Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świątynia Opatrzności Bożej - Warszawa Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:26, 20 Lis 2009 Powrót do góry

Podsumowanie stanu prac nad Centrum Opatrzności Bożej

2009-11-19

W Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się 18 listopada konferencja podsumowującej stan prac nad utworzeniem Centrum Opatrzności Bożej. Dzięki zbiórce pieniężnej z okazji II Dnia Dziękczynienia na jego budowę zebrano 5,5 mln zł.

Abp Kazimierz Nycz, który brał udział w konferencji, przypomniał, że tegoroczny Dzień Dziękczynienia związany był z ważnymi rocznicami: 30. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, 20 lat od odzyskania niepodległości i 10. rocznicy wizyty Ojca Świętego w polskim Sejmie. Poinformował ponadto, że Trzeci Dzień Dziękczynienia - 6 czerwca 2010 r. - będzie okazją do wdzięczności Bogu za powstanie „Solidarności” oraz osoby Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki

Metropolita warszawski podkreślił, że celem każdego Dnia Dziękczynienia powinno być nie tylko wyrażanie wdzięczności za konkretne wydarzenia, ale przede wszystkim „uczenie się umiejętności dziękczynienia Bogu oraz innym ludziom”.

Obchodzony 6 czerwca 2010 III Dzień Dziękczynienia, poświęcony będzie 30. rocznicy powstania „Solidarności”. – Chcemy za to dziękować razem, tak jak dziękowaliśmy za 20 lat wolności – powiedział abp Nycz.

Metropolita zapowiedział, że w okazją do dziękczynienia będą także osoby Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego i ks. Jerzego Popiełuszki, których procesy beatyfikacyjne, choć na różnym etapie, są bardzo zaawansowane. Stwierdził, że choć nie zna daty beatyfikacji Jana Pawła II, to jest głęboko przekonany, że odbędzie się ona w 2010 r.

Dzięki ogólnopolskiej zbiórce pieniężnej zorganizowanej z okazji Dnia Dziękczynienia, w ciągu 5 miesięcy zebrano prawie 5,5 mln zł.

Ks. Paweł Bekus, odpowiedzialny w archidiecezji warszawskiej za nadzorowanie budowy Centrum Opatrzności Bożej poinformował o obecnym stanie prac budowlanych w Wilanowie. Od początku roku Centrum wzbogaciło się o chór, który pomieści orkiestry symfoniczne lub kilkuset chórzystów.

Z czterech stron Świątyni Bożej Opatrzności, na wysokość 26 metrów podniesione zostały 800-tonowe mosty-portale symbolizujące bramy do wolności. Obecnie montowane są elementy konstrukcyjne kopuły świątyni, która w przyszłym roku zostanie zadaszona. Łączna wysokość obiektu wyniesie 75 metrów.

Piotr Gaweł poinformował, że w przyszłym roku Centrum Opatrzności Bożej zamierza opracować wraz z zespołem ekspertów wystawienniczych scenariusz ekspozycji Muzeum Jana Pawła II i Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Jego otwarcie ma nastąpić pod koniec 2011 r. - Będzie to Muzeum na światowym poziomie. Jan Paweł II jest najlepszym znakiem rozpoznawczym, jakim Polska może się poszczycić - stwierdził.

W przyszłym roku powstanie także projekt wnętrza Panteonu Wielkich Polaków – będącego częścią Świątyni miejsca pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów, ludzi kultury i nauki.

Zdaniem ks. Krzysztofa Mindewicza, wiceprezesa zarządu Centrum Opatrzności Bożej, mimo trwających prac budowlanych miejsce to coraz bardziej zyskuje na znaczeniu. Przybywające do Warszawy pielgrzymki włączają Centrum do swojego programu, obok m.in. archikatedry warszawskiej, grobu ks. Popiełuszki i Muzeum Powstania Warszawskiego.

Proszę popatrzeć na fotogalerię.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
nauta
Użytkownik


Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 517 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Zza Oceanu
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 14:27, 20 Lis 2009 Powrót do góry

Jeszcze jeden bunkier...
Tymczasem piękne, zabytkowe świątynie niszczeją, a proboszczowie dwoją się i troją, by sprzedać wśród malejącej liczby parafian cegiełki na najniezbędniejsze prace remontowe.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 18:52, 20 Lis 2009 Powrót do góry

Cytat:
Ks. Paweł Bekus, odpowiedzialny w archidiecezji warszawskiej za nadzorowanie budowy Centrum Opatrzności Bożej poinformował o obecnym stanie prac budowlanych w Wilanowie. Od początku roku Centrum wzbogaciło się o chór, który pomieści orkiestry symfoniczne lub kilkuset chórzystów.

Dobre to, może Vratislavia Cantans się będzie odbywać? albo Msze trydenckie z orkiestrą symfoniczną i chórem?; ale takie Msze koncertowe zostały zakazane przez Motu proprio Piusa X [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Cytat:
Podczas gdy dekrety dawniejszych papieży dotyczą poszczególnych tylko zagadnień z zakresu muzyki kościelnej, ta ustawa św. Piusa X po raz pierwszy podaje dokładną instrukcję odnośnie do całokształtu tej obszernej dziedziny. Papież, w pierwszym roku wstąpienia na Stolicę Piotrową, uważał za rzecz wielkiej wagi zabranie głosu w sprawie muzyki kościelnej, wydając niniejsze motu proprio, któremu jako kodeksowi prawnemu dla muzyki kościelnej, z pełności Władzy Apostolskiej nadaje moc prawa i obowiązuje wszystkich do najściślejszego jej przestrzegania.
Zobacz profil autora
bratek
Użytkownik


Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 148 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 20:48, 12 Gru 2009 Powrót do góry

nauta napisał:
Jeszcze jeden bunkier...
Tymczasem piękne, zabytkowe świątynie niszczeją, a proboszczowie dwoją się i troją, by sprzedać wśród malejącej liczby parafian cegiełki na najniezbędniejsze prace remontowe.


To nie tylko jeszcze jeden bunkier.Natrafiłem na ciekawy artykuł poświęcony właśnie m.in Swiatyni Opatrznosci Bożej

[link widoczny dla zalogowanych]

Jaka to świątynia?

