Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Chrześcijanie i Hindusi- razem w obronie wolności religijnej Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 13:57, 21 Paź 2011 Powrót do góry

Chrześcijanie i Hindusi - razem w obronie wolności religijnej

Drodzy hinduscy przyjaciele,

1. Pontyfikalna Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego jest szczęśliwa z możliwości przesłania wam serdecznych pozdrowień z okazji waszej celebracji Deepavali 26. października tego roku. Niech Bóg, będący źródłem światła, oświeci wasze serca, domy i wspólnoty do życia w pokoju i dobrobycie,

2. Zgodnie z naszą tradycją dzielenia się refleksjami przy tej okazji, proponujemy na ten rok temat wolności religijnej. Ten temat jest obecnie podejmowany w wielu miejscach, zwracając naszą uwagę na tych członków ludzkiej rodziny, którzy są przedmiotem uprzedzeń, propagandy nienawiści, dyskryminacji i prześladowań z powodu ich przywiązania religijnego. Wolność religijna jest odpowiedzią na spowodowane religijnymi przyczynami konflikty w wielu częściach świata. Wśród przemocy generowanej przez te konflikty, wielu tęskni w desperacji za pokojową koegzystencją i integralnym rozwojem ludzkim.

3. Wolność religijna jest wymieniana pośród fundamentalnych praw człowieka mających swoje korzenie w godności osoby ludzkiej. Kiedy jest ona zagrożona lub zaprzecza się jej, wszystkie inne prawa człowieka są zagrożone. Wolność religijna w sposób konieczny zawiera w sobie wolność od przymusu w stosunku do jednostek, grup, wspólnot i instytucji. Korzystanie z tego prawa pociąga za sobą wolność każdej osoby ludzkiej do wyznawania, praktykowania i propagowania swojej własnej religii czy wierzenia, w sferze publicznej czy też prywatnej, samotnie lub wspólnotowo, zawiera także poważny obowiązek respektowania przez władze, jednostki i grupy respektowania wolności religijnej innych. Ponadto, zawiera ona wolność do zmiany wyznawanej przez siebie religii.

4. Kiedy wolność religijna jest respektowana i promowana, pozwala ona wierzącym być bardziej entuzjastycznie nastawionymi we współpracy z ich władzą cywilną w budowaniu sprawiedliwego i ludzkiego porządku społecznego. Ale kiedykolwiek i gdziekolwiek zaprzecza się jej, tłumi ją lub narusza, " wzrost autentycznego i trwałego pokoju całej ludzkiej rodziny" jest ograniczony i paraliżowany. ( por. przesłanie Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju, 2011). Jest wiele obszarów, w których można dokonywać specyficznego ograniczenia dla dobra wspólnego, jak obrona życia i godności rodziny, rozsądna edukacja dzieci, uczciwość w codziennym postępowaniu i ochrona zasobów naturalnych, aby wymienić kilka z nich. Pozwólcie nam walczyć, by połączyć nasze ręce w promowaniu wolności religijnej jako dzielenia odpowiedzialności, poprzez proszenie przywódców narodów, aby nigdy nie lekceważyli religijnego wymiaru ludzkiej osoby.

5. Dzień po waszej celebracji Deepavali, tego roku, wielu religijnych przywódców z całego świata, dołączy do Papieża Benedykta XVI w pielgrzymce do Asyżu, aby odnowić zobowiązanie poczynione 25 lat temu, pod przewodnictwem bł. Jana Pawła II, do tworzenia religijnych kanałów(połączeń?) pokoju i harmonii. Będziemy z nimi duchowo zjednoczeni, świadomi, że ludzie wierzący będą zawsze błogosławieństwem dla całego świata.

Serdecznie życzymy wam radości z celebracji Deepavali.

