Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 XVI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:14, 16 Maj 2010 Powrót do góry

XVI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Na Jasnej Górze trwa XVI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Spotkaniu, w którym uczestniczy około 70 tys. wiernych, towarzyszy Pawłowe wezwanie z Listu do Efezjan: „Bądźcie mocni w Panu siłą jego potęgi”.

Celem spotkania jest wspólna modlitwa, wsłuchanie w Słowo Boże i odczytanie wyzwań stojących przed członkami tego najliczniejszego w Polsce ruchu katolickiego. Mówi Sławomir Czajkowski z Wrocławia: „Ludzie bardzo potrzebują kontaktu z Panem Bogiem, ludzie chcą spotkać Boga naprawdę żywego, który troszczy się o nich, który uzdrawia, pozwala przebaczyć drugiemu człowiekowi. Spotkania Odnowy w Duchu Świętym poprzez swoją dynamikę, sposób ich prowadzenia bardzo często zaspakajają właśnie te potrzeby”.

Jak zaznacza Małgorzata Stuła-Topolska, wiceprzewodnicząca Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Polsce, podczas tegorocznego czuwania podejmowane są tematy: o współczesnych pułapkach duchowych oraz refleksja nad kapłaństwem. „Chcielibyśmy, żeby kapłanów było więcej nie tylko w naszych wspólnotach, ale w Kościele. Jest to bardzo ważne, abyśmy jak największą troską ich otaczali. Każdego dnia kładziemy nacisk na osobę kapłana, żebyśmy lepiej poznali, kim on jest i jakie jest jego miejsce w Kościele. Żebyśmy się więcej za kapłanów modlili”.

Tegoroczne rozważania skupiają się także na roli kapłana we współczesnym świecie oraz znaczeniu kapłaństwa powszechnego. Jak zaznaczył ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy w Duchu Świętym, spotkanie ma na celu również uwrażliwienie młodych ludzi na zagrożenia duchowe, które często kryją się za zupełnie niewinnymi formami współczesnej kultury: „Troską Odnowy jest też walka duchowa o ludzi młodych. Ci otwarci na świat, spragnieni tego, co głębokie, autentyczne często też szukają tam, gdzie znajdują raczej przeciwnika, nie Boga. Dlatego szczególna nasza odpowiedzialność polega na tym, aby pomóc młodym ludziom w odnajdywaniu Jezusa u początków ich życiowej drogi”.

Na program czuwania składają się modlitwy uwielbienia i uzdrowienia, katechezy i świadectwa oraz o 17.00 Msza św. pod przewodnictwem ks. bp. Bronisława Dembowskiego, delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. W Polsce jest około 800 wspólnot, do których należy ponad 30 tys. członków.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 11:17, 16 Maj 2010 Powrót do góry

Dla nie jednego taką współczesną pułapką duchową jest nie co inne jak odnowa w DŚw. Nie taki stary materiał, proszę poczytać sobie tu:
http://www.traditia.fora.pl/wiara-katolicka-a-ruchy-charyzmatyczne,31/siec-odnowy-w-duchu-swietym-z-krapkowic,1598.html

Jeden się nawróci, a drugi odpadnie. I teraz taka cała grupa utworzy "swój kościół" i będą werbować innych.

Ciekawe jak rozumują czy tłumaczą kapłaństwo powszechne: "(...) roli kapłana we współczesnym świecie oraz znaczeniu kapłaństwa powszechnego.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:04, 17 Maj 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
Ciekawe jak rozumują czy tłumaczą kapłaństwo powszechne: "(...) roli kapłana we współczesnym świecie oraz znaczeniu kapłaństwa powszechnego.

