Forum Kościół Rzymskokatolicki Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Półwysep Arabski: wikariusz apostolski o tolerancji religijn Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:55, 13 Cze 2013 Powrót do góry

Półwysep Arabski: wikariusz apostolski o tolerancji religijnej

Image

„Nie prosimy o szczególne prawa dla chrześcijan. Prosimy tylko o miejsca do modlitwy i możliwość duchowej formacji naszych wiernych” – powiedział bp Camillo Ballin. Wikariusz apostolski północnej Arabii podkreślił, że jednym z jego głównych zadań jest szerzenie idei tolerancji religijnej. Wyjaśnił, że Kościół katolicki na tym terenie nie ma za zadanie prowadzić misji wśród muzułmanów. Bp Ballin chce jedynie móc swobodnie troszczyć się o wyznawców Chrystusa przebywających na Półwyspie Arabskim i pracować nad stworzeniem zjednoczonej społeczności katolickiej.

Wikariat północnej Arabii obejmuje Kuwejt, Bahrajn, Katar i Arabię Saudyjską. W rejonie tym przebywa ok. 2,5 miliona chrześcijan. Katolicy mieszkający na wspomnianym obszarze to głównie migranci zarobkowi. W związku z czym jest to społeczność bardzo zróżnicowana. W samym Bahrajnie coniedzielne Msze w kilkunastu językach odprawia się w pięciu różnych obrządkach katolickich.

Bahrajn stanowi na tym terenie ewenement, jeśli chodzi o respektowanie swobód religijnych. Ostatnio państwo przyznało tam wikariatowi apostolskiemu ziemię pod budowę nowej katedry. Świątynia mieszcząca 2 tys. wiernych ma zostać wzniesiona do 2016 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:18, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 9:58, 13 Cze 2013 Powrót do góry

Egipt: chrześcijańska nauczycielka ukarana za obrazę islamu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/bracia-w-wierze-swiat-postepu,157/egipt-chrzescijanska-nauczycielka-ukarana-za-obraze-islamu,9910.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:23, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 9:52, 16 Cze 2013 Powrót do góry

ZEA: kard. Filoni konsekrował kościół na przedmieściach Dubaju

Image

„Dziś poświęcamy Bogu ten nowy kościół, który wznieśliście wraz ze swym pasterzem. Wy bowiem stanowicie kamienie duchowej świątyni Kościoła. (…) W tej budowli każdy ma swoje miejsce, jest cenny i niepowtarzalny”. Tymi słowami kard. Fernando Filoni wyraził radość z nowej świątyni, którą konsekrował 14 czerwca. Nowe miejsce kultu zostało zlokalizowane na przedmieściach Dubaju, a jego konsekracja była najważniejszym punktem wizyty prefekta Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich od 11 do 15 czerwca.

Do zgromadzonych katolików, którymi w Emiratach są tylko obcokrajowcy, kard. Filoni skierował słowa umocnienia i zachęty do dawania świadectwa w miejscu, w którym żyją. „Pochodzicie z różnych krajów, ale tworzycie jeden lud Boży. (…) Harmonia waszych głosów wyraża jedność waszej wiary – podkreślił purpurat. – Wzywam każdego z was do bycia żywą skałą. Zbudowani na Chrystusie, kamieniu węgielnym, mamy możliwość zmieniać świat”.

Kard. Filoni zauważył również kontekst, w którym żyją tamtejsi katolicy. „Tu jesteście wezwani do tego, by być jak zaczyn w cieście. Bądźcie obrazem miłości Boga dla mężczyzn i kobiet naszych czasów. (…) Wzywajcie pomocy św. Antoniego Padewskiego w waszych codziennych trudach. Zawierzam wasze intencje i poświęcenie Najświętszej Maryi Pannie, Patronce Arabii”.

Nowa parafia stanowić będzie centrum duszpasterskie, które może przyjąć ponad tysiąc osób. Na terenie wikariatu Arabii Południowej mieszka ok. 2,5 miliona katolików z 90 krajów, przede wszystkim z Azji. Kontakty dyplomatyczne między Stolicą Apostolską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi zostały nawiązane w 2007 r.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:25, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 17:48, 30 Mar 2014 Powrót do góry

Zjednoczone Emiraty Arabskie: Dubaj – jedna z największych parafii na świecie

Image

Blisko 400 tys. wiernych zamieszkuje na terenie katolickiej parafii Matki Bożej w Dubaju. Jej siedziba i kościół parafialny zlokalizowane są w stolicy i zarazem najludniejszym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w którym 85 proc. ludności stanowią cudzoziemcy. To zatem prawdopodobnie jedna z największych parafii na świecie.