Autor: Marek Rezler
17.06.2009.

Historia lubi płatać figle. A gdy jeszcze zostanie wprzęgnięta do służby polityce i propagandzie, niespodzianki pojawić się mogą na niemal każdym kroku. Sam badacz przeszłości jest wtedy wciągnięty w wir różnych rozgrywek i tylko od jego charakteru, siły woli i poczucia zawodowego posłannictwa zależy, czy ulegnie naciskom i zamiast badać, zacznie s ł u ż y ć.

Do spraw takich należy głośna od z górą dziesięciu lat kwestia budowy Świątyni Opatrzności Bożej, wprowadzona do społecznego życia kraju przez kardynała Józefa Glempa. Początkowo wiele wskazywało, że inwestycja zostanie zrealizowana w oparciu o dobrowolne składki wiernych i pomysłodawcy stanowczo podkreślali, że dotacje z budżetu państwa (zgodnie z postanowieniami Konstytucji i konkordatu) nie wchodzą w rachubę. Realia jednak zmusiły do zrewidowania opinii i mamy dziś do czynienia z bardziej lub mniej jawnymi manewrami mającymi uzasadnić prawnie włączenie państwa w budowę kościoła.

Historyka jednak znacznie bardziej ciekawi motywacja, która jest stosowana przy samej idei budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Ma to być mianowicie wykonanie wotum narodu wobec Najwyższego, zobowiązanie podjęte w 1791 roku, po uchwaleniu słynnej Konstytucji. Dramatyczne losy kraju kilkakrotnie uniemożliwiły wykonanie tego postanowienia i dopiero ostateczne odzyskanie niepodległości po 1988 roku umożliwiło podjęcie kroków ku finalizacji.

[link widoczny dla zalogowanych]

Projektowana masońska Światynia Najwyższej Opatrzności jakże podobna do budowanej obecnie Światyni Opatrzności Bożej.


[link widoczny dla zalogowanych]

Świątynia Opatrzności Bożej

Niby wszystko jest oczywiste i naturalne, emocje budzi jedynie problem finansowy związany z budową po prostu braku funduszy. Tylko w jednym środowisku podniesiono kwestię propagandowego nadużycia, jakiego dokonano podczas uruchomienia sprawy Świątyni: w... polskich kręgach wolnomularskich.

Aby wyjaśnić istotę sprawy, musimy cofnąć się do źródeł i do czasu końca I Rzeczypospolitej. Otóż w maju 1791 roku do Ustawy Rządowej (umownie zwanej Konstytucją 3 maja) dołączono Deklarację Stanów Zgromadzonych. Czytamy w niej m.in.: ... Aby zaś potomne wieki tem silniej czuć mogły, iż dzieło tak pożądane pomimo największej trudności i przeszkody za pomocą Najwyższego losami narodów rządcy do skutku przywodząc, nie utrąciliśmy tej szczęśliwej dla ocalenia pory, uchwalamy, aby na tę pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i Najwyższej Opatrzności poświęcony.

Zwróćmy uwagę: nie Opatrzności Bożej, lecz Najwyższej Opatrzności. To znacząca różnica. Jest to nazewnictwo wyraźnie nawiązujące do idei ponadwyznaniowego, Najwyższego Architekta Wszechświata, oznaczającego Absolut w masonerii.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że większość twórców majowej Konstytucji była wolnomularzami, sprawa będzie jasna. Nie chodziło o postawienie świątyni katolickiej, lecz kościoła ekumenicznego, równego dla wszystkich, licznych wtedy w Polsce wyznań. Kraj miał być nowoczesny, obywatelski, gdzie wszyscy mieszkańcy będą w myśl prawa równi, na swój sposób braćmi. Chodziło o wystawienie świątyni, w której do swego Najwyższego mogli się na swój sposób pomodlić katolik, protestant, mahometanin, wyznawca prawosławia i judaizmu. Zatem by uniknąć wprowadzania nazwy Absolutu charakterystycznej dla jednej tylko religii, zastosowano zasadę wolnomularską, wprowadzając w wezwaniu planowanego kościoła pojęcie Najwyższej Opatrzności. Gdyby zastosowano pojęcie Opatrzności Bożej, ograniczono by funkcjonowanie świątyni tylko do wyznań chrześcijańskich a nie tylko takie występowały w ówczesnej Polsce. Znaczenie tej nazwy stanie się jeszcze bardziej czytelne, gdy sobie przypomnimy, że trójkąt z Okiem Opatrzności widnieje w każdej loży, nad fotelem przewodniczącego właśnie jako symbol Najwyższego Architekta (inaczej Budowniczego) Wszechświata. Nazywany jest tam Deltą Świetlistą. Wtedy, w osiemnastym wieku, nie stanowiło to poważniejszego problemu i nikt nie próbował wybiegów zmierzających do podporządkowania idei jednemu tylko wyznaniu.

