Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Jerozolima: uroczystość znalezienia Krzyża Świętego Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32681 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:12, 08 Maj 2015 Powrót do góry

Jerozolima: uroczystość znalezienia Krzyża Świętego

Image

Tradycyjnie 7 maja w jerozolimskiej bazylice Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi się uroczystość znalezienia Krzyża Świętego. Przywołuje ona dzieło św. Heleny, matki cesarza Konstantyna, dzięki staraniom której odnaleziono relikwie Krzyża i rozpoczęto budowę pierwszej bazyliki Zmartwychwstania.

Jerozolimski kalendarz liturgiczny przewiduje oprócz wrześniowego Święta Podwyższenia Krzyża również celebrację znalezienia relikwii Krzyża Chrystusowego. Uroczystości rozpoczęły się 6 maja liturgią godziny czytań celebrowaną w grocie św. Heleny, miejscu odnalezienia relikwii. Uroczystej Eucharystii z udziałem licznych wiernych przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa OFM. Uroczystości zakończyły się procesją wokół Bożego Grobu i Kalwarii, błogosławieństwem i uczczeniem relikwii Krzyża.

W homilii ojciec kustosz przypomniał historyczne korzenie uroczystości, czyli wydanie edyktu tolerancyjnego przez Konstantyna Wielkiego, czego konsekwencją było odnalezienie relikwii Krzyża przez św. Helenę i wzniesienie pierwszej bazyliki Zmartwychwstania. Choć na przestrzeni wieków świątynia strzegąca Bożego Grobu i Kalwarii uległa wielu zniszczeniom i przebudowie, pozostaje do dziś miejscem ważnym dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. O. Pizzaballa nawiązał także do obecnej sytuacji wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie, którzy nie mogą publicznie wyznawać swojej wiary. Wezwał wiernych do żarliwej modlitwy za braci chrześcijan, którzy nie mogą cieszyć się pełną swobodą religijną i cierpią prześladowanie z powodu Krzyża. W Krzyżu Jezusa jest zbawienie i moc do autentycznego wyznawania wiary we wszelkich przeciwnościach.

Wydanie edyktu poprzedziła wizja, jaką Konstantyn miał przed decydującą bitwą z Maksencjuszem w październiku 312 r. przy moście Mulwijskim w Rzymie. Według przekazu Euzebiusza z Cezarei w przeddzień bitwy cesarz ujrzał na niebie świetlisty słup w formie krzyża i słowa in hoc signo vinces – „w tym znaku zwyciężysz”. Po zdobyciu władzy (6 lutego 313 r.) Konstantyn wydał edykt tolerancyjny, zwany mediolańskim, który stanowił punkt zwrotny w historii chrześcijaństwa. Edykt ten zakończył prześladowania chrześcijan i ogłaszał swobodę religijną w wyznawaniu chrześcijaństwa. Heroiczna postawa wyznawców Chrystusa w pierwszych trzech wiekach krwawych prześladowań została nagrodzona pełną wolnością i cesarskimi przywilejami.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:24, 26 Gru 2022, w całości zmieniany 3 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32681 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:15, 08 Maj 2015 Powrót do góry

"(...) Trudno stwierdzić dokładnie kiedy i gdzie zaczęto obchodzić dwa święta na cześć Krzyża św. Benedykt XIV powołując się na św. Jana Chryzostoma twierdził, że zarówno na Wschodzie i na Zachodzie już w IV wieku 14 września obchodzono pamiątkę ukazania się znaku Krzyża Konstantynowi Wielkiemu podczas bitwy przy Moście Mulwijskim ( 312 r.), w której cesarz pokonał przeważające siły Maksencjusza.

Święto to jeszcze uroczyściej obchodzono po znalezieniu relikwii Krzyża św. Odebranie relikwii z rąk niewiernych uczczono ustanowieniem w VIII w. nowego święta Podwyższenia Krzyża Świętego (Exaltationis s. Crucis), obchodzonego odtąd przez Kościół 14 września, a na obchód uroczystości Znalezienia Krzyża świętego (Inventionis s. Crucis) wyznaczono dzień 3 maja (w Polsce przesunięty na 4 maja).

Reforma liturgiczna z roku 1969 oba święta połączyła w jedno, które pod nazwą święta Podwyższenia Krzyża świętego Kościół obchodzi 14 września."


Na podstawie Encyklopedii Kościelnej, t. XI, Warszawa 1878

http://www.traditia.fora.pl/pan-jezus,18/podwyzszenie-krzyza-swietego-14-wrzesnia,163.html#47665


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 21:47, 07 Maj 2018, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32681 Przeczytał: 78 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 21:50, 07 Maj 2018 Powrót do góry

Jerozolima: uroczystość znalezienia Krzyża Świętego

Image

Bazylika Zmartwychwstania Pańskiego w Jerozolimie

Tradycyjnie 7 maja w jerozolimskiej bazylice Zmartwychwstania Pańskiego obchodzi się uroczystość znalezienia relikwii Krzyża św. Przypomina ona o działalności św. Heleny, matki cesarza Konstantyna. Dzięki jej staraniom odnaleziono bowiem relikwie Krzyża św. i rozpoczęto budowę pierwszej bazyliki Zmartwychwstania.

Jerozolimski kalendarz liturgiczny przewiduje oprócz wrześniowego święta podwyższenia Krzyża także celebrację znalezienia relikwii Krzyża Chrystusowego. Uroczystości rozpoczęły się w niedzielę 6 maja godziną czytań celebrowaną w grocie św. Heleny, w miejscu odnalezienia relikwii Krzyża Chrystusa. Eucharystii z udziałem licznych wiernych przewodniczył kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton OFM. Uroczystości zakończyły się procesją wokół Bożego Grobu i Kalwarii, błogosławieństwem i uczczeniem relikwii Krzyża.

W homilii ojciec kustosz przypomniał historyczne korzenie uroczystości, czyli wydanie edyktu tolerancyjnego Konstantyna Wielkiego, którego konsekwencją było odnalezienie relikwii przez św. Helenę oraz wybudowanie pierwszej bazyliki Zmartwychwstania. Choć na przestrzeni wieków bazylika Zmartwychwstania Pańskiego strzegąca Bożego Grobu i Kalwarii uległa wielu zniszczeniom i przebudowie pozostaje do dziś miejscem ważnym dla wszystkich chrześcijan na całym świecie. Kustosz wezwał wiernych do żarliwej modlitwy za braci chrześcijan, którzy nie mogą cieszyć się pełną swobodą religijną i cierpią prześladowanie z powodu krzyża. W Krzyżu Chrystusa jest zbawienie i moc do autentycznego wyznawania wiary we wszelkich przeciwnościach.

Wydanie edyktu poprzedziła wizja jaką Konstantyn miał przed decydującą bitwą z Maksencjuszem jaka odbyła się w październiku 312 roku przy moście Mulwińskim. Według przekazu Euzebiusza z Cezarei, w przeddzień bitwy cesarz Konstantyn ujrzał na niebie słup świetlisty w formie krzyża oraz słowa „in hoc signo vinces” – w tym znaku zwyciężysz.

Po zdobyciu władzy (6.02.313 r.) Konstantyn wydał edykt tolerancyjny, zwany mediolańskim, który stanowił punkt zwrotny w historii chrześcijaństwa. Edykt ten zakończył prześladowania chrześcijan i ogłaszał wolność religijną w wyznawaniu chrześcijaństwa. Heroiczna postawa wyznawców Chrystusa w pierwszych trzech wiekach krwawych prześladowań została nagrodzona pełną wolnością i cesarskimi przywilejami.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)