Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Kasper: Bractwo św. Piusa X musi uznać Vaticanum II Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:52, 04 Mar 2009 Powrót do góry

Kard. Kasper: Bractwo św. Piusa X musi uznać Vaticanum II

Kard. Walter Kasper wezwał Bractwo św. Piusa X do uznania II Soboru Watykańskiego. Gdyby do tego nie doszło, „dojdzie do całkowitego zerwania” - powiedział przebywający z wizytą w Niemczech przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Zdaniem kard. Kaspera, podstawowym problemem Bractwa jest jego „statyczny stosunek do tradycji, która – ich zdaniem – w pewnym momencie się zatrzymała”. “Ale tradycja jest czymś żywym, co się stale rozwija” - stwierdził purpurat. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Sobór Watykański II „nie oznacza zerwania z tradycją, lecz teologia katolicka stanowi jego podstawę”.

Podczas I Forum „Wiara i rozum” zorganizowanego w Wolfenbüttel w Dolnej Saksonii, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wskazał na historyczny przykład Marcina Lutra. Podkreślił, że w jego przypadku ówczesny papież popełnił błąd, gdyż zamiast rozpocząć dialog – zbyt szybko poszedł na konfrontację i wykluczenie. Benedykt XVI nie chciał popełnić podobnego błędu – stwierdził kard. Kasper. Jest on przekonany, że Kościół wiele nauczył się od Lutra, choćby w kwestii interpretacji Biblii, a z czasem reformator stał się „źródłem refleksji dla obu Kościołów”. – Protestantyzm odcisnął też swoje piętno na czasach współczesnych - dodał pochodzący z Niemiec purpurat.

Tymczasem agencja AFP twierdzi, iż wiele sygnałów wskazuje na to, że lefebryści nie mogą zaakceptować nauczania II Soboru Watykańskiego. Świadczy o tym zarówno treść listu czterech biskupów Bractwa Kapłańskiego św. Piusa X skierowanego na ręce papieża jak i niedawne wypowiedzi przełożonego tej grupy, bp. Bernarda Fellay’a.

List czterech biskupów: Fellay’a, Williamsona, Tissier de Maillerais’a i Gallarety nosi datę 29 stycznia. Opublikowany został w piśmie Bractwa św. Piusa X, “Fideliter”. Jego sygnatariusze wyrażają Benedyktowi XVI wdzięczność za zniesienie ekskomuniki, określając ten gest jako „akt ojcowskiej dobroci i odwagi apostolskiej”. Zapewniają, iż pragną jak najprędzej podjąć z przedstawicielami Watykanu rozmowy na temat „doktryn sprzecznych z odwiecznym Magisterium”. Jednocześnie dodają, że pragną w ten sposób dać Stolicy Apostolskiej właściwy środek zaradczy na utratę wiary w obrębie Kościoła”.

Agencja AFP zauważa, iż hierarchowie wystosowali swój list jeszcze przed opublikowaniem przez Stolicę Apostolską 5 lutego noty wyjaśniającej, w której wskazano, że wspominani biskupi mają w pełni uznać całe magisterium Kościoła, w tym decyzje II Soboru Watykańskiego. Chodzi m. in. o stanowisko Kościoła w sprawie dialogu międzyreligijnego, zwłaszcza z judaizmem, wolność religijną, dialog ekumeniczny, czy zmiany liturgii.

Jednocześnie francuska agencja przypomina, że w tym tygodniu przełożony Bractwa, bp Fellay w wywiadzie udzielonym szwajcarskiemu dziennikowi “Le Courrier” stwierdził, że lefebryści nie są gotowi na przyjęcie postanowień Vaticanum II. „Uczynienie z akceptacji Soboru warunku wstępnego pełnej jedności z Kościołem rzymskim to jakby stawiać pług przed woły” – powiedział hierarcha. Jednocześnie zanegował osiągnięcia Soboru. „Jego owocami jest opróżnienie seminariów, nowicjatów i kościołów” – stwierdził bp Bernard Fellay.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29868 Przeczytał: 220 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 20:58, 04 Mar 2009 Powrót do góry

Cytat:
Zdaniem kard. Kaspera, podstawowym problemem Bractwa jest jego „statyczny stosunek do tradycji, która – ich zdaniem – w pewnym momencie się zatrzymała”. “Ale tradycja jest czymś żywym, co się stale rozwija” - stwierdził purpurat. Jednocześnie zwrócił uwagę, że Sobór Watykański II „nie oznacza zerwania z tradycją, lecz teologia katolicka stanowi jego podstawę”.