Rozpisano konkurs na projekt Świątyni, wygrany przez znanego polskiego architekta okresu Oświecenia, Jakuba Kubickiego też zresztą wolnomularza. W założeniu w Warszawie miał powstać kościół na planie krzyża, z dużą rotundą w centrum, zwieńczoną kopułą. Nie miało być na niej krzyża, symbolu chrześcijaństwa. Związek z Najwyższą Opatrznością miały podkreślać tympanony, zwieńczające cztery portyki wiodące ku wnętrzu czyli owe Delty Świetliste. Od razu też przystąpiono do gromadzenia materiału w okolicach budowy, w północnej części Łazienek, tuż obok Agrykoli. W pierwszą rocznicę uchwalenia Konstytucji, 3 maja 1792 roku król Stanisław August Poniatowski uroczyście wmurował kamień węgielny pod Świątynię, używając do tego pozłacanej kielni i młotka dokładnie takich samych narzędzi, jakich w owym czasie rytualnie używano podczas prac lożowych; do dziś zresztą się zachowały, w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Potem była przegrana wojna z Rosją w obronie Konstytucji 3 maja, rozbiory nie było więc warunków do spełnienia wotum. Zgromadzony materiał, zwłaszcza kolumny, został wykorzystany przez generała Augustyna Gorzeńskiego (zasłużonego masona) do budowy jednego z jego wielkopolskich pałaców, w Lubostroniu. O budowie Świątyni zamyślano w okresie międzywojennym ale wtedy już w projektach, ni z tąd, ni z owąd Świątynia Najwyższej Opatrzności zmieniła się w Świątynię Opatrzności Bożej wyłącznie katolicką. Wybuch II wojny światowej zniweczył te plany i dopiero w 1988 roku powrócono do tej koncepcji nie bacząc, że w Warszawie przy ulicy Dickensa od roku 1979 już istnieje kościół pod wezwaniem Opatrzności Bożej, konsekrowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego! O tym jednak mało kto wie, poza mieszkańcami stolicy a i to nie wszystkimi. Projektowana Świątynia Opatrzności Bożej nie jest już kościołem klasycystycznym, inną ma formę w projekcie, jest też w zamierzeniach znacznie większa od osiemnastowiecznego pierwowzoru. Ale jak i tamten, nie ma szczęścia do realizacji. Tym razem na przeszkodzie stanął brak funduszy, co zmusza do stosowania wybiegów umożliwiających zaangażowanie w inwestycje pieniędzy państwowych. Jeżeli ma to być realizacja idei sprzed ponad dwustu lat to należałoby wrócić do pierwotnej koncepcji i właściwego wezwania. Jakby jednak nie patrzeć, z polskich kręgów masońskich dochodzą słowa pełne satysfakcji, że idea ich współbraci sprzed wielu dziesięcioleci, jest wreszcie realizowana. Niezbyt dokładnie i nie tak samo ale jednak...


Ostatnio zmieniony przez bratek dnia Sob 20:55, 12 Gru 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 10:38, 27 Wrz 2010 Powrót do góry

bratek napisał:
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]

Projektowana masońska Światynia Najwyższej Opatrzności jakże podobna do budowanej obecnie Światyni Opatrzności Bożej.

[link widoczny dla zalogowanych]

Świątynia Opatrzności Bożej

A na YouTube można sobie obejrzeć, jak wyglądać będzie Świątynia Opatrzności, której budowa zostanie ukończona w 2011 roku. (pod tym filmikiem nawet nie pisze Bożej, tylko samej Opatrzności i tak ja zacytowałam)

Wizualizacja - Świątynia Opatrzności
http://www.youtube.com/watch?v=3EUeaPOpk7U&feature=player_embedded#!
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 12:07, 18 Lis 2010 Powrót do góry

W grudniu br. zostaną zakończone prace nad zadaszeniem kopuły Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, co umożliwi aranżację wnętrz nowoczesnego Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Stefana Wyszyńskiego, które zostanie otwarte w 2012 roku. Poświęcenie Świątyni odbędzie się prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 roku.

Otwarcie Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w 2012

O budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako narodowego wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja, zdecydował Sejm uchwałą z 5 maja 1791 r. Inicjatywę budowy Świątyni podjął na nowo w 2002 r. Prymas Polski kard. Józef Glemp. Obecnie kontynuuje ją metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Powołał on w 2007 r. Centrum Opatrzności Bożej – instytucję, której zadaniem jest propagowanie idei dziękowania wśród Polaków. Przejęła ona ciężar prac związanych z budową całego kompleksu.

Centrum to szeroko zakrojony projekt, który łączyć ma elementy sakralne z różnymi inicjatywami o charakterze kulturalnym, edukacyjnym czy charytatywnym. Świątynia Opatrzności Bożej będzie stanowić ważną jego część, ale nie jedyną. Oprócz niej na kompleks złoży się m.in. nowoczesne Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków.

Świątynia Opatrzności Bożej będzie miała 75 metrów wysokości, z czego 28 metrów liczyć będzie sama kopuła. Obecnie prace wykończeniowe sięgnęły 64 metra nad ziemią. Prawdopodobnie jeszcze w tym roku Świątynia zostanie ukończona w stanie surowym. Zakończono już bowiem budowę części żelbetowej kopuły, brakuje tylko jej części stalowej oraz pięciometrowego krzyża ulokowanego na szczycie budowli. Powstał już chór, który pomieści orkiestry symfoniczne i kilkuset chórzystów. Wzniesiono też mosty, które otaczają Świątynię z czterech stron, symbolizując bramy prowadzące do wolności. Poświęcenie Świątyni odbędzie się prawdopodobnie na przełomie 2012 i 2013 roku.

Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego ma być wotum wdzięczności Polaków za dwóch wybitnych synów narodu i ludzi Kościoła. Wystawa główna będzie się mieścić na wysokości ok. 26 metrów, w pierścieniu okalającym kopułę Świątyni Opatrzności Bożej, ponad jej nawą główną. Interaktywne Muzeum ma pełnić rolę dokumentacyjną, naukową i edukacyjną. Ekspozycja będzie fascynującą podróżą w czasie, szczególnie dla młodych Polaków, którzy nie pamiętają już osobiście Prymasa Tysiąclecia i coraz słabiej pamiętają Jana Pawła II.

Aranżacja wnętrza Muzeum uzależniona jest od terminu zadaszenia kopuły, co nastąpi do końca roku. Wtedy rozpoczną się prace nad projektem wnętrza i rozmieszczeniem eksponatów na wystawie. Ekspozycja będzie się składać z 10 stref na przemian rozświetlonych i mrocznych, nawiązując do zmiennych losów głównych bohaterów Muzeum. Niepowtarzalny klimat wystawy tworzyć będzie jej scenografia, w której dużą rolę odgrywać będą zarówno kompozycje barw i dźwięków, a nawet zapachów, jak i rodzaj wykorzystanych tkanin. Z poziomu Muzeum będzie wyjście na galerię widokową dla zwiedzających na poziomie 33 metrów nad ziemią. Będzie z niej widoczna panorama Wilanowa i okolic.

„Cały czas napływają do nas pamiątki od osób, które mają bardzo emocjonalny stosunek do Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Opracowujemy je, weryfikujemy ich wartość, by móc jak najszybciej ukazać je wszystkim zwiedzającym. Za wszystkie dary i depozyty serdecznie dziękujemy i prosimy o więcej” – mówi Sylwia Kabała-Prawecka.