Kard. Jean-Louis Tauran
Przewodniczący

Abp. Pier Luigi Celata
Sekretarz


Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]

tłumaczenie ivona za FPX
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 16:30, 21 Paź 2011 Powrót do góry

Radio Watykańskie nie zamieszcza żadnej treści listu do Hindusów, ale pisze tak:

Watykańskie przesłanie na hinduistyczne święto Diwali: zachęta do starań o wolność religijną

O zjednoczenie sił na rzecz zapewnienia wolności religijnej na świecie apeluje Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego. Przypomina ona, że kiedy łamana jest wolność religijna wówczas także wszystkie inne prawa człowieka są zagrożone. Czytamy o tym w dorocznym watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Diwali. Dokument nosi tytuł „Chrześcijanie i hinduiści wspólnie w obronie wolności religijnej”.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zauważa, że wciąż w wielu miejscach ludzie cierpią i są prześladowani z powodu swych przekonań. „Wolność religijna jest odpowiedzią na konflikty, które w wielu zakątkach świata mają podłoże religijne” – czytamy w przesłaniu. Przypominano w nim także, że prawdziwa wolność to nie tylko szacunek dla innych, ale także prawo do zmiany wyznawanej religii.

Diwali popularnie nazywane jest świętem światła i symbolizuje powrót dobra na świat – mówi pracująca od prawie ćwierć wieku w Indiach dr Helena Pyz z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego.

„Diwali to jedno z dwóch największych świąt, jakie obchodzimy w Indiach. Hinduiści uważają je za najważniejsze. Jest ono związane z mitologią. Bóg Ram, po pokonaniu swego przyrodniego brata Rawana, który był ucieleśnieniem zła, po wieloletnim wygnaniu wraca do Ajodji by objąć tron. Jego wierni przyjaciele wychodzą, by przywitać go ze światłami. I dlatego to święto nazywane jest świętem światła” – opowiada polska lekarka. Jak dodaje w czasie Diwali całe Indie są rozświetlone naturalnym światłem świec, zniczy, ognisk, itp. To właśnie znamionuje, że hinduiści czekają na powrót tego dobra, które przez wiele lat było wygnane z kraju.

Dr Pyz opowiada, że wspominany jest też Rawan, który był ucieleśnieniem zła i który wygnał swego brata z kraju. „Został on zwyciężony trzy tygodnie temu. Było to jakby równoległe święto przygotowujące Diwali, Dasera. Wtedy odbywa się symboliczne palenie niedobrego brata. Miało to miejsce 6 października”. Misjonarka zauważa, że przygotowania do Diwali trwają dość długo. „Jest to zarazem święto pierwszych plonów, ponieważ po porze deszczowej, kiedy sadzimy ryż, teraz są pierwsze zbiory, tak trochę jak pierwociny w chrześcijańskim rozumieniu, i w trakcie Diwali są one ofiarowywane bogom. Tego dnia jemy po raz pierwszy posiłek z tegorocznego ryżu” – mówi doktor Pyz.

Według polskiej misjonarki przygotowanie Diwali przypomina trochę przygotowanie do Wielkanocy. „Ludzie w Indiach uważają, że pozbyć się zła, brudu i wszystkiego co nas dzieli od dobra to znaczy m.in. posprzątać domy, pozbyć się starych rzeczy, stąd często są one palone w ogniskach, ze starymi meblami włącznie. Jednocześnie trzeba wszystko przygotować na przyjście boga Rama. Dom musi być świeżo odmalowany, a wejście do niego barwnie przyozdobione. Jest to zewnętrzny symbol tego, że czekają na powrót boga Rama”.

Dr Pyz dodaje, że chrześcijanie w Indiach starają się razem ze swymi braćmi hinduistami obchodzić święto Diwali. „Dla nas najważniejszym światłem jest Jezus Chrystus – mówi misjonarka. – Tego dnia sprawowana jest bardzo uroczysta liturgia ku czci Chrystusa Światła”.

W watykańskim przesłaniu na święto Diwali przypomniano, że w tym roku przypada ono 26 października, czyli na dzień przed pielgrzymką Benedykta XVI i przedstawicieli różnych religii do Asyżu. Upamiętnia ona spotkanie sprzed ćwierć wieku, zwołane przez Jana Pawła II po to, by wspólnie budować pokój i harmonię na świecie.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Wto 13:18, 29 Paź 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:37, 29 Paź 2013 Powrót do góry

Więcej o Watykańskich przesłaniach do buddystów jest tu:

http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/watykanskie-przeslania-do-buddystow,7747.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 13:48, 29 Paź 2013 Powrót do góry

Cytat:
(...)
Serdecznie życzymy wam radości z celebracji Deepavali.