Kościół, który może pomieścić 1700 osób, jest stanowczo za mały wobec istniejących potrzeb. Stąd też otaczający świątynię plac jest wyposażony w telebimy i odpowiednie nagłośnienie. Dzięki temu w liturgii jednorazowo może czynnie uczestniczyć blisko 20 tys. ludzi.

Większość parafian stanowią pracujący w Emiratach robotnicy, głównie z Indii i Filipin. Jak mówi wikariusz apostolski dla Arabii Południowej, „Kościół staje się dla nich drugim domem. Stąd też wraz z garstką stałych parafian, których tutaj mamy, przestrzeń parafialna staje się rodzajem miejsca spotkań, tak w sensie duchowym, jak i ludzkim” – dodał bp Paul Hinder OFM Cap

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:26, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 14:28, 06 Cze 2015 Powrót do góry

Emiraty Arabskie: kraj przepełnionych kościołów

Image

Katolicki kościół w Dubaju

Kościół w Emiratach Arabskich i Omanie to przede wszystkim przepełnione świątynie. Nic w tym dziwnego, skoro na milion wiernych przypada jedynie 11 parafii. Świadectwo o tej wspólnocie katolickiej w świecie muzułmańskim daje tamtejszy wikariusz apostolski bp Paul Hinder. W przyszłym tygodniu odbędzie się konsekracja nowego kościoła w Abu Dabi. To duża ulga dla tamtejszych chrześcijan. Aktualnie bowiem w jedynym istniejącym tam kościele Msze niedzielne zaczyna się już odprawiać w czwartek. Dzięki temu jest 25 świątecznych liturgii i wszystkie są przepełnione. Kiedy organizowane są bierzmowania, o sakrament prosi w tej jednej parafii 800 osób. Nie lepiej jest w Dubaju. Tamtejsza parafia liczy ponad 200 tys. wiernych.

Chrześcijanie w tym regionie to niemal w stu procentach imigranci zarobkowi: co najmniej 700 tys. Filipińczyków i do 300 tys. katolików z Indii. Takie są oficjalne statystyki. W krajach tych, w przeciwieństwie na przykład do Arabii Saudyjskiej, chrześcijanie cieszą się wolnością religijną, choć radykalnie ograniczoną do wolności kultu w obrębie murów kościoła. Prowadzą też dziesięć szkół. Katolikom posługuje 60 księży. Ich praca sprowadza się do udzielania sakramentów. Resztą zajmują się świeccy: prowadzą katechezy, grupy modlitewne, formację. Niektórzy apostołują też w „obozach pracy”.

Zdaniem pochodzącego ze Szwajcarii bp. Hindera tamtejsi katolicy wyróżniają się dynamizmem i radością. To odróżnia ich zdecydowanie od chrześcijan w Europie. Żyją swą wiarą bez kompleksów, mają zaufanie do Pana Boga, wiedzą, że nie są sami, choć sytuacja bywa trudna. „Wiemy, że jesteśmy w ręku Boga i nigdy o tym nie zapominamy” – mówi bp Hinder.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:28, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 21:57, 12 Cze 2015 Powrót do góry

Niech katolicy Emiratów Arabskich dają świadectwo wiary

Image

Inauguracja kościoła w Abu Zabi

Watykański sekretarz stanu dokonał dziś poświęcenia drugiej katolickiej świątyni w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jest to kościół św. Pawła w stolicy tego kraju Abu Zabi, w dzielnicy Mussaffah. Jego konsekracja nastąpiła w 50 lat po otwarciu w tym mieście w 1965 r. katedry św. Józefa. Abu Zabi jest siedzibą wikariusza apostolskiego Południowej Arabii, bp. Paula Hindera OFM Cap. Wczoraj kard. Pietro Parolin zainaugurował w obecności miejscowego ministra kultury cały kompleks kościelny, zajmujący blisko 0,5 ha (4560 m2). Teren ten został przydzielony katolikom przez stołeczne władze miejskie na polecenie rodziny panującej.

