał ze zrozumieniem poniedziałkowy papieski List do Seminarzystów?

I na koniec zagadka - kto to powiedział i gdzie?

(...) Wierni oczekują od kapłanów tylko jednego: aby byli specjalistami od spotkania człowieka z Bogiem. Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego. (...)"

Odpowiedź: Benedykt XVI w czasie spotkania z duchowieństwem, Warszawa, Archikatedra św. Jana:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:07, 04 Wrz 2012 Powrót do góry

Kapłan skutecznym managerem?

Współczesny Kościół potrzebuje dobrych przywódców, szefów, gospodarzy, menedżerów. Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent – prowadzone przez Księży Sercanów rozpoczyna od 23 października praktyczny kurs menedżerski dla proboszczów, kapłanów kierujących instytucjami kościelnymi.

Inwestycja w człowieka – w przewodnika wspólnoty Kościoła, w rozwój jego kompetencji, umiejętności, zdobywanie nowych doświadczeń, poszukiwanie nowych form realizacji misji apostolskiej i duszpasterskiej jest dla nas wszystkich wielką szansą odpowiedzi na wyzwania współczesności, zmiany: tempa życia, postrzegania wartości, form komunikacji, szybki rozwój nowoczesnych technologii informatycznych wymuszają na nas wszystkich ciągły rozwój i doskonalenie, poszukiwanie nowych form zarządzania oraz aplikowanie wiedzy na temat współczesnych metod zarządzania również do środowiska kościelnego.

Współczesny Kościół potrzebuje dobrych przywódców, szefów, gospodarzy, menedżerów. Ludzi otwartych na zmiany, doskonalących swoje kompetencje, kreatywnych, potrafiących skupiać wiernych wokół parafii, współpracować z otoczeniem, zarządzać ludźmi i majątkiem, posiadających ugruntowaną wiedzę z zakresu zarządzania.

Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców Talent – prowadzone przez Księży Sercanów rozpoczyna od 23 października praktyczny kurs menedżerski dla proboszczów, kapłanów kierujących instytucjami kościelnymi.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Benedykt XVI do duchownych zebranych w warszawskiej Archikatedrze św. Jana.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

(...)

W kolejnych słowach – skierowanych do polskich duchownych – Benedykt XVI zachęcił kapłanów do głębokiej ufności w Chrystusowe wybranie i miłosierdzie. Poprosił ich także o „nie uleganie pokusie pośpiechu”, które ma zaowocować głębszym życiem duchowym. „Nie wymaga się od księdza, by był ekspertem w sprawach ekonomii, budownictwa czy polityki. Oczekuje się od niego, by był ekspertem w dziedzinie życia duchowego” przypomniał Ojciec Święty. (...) Do wszystkich duchownych Benedykt XVI zaapelował: „Bądźcie autentyczni w waszym życiu i posłudze Wpatrzeni w Chrystusa, żyjcie życiem skromnym, solidarni z wiernymi, do których jesteście posłani. Służcie wszystkim, czekajcie na nich w parafiach i w konfesjonałach, towarzyszcie nowym ruchom i wspólnotom, wspierajcie rodziny, nie traćcie więzi z młodzieżą, pamiętajcie o ubogich i opuszczonych”.
(...)
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29864 Przeczytał: 218 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:35, 05 Wrz 2012 Powrót do góry

W powyższym temacie wpis na KNO:

Co nam "ten Niemiec" będzie marudził? My wiemy lepiej!
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)