Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Irak: Masakra chrześcijan w Bagdadzie Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:27, 01 Lis 2010 Powrót do góry

Benedykt XVI po masakrze chrześcijan w Bagdadzie: "Niech wszyscy zjednoczą siły, aby położyć kres przemocy!"

Aktem bezsensownej przemocy, tym bardziej okrutnym, że dotknął niewinnych ludzi nazwał Benedykt XVI masakrę w Bagdadzie. Doszło do niej wczoraj wieczorem w kościele katolickim obrządku syryjskiego. Bilans tragedii wciąż się zmienia. Zginęło jednak ponad 50 osób, w tym dziecko i dwóch księży, a kilkadziesiąt jest rannych. Do ataku przyznała się Al-Kaida, która w ten sposób chciała doprowadzić do uwolnienia swych członków przebywających w więzieniach w Iraku i Egipcie.

Bp Szlemon Warduni rano odwiedził rannych i zaapelował o modlitwę, także w intencji terrorystów. „Wieczorem, kiedy wierni uczestniczyli w Mszy, do kościoła weszło kilku uzbrojonych po zęby terrorystów – poinformował Radio Watykańskie chaldejski hierarcha. – Zamknęli drzwi i wzięli zakładników. Wszystko wskazuje na to, że było to wcześniej zaplanowane. Po jakimś czasie interweniowały irackie siły bezpieczeństwa i doszło do masakry. Zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich dwóch młodych księży. Proboszcz został ranny. To jest ogromna tragedia. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, by ktoś w Domu Bożym brał zakładników. Wywrze to negatywny wpływ na sytuację w całym Iraku, pokazuje bowiem, że żadne miejsce nie jest bezpieczne. Jeśli weszli do kościoła, mogą wejść wszędzie”.

„Sytuacja jest bardzo skomplikowana – dodał bp Warduni. – Myślę, że wielu chrześcijan, patrząc na to, co się wydarzyło, może zdecydować się na opuszczenie kraju. W tej sytuacji napięcia, braku bezpieczeństwa, terroryzmu i strachu potrzeba naszej modlitwy o pokój. Musimy też dążyć do dialogu i współpracy z wszystkimi i sami stawać się budowniczymi pokoju, wypełniając Chrystusowe przykazanie miłości, także w odniesieniu do nieprzyjaciół”.

Natomiast abp Basile Georges Casmoussa masakrę w kościele nazwał „ludzką i religijną katastrofą, która może doprowadzić do paniki wśród irackich chrześcijan”. Syryjskokatolicki arcybiskup Mosulu zaapelował do ONZ o natychmiastowe działania przywracające w Iraku pokój i bezpieczeństwo. Podkreślił, że dopóki nie będzie państwa prawa, które nie uprzywilejowuje żadnej religii, to za swe pragnienie dialogu i współpracy wyznawcy Chrystusa wciąż będą płacić najwyższą cenę krwi.

Masakra chrześcijan w Bagdadzie wywołała oburzenie na całym świecie. Watykański rzecznik prasowy zauważył, że to, co się wydarzyło „pokazuje, jak ciężkie jest położenie chrześcijan na Bliskim Wschodzie, gdzie żyją w sytuacji wielkiej niepewności”.

Za ofiary tragedii modlił się Benedykt XVI. W apelu po modlitwie Anioł Pański przypomniał zarazem o konieczności zjednoczenia wysiłków instytucji krajowych i międzynarodowych na rzecz powstrzymania przemocy. Te same słowa padły na zakończenie Synodu Biskupów dla Bliskiego Wschodu. Wskazano wówczas, że pokój jest darem Boga, ale i rezultatem podejmowanych przez nas wysiłków.