Panteon Wielkich Polaków znajduje się w podziemiach Świątyni. Ma być miejscem pochówku osób wybitnych i zasłużonych dla narodu. W krypcie spoczywają już ks. Jan Twardowski, ks. Zdzisław Peszkowski, prof. Krzysztof Skubiszewski, ostatni Prezydent na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ks. Józef Joniec, ks. Andrzej Kwaśnik i ks. Zdzisław Król. Stworzona tu została również replika watykańskiego grobu Jana Pawła II. W bezpośrednim otoczeniu Panteonu znajduje się też Aleja Darczyńców, gdzie umieszczane będą tablice upamiętniające ofiarodawców Centrum.

„Panteon jest obecnie przygotowywany do technicznego odbioru. Chcemy, by jak najszybciej był on dostępny dla wiernych i pielgrzymów” – informuje Sylwia Kabała-Prawecka. – Liczymy, że Panteon uda się otworzyć do końca 2010 roku – uważa ks. Krzysztof Mindewicz, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej.

Wokół świątyni znacznie poprawiła się też infrastruktura drogowa. Powstał chodnik i przedłużona Aleja Rzeczypospolitej, która w przyszłości będzie mogła przyjmować autokary z pielgrzymami. Uruchomiony został ponadto punkt informacyjny dla wszystkich, którzy już teraz chcą się zapoznać ze stanem budowy Świątyni Opatrzności Bożej. Kaplica parafialna została poszerzona o ogromny namiot.

W każdą pierwszą niedzielę miesiąca podczas nabożeństwa adoracyjnego o godz. 16 w kaplicy przy Świątyni Opatrzności Bożej wystawiane są relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. – Pojawia się coraz więcej pielgrzymów z całej Polski. Z pewnością relikwie bł. ks. Popiełuszki przyciągają uwagę. Wierni przybywają, by pomodlić się przy nich i przy obrazie z beatyfikacji. Widać, że Świątynia ożywia się w świadomości ludzi – zapewnia Kabała-Prawecka.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:19, 05 Gru 2012 Powrót do góry

9 mln zł na Opatrzność Bożą

Image

Tylko w tym roku na budowę Świątyni Opatrzności Bożej zebrano z datków aż 9 mln zł. W Polsce jest ponad 30 tys. stałych darczyńców wspierających inwestycję.

Za dwa, trzy miesiące cały dach nad Świątynią Opatrzności Bożej w Warszawie pokryje miedziana blacha. Ale to niejedyny widoczny dowód na postęp prac przy budowie.

We wtorek kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, dziękował wszystkim, którzy poprzez datki pieniężne przyczyniają się do wznoszenia Centrum Opatrzności Bożej. – W ciągu dziesięciu miesięcy tego roku udało się zebrać 9 milionów złotych, z czego 3,5 miliona pochodziło ze zbiórki do puszek przeprowadzonej podczas obchodów Święta Dziękczynienia – mówił kard. Kazimierz Nycz.

Metropolita warszawski szczególnie dziękował stałym darczyńcom, których jest 30 tysięcy w całej Polsce. – Ponieważ ten sposób współpracy trwa ponad pięć lat, można sobie wyobrazić, jaka jest skala tej pomocy. To są znaczne sumy – mówił kard. Nycz.
Nazwiska ofiarodawców będą uwiecznione w specjalnej Alei Darczyńców na terenie Centrum Opatrzności Bożej.

W listopadzie tego roku minęło dziesięć lat od rozpoczęcia budowy świątyni, która ma być wotum wdzięczności za wolną Polskę.

W skład Centrum Opatrzności Bożej wchodzi Świątynia Opatrzności Bożej, Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego oraz Panteon Wielkich Polaków. W tej chwili trwają prace przy dokończeniu wznoszenia kopuły świątyni. Jeżeli pozwoli na to pogoda, to za dwa–trzy miesiące cały dach zostanie pokryty miedzianą blachą, a na szczycie kopuły umieszczony zostanie świetlik o średnicy blisko 18 m.

– Kopuła świątyni ma 3200 metrów kwadratowych powierzchni i jest jedną z największych tego typu inwestycji w Europie – podkreślał Piotr Gaweł, prezes Zarządu Centrum Opatrzności Bożej.

Budowlańcy pracują także nad elewacją Centrum. Do jej wykonania wybrano polski granit ze Strzegomia. Elewację wykonuje firma kamieniarska z Czorsztyna.

Jednocześnie trwają prace nad wykańczaniem dachu nad Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dwa lata temu kard. Nycz zapowiadał, że na Euro 2012 Muzeum będzie gotowe. Nie udało się.

– Mamy nadzieję, że za dwa–trzy lata nastąpi otwarcie muzeum dla zwiedzających – mówi prezes Piotr Gaweł.

Kard. Nycz podkreślił, jak ważne z uwagi na słabą ludzką pamięć jest wznoszone muzeum.

– Minęło już siedem lat od śmierci Jana Pawła II, wielkimi krokami zbliża się kanonizacja, dlatego potrzeba w sposób nowoczesny upowszechniać wiedzę o jego pontyfikacie, jak też o drugim patronie muzeum – mówił kard. Nycz.

W podziemiach Centrum Opatrzności Bożej znajduje się Panteon Wielkich Polaków. Pochowani są w nim m.in. ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, ks. Jan Twardowski, minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie pod Smoleńskiem.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:28, 22 Kwi 2013 Powrót do góry

Warszawa: kopuła Świątyni Opatrzności Bożej pokryta miedzią

Po niespełna roku udało się zakończyć prace przy kopule Świątyni Opatrzności Bożej. Została ona pokryta miedzią, do czego użyto aż 30 ton tego surowca. Koszt prac przy kopule wraz ze świetlikiem to 10 mln zł. Połowa tej kwoty pozostaje jeszcze do zebrania – przyznał kard. Kazimierz Nycz,.

