Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI będzie się modlił z kartuzami Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:20, 08 Paź 2011 Powrót do góry

Benedykt XVI będzie się modlił z kartuzami

W niedzielę Benedykt XVI będzie się modlił z kartuzami, zakonnikami, które całe swoje życie poświęcają tylko i wyłącznie modlitwie. „Wy jesteście sercem Kościoła” – powiedział im kiedyś bł. Jan Paweł II. Jak serce niedostrzegalni dla oczu i świata, a przecież ważni, jeśli nie najważniejsi. 6 lat temu na chwilę zrobiło się o nich głośno za sprawą filmu „Wielka cisza”, który starał się opowiedzieć światu ich życie. Benedykt XVI odwiedzi kartuzów w Serra San Bruno w Kalabrii na południu Włoch, gdzie umarł i został pochowany założyciel tego zakonu, św. Bruno z Kolonii. Kim był, jak to się stało, że skończył życie właśnie tam, na południowych rubieżach Italii? Mówi przeor wspólnoty o. Jacques Dupont.

Św. Bruno urodził się w Kolonii, ale bardzo wcześnie ze względu na studia przeniósł się do Reims. Studiował w słynnej wówczas szkole katedralnej. Powodziło mu się tam tak dobrze, że został nie tylko profesorem, ale i dyrektorem szkoły. Potem trochę skomplikowały się jego relacje z miejscowym biskupem, który zachowywał się niezbyt godnie, grzeszył symonią, był bardzo chciwy na pieniądze. Św. Bruno starał się temu sprzeciwić. Później znalazł poparcie u legata papieskiego, który chciał, by zajął on miejsce owego niegodnego biskupa. Św. Bruno wybrał jednak inną drogę, zdecydował się na życie w samotności, życie monastyczne. Rozpoczął swoistą pielgrzymkę po Europie. Był najpierw w Molesme, w Burgundii, potem osiadł koło Grenoble, gdzie założył Wielką Kartuzję. Następnie papież Urban II, który był jego dawnym studentem, wezwał go do Rzymu, aby służył mu jako doradca. Musiał więc opuścić Kartuzję. Jednakże sytuacja w Rzymie się skomplikowała. Pojawił się antypapież. Urban II musiał opuścić Wieczne Miasto. Św. Bruno uciekał wraz z nim na południe, aż do Kalabrii. Po pewnym czasie poczuł jednak, że powinien powrócić do życia monastycznego. Papież się zgodził, ale pod warunkiem, że pozostanie we Włoszech, a konkretnie w Kalabrii. W takiej sytuacji był zmuszony założyć tę właśnie wspólnotę, której jestem przeorem. Nazywa się ona dzisiaj Serra San Bruno, ale początkowo nazywała się oczywiście inaczej, Matka Boża Leśna. Tu Bruno spędził ostatnich 11 lat swego życia. Zmarł 6 października 1101 r.

Jak wygląda wasze życie w tym miejscu?
Jesteśmy zakonem kontemplacyjny, mamy bardzo rygorystyczną klauzurę. Oznacza to, że my zasadniczo nigdy nie opuszczamy klasztoru, a i do nas nie jest łatwo się dostać. Jest to dość szczególne w Sierra San Bruno. Bo ta mała miejscowość, licząca ok. 7 tys. mieszkańców, powstała wokół naszej kartuzji. Mieszkańcy są zatem do nas bardzo przywiązani. Ale muszę przyznać, że szanują nasze życie w samotności. Łączą nas zatem więzi przede wszystkim duchowe. Wiemy, że możemy liczyć na ich pomoc. Oni natomiast znajdują w nas duchowy punkt odniesienia, duchowe wsparcie, bo życie w Kalabrii nie jest łatwe. Działa tu mafia. Sytuacja nie jest jednoznaczna. Myślę, że świadomość, iż kartuzi są z nimi i modlą się za nich, jest dla nich wsparciem i dodaje im otuchy.

