Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Taizé: 70-lecie istnienia ekumenicznej wspólnoty Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 20:15, 12 Sie 2010 Powrót do góry

Jak nas informuje Radio Watykańskie "Kard. Bertone zauważa, że br. Roger, który wszedł już do wiecznej radości, nadal do nas przemawia."

Taizé: 70-lecie istnienia ekumenicznej wspólnoty oraz 5. rocznica śmierci jej założyciela – watykańskie przesłanie

Brat Roger dał świadectwo ekumenizmu świętości. Niech ono będzie nam natchnieniem w drodze do jedności – czytamy w papieskim przesłaniu do Wspólnoty w Taizé z okazji przypadających w najbliższych dniach rocznic: 70-lecia założenia wspólnoty oraz 5. rocznicy śmierci br. Rogera. W imieniu Benedykta XVI przesłanie wystosował kard. Tarcisio Bertone.

„Jako niestrudzony świadek Ewangelii pokoju i pojednania – napisał watykański sekretarz stanu – brat Roger był pionierem na trudnej drodze do jedności uczniów Chrystusa. 70 lat temu dał on początek wspólnocie, do której nadal przybywają młodzi z całego świata, poszukujący sensu swego życia. Wspólnota przyjmuje ich z modlitwą i pozwala im doświadczyć osobistej relacji z Bogiem”. Kard. Bertone zauważa, że br. Roger, który wszedł już do wiecznej radości, nadal do nas przemawia. „Niech wasza wspólnota nadal żyje jego charyzmatem i promieniuje nim na innych, zwłaszcza na młode pokolenia” – czytamy w papieskim przesłaniu. „Ojciec Święty modli się o Boże błogosławieństwo, zarówno dla braci ze Wspólnoty w Taizé, jak i dla tych, którzy wraz z wami dążą do jedności uczniów Chrystusa, w szczególności młodych” – zapewnia kard. Bertone.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Modlić się za zmarłych należy, nawet za braci odłączonych, ale tak publicznie ogłaszać j.w. ? i utwierdzać w protestantyźmie? Tak jak powyżej cytowałam: "Nie, zaczekajcie. Po soborze staniecie się pomostem między katolikami a protestantami." I są pomostem Confused
Roma locuta causa finita Confused


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:46, 01 Gru 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 20:49, 20 Sie 2010 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Modlić się za zmarłych należy, nawet za braci odłączonych, ale tak publicznie ogłaszać j.w. ? i utwierdzać w protestantyźmie? Tak jak powyżej cytowałam: "Nie, zaczekajcie. Po soborze staniecie się pomostem między katolikami a protestantami." I są pomostem Confused
Roma locuta causa finita Confused

Nie powyżej cytowałam, tylko tu, bo temat stąd wydzielony:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-polsce,1/taize-czy-nikt-nie-dostrzega,3243-15.html

Dziś za Radiem Watykańskim możemy przeczytać, wypowiedź przewodniczącego niemieckiego episkopatu, abp Roberta Zollitscha, że wspólnota Taizé poprzez organizowanie spotkań dla młodzieży w całej Europie przyczyniła się do duchowego zjednoczenia kontynentu na długo przed upadkiem muru.

Niemcy: Taizé duchowo jednoczy Europę

Wspólnota z Taizé jest jednym z najważniejszych źródeł zaufania, nadziei i pokoju we współczesnej Europie – tak o obchodzącej właśnie 70 lat istnienia ekumenicznej wspólnocie z południowej Francji napisał w specjalnym liście przewodniczący niemieckiego episkopatu. 20 sierpnia wieczorem abp Robert Zollitsch dotrze do Taizé. Jak zapowiedział, pozostanie tam do niedzieli, odprawi dwie Msze i spotka się z młodzieżą.

Przed swoim wyjazdem do Taize abp Zollitsch życzył tamtejszej wspólnocie błogosławieństwa Bożego w imieniu całego niemieckiego episkopatu. W specjalnym liście gratulacyjnym wspomniał głównie jej założyciela, br. Rogera. Cytując soborowy dekret o ekumenizmie uznał go za „duszę całego ruchu ekumenicznego”. Jak stwierdził abp Zollitsch, br Roger „pochodził z tradycji protestanckiej, ale mimo wszystko spuścizna Kościoła katolickiego ubogaciła jego życie duchowe”. Ekumenizm br. Rogera polegał na tym, że nikomu nie nakazywał zrywać z dawną tradycją, lecz zachęcał do ubogacenia własnego, miejscowego Kościoła po powrocie z Taizé. Abp Zollitsch zaznaczył też, że wspólnota Taizé poprzez organizowanie spotkań dla młodzieży w całej Europie przyczyniła się do duchowego zjednoczenia kontynentu na długo przed upadkiem muru. „Właśnie dziś, gdy wielu ludzi chce wszystko naraz i natychmiast, wspólnota z Taizé uczy zwykłego oczekiwania i rozpoznania, że Bóg istnieje” – napisał przewodniczący niemieckiego episkopatu.