„Myślę, że chrześcijanie, którzy żyją w tym kraju, potrzebują możności dawania świadectwa swej wiary i wzrastania w niej – powiedział sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. – Wspólnocie chrześcijańskiej chcę przekazać przesłanie, że wyznawcy Chrystusa mogą być umacniani w swych wysiłkach, by wzrastać w wierze, a także mają świadczyć miłosierdzie innym”. Kard. Parolin podkreślił, że Kościół, który zobaczył podczas swej dwudniowej wizyty w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, jest bardzo żywy. „Konsekracja nowej świątyni to oznaka żywotności kościelnej wspólnoty, która ją wzniosła” – dodał gość z Watykanu.

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich jest ok. 900 tys. katolików. Są to imigranci z różnych krajów. Oblicza się, że do nowego kościoła św. Pawła będzie uczęszczało 60 do 70 tys. wiernych. Świątynia jednorazowo mieści do 1200 osób. Będą tam codzienne Msze po angielsku, co tydzień po arabsku, filipińsku i w malajalam, a rzadziej także w innych językach używanych w Indiach. Dzielnica Mussaffah, gdzie wznosi się kościół św. Pawła, odległa jest ok. 25 km od katedry św. Józefa, która była dotychczas jedyną katolicką świątynią stołecznego Abu Zabi i całego kraju. Obrazuje to, jak trudna jest sytuacja tamtejszych katolików. Jednak i tak trzeba ją uznać za o wiele lepszą, niż w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej, gdzie wszelki kult chrześcijański jest zakazany.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:30, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 22:00, 12 Cze 2015 Powrót do góry

Cytat:
Będą tam codzienne Msze po angielsku, co tydzień po arabsku, filipińsku i w malajalam, a rzadziej także w innych językach używanych w Indiach.

A wystarczyłby jeden język łaciński!

Kuria Rzymska: Możliwe zmiany w liturgii. Powrót łaciny i "ad orientem"
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/reforma-reformy-potrzeba-wiekszej-dyscypliny,3555.html#63868


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:34, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:31, 23 Sie 2016 Powrót do góry

Bp Hinder: chrześcijaństwo i islam to dwa różne światy

Image

Bp Paul Hinder

W Emiratach Arabskich chrześcijaństwo i islam to dwa różne światy. Do prawdziwego dialogu mamy jeszcze daleko – mówi bp Paul Hinder, wikariusz apostolski dla Arabii Południowej. Podkreśla on, że Kościół w tym kraju to osobliwe zjawisko.

W liczących niespełna 10 mln mieszkańców Emiratach chrześcijan jest ponad milion. Są to jednak w stu procentach imigranci, głównie z Filipin, nie mający praw obywatelskich. Odznaczają się jednak wielkim zaangażowaniem religijnym, zdecydowanie większym niż w swej dawnej ojczyźnie. Dlatego kościoły są pełne, wiele jest grup modlitewnych, głównie charyzmatycznych. „U nas głównym zadaniem biskupa jest studzenie zapału wiernych, aby swą działalnością nie wykraczali poza Kościół” – przyznaje bp Hinder przypominając, że w Arabii wszelka działalność ewangelizacyjna jest surowo zabroniona.

Również dialog międzyreligijny praktycznie nie istnieje – uważa bp Hinder. Co prawda organizowane są oficjalne kongresy i spotkania przedstawicieli różnych religii, a duchowni katolicy są tratowani z szacunkiem, jednak do dialogu pozostała jeszcze długa droga – mówi wikariusz apostolski dla Arabii Południowej.