Z Wikipedii:
[link widoczny dla zalogowanych]

Powszechne kapłaństwo wszystkich wierzących jest doktryną chrześcijańską obowiązującą we wszystkich kościołach protestanckich, zarówno nurtu ewangelickiego, jak i ewangelikalnego. Obok pięciu zasad protestantyzmu jest kamieniem węgielnym Reformacji. Nauka o kapłaństwie powszechnym oparta jest na Nowym Testamencie Pisma Świętego i zakłada, iż każdy chrześcijanin ma bezpośredni przystęp do Boga przez pośrednictwo Boga-człowieka Jezusa Chrystusa (solus Christus), bez konieczności istnienia kapłanów-pośredników. Stąd w protestantyzmie rola duchownego (pastora) ogranicza się do zwiastowania Słowa Bożego (kaznodziejstwa) i duchowej opieki nad zborem (duszpasterstwa). Nie obejmuje zaś szczególnego kapłaństwa między zborem a Bogiem. Wynika to z faktu, iż według założeń doktryny powszechnego kapłaństwa wszystkich wierzących nie istnieje takowa potrzeba, jako że każdy, kto staje się członkiem Kościoła chrześcijańskiego, automatycznie otrzymuje święcenia kapłańskie:

„Ale wy jesteście rodem wybranym, królewskim kapłaństwem, narodem świętym, ludem nabytym, abyście rozgłaszali cnoty tego, który was powołał z ciemności do cudownej swojej światłości. ”
— 1 List Piotra 2:9, Biblia Warszawska


Doktryna o powszechnym kapłaństwie wszystkich wierzących zrodziła się w protestanckim ruchu reformacyjnym już u jego początków. Marcin Luter nauczał, że każdy chrześcijanin jest kapłanem i wszyscy kapłani są względem siebie równi. Hierarchia duchownych, według Lutra, istnieje na wyłącznie na płaszczyźnie administracyjnej i duszpasterskiej, jednakże wszyscy chrześcijanie, zarówno duchowni jak i świeccy, pozostają względem siebie równi pod względem otrzymanych święceń kapłańskich[1].

W kolejnych wiekach tej ważnej dla całego protestantyzmu zasadzie wiary szczególną uwagę poświęcili metodyści, baptyści i bracia plymuccy, ci ostatni rezygnując z duchowieństwa w ogóle."

No proszę i mamy powszechne kapłaństwo. Wszak Odnowa też ma korzenie protestanckie.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:16, 17 Maj 2010 Powrót do góry

A tak podaje Ks dr M. Kaszowski: Nauka Kościoła w pytaniach i odpowiedziach za:
[link widoczny dla zalogowanych]

8. Na czym polega sprawowanie powszechnego kapłaństwa wiernych? 1 P 2 ,4-5. 9-10

Przez charakter sakramentalny chrztu zostaliśmy wszyscy zjednoczeni z Chrystusem - Kapłanem, upodobnieni do Niego, mając przez to udział w powszechnym kapłaństwie ludu Bożego. Każdy ochrzczony jest zatem zobowiązany do ciągłego wypełniania różnych funkcji, wynikających z udziału w tym kapłaństwie. Konstytucja dogmatyczna o Kościele Soboru Watykańskiego II poucza, że wierni pełnią królewskie i powszechne kapłaństwo przez współdziałanie w ofiarowaniu Eucharystii oraz przez „przyjmowanie sakramentów, modlitwę i dziękczynienie, świadectwo życia świątobliwego, zaparcie się siebie i czynną miłość” (KK 10).

Kapłaństwo powszechne

KKK 1546 Chrystus, Arcykapłan i jedyny Pośrednik, uczynił Kościół "królestwem – kapłanami dla Boga i Ojca swojego"(Ap 1, 6) (Por. Ap 5, 9-10; 1 P 2, 5. 9). Cała wspólnota wierzących jako taka jest kapłańska. Wierni wykonują swoje kapłaństwo, wynikające ze chrztu, przez udział w posłaniu Chrystusa, Kapłana, Proroka i Króla, każdy zgodnie z własnym powołaniem. Przez sakramenty chrztu i bierzmowania wierni "poświęcani są... jako... święte kapłaństwo" (Sobór Watykański II, konst. Lumen gentium, 10).