Czy wasza obecność może być znakiem nadziei w tym kontekście naznaczonym przez mafię?
Myślę, że na to pytanie można odpowiedzieć tylko przez odniesienie do wiary. Bo nasze życie jest poświęcone modlitwie. Wiara mówi nam jednak, że modlitwa ma moc, która wymyka się ludzkim kryteriom oceny. Naszą obecnością przypominamy o obecności Boga, który z jednej strony jest ponad światem, a zarazem jest Bogiem bliskim, konkretnie. Tego też uczy św. Bruno. Bo był on z jednej strony człowiekiem kompletnie przenikniętym Bogiem: wybrał samotność, aby żyć sam na sam z Bogiem, a jednocześnie odznaczał się wielką dobrocią, serdecznością. I to samo staramy się wcielać tutaj. Całkowicie poświęcać się Bogu, a jednocześnie włączać w naszą modlitwę wszystkich, którzy są nam bliscy czy dalecy, bo modlimy się za wszystkich ludzi.

Podczas swej wizyty w Serra San Bruno w 1984 r. Jan Paweł II zachęcił was, abyście prowokowali świat waszym stylem życia.
Tak, tak rzeczywiście było. Słowo prowokacja jest dość mocne. Myślę, że mamy ludzi poruszyć, być dla nich wyzwaniem, właśnie przez tę prowokację. Bo rzeczywiście nasze życie jest w pewnym sensie paradoksalne. Jesteśmy bezużyteczni. Bo czymże się tu zajmujemy, podczas gdy jest przecież tyle problemów do rozwiązania? Ale ludzi intryguje nasze życie, nie potrafią przejść obojętnie. Wielu nas nie rozumie, zarzuca nam bezczynność. Ale inni się zatrzymują, zastanawiają i kiedy zaczynają dociekać, czytać, odkrywać, co tak naprawdę robimy, przekonują się, że wcale nie jesteśmy tak daleko od świata, wręcz przeciwnie. To właśnie Jan Paweł II powiedział nam, że jesteśmy w sercu świata. Dobrze jednak wiemy, że nawet w ludzkim ciele serce jest niewidoczne, a przecież to dzięki niemu ciało żyje. Nie można go zobaczyć, a jest najważniejszym organem w ciele człowieka.

Jakie przesłanie możecie przekazać dziś światu?
Pozwolę, aby na to pytanie odpowiedział sam Benedykt XVI. Bo muszę przyznać, że ja, jak i inni mnisi, którzy prowadzą życie kontemplacyjne, jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego, co robi ten Papież. Mam tu na myśli przypominanie światu o nadrzędności, prymacie Boga. Przywrócenie Bogu tego miejsca, które się mu należy w życiu, w naszym myśleniu i działaniu. Bo czymże jesteśmy przed Bogiem? Niczym. On nas stworzył. Jeśli o Nim zapomnimy, cóż dobrego możemy uczynić? Nasze starania, zabieganie mogą co prawda przynieść jakieś znikome efekty. Ale jeśli zapomnimy o tej podstawowej więzi z Bogiem, o tym że On nas stworzył, umiłował i przeznaczył do życia wiecznego z Nim... To są tak ważne sprawy, że nie można budować dziś świata bez tego odniesienia do Boga.

Czego spodziewacie się po tej wizycie?
Przede wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni. Bo to była inicjatywa samego Papieża. To on sam zechciał nas odwiedzić. Wiedząc, ile ma obowiązków, nigdy nie ośmieliłbym się liczyć na tę wizytę. A tymczasem przyjedzie do nas, przez dwie godziny będzie się z nami modlił. Wierzę, że będzie do dla nas zachętą do wierności naszemu powołaniu.

Mówił o. Jacques Dupont, przełożony kartuzji Serra San Bruno, którą 9 października odwiedzi Benedykt XVI

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 10:02, 09 Maj 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 53 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 20:33, 08 Paź 2011 Powrót do góry

Papież do kartuzów: jesteście potrzebni Kościołowi i światu

Image

Na nieprzemijającą aktualność kartuzów w naszym hałaśliwym świecie Papież zwrócił też uwagę podczas wspólnej z nimi modlitwy. W homilii na nieszporach przypomniał wizytę, którą w 1984 r., złożył w Serra San Bruno jego poprzednik bł. Jan Paweł II. Idąc jego śladem, pragnął podkreślić głęboką więź między Piotrową posługą na rzecz jedności Kościoła a życiem kontemplacyjnym. Kościelna komunia potrzebuje siły wewnętrznej. Posługa pasterzy Kościoła czerpie ze wspólnot kontemplacyjnych duchowe soki pochodzące od Boga. Każdy klasztor kontemplacyjny jest oazą modlitwy i medytacji. Szczególnie jest nią kartuzja, która strzeże ciszy i samotności. Misja tego zakonu jest w dzisiejszym świecie szczególnie aktualna.