„Nie jest łatwo nawiązać prawdziwy dialog. Nie jesteśmy prawdziwymi partnerami, nie jesteśmy na tym samym poziomie. To typowe dla krajów muzułmańskich. Tu na miejscu islam ma poczucie wyższości. Dlatego nie jest łatwo prowadzić szczery, otwarty dialog czy to o problemach teologicznych, czy też o kwestiach praktycznych. Z drugiej strony trzeba przyznać, że muzułmanie są względem nas otwarci i uprzejmi. Nigdy mnie tutaj na przykład nie znieważono, zawsze przyjmowano mnie z wielkim szacunkiem. Ale trudno jest nawiązać jakąś głębszą dyskusję. Trzeba by najpierw wypracować wspólny język, który pozwoliłby nam lepiej się porozumieć w sprawie podstawowych kwestii. Niejednokrotnie to samo słowo nie oznacza tego samego dla obu stron. Kiedy mówię na przykład o wolności religijnej, muzułmanin nie rozumie tego w ten sam sposób. Bardzo często odnoszę wrażenie, że są to dwa różne światy. A zatem do dialogu mamy jeszcze bardzo daleko, co nie oznacza, że w codziennym życiu nie można mieć uprzejmych i przyjaznych relacji z muzułmanami. Ale powtarzam jeszcze raz: od dialogu międzyreligijnego dzieli nas jeszcze długa droga”.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:36, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 32694 Przeczytał: 57 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:01, 11 Wrz 2016 Powrót do góry

Półwysep Arabski: masowy napływ chrześcijan opatrznościowy

Image

Bp Camillo Ballin (L)

Dla arabskich muzułmanów Zachód to świat pozbawiony wartości. Są przekonani, że to oni muszą teraz zapełnić tę duchową próżnię islamem – uważa bp Camillo Ballin, wikariusz apostolski dla Arabii Północnej. Ten włoski kombonianin od 47 lat jest misjonarzem w krajach muzułmańskich. Jego posługa duszpasterska niewiele ma jednak wspólnego z misją. Jak sam wyznaje, w ciągu 47 lat nie nawrócił ani jednego muzułmanina. Przez wszystkie te lata tylko 4 czy 5 razy zgłosili się do niego muzułmanie, którzy chcieli przyjąć chrześcijaństwa. Dwaj z nich byli szpiegami, którzy mieli sprawdzić, czy włoski misjonarz liczy się z koranicznym prawem. Odstępstwo od islamu jest tam bowiem karane śmiercią.

Na Półwyspie Arabskim bp Ballin posługuje wśród milionowych rzesz katolickich migrantów, którzy przybyli tam za pracą. W Arabii Saudyjskiej jest ich ok. 107 tys. Tam jednak kapłani nie mają wstępu, nie można sprawować sakramentów ani posiadać Pisma Świętego, różańca czy medalika. W Kuwejcie, na trzy miliony mieszkańców, katolików jest 350 tys. Do swej dyspozycji mają jedynie dwa kościoły. W 2012 r. podczas audiencji dla emira Kuwejtu Benedykt XVI poprosił o możliwość wybudowania trzeciego kościoła. Rząd przyznał teren pod budowę. Oburzyli się jednak fundamentaliści; zażądali nie tylko cofnięcia pozwolenia, ale również zburzenia istniejących już świątyń, bo tak nauczał Mahomet. Sprawa została przedłożona jednemu z największych autorytetów islamu, wielkiemu muftemu Arabii Saudyjskiej. Abdul Aziz ibn Abdullah przyznał rację kuwejckim radykałom i opowiedział się za zburzeniem wszystkich kościołów. Bp Ballin wspomina tę historię z wielkim żalem, bo jak zauważa nikt się wtedy nie ujął za chrześcijanami na Półwyspie Arabskim. Najbardziej wpływowy imam świata muzułmańskiego wzywa do burzenia kościołów, a świat zbywa to milczeniem. Zdaniem włoskiego biskupa misyjnego owo milczenie świata to jeden z aspektów codziennego krzyża chrześcijan w krajach arabskich.

Bp Ballin jest przekonany, że ta masowa obecność chrześcijan w geograficznym sercu islamu nie jest przypadkowa. Pan Bóg ma w tym swoje plany, podobnie jak w męczeństwie misjonarek miłości w Jemenie czy zabójstwie ks. Jacques’a Hamela we Francji. Chrześcijanie w krajach Zatoki Perskiej to ubodzy, wyzyskiwani i znieważani migranci. O Chrystusie nie mogą wspomnieć ani słowem. Jedyne co im pozostaje, to dawać świadectwo nauczaniu Jezusa: miłujcie się wzajemnie. „Ja jestem pewien, że nasi wierni, choć nie zdają sobie z tego sprawy, zostali tu przysłani przez Boga, aby uobecniać Jego miłość w sercu islamu” – powiedział wikariusz apostolski dla Arabii Północnej w wywiadzie dla włoskiego tygodnika Tempi.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 19:39, 20 Lut 2023, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)