KKK 1591 Cały Kościół jest ludem kapłańskim. Przez chrzest wszyscy wierni uczestniczą w kapłaństwie Chrystusa. Uczestnictwo to jest nazywane "wspólnym kapłaństwem wiernych". U jego podstaw i dla służenia mu istnieje inne uczestnictwo w posłaniu Chrystusa, przekazywane przez sakrament święceń, którego misją jest pełnienie służby we wspólnocie, w imieniu i w osobie Chrystusa-Głowy.

KKK 1592 Kapłaństwo urzędowe różni się istotowo od wspólnego kapłaństwa wiernych, ponieważ udziela świętej władzy w służbie wiernym. Pełniący urząd święceń wykonują swoją posługę wobec Ludu Bożego przez nauczanie (munus docenti), kult Boży (munus liturgicum) i rządy pasterskie (munus regendi).

[link widoczny dla zalogowanych]

No i mamy wyjaśnione kapłaństwo powszechne skąd się wzięło.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:20, 23 Maj 2011 Powrót do góry

XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Około 100 tysięcy osób zgromadziło na Jasnej Górze doroczne Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Abp Celestino Migliore modlił się z nimi o odnowę polskiego społeczeństwa.

Dla zgromadzonych w jasnogórskim sanktuarium liderów, animatorów, członków grup Odnowy w Duchu Świętym i sympatyków nuncjusz odprawił Mszę św.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Raniero Cantalamessa, włoski teolog katolicki z Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, związany z ruchem Odnowy w Duchu Świętym, kaznodzieja Domu Papieskiego, gość specjalny tegorocznego czuwania. W kazaniu mówił o konieczności czytania i słuchania Słowa Bożego.

Na program XVII Ogólnopolskiego Czuwania Odnowy w Duchu Świętym złożyły się m.in. konferencje i świadectwa. Rozważania poprowadził o. Cantalamessa i Lucyna Słup ze wspólnoty [link widoczny dla zalogowanych] Spotkanie przebiegało pod hasłem: „Słuchaj” i miało charakter formacyjno-ewangelizacyjny.

Odnowa to wspólnota, której zadaniem jest ożywienie życia Kościoła przez otwarcie na charyzmaty Ducha Świętego. Jest to najliczniejszy katolicki ruch działający w Polsce. Ma ponad 20 tys. stałych członków i kilkadziesiąt tysięcy sympatyków.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29446 Przeczytał: 180 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 13:40, 15 Cze 2011 Powrót do góry

Więcej o powszechnym kapłaństwie możemy przeczytać tu:

[link widoczny dla zalogowanych]

Z tego artykułu:

Cytat:
"Nasz reformator chciał, aby każdy wierzący człowiek uczestniczył aktywnie w służbie .... "

No i u nas też chcieli i mamy, a co! Confused W "Iota Unum"
jest to bardzo dobrze wytłumaczone, na stronie 234 - "Kapłaństwo powszechne a kapłaństwo sakramentalne" - polecam. Fundamentalny fałsz, jaki tkwi w zarzutach wysuwanych pod adresem "tradycyjnego" kapłaństwa, polega na ignorowaniu jego istoty i na redukowaniu go do funkcji czysto ludzkiej. W świetle dogmatów katolickich między osoba duchowną, a świecką, istnieje nie tylko róznica funkcji, ale tez różnica ontologiczna - ze wzgledu na znamię, jakie sakrament kaplaństwa odciska w duszy tego, który otrzymuje święcenia. Tymczasem teologia "odnowicieli" (lansujących stare heretyckie tezy, te same, które doprowadziły do zniesienia kapłaństwa przez Lutra) polega na zacieraniu różnic między powszechnym kapłaństwem ochrzczonych, a sakramentalnym kapłaństwem księzy.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)