Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Benedykt XVI w Wielkiej Brytanii - wrzesień 2010 r. Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:10, 18 Sie 2010 Powrót do góry

Program papieskiej wizyty w Wielkiej Brytanii

W Watykanie ogłoszono 18 sierpnia program papieskiej podróży do Wielkiej Brytanii. Odbędzie się ona w dniach od 16 do 19 września. Benedykt XVI rozpocznie wizytę od szkockiego Edynburga, gdzie spotka się z brytyjską rodziną królewską. Po południu odprawi Eucharystię w Glasgow, największym mieście Szkocji. Jeszcze tego samego dnia wieczorem przybędzie do Londynu. W drugim dniu wizyty na Wyspach przewidziano szereg papieskich spotkań ze światem brytyjskiej nauki, kultury, polityki, przemysłu i dyplomacji. Dzień ten będzie mieć też wyraźnie ekumeniczny charakter. Benedykt XVI odwiedzi Arcybiskupa Canterbury i weźmie udział we wspólnym z anglikanami nabożeństwie.

Sobotni program podróży przewiduje dwa wydarzenia duszpasterskie: przedpołudniową Mszę w katedrze westminsterskiej oraz wieczorne czuwanie modlitewne przed beatyfikacją kard. Johna Henrego Newmana. Odbędzie się ona w niedzielę w Birmingham. Wydarzenie to jest głównym punktem wizyty apostolskiej Benedykta XVI na Wyspach Brytyjskich. Ojciec Święty spotka się też przy tej okazji z episkopatami Szkocji oraz Anglii i Walii. Z Birmingham 19 września wieczorem Papież powróci do Watykanu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 13:42, 23 Maj 2013, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:45, 23 Sie 2010 Powrót do góry

W czasie swej wrześniowej podróży do Wielkiej Brytanii, Benedykt XVI wykorzysta nowe tłumaczenie Mszału Rzymskiego na język angielski.

Wielka Brytania: Benedykt XVI skorzysta z nowych tłumaczeń liturgicznych na angielski

Benedykt XVI wykorzysta nowe tłumaczenie Mszału Rzymskiego na język angielski w czasie swej wrześniowej podróży do Wielkiej Brytanii. Jak poinformował ceremoniarz Ojca Świętego ks. Guido Marini, papieskie liturgie będą się już po części opierać na nowym tłumaczeniu. Dotyczy to zwłaszcza mszalnych hymnów, jak na przykład Chwała na wysokości.

Wprowadzenie nowej wersji obrzędów jest poważnym wyzwaniem duszpasterskim w krajach angielskojęzycznych. Wierni bowiem przyzwyczaili się do dotychczasowej wersji. Opracowanie nowego tłumaczenia było jednak niezbędne, ponieważ to, które przygotowano zaraz po Soborze, nie było w pełni wierne łacińskiemu tekstowi i w niektórych miejscach dość znacznie odbiegało od oryginału. Przed arbitralną ingerencją tłumaczy nie uchroniły się wówczas nawet starożytne modlitwy Kościoła, jak choćby wspomniany już mszalny hymn Gloria.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:48, 30 Sie 2010 Powrót do góry

Castelgandolfo: przygotowania papieskiej wizyty na Wyspach Brytyjskich

Ojciec Święty przyjął na audiencji w Castelgandolfo abp. Kurta Kocha, nowego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Ten pochodzący z Szwajcarii hierarcha był głównym relatorem w czasie zakończonego 29 spotkania dawnych uczniów Josepha Ratzingera. Wygłosił na nim dwa referaty na temat interpretacji Soboru Watykańskiego II oraz posoborowej reformy liturgii, które były podstawą teologicznej debaty z udziałem Benedykta XVI.

Za niespełna trzy tygodnie następca kard. Waltera Kaspera będzie towarzyszył Papieżowi w jego podróży do Wielkiej Brytanii. Będzie to również wielkie wydarzenie ekumeniczne. Tym bardziej, że jak powiedział Radiu Watykańskiemu katolicki prymas Anglii i Walii abp Vincent Nichols, relacje z anglikanami nie są dziś łatwe.