„Modlę się za ofiary tej bezsensownej przemocy, tym okrutniejszej, że ugodziła bezbronnych ludzi zgromadzonych w Domu Bożym, który jest domem miłości i pojednania – mówił Ojciec Święty. – Wyrażam również serdeczną bliskość ze wspólnotą chrześcijańską, kolejny raz będącą przedmiotem ataku. Zachęcam duszpasterzy i wiernych, by byli mocni i niewzruszeni w nadziei. W obliczu przykładów bestialskiej przemocy, która wciąż dręczy mieszkańców Bliskiego Wschodu, ponawiam przejmujący apel o pokój: jest on darem Boga, ale równocześnie rezultatem wysiłków ludzi dobrej woli, instytucji krajowych i międzynarodowych. Niech wszyscy zjednoczą siły, aby położyć kres wszelkiej przemocy!”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:42, 08 Lis 2010 Powrót do góry

Irak: dobre rady i bezradność rządu

Musicie bronić się sami – usłyszeli przedstawiciele irackich chrześcijan od premiera Nuri Al Malikiego. Wczoraj odbyła się ich kryzysowa narada po niedzielnej masakrze katolików w Bagdadzie. Al Maliki zapewnił, że rząd zrobi wszystko, co w jego mocy, by zwiększyć bezpieczeństwo chrześcijan i ich świątyń.

Jednakże również chrześcijanie muszą sami postarać się o własną ochronę oraz bardziej angażować się w irackie siły bezpieczeństwa – podkreślił premier. Uczestniczący w spotkaniu kard. Emanuel III Delly przypomniał, że niedzielny napad na kościół w Bagdadzie nie jest przypadkiem odosobnionym. Podobne incydenty, choć w mniejszej skali, zdarzały się już wcześniej w całym kraju – podkreślił.

Natomiast przewodniczący rady zwierzchników Kościołów chrześcijańskich w Iraku, abp Avak Asadourian, winą za obecną sytuację obarczył irackich polityków, którzy od kilku miesięcy nie są w stanie utworzyć rządu. Próżnia polityczna sprzyja terroryzmowi – zaznaczył. Przypomniał on również, że to chrześcijanie są pierwotnymi mieszkańcami tej ziemi. To myśmy ukształtowali ten kraj, a teraz grozi nam zagłada – powiedział ormiański hierarcha. W jego przekonaniu chrześcijanie powinni wstrzymać się jeszcze z decyzją o emigracji, przynajmniej na kilka miesięcy, aby zobaczyć, czy rządowi uda się wprowadzić wyższe standardy bezpieczeństwa.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 18:47, 08 Lis 2010 Powrót do góry

W tydzień po masakrze kolejne ofiary w Bagdadzie.

Irak: zamordowano dwóch chrześcijan w Bagdadzie

Kolejni dwaj wyznawcy Chrystusa zginęli wczoraj w stolicy Iraku. 49-letniego Louaya Daniela Yacouba nieznany sprawca zastrzelił przed wejściem do domu w Bagdadzie. Nieznana jest natomiast tożsamość drugiego chrześcijanina zamordowanego w tym samym mieście.

O śmierci Irakijczyków poinformowała [link widoczny dla zalogowanych] opierając się na własnych źródłach w tym kraju. Do zabójstw doszło zaledwie tydzień po masakrze chrześcijan w Bagdadzie, gdy w czasie odbijania zakładników z syrokatolickiej świątyni zabito ponad 50 z nich. Rząd Francji wysłał dziś samolot po 36 osób rannych w tym wydarzeniu. Możliwe, że pomoc obejmie kolejnych rannych i ich rodziny – potwierdziły francuskie ministerstwa spraw zagranicznych i imigracji.

O solidarności z prześladowanymi chrześcijanami zapewnili przedstawiciele wspólnoty muzułmańskiej w Kirkuku. W meczetach odczytano oświadczenie potępiające barbarzyński atak i zaapelowano o solidarność muzułmanów z prześladowanymi rodakami. Iraccy imamowie wezwali, by zachować wielowiekową mozaikę etniczno-religijną kraju. Wizytę kondolencyjną u chaldejskiego arcybiskupa Kirkuku złożyli przedstawiciele wspólnot etnicznych Iraku, w tym Arabowie, Kurdowie i Turkmeni.