„I myślę, że do samego końca to są jeszcze duże sumy, ale ja mierzę czas do tego momentu, kiedy ludzie wejdą do świątyni po raz pierwszy na tzw. pierwsze poświęcenie – powiedział metropolita warszawski. – Myślę, że gdybyśmy na ten cel, nie licząc muzeum, które idzie osobną drogą, mieli około 30-40 mln zł, to bylibyśmy w tym kościele gotowi do poświęcenia. Nawet po cichu się modlę, żeby to mógł zrobić kiedyś Papież Franciszek” – dodał kard. Nycz.

W ubiegłym roku na wsparcie dalszych prac przy budowie Świątyni Opatrzności Bożej zebrano 12,6 mln zł, w tym 3,5 mln zł ze zbiórki organizowanej na terenie całego kraju w Dzień Dziękczynienia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 23:23, 07 Lis 2016 Powrót do góry

Świątynia Opatrzności Bożej - idea i historia powstania

Image

Po 225 latach od obietnicy złożonej przez Sejm Czteroletni nastąpi uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej. W ceremonii, która odbędzie się 11 listopada, w Święto Niepodległości, na Polach Wilanowskich wezmą udział członkowie Konferencji Episkopatu Polski, najwyższe władze państwowe oraz rzesze wiernych.

Uroczystości otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej rozpoczną się o godz. 9.00 Mszą św. Koncelebrze będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak, a homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu abp Stanisław Gądecki. W Mszy św. wezmą udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczypospolitej z prezydentem Andrzejem Dudą, Marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele.

Historia Świątyni Opatrzności Bożej

Wzniesienie świątyni ku czci Opatrzności Bożej, będącej wotum za Konstytucję 3 Maja, uchwalili w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego. Z woli króla Stanisława Augusta Poniatowskiego kościół miał stanąć w Ujazdowie pod Warszawą, na skarpie nad wąwozem Agrykola, naprzeciw Zamku Ujazdowskiego. Spośród licznych projektów architektonicznych świątyni i jej otoczenia król wybrał projekt oparty głównie na rzucie krzyża greckiego – autorstwa Jakuba Kubickiego, ucznia Dominika Merliniego.

Dwa dni po ogłoszeniu Konstytucji 3 Maja Sejm Rzeczpospolitej podjął uchwałę, „aby na tę pamiątkę kościół ex voto wszystkich stanów był wystawiony i Wyższej Opatrzności poświęcony”. Król Stanisław August zaofiarował na ten cel skarpę łazienkowską, pierwotnie przeznaczoną już na budowę kościoła. Punktem kulminacyjnym obchodów pierwszej rocznicy uchwalenia Konstytucji było położenie kamienia węgielnego pod świątynię (1792). Niestety, dwa tygodnie później na ziemie Rzeczypospolitej wtargnęły wojska rosyjskie. Budowa świątyni okazała się niemożliwa z powodu rozbiorów.

Trzy lata po odzyskaniu niepodległości (1921) ustawą Sejmu Ustawodawczego stwierdzono wolę kontynuacji zobowiązania Sejmu Czteroletniego. Świątynię miało budować państwo polskie. Ogłoszono publiczny konkurs na nowy projekt świątyni. Z piętnastu projektów, przygotowanych do drugiej edycji tego konkursu (1930), jednomyślnie wybrano projekt Bohdana Pniewskiego. Tym razem świątynia miała stanąć na Polu Mokotowskim, jednak wybuch II wojny światowej (1939) uniemożliwił jej budowę.

Sprzeciw wobec budowy Świątyni Opatrzności Bożej wyrażały też konsekwentnie władze komunistyczne, choć potrzebę jej powstania formułowali kolejni prymasi: kard. August Hlond i kard. Stefan Wyszyński. Z inicjatywą powrotu do idei wzniesienia Świątyni wystąpił w wolnej Polsce prymas kard. Józef Glemp, ale prace budowlane rozpoczęły się dopiero po uroczystym wmurowaniu kamienia węgielnego 2 maja w 2002 r. Kamień węgielny składał się z trzech szkatuł. W jednej z nich znajdował się kamień węgielny z budowy 1792, w drugiej kamień z warszawskiej archikatedry, w trzeciej zaś z Jasnej Góry.

Rozpoczęte w 2003 r. prace budowlane zostały przerwane w 2004 r. i wznowione w roku 2008 po powołaniu przez kard. Kazimierza Nycza, nowego metropolitę warszawskiego, Centrum Opatrzności Bożej, które, prócz wielu innych zadań zostało utworzone również do gromadzenia funduszy na budowę i nadzór nad prowadzonymi pracami.

Budowę Świątyni wsparło ponad 80 tys. darczyńców z całego kraju i zagranicy. Dzięki wsparciu idei realizacji Wotum Narodu przez Episkopat zbiórki na budowę odbywały się także wielu parafiach Polski.

Kolejnym po budowie etapem będzie sakralizacja wnętrza Świątyni - wypełnienie go dziełami najwybitniejszych polskich i zagranicznych artystów tworzących na chwałę Bożą. Będzie on realizowany stopniowo, w miarę gromadzenia środków finansowych.

Kaplice i ołtarze

Świątynia Opatrzności Bożej ma kształt rotundy zwieńczonej owalną kopułą. Została zaprojektowana jako jednoprzestrzenne wnętrze. Nawa główna, która będzie mogła pomieścić 1500 miejsc siedzących, została oddzielona od nawy bocznej filarami. Z pierścienia nawy bocznej, nad którą znajdzie się Muzeum Jana Pawła II, wierni będą wchodzić do 4 bocznych kaplic oraz do zakrystii. Codzienne Msze św. będą odprawiane w jednej z nich.

Kaplice i ołtarze usytuowane będą tak, by umożliwić odwiedzającym chronologiczne prześledzenie kolejnych najistotniejszych wydarzeń z historii Polski. Ołtarze utworzą historyczny trakt, który pozwoli spojrzeć na dzieje Polski w perspektywie działania Opatrzności Bożej.