„Relacje między Wspólnotą Anglikańską i Kościołem katolickim są dziś bardzo delikatne – stwierdził angielski hierarcha. – Myślę jednak, że osobista wizyta Papieża u prymasa Wspólnoty Anglikańskiej, to osobiste spotkanie może przynieść pozytywne owoce. W tym samym czasie odbędzie się również wspólne posiedzenie episkopatów anglikańskiego i katolickiego. To będą bardzo poważne kroki. Kolejny krok, o innym charakterze to modlitwa w opactwie Westminster. Przedstawiciele wszystkich brytyjskich chrześcijan będą się modlić z Ojcem Świętym, aby przezwyciężyć historyczne podziały Kościoła. Wspólnie będą o to prosić przy grobie św. króla Edwarda Wyznawcy, jednego z największych angielskich monarchów. Tam wraz z anglikanami będziemy się starać sięgnąć do tych głębokich wspólnych korzeni kulturowych i religijnych, które miały tak wielki wpływ na kształtowanie Wielkiej Brytanii – mówił abp Nichols.

kb, rv
Radio Watykańskie 30.08.2010.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 8:27, 31 Sie 2010, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:31, 07 Wrz 2010 Powrót do góry

Po staremu, bo po łacinie, ale ... układ tekstów będzie taki, jak w najnowszej wersji liturgii w języku angielskim.

Podróż do Wielkiej Brytanii: łacina w papieskich liturgiach

Prefacja i kanon pierwszej papieskiej Mszy podczas zaczynającej się w przyszłym tygodniu wizyty w Wielkiej Brytanii będą po łacinie – zapowiedział watykański mistrz ceremonii. Benedykt XVI będzie jej przewodniczył 16 września w największym szkockim mieście, Glasgow. Wypowiadając się dla dziennika Herald Scotland, prał. Guido Marini poinformował, że te główne części Mszy będą w języku łacińskim podczas wszystkich Eucharystii sprawowanych w czasie tej podróży apostolskiej. Szef Papieskiego Urzędu ds. Celebracji Liturgicznych zaznaczył, że ma to na celu podkreślenie powszechności wiary i ciągłości w Kościele. Oczywiście Papież nie będzie bynajmniej używał na wyspach brytyjskich Mszału przedsoborowego. Układ tekstów będzie taki, jak w najnowszej wersji liturgii w języku angielskim.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 21:12, 15 Wrz 2010 Powrót do góry

Program wizyty Ojca Świętego w Wielkiej Brytanii

16 września 2010 (czwartek)
EDYNBURG
11.30 Przylot i powitanie państwowe
12:00 Ceremonia powitania w Pałacu Holyroodhouse, wizyta kurtuazyjna u królowej Wielkiej Brytanii Elżbiety II
12:40 Spotkanie z władzami państwowymi w Pałacu Holyroodhouse

GLASGOW
18:15-20:15 Msza św. w Parku Bellahouston

17 września 2010 (piątek)
LONDYN
11:00-12:00 Spotkanie ze światem edukacji katolickiej w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w londyńskiej dzielnicy Twickenham
12:30-13:30 Spotkanie z przywódcami religijnymi w Kolegium Uniwersytetu Maryi Panny w Twickenham
17:00-17:45 Wizyta kurtuazyjna u Abpa Canterbury w Pałacu Lambeth

18:10-18:55 Spotkanie z przedstawicielami społeczeństwa, świata nauki, kultury i przedsiębiorczości, a także korpusem dyplomatycznym i zwierzchnikami religijnymi w Westminster Hall

19:15-20:15 Nabożeństwo ekumeniczne w anglikańskim Opactwie Westminsterskim

18 września 2010 (sobota)

11:00-13:00 Pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem Papieża w katolickiej katedrze Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Westminsterze

18:00-18:45 Odwiedziny w Domu opieki dla osób starszych w londyńskiej dzielnicy Lambeth

19:15-20:15 Czuwanie modlitewne przed Beatyfikacją kardynała J.H. Newmana w Hyde Parku

19 września 2010 (niedziela)
BIRMINGHAM

11:00-13:00 Msza św. beatyfikacyjna Kardynała J. H. Newmana w Parku Cofton, Anioł Pański