Tymczasem w bagdadzkiej świątyni odbyła się wczoraj pierwsza po tragedii Eucharystia. Przypomniano w jej trakcie o dwóch młodych kapłanach, którzy zginęli z rąk terrorystów, oraz odczytano apel poległych. Natomiast rezydujący w Londynie abp Athanasios Dawood z Kościoła syroprawosławnego zaapelował do Unii Europejskiej o przyznawanie wyznawcom Chrystusa azylu politycznego. Przypomniał on, że Europejczycy przyznają prawo azylu w wielu przypadkach, dlaczego więc nie mogliby ich otrzymać chrześcijanie z ogarniętego wojną domową Iraku. W wywiadzie dla BBC hierarcha przyznał, że pozostanie w tym kraju równoznaczne jest ze zgodą na śmierć. Przypomniał, że od inwazji amerykańskiej w 2003 r. kraj opuściło 300 tys. wyznawców Chrystusa. Z samego Bagdadu wyjechało prawie 70 proc. chrześcijan i zamknięto połowę z 28 parafii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:37, 11 Lis 2010 Powrót do góry

Irak: kolejne ofiary antychrześcijańskich zamachów

Co najmniej trzy osoby zginęły, a 28 zostało rannych w zamachach bombowych i atakach moździerzowych na chrześcijan w Bagdadzie.

- Przed chrześcijańskimi domami w różnych częściach Bagdadu pomiędzy godz. 6 a 8 rano (4 i 6 czasu polskiego) eksplodowały dwa pociski moździerzowe i 10 bomb domowej produkcji - poinformował przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Również we wtorek wieczorem celem zamachów bombowych w Bagdadzie były trzy domy, najprawdopodobniej należące do chrześcijan. W zamachach nikt nie zginął.

Do nowych ataków na chrześcijan doszło 10 dni po tym, jak uzbrojeni napastnicy powiązani z Al-Kaidą wzięli zakładników w bagdadzkiej katedrze. Podczas ich odbijania zginęło 52 ludzi.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 23:15, 13 Lis 2010 Powrót do góry

Włochy: ranni z Bagdadu w szpitalu w Rzymie

Do rzymskiej kliniki Gemelli trafiło wczoraj wieczorem 26 irackich chrześcijan z Bagdadu, którzy niespełna dwa tygodnie temu zostali ranni w czasie ataku islamskich terrorystów na syrokatolicki kościół w Bagdadzie. Jest wśród nich 16 kobiet i 3 dzieci. Towarzyszy im 21 krewnych. Na prośbę Stolicy Apostolskiej włoskie władze zgodziły się udzielić gościny niektórym ofiarom zamachu. Całą akcję koordynuje ministerstwo spraw zagranicznych oraz włoski episkopat.

Przypomnijmy, że do ataku na syrokatolicką świątynię w Bagdadzie doszło 31 października. Z ponad setki wiernych, którzy uczestniczyli w liturgii, zabitych zostało 46 osób, a 60 raniono. W międzyczasie w Bagdadzie doszło do kolejnych ataków, tym razem na chrześcijańskie domy. Zginęło co najmniej sześć osób. Islamska organizacja, która przyznała się do zamachów, zadeklarowała, że jej celem jest całkowita zagłada chrześcijan w Iraku.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:01, 17 Lis 2010 Powrót do góry

W Iraku znowu giną chrześcijanie

Kolejnych dwóch chrześcijan zabito w Iraku. Tym razem nieznani sprawcy wtargnęli 15 listopada wieczorem do domu w Mosulu – 350 kilometrów na północ od Bagdadu i zastrzelili z broni automatycznej znajdujących się tam mężczyzn, po czym uciekli.

Ofiarami ataku padli dwaj 36-latkowie: Nabil Ghanem – katolik obrządku syryjskiego, zatrudniony w lokalnym oddziale instytucji walczącej z korupcją, oraz Nashwan Khoder – stolarz pochodzenia ormiańskiego.

Od 31 października, gdy w ataku na katedrę obrządku syryjskiego w Bagdadzie zginęło 44 katolików świeckich i 2 księży, w stolicy Iraku dokonano kilku kolejnych śmiertelnych zamachów na wyznawców Chrystusa. Obserwatorzy wiążą to z zapowiedzią irackiej Al-Kaidy, że chrześcijanie będą celem ataków tej organizacji.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:43, 17 Lis 2010 Powrót do góry

Na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]
... jest wprost wstrząsający artykuł o zdarzeniu w Bagdadzie:

Masakra na Mszy w Bagdadzie

Wyobraź sobie, piątek po południu, Meczet w Detroit zapełniony wyznawcami Mahometa na modlitwie. Nagle kilku uzbrojonych "chrześcijańskich" terrorystów atakują pomieszczenia, imama zabijają i biorą wyznawców jako zakladników. Zaczynają ich zabijać, giną w starciu z policyjnymi i wojskowymi, którzy ruszyli na pomoc, wybucha kilka bomb. Efektem jest 58 zabitych i 75 ciężko rannych lub okaleczonych.