Kard. Jean-Louis Tauran
Przewodniczący

Abp. Pier Luigi Celata
SekretarzKard. Tauran z wizytą u hinduistów, w londyńskiej "świątyni" Baps Shri Swaminarayan Mandir

(...)

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kard-tauran-z-wizyta-u-hinduistow-w-londynskiej-swia,10082.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:23, 20 Paź 2014 Powrót do góry

Watykańskie przesłanie do hinduistów o „kulturze włączającej”

Image

Do rozwijania kultury inkluzywnej, czyli włączającej, zamiast kultury wykluczenia zachęciła Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego hinduistów w związku z obchodzonym przez nich świętem światła Diwali. Przypada ono w tym roku 23 października, jednak obchody trwają w sumie pięć dni.

W specjalnym przesłaniu szefowie watykańskiej dykasterii zwracają uwagę na nasilające się zjawiska dyskryminacji, wykluczenia i przemocy w świecie. Dzieje się tak, mimo iż stał się on „globalną wioską” dzięki nowoczesnym środkom łączności i transportu. Globalizacja nie osiągnęła jednak swego zasadniczego celu, jakim było powstanie globalnej wspólnoty, a wręcz przeciwnie: raczej sprzyja utracie socjokulturowej, ekonomicznej i politycznej tożsamości. Dlatego potrzebna jest właśnie „kultura włączająca”, by przezwyciężyć negatywne skutki globalizacji, jak rozpad więzi społecznych, narastanie relatywizmu, synkretyzmu czy indywidualizmu w dziedzinie religii. Dowodem tego jest religijny fundamentalizm oraz niosące przemoc podziały, które są wyrazem niezadowolenia i niepewności wielu ludzi wykluczonych z dobrodziejstw globalizacji.

Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego przypomina też zjawisko nazwane przez Papieża Franciszka „globalizacją obojętności” wobec cierpień i potrzeb innych. Również to wchodzi w skład „kultury wykluczenia”, która odrzuca bądź bezwzględnie wykorzystuje ludzi i całe ich grupy. W dokumencie wskazuje się m.in. na prześladowane mniejszości. Dlatego jest pilną potrzebą budzenie kultury inkluzywnej, mimo sił utrzymujących kulturę wykluczenia – wskazuje się w watykańskim przesłaniu na hinduistyczne święto Diwali.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:46, 06 Lis 2015 Powrót do góry

Watykańskie przesłanie do hinduistów: ekologia ludzka

Image

Ekologii ludzkiej Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego poświęciła swe tradycyjne przesłanie do hinduistów na ich główne święto Diwali. W tym roku będą je oni obchodzili 11 listopada.

W przesłaniu nawiązano do niedawnej encykliki Laudato si’, w której Ojciec Święty podjął sprawę środowiskowego i ludzkiego kryzysu ekologicznego, zagrażającego naszej planecie. Wskazano na odpowiedzialność ludzi za powierzoną im przez Boga ziemię i na nierozerwalny związek między naszą harmonią ze stworzeniem a pokojem wśród nas. Jeśli pokój ma zapanować na świecie, musimy nastawić się „na opiekę nad naturą, obronę ubogich, budowanie sieci braterstwa i szacunku” (Laudato si’, 201).

Przypomniano słowa Jana Pawła II z encykliki Centesimus Annus: „Pierwszą i podstawową komórką ekologii ludzkiej jest rodzina, w której człowiek otrzymuje pierwsze i decydujące wyobrażenia związane z prawdą i dobrem, uczy się, co znaczy kochać i być kochanym, a więc co konkretnie znaczy być osobą” (39). Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego zachęca, by hinduiści i chrześcijanie razem z ludźmi innych tradycji wspólnie wdrażali tę ludzką ekologię. Służyć temu może również ustanowiony przez Papieża Franciszka na 1 września Dzień Modlitwy za Ochronę Stworzenia.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)