Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kardynał Burke na maltańskim zesłaniu? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:34, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Kardynał Burke na maltańskim zesłaniu?

Image

Według informacji Sandro Magistra papież Franciszek zamierza mianować kardynała Raymonda Burke’a na stanowisko protektora Zakonu Maltańskiego. To „degradacja”, „wygnanie” i „kara” – twierdzą komentatorzy, zauważając przy tym, że taka decyzja nabiera szczególnego znaczenia w kontekście zbliżającego się synodu biskupów.

Prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – kard. Raymund Leo Burke – zostanie odsunięty od wpływu na sprawy Kościoła powszechnego, sugeruje włoski watykanista Sandro Magister. Hierarcha miałby zostać pro-patronem Suwerennego Zakonu Maltańskiego, zastępując na tym stanowisku 80-letniego kard. Paolo Sardiego. Do tej pory stanowisko pro-patrona zajmowali duchowni posiadający faktyczny wpływ na sprawy Kościoła Powszechnego. Tak było w przypadku kardynała Mariano Rampolla del Tindaro, kard. Gaetano Bisleti (który równocześnie kierował kongregacją ds. wychowania), kard. Nicola Canali (równocześnie będącego gubernatorem państwa watykańskiego) i wielu innych.

Doniesienia Magistra potwierdzają źródła portalu LifeSiteNews. „Czas decyzji posiada w tej sytuacji kluczowe znaczenie, bowiem kard. Burke znajduje się obecnie na liście uczestników nadzwyczajnej sesji synodu biskupów poświęconego rodzinie. A znajduje się na niej jako szef jednej z dykasterii kurii rzymskiej. Jeśli zostanie usunięty ze stanowiska przed rozpoczęciem synodu nie będzie mógł w nim brać udziału. Burke był w trakcie przygotowań do synodu jednym z kluczowych obrońców tradycyjnej praktyki Kościoła: odmawiania Komunii katolikom, którzy po rozwodzie zawarli kolejny związek, już cywilny” – pisze John-Henry Western.

Prałat ze Stanów Zjednoczonych jest też silnie zaangażowany w obronę życia, zalecał odmawianie udzielania Komunii świętej politykom, którzy deklarując katolicyzm służą interesom aborcyjnego lobby. Jeszcze jako metropolita St. Louis uprzedzał Johna Kerry’ego, że ze względu na aborcyjne postulaty nie będzie mógł przystępować do sakramentu ołtarza. Oficjalnie potwierdził ekskomunikę zaciągniętą przez dwie kobiety z jego ówczesnej diecezji, które symulowały przyjęcie święceń kapłańskich. Za swój „konserwatyzm” był wielokrotnie atakowany, zwłaszcza przez liberalnych „katolików”. Jego zdecydowana postawa w kwestii obowiązków moralnych katolików w życiu publicznym przyniosła mu wielu wrogów.

Ks. John Zuhlsdorf zauważa, że stanowisko kardynała-protektora Maltańczyków zajmowali zazwyczaj starsi hierarchowie, tymczasem Burke ma dopiero 66 lat. Wskazuje także na pojawiające się od dawna pogłoski, według których – w ramach reformy kurii – Penitencjaria Apostolska, Rota Rzymska i Sygnatura Apostolska miałyby być połączone w jeden urząd. Wskazywał na to prof. Roberto de Mattei oceniając, że miałoby to daleko posunięte negatywne konsekwencje dla Kościoła.

Równocześnie, ks. Zuhlsdorf twierdzi, że realizowany obecnie program zmian w Watykanie zakłada zmniejszenie liczby kardynałów kurialnych. Zmiany miały by dotknąć Kongregację Spraw Kanonizacyjnych, która zostałaby połączona z Kongregacją ds. Kultu Bożego, a także rad i komisji o mniejszym znaczeniu, których zadania przejęłaby Kongregacja ds. Świeckich. Usunięcie kard. Burke’a oznaczałoby także, że żadną spośród dykasterii nie kieruje Amerykanin, co także budziłoby pytania biorąc pod uwagę liczebność i pozycję Kościoła w Stanach Zjednoczonych. Odpowiedzi może udzielić nominacja nowego prefekta Trybunału Sygnatury Apostolskiej – o ile doniesienia zazwyczaj dobrze poinformowanego Magistra okażą się prawdą.

Ks. Zuhlsdorf przyznaje, że dotychczasowe decyzje personalne mogą być oceniane jako ograniczanie wpływu osób związanych z „poprzednikami” papieża Franciszka. [link widoczny dla zalogowanych] Z zajmowanymi poprzednio zadaniami kurialnymi pożegnał się kard. Antonio Canizares Llovera (kierujący Kongregacją ds. Kultu Bożego), kard. Mauro Piacenza (usunięty ze stanowiska prefekta kongregacji ds. duchowieństwa), arcybiskup Guido Pozzo (który wrócił do zajmowanego poprzednio stanowiska sekretarza komisji Ecclesia Dei), biskup Giuseppe Sciacca (poprzednio sekretarz generalny Gubernator Państwa Watykańskiego, dziś sekretarz pomocniczy Sygnatury Apostolskiej) oraz arcybiskup Augustine Di Noia OP (poprzednio wiceprzewodniczący komisji Ecclesia Dei, dziś sekretarz pomocniczy Kongregacji Doktryny Wiary). Ponadto przewiduje się odwołanie arcybiskupa Celso Morgi, pełniącego funkcje sekretarza Kongregacji ds. Duchowieństwa. Stanowisko przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch stracił kard. Angelo Bagnasco – także kojarzony z konserwatywnymi kręgami w Kościele.