Jaka byłaby reakcja świata, tzw opinii publicznej, a raczej liberalnych mediów, "gwiazd" i przywódców politycznych? nad tym wielkim aktem okrucieństwa i hańby: Jak ktoś mógł zaatakować spokojnych ludzi w samym akcie modlitwy?
(...)

Ale wróćmy do masakry w katedrze katolickiej w Bagdadzie.
"Wszędzie [jest] krew. Atmosfera jest bardzo napięta. "Wszedł do konfesjonału i strzelił do księdza ", powiedział 18-latek, który przeżył koszmar i brał udział w identyfikowaniu ofiar.1

"To była masakra tam .... My, chrześcijanie, nie ma wystarczającej ochrony. Co mam teraz zrobić? (...)

Według młodego człowieka, który był obecny i przeżył, terrorysta "wszdł do kościoła z bronią, ubrany w mundur wojskowy i natychmiast zabił księdza ".

Prałat Pius Kasha, z Syryjskiego Kościoła katolickiego, powiedział: "To była rzeź."

Ten sam prałat opisał atak: "Ludzie, którzy przeprowadzili atak, przeprowadzili go w bardzo zorganizowany sposób, weszli ... byli dobrze przygotowani i uzbrojoni w karabiny maszynowe, pasy materiałów wybuchowych, wszystko, co potrzebne .... szybko zamknął drzwi i zamknął wiernych .... To była prawdziwa tragedia tak wielu zginęło ... "3
(...)
Ks. Wassim Sabih, jeden z dwóch księży zamordowanych w kościele, on trzymał krucyfiks, mówił aby go zabić, wiernych zostawić, ... przeszyli jego ciało kulami.

Marie Freij, parafianin, był ranny w nogę i leżał przez trzy godziny na podłodze, nasiąkniętą krwią kapłanów.
(...)

"Krew męczenników jest zasiewem chrześcijan" (Sanguis martyrum semen Christianorum), zgodnie z powiedzeniem Tertuliana. Niech krew naszych braci w wierze, którzy są uciskani przez islamizm w Iraku i gdzie indziej uzyska od Wszechmogącego Boga łaskę, aby wzbudzić na Zachodzie odwagę, aby zmierzyli się z wrogami chrześcijaństwa i wolą walki o prawdziwą wiarę Matki Pana Jezusa Chrystusa.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:26, 18 Lis 2010 Powrót do góry

O innych atakach na chrześcijan w Iraku jest też wątek tu:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/irak-atak-bombowy-na-chrzescijanskich-studentow,4010.html#21592
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 22:46, 25 Gru 2010 Powrót do góry

Irak bez pasterek w obawie przed masakrą

Większość irackich chrześcijan poukrywała się na czas świąt w swoich domach. Nie było pasterek, prezentów ani dekoracji. Powodem były groźby ze strony tzw. Islamskiego Państwa Irackiego, które zapowiedziało na Boże Narodzenie kolejną rzeź chrześcijan. Przypomnijmy, że to właśnie to ugrupowanie dokonało przed dwoma miesiącami zamachu na syrokatolicki kościół w Bagdadzie, a następnie przeprowadziło serię ataków na chrześcijańskie domy. W sumie zginęło ponad 50 wyznawców Chrystusa.

Co ciekawe, na świąteczną Mszę odważyli się właśnie bagdadzcy syrokatolicy. Towarzyszącym im dziennikarzom udało się jeszcze odnaleźć na ścianach świątyni plamy krwi, a nawet małe skrawki ludzkiego ciała. „Paradoksalnie ten atak umocnił naszą wolę by nie opuszczać tej świątyni, skoro przeszła ona przez chrzest męczeństwa” – powiedział jeden z 300 wiernych, którzy wzięli udział w bożonarodzeniowej liturgii. Sprawował ją abp Matti Shaba Matouka. Przed ołtarzem rozstawiono fotografie 46 ofiar zamachu. „Bez względu na to, jak silna byłaby ta burza, miłość nas ocali” – mówił w homilii arcybiskup.