Polecam artykuł Pani Alice von Hildebrand (ALICE VON HILDEBRAND urodziła się w Belgii. Studiowała m.in. na Uniwersytecie Fordham w Stanach Zjednoczonych, gdzie w 1946 roku uzyskała doktorat z filozofii. Uczennica, a później żona wybitnego filozofa Dietriecha von Hildebranda, którego papież Pius XII nazwal XX-wiecznym Doktorem Kościoła. Związała się z nowojorskim Hunter College, gdzie przez 37 lat wykładała filozofię. )

Jak to się stało, że obraliśmy zły kierunek?

Sobór Watykański II: Dlaczego Papież Jan XXIII zapłakałby dziś?


(...)
Pełna podziwu praca misyjna dokonywana przez wieki, była właśnie odpowiedzią na wezwanie do ewangelizowania świata. Kiedyś mieliśmy coroczne rekolekcje dawane głównie przez misjonarzy, którzy poruszali nasze serca ku modlitwie i ofierze za ich pracę. Ci misjonarze - tak jak Peres Blancs ["Biali Ojcowie"], którzy wykonywali zachwycającą pracę misyjną w Afryce - właśnie pochodzili z tej "Trydenckiej skorupy". Niestety, od czasu Soboru Watykańskiego II, Chrystusowe wezwanie: "Idźcie i nauczajcie wszystkie narody" zostało zastąpione przez "Idźcie i dialogujcie ze wszystkimi narodami".
(...)
Papież Jan XXIII miał nadzieję na pogłębienie działalności misyjnej. To, że jego nadzieje spełzły na niczym, świadczą uwagi wypowiedziane w sekrecie do swego bliskiego przyjaciela, kardynała Silvio Oddi, na krótko przed swoją śmiercią. Miałam ten zaszczyt, że odbyłam dwugodzinną rozmowę z kardynałem Oddi w marcu 1985 roku. Jego Eminencja powiedział mi: "Wiedząc, że śmierć już jest blisko, Jan XXIII zawołał mnie i powiedział: 'Silvio, Silvio. Mój pontyfikat był niepowodzeniem. Nic z tego, co chciałem osiągnąć, nie zostało zrobione, a to, czego nie chciałem, aby zaistniało - zrealizowało się."
(...)
Prawda jest piękna i powinna być pokazywna tym, którzy karmieni są uprzedzeniami. Z drugiej strony, głoszenie Prawdy nie jest możliwe bez potępienia błędów.
(...)
Oczywiście dużo słyszeliśmy o "kolegialności" w czasie tych ostatnich czterdziestu latach. To jest kolejny przypadek, gdzie przeszliśmy z jednej skrajności w drugą. Dzisiaj, gdy Piotr, który trzyma klucze, mówi jasno, że chce aby pewne rzeczy zostały poprawione, jego żądania są bezceremonialnie ignorowane. Wielu świeckich ludzi bardzo boleśnie przeżyło odpowiedź amerykańskich biskupów na Ex Corde Ecclesiae. Fakt wielokrotnego ignorowania przez niemieckiego biskupa Karla Lehmana (teraz już kardynała Lehmana) papieskich żądań dotyczących zaprzestania podpisywania dokumentów zezwalających na aborcje, jest również doskonale znany. Dopiero, gdy Piotr użył pełnego swego autorytetu jako "trzymający klucze", kard. Lehmann w końcu odpuścił. Jaki sens ma posiadanie autorytetu władzy, jeśli nie jest ona używana? Takie rzeczy nie zdarzały się w czasie pontyfikatu Piusa XI, który odebrał kardynalskie insygnia, ponieważ kardynał ośmielił się kwestionować decyzję papieską. Pius XI był prawdziwym przywódcą.
(...)
Jednym z przejrzystych celów Soboru była gwarancja, że język łaciński pozostanie językiem liturgicznym Kościoła. [...]
Sobór orzekł, że: "użycie języka łacińskiego ma być zachowane".
(...)
Módlmy się gorliwie aby nasi duchowi przywódcy - z pomocą pobożnych i pełnych poświęcenia wiernych - przywrócili Świętą Barkę piotrową z powrotem na właściwą drogę.

Cały artykuł można przeczytać w "Permanentna rewolucja."
SWII - Dlaczego Papież Jan XXIII zapłakałby dziś?
Zobacz profil autora
stefan
Moderator


Dołączył: 16 Lip 2008
Posty: 1374 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Śro 21:38, 04 Mar 2009 Powrót do góry

Cytat:
Kard. Kasper: Bractwo św. Piusa X musi uznać Vaticanum II

Kard.Kasper musi uznać społeczne panowanie Jezusa Chrystusa.
I tyle.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)