Źródło: [link widoczny dla zalogowanych], [link widoczny dla zalogowanych], LifeSiteNews

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 21:47, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Jeszcze inne wypowiedzi kard. Burke:


Kard. Burke: prześladowania coraz bardziej realne
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/kard-burke-przesladowania-coraz-bardziej-realne,7076.html


Abp Burke: pogrzeb katolicki nie dla polityków proaborcyjnych
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/skandal-w-bazylice-pogrzeb-senatora-edwarda-kennedy,2817.html


Abp Raymond Burke: Msza Trydencka bez ministrantek i świeckich szafarzy
(...)
http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-ryt-trydencki,5/abp-raymond-burke-msza-trydencka-bez-ministrantek-i,4611.html#26962
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:29, 18 Wrz 2014 Powrót do góry

Kolejny konserwatysta pożegna się z Watykanem?
(...)
http://www.traditia.fora.pl/informacje-z-watykanu-od-pontyfikatu-franciszka,86/zatwierdzony-prefekt-kongregacji-ds-biskupow-i-zmiany,10736.html#56628
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:59, 21 Lis 2014 Powrót do góry

Kard. Raymond Burke: nie udzielę Komunii świętej politykom popierającym „homomałżeństwa”

Image

Kardynał Raymond Burke, usunięty niedawno przez papieża ze stanowiska Prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej, zapowiedział na konferencji w Limerick, że będzie odmawiał udzielania Komunii św. wszystkim politykom zaangażowanym w przyjęcie projektów ustaw legalizujących tzw. małżeństwa tej samej płci.

Zwracając się do ponad 300. delegatów konferencji, zorganizowanej przez irlandzka gazetę „The Catholic Voice” w Limerick w dniu 15 listopada, amerykański duchowny zaznaczył, że tak, jak odmawia udzielania Komunii politykom opowiadającym się za zabijaniem dzieci nienarodzonych, tak samo nie powinno udzielać się jej zwolennikom „małżeństw homoseksualnych”.

Kardynał po raz kolejny wezwał papieża do zajęcia stanowiska w kwestii związków tej samej płci i Komunii dla rozwodników. Zdaniem hierarchy, Synod o Rodzinie wprowadził wielkie zamieszanie. Mówił, że „odnosi się wrażenie, jakby w Kościele panowała demokracja a w przyszłym roku hierarchowie – nie zważając na doktrynę i tradycję – przegłosują te kwestie”.

Duchowny amerykański, doskonały znawca prawa kanonicznego, który obecnie jest patronem Zakonu Maltańskiego, podkreślił, iż biskupi nie mogą zmieniać ani doktryny, ani dyscypliny kościelnej.

66-letni były arcybiskup Saint Louis odrzucił jakąkolwiek możliwość złagodzenia ograniczeń dotyczących nieudzielania Komunii św. osobom rozwiedzionym, które zawarły ponowny związek. – Małżeństwo jest nierozerwalne, a jeśli ktoś żyje w stanie zaprzeczającym tej nierozerwalności, nie może być dopuszczony do Komunii świętej – stanowczo stwierdził hierarcha.

Kardynał wezwał wiernych, by pisali listy do Papieża Franciszka i Watykanu, a także rodzimych duchownych z prośbą o przedstawienie stanowiska na temat tzw. małżeństw jednopłciowych. – Nawet w Kościele są tacy, którzy zaciemniają prawdę o nierozerwalności małżeństwa w imię miłosierdzia – ostrzegł.

Duchowny stwierdził ponadto, że to wskutek „tzw. mentalności antykoncepcyjnej” i „anty-life”, „pornografii” oraz „niezwykle agresywnych homoseksualistów” nastąpiła degradacja życia społecznego.

Kardynał ubolewał nad projektami wprowadzającymi do szkół tzw. teorię gender, deprawującą dzieci od najmłodszych lat. – Na to nie można pozwolić! – stwierdził stanowczo.

Hierarcha grzmiał, iż nadanie relacjom homoseksualnym rangi małżeństwa jest wielką obrazą dla Pana Boga i Jego praw.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:00, 21 Lis 2014 Powrót do góry

I tak trzymać kardynale, Pan Bóg będzie błogosławił i wspierał księdza kardynała, a wilki w owczych skórach doznają zawstydzenia i porażki.

Image
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29795 Przeczytał: 334 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 10:41, 11 Lut 2015 Powrót do góry

List otwarty JE Jana Pawła Lengi MIC, emerytowanego arcybiskupa Karagandy w Kazachstanie na temat obecnego kryzysu w Kościele.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/list-otwarty-je-jana-pawla-lengi-mic-nt-obecnego-kryzysu,12766.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)