17:45-18:45 Spotkanie z biskupami Anglii, Walii i Szkocji w Kolegium Domu Oscott

19:15-20:00 Ceremonia pożegnania na Lotnisku Międzynarodowym w Birmingham

Transmisje na żywo w [link widoczny dla zalogowanych] i [link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:31, 16 Wrz 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI na Wyspach Brytyjskich

[link widoczny dla zalogowanych]

Od wezwania Brytyjczyków, by nie usuwali Boga, religi i cnót z życia publicznego, rozpoczął Benedykt XVI swoją podróż do Wielkiej Brytanii. W dniach 16-19 września Ojciec Święty odwiedzi kolejno: Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Serwis Papieski - wiara.pl

O zachowanie chrześcijańskich korzeni prosił w powitalnym przemówieniu Brytyjczyków Benedykt XVI. - Orędzie chrześcijańskie jest integralną częścią języka, myślenia i kultury narodów tych wysp od ponad tysiąca lat. Szacunek waszych przodków dla prawdy i sprawiedliwości, dla miłosierdzia i miłości dotarł do was z wiary, która pozostaje potężną siłą do czynienia dobra w waszym królestwie ku wielkiemu pożytkowi zarówno chrześcijan, jak i niechrześcijan – powiedział Benedykt XVI.

Ojciec Święty mówił o przywódcach Wielkiej Brytanii, którzy „przeciwstawiali się tyranii nazistowskiej, która chciała wykorzenić Boga ze społeczeństwa i odmówić naszego wspólnego człowieczeństwa wielu ludziom, szczególnie Żydom, którym zaprzeczano prawa do życia”. Wspomniał duszpasterzy i zakonników chrześcijańskich, którzy przeciwstawiali się nazizmowi mówiąc „prawdę w miłości, stawiali opór nazistom i płacili za swój sprzeciw własnym życiem”.

Benedykt XVI wezwał Brytyjczyków do szacunku dla tradycyjnych wartości i przestrzegł przed najbardziej agresywnymi formami sekularyzmu. - Nie ukrywajcie podstaw chrześcijańskich, na których wspierają się swobody i niech to dziedzictwo, które zawsze dobrze służyło narodowi, stale ożywia przykład waszego rządu i narodu przed dwoma miliardami członków Wspólnoty Narodów i wielkiej rodziny narodów anglojęzycznych na całym świecie – powiedział papież i dodał: - Niech Bóg błogosławi Waszą Królewską Mość i cały naród waszego królestwa.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Historyczna wizyta w Wielkiej Brytanii

Na zamku Holyroodhouse papież Benedykt XVI - jako głowa państwa watykańskiego - spotkał się z królową Elżbietą II. W cztery dni papież odwiedzi kolejno Edynburg, Glasgow, Londyn i Birmingham.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 10:38, 17 Wrz 2010 Powrót do góry

Z konferencji prasowej na pokładzie samolotu Benedykt XVI do dziennikarzy:

Benedykt XVI do dziennikarzy: Antykatolicyzmowi wychodzę naprzeciw z wielką odwagą i radością

Rozpoczęła się 17. zagraniczna podróż Benedykta XVI. Jego wizycie w Wielkiej Brytanii towarzyszą liczne kontrowersje nagłaśniane przez media, co podjął sam Ojciec Święty w czasie tradycyjnej konferencji prasowej.

Antykatolicyzmowi wychodzę naprzeciw z wielką odwagą i radością – powiedział dziennikarzom Benedykt XVI na pokładzie samolotu, którym wraz z dziennikarzami leciał do Wielkiej Brytanii. Przypomniał, że również przed podróżami do Francji i Czech ostrzegano go, iż przybywa do krajów zsekularyzowanych, antyklerykalnych, z nieliczną garstką wiernych. A potem okazywało się, że obecność wiary jest tam bardzo wyraźna, agnostycy słuchali go z uwagą, zaś antykatolicy okazywali mu tolerancję i poszanowanie. „Wielka Brytania ma własną historię antykatolicyzmu, to prawda, ale jest to również kraj o wielkiej tradycji tolerancji” – zaznaczył Ojciec Święty.