„Postęp techniczny – zwłaszcza w dziedzinie transportu i przekazu – sprawił, że życie człowieka stało się wygodniejsze, ale też pełne ekscytacji, nieraz rozgorączkowane – zauważył Papież. – Miasta są prawie zawsze hałaśliwe. Rzadko jest w nich cisza, bo hałas utrzymuje się tam zawsze, gdzieniegdzie nawet w nocy. A w ostatnich dziesięcioleciach rozwój mediów rozpowszechnił zjawisko, które pojawiało się już w latach sześćdziesiątych: grozi dominacja wirtualności nad rzeczywistością. Ludzie coraz bardziej, nawet nie zdając sobie z tego sprawy, pogrążają się w wymiarze wirtualnym z powodu przekazów audiowizualnych, które towarzyszą ich życiu od rana do wieczora. Najmłodsi, już urodzeni w tej sytuacji, chcą, jak się zdaje, wypełnić muzyką i obrazami każdy pusty moment, jakby bojąc się usłyszeć tę pustkę. Tendencja ta istniała zawsze, zwłaszcza wśród młodzieży i w najbardziej rozwiniętych środowiskach miejskich. Dziś jednak osiągnęła tak wysoki stopień, że mówi się o mutacji antropologicznej. Niektórzy nie są już w stanie pozostawać dłużej w ciszy i samotności” – stwierdził Ojciec Święty.

Benedykt XVI wskazał, że specyficzny charyzmat kartuzów ma głębokie przesłanie dla naszego życia i całej ludzkości. Mnich, opuszczając wszystko, wystawia się na samotność i milczenie, by żyć tylko tym, co naprawdę istotne. Pozostaje równocześnie w głębokiej komunii z braćmi, z każdym człowiekiem. Na tej drodze życia wchodzi coraz bardziej w jedność z Bogiem.

„Dlatego jestem tutaj, drodzy bracia tworzący kartuską wspólnotę w Serra San Bruno! Po to, by wam powiedzieć, że Kościół was potrzebuje, a wy potrzebujecie Kościoła. Wasze miejsce nie jest marginalne. Żadne powołanie nie jest marginalne w Ludzie Bożym. Jesteśmy jednym ciałem, w którym każdy członek jest ważny, ma tę samą godność i jest nieodłączny od całości. Także wy, którzy żyjecie w dobrowolnej izolacji, jesteście rzeczywiście w sercu Kościoła i sprawiacie, że w jego żyłach płynie czysta krew kontemplacji i miłości Boga” – powiedział do kartuzów Papież.

Po nieszporach Benedykt XVI spotkał się ze wspólnotą kartuzów, odwiedził jedną z pustelniczych cel oraz chorych zakonników w infirmerii. Był to juz ostatni punkt dzisiejszej podróży do Kalabrii.

[link widoczny dla zalogowanych]




Zwiastun filmu ,,Wielka cisza,,

Dokument Philipa Gröninga jest pierwszym filmem przedstawiającym życie w Wielkiej Kartuzji - głównym klasztorze zakonu kartuzów we Francji. Film jest bardzo oszczędny w formie. Poza psalmami śpiewanymi przez zakonników, nie ma w nim dodatkowej muzyki. Nie ma też wywiadów, komentarzy, ani innych dodatkowych materiałów. Jest tylko cisza i obserwacja codziennego, ustalonego rytmu życia społeczności zakonnej.

http://www.youtube.com/watch?v=tZMayZ0xNTY



A oto Pan przechodził.

Gwałtowna wichura rozwalająca góry i druzgocąca skały
[szła] przed Panem; ale Pan nie był w wichurze.

A po wichurze - trzęsienie ziemi: Pan nie był w trzęsieniu ziemi.

Po trzęsieniu ziemi powstał ogień: Pan nie był w ogniu.

A po tym ogniu - szmer łagodnego powiewu.

1 Krl 19, 11-13


[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 10:25, 09 Maj 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)