Cztery kaplice, rozmieszczone na planie kwadratu, to: Kaplica Chrztu przypominająca o początkach chrześcijaństwa na ziemiach polskich – o Chrzcie Polski i Zjeździe Gnieźnieńskim oraz dwóch pierwszych centrach chrześcijaństwa: Gnieźnie i Poznaniu; Kaplica Maryjna upamiętniająca Śluby Jasnogórskie króla Jana Kazimierza jako przyrzeczenie obrony wiary i szerzenia kultu Matki Bożej; Kaplica Cierpienia i Pojednania, symbolizująca cierpienia narodu polskiego w Katyniu i Auschwitz – będą w niej umieszczone konfesjonały oraz Najświętszy Sakrament; Kaplica Wolności upamiętniająca postacie Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ruch „Solidarności”. Ołtarz główny Świątyni znajdować się będzie między Kaplicą Maryjną a Kaplicą Cierpienia i Pojednania.

Pomiędzy kaplicami rozmieszczonych będzie dziesięć ołtarzy. Na lewo od wejścia do Świątyni Opatrzności – między Kaplicą Chrztu i Kaplicą Maryjną znajdą się: „ołtarz św. Stanisława” jako obrońcy praw człowieka, patrona społeczeństwa obywatelskiego; „ołtarz Uniwersytetu Jagiellońskiego” jako symbolu polskiej nauki; „ołtarz Unii z Litwą” symbolizujący ideę „państwa bez stosów”, współżycia różnych narodów w jednym państwie; „ołtarz Grunwaldu i Soboru w Konstancji” jako wspomnienie okresu walki w obronie wolności i tolerancji religijnej; „ołtarz Polska Krajem Tolerancji” – poświęcony specjalnie Pawłowi Włodkowicowi o obrońcy interesów Polski w sporze z Krzyżakami i uczestniku Soboru w Konstancji (1414-1418), na którym postawił tezę o możliwości pokojowego współistnienia państw chrześcijańskich i pogan.

Pozostałe pięć ołtarzy – na prawo od wejścia do Świątyni, między Kaplicą Wolności i Kaplicą Cierpienia i Pojednania – symbolizują nowsze dzieje walki o utrzymanie tożsamości religijnej i odzyskanie niepodległości. Są to: „ołtarz Konstytucji 3 Maja” upamiętniający okres określania fundamentów nowoczesnego państwa polskiego; „ołtarz Powstań Narodowych”, nawiązujący do okresu zaborów, w czasie których działali m.in. św. Brat Albert i św. Rafał Kalinowski; „ołtarz Odzyskania Niepodległości” ku pamięci m.in. Orląt Lwowskich i bojowników wojny polsko-bolszewickiej 1920 r.; „ołtarz II Rzeczypospolitej” z upamiętnieniem św. Faustyny Kowalskiej oraz „ołtarz Powstania Warszawskiego”.

Wykonanie kaplic i rzeźbionych w kamieniu ołtarzy zostało powierzone wybitnym polskim artystom. Zajęli się oni także przygotowaniem tradycyjnych prac artystycznych ilustrujących symbolikę akcentowaną przez kaplice i ołtarze.

Panteon zasłużonych Polaków

Pod Świątynią Opatrzności Bożej powstał Panteon Wielkich Polaków – miejsce pochówku i upamiętnienia najbardziej zasłużonych polskich patriotów oraz ludzi kultury i nauki. Do tej pory pochowani zostali w nim m.in. ks. poeta Jan Twardowski, kapelan Rodzin Katyński ks. Zdzisław Peszkowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski i pierwszy minister spraw zagranicznych III RP Krzysztof Skubiszewski.

W tej części świątyni znajdują się także relikwie m.in. św. Jana Pawła II, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, św. Urszuli Ledóchowskiej, św. Andrzeja Boboli, św. Stanisława Papczyńskiego i św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Docelowo relikwie zostaną przeniesione do nawy bocznej Świątyni.

Świątynia w liczbach i szczegółach

Świątynia Opatrzności Bożej jest najwyższym kościołem w Warszawie – jej wysokość wraz z krzyżem wynosi 75 m. Kubatura Świątyni wynosi 122 tys. m³. Nawa główna ma powierzchnię 1742 m² , nawa boczna 862 m², prezbiterium zaś 437 m². Ołtarz z białego marmuru ma wymiary 411/140 cm.

Do pokrycia kopuły użyto 30 ton miedzi. W nawie głównej i prezbiterium ułożono posadzkę z amerykańskiego marmuru Calacatta Lincoln, w kaplicach zaś z granitu strzegomskiego. W nawie bocznej posadzka będzie wykonana ze specjalnie podgrzewanych paneli.

Świątynia będzie bardzo dobrze oświetlona, na co złożą się trzy rodzaje oświetlenia. Będzie ono dostosowywane za pośrednictwem specjalnych efektów do barw kojarzonych z konkretnym okresem roku liturgicznego.

Wykonano także bardzo nowoczesne rozwiązania nagłośnieniowe, wykorzystywane w najlepszych salach koncertowych, aby zapewnić dobry przekaz słowa i oprawy muzycznej w czasie liturgii.

Wraz z trwającą budową Świątyni i wiążącą się z tym stale rosnącą liczbą darczyńców, powstała idea połączenia ich w duchową wspólnotę. Kard. Nycz uznał tę potrzebę i powołał w 2016 roku wspólnotę Providentia Dei (Opatrzności Bożej). Jej zadaniem jest m.in. szerzenie kultu Opatrzności Bożej, ukazywanie dzieła Opatrzności w historii narodu polskiego, włączanie się w dzieła podejmowane przez Centrum Opatrzności Bożej, troska o zaplecze materialne budowy i wyposażenie wnętrza powstającego sanktuarium. Obecnie wspólnota liczy ponad 80 tys. zarejestrowanych członków i wciąż się rozwija.

Kard. Kazimierz Nycz zapowiedział w rozmowie z KAI, że pierwsze poświęcenie Świątyni Opatrzności Bożej nastąpi prawdopodobnie za dwa-trzy lata, w Dzień Dziękczynienia, w pierwszą niedzielę czerwca.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:47, 11 Lis 2016 Powrót do góry

Msza św. otwierająca Świątynię Opatrzności Bożej

Image

Otwarcie dla wiernych Świątyni Opatrzności Bożej zainaugurowało tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Pierwszej mszy św. sprawowanej we wnętrzu świątyni przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, a homilię wygłosił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

W uroczystości, która rozpoczęła się o godz. 9.00 w piątek 11 listopada, wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkami Sejmu i Senatu oraz premier Beatą Szydło na czele. Obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i miasta stołecznego, na czele z prezydent Warszawy Hanną Gronkiewicz-Waltz oraz darczyńcy. Eucharystię koncelebrowali nuncjusz apostolski w Polsce, abp Salvatore Penacchio, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, oraz licznie obecni biskupi i kapłani.