[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:56, 01 Gru 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:30, 24 Sie 2010 Powrót do góry

Taizé: wizyta abp. Roberta Zollitscha

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, abp Robert Zollitsch, przebywał z wizytą w ekumenicznej wspólnocie z Taizé. Spotkał się tam z młodzieżą, która przybywa do burgundzkiej wioski z całej Europy i z innych kontynentów, by odnaleźć sens życia oraz własną drogę do Boga, bliźnich i siebie samych.

W ubiegły weekend odwiedził Taizé Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, abp Robert Zollitsch, metropolita Fryburga. Arcybiskup spotkał się z bratem Aloisem, przeorem Taizé, z wszystkimi braćmi wspólnoty oraz z młodymi ludźmi z Niemiec. Zapytany o powód swojego przyjazdu do Taizé, powiedział: „Taizé zostało założone przed 70 laty, br. Roger przyjechał tu po raz pierwszy 20 sierpnia 1940 r., a 16 sierpnia to dzień jego śmierci; zginął przed pięciu laty. Te dwie rocznice były powodem mojego tutaj przyjazdu w odpowiedzi na zaproszenie przeora Wspólnoty. Mogę powiedzieć, że były to dla mnie błogosławione, piękne dni i dobre doświadczenia. Widziałem, jak młodzi się gromadzą, przychodzą na wspólną modlitwę, milczą, śpiewają i jak przeżywają wiarę. Bo dla ludzi młodych ważne jest, by wiary mogli doświadczyć, żeby nie była to tylko jakaś wiedza. Takie doświadczenie wielu młodych ludzi zdobywa tu na modlitwie, w ciszy, spotykając się z innymi. Widzą tylu rówieśników i doświadczają, że pięknie jest być chrześcijaninem”.

Mówiąc o swoich trzech spotkaniach z młodymi Niemcami obecnymi w Taizé arcybiskup powiedział: „Jestem bardzo wdzięczny za to, że co roku tylu młodych Niemców tu przyjeżdża. Dla wielu młodych w Niemczech jest to okazja do doświadczenia wiary i to dobre doświadczenie przekazują potem w swoich parafiach, grupach, na nabożeństwach. Wiele dobra płynie więc z Taizé w kierunku Niemiec, szczególnie jeśli chodzi o radość wiary, jej ożywienie, fakt, że młodzi ludzie są w Kościele i doświadczenie, że Kościół jest młody”.

W niedzielę rano, w ostatnim dniu swego pobytu, metropolita Fryburga przewodniczył koncelebrze Mszy w Kościele Pojednania, którą współkoncelebrowało z nim 50 kapłanów.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 17:41, 07 Sie 2012 Powrót do góry

Wspólnota ekumeniczna z Taizé świętuje 50 lat od inauguracji (6 sierpnia 1962) Kościoła Pojednania, w którym różnojęzyczna rzesza młodych ludzi codziennie gromadzi się na wspólnej modlitwie.

Taizé: 50 lat Kościoła Pojednania

Image

Podczas wieczornego nabożeństwa brat Alois, przeor Wspólnoty podkreślił, że jego pragnieniem jest, by ci, którzy tu wchodzą, czuli się przyjmowani przez Boga, i żeby mogli odczuć Jego obecność w swoim życiu.

W tym tygodniu jest nas jeszcze więcej niż w ubiegłym – cztery i pół tysiąca osób z niemal wszystkich krajów Europy i wielu młodych ludzi z innych kontynentów. Jest ponad 300 Polaków.

O rocznicy przypomniała także krótka modlitwa: „Jezu Chryste, w Święto Przemienienia Pańskiego wysławiamy Ciebie za rzesze ludzi wierzących, którzy przyjeżdżali tutaj przez mijające właśnie dzisiaj pięćdziesiąt lat, aby razem z naszą wspólnotą modlić się w tym kościele. Spraw, abyśmy wszyscy swoim życiem potrafili nieść pokój i pojednanie tam, gdzie mieszkamy: naszym rodzinom, ludziom z naszego otoczenia, podzielonym chrześcijanom i wszystkim narodom ziemi”.