Papieża zapytano też, jak uatrakcyjnić Kościół i uczynić go bardziej wiarygodnym. Kościół, któremu zależy na popularności, pomnażaniu wiernych, a tym samym i własnej potęgi, wchodzi na błędną drogę – zauważył Papież. Celem Kościoła nie jest bowiem własny sukces, lecz przekazywanie orędzia Chrystusa. Naszym priorytetem musi być zatem przejrzystość, aby w Kościele było widać Chrystusa – dodał Benedykt XVI.

Największego rozgłosu w mediach nabrało pytanie dotyczące nadużyć seksualnych w Kościele, którymi zawiódł on zaufanie wiernych. „Przede wszystkim muszę powiedzieć, że doniesienia te były dla mnie wielkim szokiem, nie tylko wielkim smutkiem – stwierdził Papież. – Trudno jest zrozumieć, jak mogło dojść do takiego zwyrodnienia posługi kapłańskiej. Jest to bardzo smutne. I smutne jest również to, że władze kościelne nie były dość czujne, dość szybkie i zdecydowane, by podjąć niezbędne środki. I jak napisałem do biskupów irlandzkich, wydaje mi się, że musimy wejść w okres pokuty i pokory, a także nauczyć się na nowo absolutnej szczerości”.

Benedykt XVI zauważył, że w obliczu skandali seksualnych Kościół czekają teraz trzy zadania: przede wszystkim musi pomóc ofiarom, po drugie ukarać winnych, pozbawiając ich wszelkiego kontaktu z młodymi, a także wprowadzić skuteczne środki zapobiegawcze, aby już nigdy więcej nie dochodziło do podobnych nadużyć.

Kolejne pytanie dotyczyło kard. Newmana. Benedykt XVI nazwał go „doktorem Kościoła dla naszych czasów”, bo choć żył on w XIX w., był człowiekiem w pełni nowoczesnym. Zapytany z kolei o oficjalny charakter swej wizyty w Wielkiej Brytanii, Ojciec Święty podkreślił, że w żaden sposób nie narusza to ściśle pasterskiego charakteru jego podróży. Albowiem, jeśli Papież jest głową państwa, to jest to jedynie środek, który ma gwarantować niezależność jego nauczania i publicznego charakteru jego pasterskiej pracy. Nie jest to zatem wizyta polityczna – dodał Ojciec Święty w czasie konferencji prasowej na pokładzie samolotu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:40, 19 Wrz 2010 Powrót do góry

Polecam stronę, obejrzeć można zdjęcia i filmiki video:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:06, 21 Wrz 2010 Powrót do góry

Papież do biskupów w Wielkiej Brytanii: ”głoście Ewangelię w całej jej pełni”

Papież nakazał biskupom, by prezentowali wiernym „pełne nauczanie Ewangelii”, nie wyłączając z niej żadnych elementów, nawet jeśli są one politycznie niepoprawne i sprzeczne z wartościami współczesnego, zlaicyzowanego świata.

W ostatnim dniu wizyty w Wielkiej Brytanii Ojciec Święty Benedykt XVI spotkał się z biskupami Anglii, Szkocji i Walii w kaplicy Oscott College w Birmingham. Podczas tego spotkania papież podkreślił, że w nauczaniu Ewangelii o przyjściu Królestwa Bożego, dającego obietnicę nadziei dla ubogich, chorych, osób starszych, dzieci nienarodzonych i zaniedbanych, „nie należy zapominać o tych elementach, które podważają powszechne założenia współczesnej kultury”.

Benedykt XVI uważa, że w Wielkiej Brytanii istnieje ogromna potrzeba nauczania Ewangelii od nowa. Jego zdaniem, Brytyjczycy są bardzo spragnieni Dobrej Nowiny o Jezusie Chrystusie.

Przypomniał także hierarchom, że ich autorytet poważnie nadwerężają nadużycia seksualne, których dopuszczają się podlegli im duchowni, tj. księża i zakonnicy, którzy wykorzystują dzieci i młodzież. Dlatego wezwał wszystkich ludzi Kościoła do życia w pokorze i świętości.

Źródło: LifeSiteNews.com
[link widoczny dla zalogowanych]
Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 22:29, 21 Wrz 2010 Powrót do góry

Ojcze święty, dlaczego nam to robisz?