Przed rozpoczęciem mszy św. prezydent Andrzej Duda udał się do Panteonu Wielkich Polaków, gdzie złożył wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na Uchodźstwie, Ryszarda Kaczorowskiego.

Procesji wejścia towarzyszyła pieśń "Bogurodzica". Uroczyście odśpiewano także hymn państwowy. Na początku mszy św. zebranych powitał metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że dzisiejsza uroczystość jest przede wszystkim dziękczynieniem, a świątynia jest miejscem dziękczynienia i zawierzenia Bożej Opatrzności, oraz miejscem przymierza między Bogiem i człowiekiem. Jak mówił hierarcha, konsekwencją tego przymierza jest budowanie przymierza między ludźmi, którego bardzo potrzebuje współczesny świat i Polska.

" Wspominamy dziś modlitwę i pracę organiczną tamtych pokoleń, wierne przekazywanie patriotycznych tradycji przez polskie matki, wreszcie ofiarę krwi ojców, bez której nie byłoby niepodległości." - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Podkreślił, że dzisiejsza modlitwa jest dziękczynieniem za tę wolność i niepodległość, która jest nie tylko darem, ale też zadaniem.

Hierarcha przypomniał historię budowy świątyni, począwszy od ślubowania złożonego przez Sejm Czteroletni w 1791 r., poprzez próby zrealizowania tych ślubów po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i powojenne starania kard. Augusta Hlonda oraz kard. Stefana Wyszyńskiego, aż po prace budowlane, rozpoczęte 2 maja 2002 r. Podkreślił także dużą rolę darczyńców w budowaniu Narodowego Wotum Wdzięczności wraz ze znajdującym się w nim muzeum kard. Stefana Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II.

Metropolita poznański nawiązał także do biblijnego rozumienia otwarcia świątyni. Odwołując się do Psalmu 132 zwrócił uwagę, że przysięga wybudowania świątyni dla Boga, złożona przez króla Dawida, jest także przysięgą, powtarzaną polskich biskupów i przypomniał, że odpowiedzią, jakiej Bóg udzielił Dawidowi była - wciąż aktualna - obietnica życia wiecznego.

Hierarcha mówił także o transcendentnym wymiarze budynku świątyni, który jest "owocem ludzkiej pracy podjętej właśnie w tym celu, by rzeczywistość niewidzialna stała się postrzegalna a nawet pociągająca. Jest on znakiem naszego pragnienia dotarcia - przez rzeczy widzialne - do rzeczy niewidzialnych".

Na zakończenie homilii, arcybiskup wyraził wdzięczność budowniczym świątyni. Wspomniał kard. Józefa Glempa, "który podjął odważną i czasami niedocenianą decyzję wypełnienia votum narodu, gdy przestrzegał naród przed składaniem obietnic bez pokrycia". Podziękował także metropolicie warszawskiemu, kard. Kazimierzowi Nyczowi, członkom parlamentu, Centrum Opatrzności Bożej, budowniczym, architektom, inżynierom, artystom i darczyńcom, "którzy swoimi ofiarami wzmacniali nadzieję na sfinalizowanie tego szlachetnego dzieła".

Po homilii metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz odmówił akt dziękczynienia i zawierzenia Opatrzności Bożej.

Na zakończenie mszy św. głos zabrał także Prymas Polski, abp Wojciech Polak, który przypomniał słowa kard. Józefa Glempa, inicjatora i orędownika budowy Świątyni Opatrzności Bożej, który tłumaczył, że Świątynia to votum polskiego narodu, pomnik Konstytucji 3 Maja, a bez niej Polacy nie przetrwaliby rozbiorów. (...) A przywołanie Opatrzności Bożej w znaku Świątyni ma być "przypomnieniem prawdziwej wolności, której trzeba się nam uczyć"

"Trzeba nam nie tylko wolności się uczyć i o niej wdzięcznie pamiętać, ale mądrze, twórczo i odważnie w Ojczyźnie naszej przestrzeń odzyskanej wolności zagospodarowywać, odpowiedzialnie wolności używać, urzeczywistniać ją przez prawdę i dobro, przez wspólną troskę wszystkich Polaków dobro wspólne umiłowanej Ojczyzny" - apelował metropolita gnieźnieński.

Hierarcha przypomniał też, że uroczystość, która z inicjatywy kard. Kazimierza Nycza, kontynuatora dzieła budowy Świątyni, odbywa się właśnie dziś, to "szczególny czas łaski, wdzięczności i nadziei, byśmy - jak mówił już kard. Glemp - pamiętali, że Opatrzność, to znaczy patrzeć w dal, to spojrzeć ku przyszłości".

Prymas Polski wyraził też nadzieję, że modlitwa w Świątyni Opatrzności Bożej uczyni Polaków coraz bardziej odważnymi, odpowiedzialnymi i twórczymi w kształtowaniu teraźniejszości i przyszłości Ojczyzny oraz w realizowaniu daru wolności, za którą najwyższą cenę zapłaciły minione pokolenia rodaków.

Na zakończenie pierwszej msza św. odprawionej w Świątyni Opatrzności Bożej została odśpiewana pieśń "Boże, coś Polskę".

Uroczystości będą trwały w Świątyni Opatrzności Bożej przez cały dzień. Kolejna msza zostanie odprawiona o godz. 12.00, natomiast o 17.00 w świątyni odbędzie się prapremiera oratorium Michała Lorenca pt. "Przymierze", które zostało skomponowane z okazji otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej oraz jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

Każdego dnia, aż do 13 listopada o godz. 12.00 w Świątyni Opatrzności Bożej będzie odprawiana msza św. z aktem dziękczynienia i zawierzenia Bożej Opatrzności.

Otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej dla wiernych ma miejsce dokładnie 225 po złożeniu przez Sejm Czteroletni obietnicy jej budowy. Jej wzniesienie uchwalili w 1791 r. posłowie Sejmu Czteroletniego, jako wotum wdzięczności za Konstytucję 3 Maja, jednak budowa nie była możliwa, ze względu na rozbiory Polski, II wojnę światową, a następnie brak zgody ze strony władz komunistycznych. W 1989 r. ówczesny Prymas Polski kard. Józef Glemp powrócił do idei budowy świątyni. W 1991 r., z okazji 200-lecia Konstytucji 3 Maja Komisja Konstytucyjna Senatu RP potwierdziła aktualność ślubu Sejmu Czteroletniego, a w 1998 r. Sejm RP wydał uchwałę, w której wyraził uznanie dla inicjatywy wypełnienia ślubów sprzed lat i budowy świątyni, którą nazwał "symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 r., 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa." Kamień węgielny pod budowę Świątyni Opatrzności Bożej wmurowano w maju 2002 r., a prace budowlane rozpoczęły się w lutym 2003 r.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:58, 11 Lis 2016 Powrót do góry

“AKT DZIĘKCZYNIENIA I ZAWIERZENIA POLSKI”

Akt Zawierzenia Opatrzności Bożej

Boże naszych ojców.
Boże Patriarchów i Proroków, Apostołów i Męczenników.
Boże wszystkich świętych.

Dziękuję Ci za Twoją miłosierną miłość, która nigdy się nie nuży i nie zniechęca.
Dziękuję za to, że w Jezusie obiecałeś być z nami przez wszystkie dni – aż do skończenia świata.
Dziękuję za to, że w Matce Twojego Syna dałeś Kościołowi Matkę.
Dziękuję za to, że byłeś ze mną w radosnych i trudnych chwilach mego życia.
Dziękuję za to, że w Twoich świętych dałeś mi opatrznościowych przewodników na drodze do świętości.

Boże pełen majestatu i miłosierdzia, Tobie oddaję moje trudne dziś i tajemnicze jutro.
Twojej Opatrzności zawierzam siebie – cząstkę Twojego Kościoła – abym był solą ziemi, w prostocie żyjąc Ewangelią, był świadkiem prawdy, która wyzwala.
Zawierzam Ci siebie, bym nie bał się przyjąć powołania do pójścia za Chrystusem na każdej drodze życia. Bym niosąc mój krzyż zachował ufność, że na mojej drodze krzyżowej nie jestem sam.
Zawierzam Ci moją rodzinę, by była silna wiarą i bogata w miłość, która nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; która wszystko znosi i wszystko przetrzyma.
Zawierzam wszystko i z serca wołam: Opiekuj się mną, Opatrzności nasza!

Boże przedwieczny. Do Ciebie należy czas i wieczność. Powierzam Twojej Opatrzności losy moje i moich bliskich. Nie opuszczaj nas – nawet wtedy, gdy my opuszczamy Ciebie. Prowadź nas – nawet wtedy, gdy nasze drogi nie są Twoimi drogami. Mów do nas – nawet wtedy, gdy nasze serca są nieskore do słuchania.
Boże w Trójcy Jedyny, Ojcze, Synu i Duchu Święty, bądź uwielbiony teraz
i zawsze.

Amen.


Akt Zawierzenia Polski i Dziękczynienia

Boże naszych ojców.
Boże Patriarchów i Proroków, Apostołów i Męczenników.
Boże wszystkich świętych z rodu Polaków.
Boże wszystkich dzieci polskiej ziemi.

Dziękujemy Ci za Twoją miłosierną miłość, która nigdy się nie nuży i nie zniechęca.
Dziękujemy za to, że w Jezusie obiecałeś być z nami przez wszystkie dni – aż do skończenia świata.
Dziękujemy za to, że w Matce Twojego Syna dałeś narodowi polskiemu przedziwną pomoc i obronę.
Dziękujemy za to, że byłeś z nami w radosnych, bolesnych i chwalebnych tajemnicach naszego narodowego losu.
Dziękujemy za to, że w Kardynale Stefanie Wyszyńskim i Papieżu Janie Pawle II dałeś nam opatrznościowych przewodników na drodze do wolności.
Dziękujemy za wszystko i z serca wołamy: Dziękujemy Ci Boże, Opatrzności nasza.

Boże pełen majestatu i miłosierdzia, Tobie oddajemy nasze trudne dziś i tajemnicze jutro.
Twojej Opatrzności zawierzamy wspólnotę Kościoła w Polsce. Niech będzie solą tej ziemi, niech będzie piękny prostotą Ewangelii, niech z miłością głosi prawdę, która wyzwala.
Zawierzamy Ci polskie rodziny, by w czasach zamętu były silne wiarą i bogate w miłość, która nie szuka swego, nie unosi się gniewem, nie pamięta złego; która wszystko znosi i wszystko przetrzyma.
Zawierzamy Ci rządzących, by swoich pożytków zapomniawszy, mogli służyć uczciwie wszystkim swoim rodakom, pamiętając, że przed Tobą samym odpowiedzą kiedyś za każdą swoją decyzję.
Zawierzamy Ci polską młodzież, by nie bała się przyjąć powołania do pójścia za Chrystusem – czy to w życiu małżeńskim, czy też na drodze życia kapłańskiego bądź zakonnego.
Zawierzamy Ci wszystkich, którzy niosą ciężki krzyż – choroby, samotności, bezrobocia, beznadziei – by zachowali ufność, że na swojej drodze krzyżowej nie są sami.
Zawierzamy wszystko i z serca wołamy: Opiekuj się nami, Opatrzności nasza.

Boże przedwieczny.

Do Ciebie należy czas i wieczność. Powierzamy Twojej Opatrzności losy naszej Ojczyzny i nas – jej dzieci. Nie opuszczaj nas – nawet wtedy, gdy my opuszczamy Ciebie. Prowadź nas – nawet wtedy, gdy nasze drogi nie są Twoimi drogami. Mów do nas – nawet wtedy, gdy nasze serca są nieskore do słuchania.

Boże w Trójcy jedyny, Ojcze, Synu i Duchu Święty, bądź uwielbiony teraz i zawsze.

Amen.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)