Spokojne święta mają jedynie chrześcijanie w Kurdystanie. Tam zamachy zdarzają się bardzo rzadko. Pasterki i świąteczne Msze odbywały się zatem normalnie. Z tą tylko różnicą, że większość uczestniczących w nich wiernych to chrześcijanie, którzy uciekli z innych rejonów Iraku, przede wszystkim z Bagdadu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:54, 08 Sty 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
Na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych]
... jest wprost wstrząsający artykuł o zdarzeniu w Bagdadzie:

Masakra na Mszy w Bagdadzie
(...)

Cały ten artykuł przetłumaczony można przeczytać na piotrskarga.

Męczeństwo chrześcijan w Bagdadzie - zalążek Krzyżowców?

Pomóżcie odzyskać nam waleczność w obronie Wiary

„Dosyć! Dosyć!” – krzyczał trzyletni chłopczyk, biegnąc za jednym z islamskich terrorystów, polujących na wiernych w katedrze pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy pamiętnego wieczora 31 października 2010 r. W odpowiedzi, mudżahedin odwrócił się w jego kierunku i podziurawił go kulami.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 11:17, 19 Maj 2011 Powrót do góry

Irak: okrutne zabójstwo porwanego chrześcijanina

Porwany trzy dni temu chrześcijanin z Kirkuku, Ashur Yacob Issa został zamordowany. Zwłoki 29-letniego ojca trójki dzieci policja znalazła dziś rano. Mężczyzna miał odciętą głowę i „straszliwe ślady tortur” na ciele.

Porywacze żądali od jego rodziny 100 tys. dolarów w zamian za uwolnienie. Negocjacje z nimi nie powiodły się.

Zdaniem chaldejskiego arcybiskupa Kirkuku, Louisa Sako, brutalne morderstwo dokonane na Issie jest „czynem nieludzkim”, sprzecznym z „wszelkimi zasadami ludzkimi i religijnymi”. – Nikt, kto wierzy w Boga i szanuje życie nie popełni takiej zbrodni – wskazał hierarcha.

Wezwał sprawców, by pomyśleli o żonie i osieroconych dzieciach zabitego. Zapewnił, że nawet gdy mordercom nie zostanie wymierzona ludzka sprawiedliwość, Boska ich dosięgnie „wcześniej czy później”.

Zbrodnia wywołała szok wśród mieszkańców Kirkuku, szczególnie chrześcijan. Zamordowany był brutalnie torturowany, m.in. miał oczy wyrwane z oczodołów. Choć Issa został porwany dla okupu, to niektórzy łączą jego śmierć z możliwym odwetem muzułmańskich ekstremistów za zabicie Osamy bin Ladena przez Amerykanów 2 maja. Arcybiskup Kirkuku wezwał już policję i władze sił bezpieczeństwa do podjęcia działań, które umożliwią obronę „bezbronnych obywateli”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 8:44, 04 Sie 2011 Powrót do góry

Cytat:
Masakra na Mszy w Bagdadzie

Irak: kara śmierci za rzeź katolików

Na karę śmierci skazał iracki sąd trzech terrorystów, którzy w październiku ubiegłego roku zlecili i zaplanowali zamach na syrokatolicką świątynię w Bagdadzie. Zginęło w nim 68 osób. Czwarty z oskarżonych został skazany na 20 lat więzienia.

Wspólnota chrześcijańska w Bagdadzie przyjęła wyrok ze zrozumieniem. „Ktokolwiek zabija niewinnych, muzułmanów czy chrześcijan, musi zostać ukarany, by w ten sposób dać nauczkę innym złym ludziom” – powiedział ks. Aysar Kesko, posługujący w syrokatolickiej świątyni, w której doszło do tragedii. „Mamy nadzieję, że w naszej ojczyźnie zapanuje sprawiedliwość, a Irakijczycy będą mogli żyć w pokoju” – dodał kapłan.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)