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Na zdjęciu w sutannie i kapie - pani Janina Hedges, "ksiądz" "kanonik" w anglikańskim opactwie Westminster. Stolica Apostolska na co najmniej 10 dni przed wizytą otrzymała wykaz osób, z którymi ma się przywitać Ojciec święty. Kolejny raz prawda przegrywa z kurtuazją Sad

Za: [link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:48, 23 Wrz 2010 Powrót do góry

Ojciec święty przywitał się również z "wielebną" [link widoczny dla zalogowanych] "zwierzchniczką" "kościoła" metodystów:

[link widoczny dla zalogowanych]

oraz z "wielebną" [link widoczny dla zalogowanych], "zwierzchniczką" zjednoczonego "kościoła" reformowanego:

[link widoczny dla zalogowanych]

Ojciec święty z samą stułą, bez papieskiego krzyża, za to druid dr Rowan Williams w mitrze i odziany w kapę - od razu widać, kto tu jest ważniejszy:

[link widoczny dla zalogowanych]

Wyraźnie zadowolony z siebie druid dr Williams wykonuje od niechcenia niedbałe gesty błogosławieństwa. Ojciec święty idzie obok w milczeniu. Nie błogosławi:

[link widoczny dla zalogowanych]

Dr Williams komenderuje: Pokój Pański niech zawsze będzie z wami! Ojciec święty stoi obok w milczeniu. W tym momencie czuję się, jakby ktoś mi dał w pysk. Archiherezjarcha i schizmatyk ma tupet szafować Pokojem Pańskim...:

[link widoczny dla zalogowanych]

Całość tego smutnego filmu do obejrzenia w serwisie gloria.tv:
[link widoczny dla zalogowanych]

Nowenna, dzień piąty
(Dzienniczek 1218)


Dziś sprowadź mi dusze heretyków i odszczepieńców, i zanurz ich w morzu miłosierdzia mojego; w gorzkiej męce rozdzierali mi ciało i serce, to jest Kościół mój. Kiedy wracają do jedności z Kościołem, goją się rany moje i tym sposobem ulżą mi męki.

I dla tych, co podarli szatę Twej jedności,
Płynie z Serca Twego zdrój litości.
Wszechmoc miłosierdzia Twego, o Boże,
I te dusze z błędu wyprowadzić może.

Jezu najmiłosierniejszy, który jesteś dobrocią samą. Ty nie od­mawiasz światła proszącym Ciebie, przyjm do mieszkania najlitoś­ciwszego Serca swego dusze heretyków i dusze odszczepieńców, i pociągnij ich swym światłem do jedności z Kościołem, i nie wypusz­czaj ich z mieszkania najlitościwszego Serca swego, ale spraw, aby i oni uwielbili hojność miłosierdzia Twego.

Ojcze Przedwieczny, spójrz okiem miłosierdzia swego na dusze heretyków i odszczepieńców, którzy roztrwonili dobra Twoje i na­dużyli łask Twoich, trwając uporczywie w swych błędach. Nie patrz na ich błędy, ale na miłość Syna swego i na gorzką mękę Jego, któ­rą podjął dla nich, gdyż i oni są zamknięci w najlitościwszym Sercu Jezusa. Spraw, niech i oni wysławiają wielkie miłosierdzie Twoje na wieki wieczne. Amen.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 149 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 13:40, 23 Maj 2013 Powrót do góry

Teresa napisał:
Program wizyty Ojca Świętego w Wielkiej Brytanii

18 września 2010 (sobota)

11:00-13:00 Pontyfikalna Msza św. pod przewodnictwem Papieża w katolickiej katedrze Przenajświętszej Krwi Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Westminsterze

18:00-18:45 Odwiedziny w Domu opieki dla osób starszych w londyńskiej dzielnicy Lambeth

19:15-20:15 Czuwanie modlitewne przed Beatyfikacją kardynała J.H. Newmana w Hyde Parku

Poniżej możemy zobaczyć tych z religii "pokoju" w akcji, będzie przejeżdżał Benedykt XVI. Materiał z 2010 roku, ale warto zobaczyć.

http://www.youtube.com/watch?v=uP-m1htbLX4
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)