Brat Alois w każdy czwartek po wieczornej modlitwie w tym właśnie kościele spotyka się ze wszystkimi, którzy są w Taizé. W ostatni czwartek mówił między innymi o pięknie wspólnoty, którą jest Kościół. Zachęcał młodych ludzi, by po powrocie z Taizé w sposób twórczy włączali się w życie swoich parafii. Zadał młodym ludziom bardzo konkretne pytanie: „Czy w kilkoro, choćby we dwóch lub trzech, moglibyście pomóc swojej parafii upiększyć kościół i sprawić, żeby był bardziej gościnny? Powołanie chrześcijańskie charakteryzuje się także wrażliwością na piękno” – mówił przeor ekumenicznej wspólnoty. Przedstawił następnie zebrany kilka prostych propozycji: „Z pomocą bardzo niewielu środków moglibyście zadbać o to, żeby wasz kościół był otwarty i by można w nim pobyć w ciszy, żeby był w nim ktoś, kto będzie gotów porozmawiać i wysłuchać tych, którzy tego potrzebują, żeby były w nim chwile zupełnie prostej modlitwy. Dzisiaj, kiedy życie codzienne nabiera zawrotnego przyspieszenia, potrzebujemy oaz pokoju” – stwierdził brat Alois.

Największą radością nas, braci z Taizé, jest to, kiedy młodzi uczestnicy organizowanych przez nas spotkań odnawiają przyjaźń z Chrystusem i wracają do siebie z pragnieniem pogłębiania jej z innymi w swoich lokalnych wspólnotach kościelnych.

br. Marek, Taizé
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych]

Ale mydlenie oczu! Confused


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Nie 18:58, 01 Gru 2013, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:13, 05 Sty 2013 Powrót do góry

W Rzymie zakończyło się w środę 35. Europejskie Spotkanie Młodych, zorganizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Wzięło w nim udział około 40 tysięcy młodych chrześcijan z wielu krajów, wśród nich prawie 12 tysięcy Polaków.

Następne jej spotkanie odbędzie się na przełomie 2013 i 2014 roku w Strasburgu.

[link widoczny dla zalogowanych]

"(...) pomimo prostoty i piękna modlitwy bardzo wyraźne dostrzeże i doświadczy głębokich braków tej modlitwy (inspirowanej strukturą nieszporami z naszej katolickiej liturgii godzin): nieobecność wymiaru kapłańskiego w niej i odniesienia sakramentalnego są bardzo widoczne.
(...)
Co dokona się w sumieniach młodych ludzi po tegorocznym etapie “Pielgrzymki zaufania przez ziemię” znane będzie tylko Bogu. Ale i Ty możesz im pomóc wspomnieniem w modlitwie, szczególnie jeśli masz świadomość jaki to zaszczyt, dar ale i odpowiedzialność być we wspólnocie której powierzona jest pełnia Objawionej Prawdy.

z modlitwą i błogosławieństwem

... napisał powyższe o. Bartłomiej Parys, SVD - misjonarz werbista / Irlandia
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 17:32, 05 Sty 2013 Powrót do góry

"Wiem na pewno, że przed soborem wspólnota z Taize chciała wyrzec się swoich błędów i przejść na katolicyzm. Władze odpowiedziały im na to: "Nie, zaczekajcie. Po soborze staniecie się pomostem między katolikami a protestantami." Osoby, które udzieliły takiej odpowiedzi, wzięły na siebie wielką odpowiedzialność przed Bogiem, gdyż łaska przychodzi tylko w danym momencie; drugi raz może nie nadejść. Obecnie bracie z Taize są nadal poza Kościołem i sieją zamęt w umysłach odwiedzających ich młodych ludzi."

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

Więcej z książeczki w innym temacie jest tu:
http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/list-otwarty-do-zagubionych-katolikow,1240.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 19:00, 01 Gru 2013 Powrót do góry

Do wysłuchania albo do przeczytania wykład wygłoszony przez księdza Jana Jenkinsa FSSPX 18.11.2013 r. w Poznaniu.

Dokąd prowadzi Taizé?

(...)

http://www.traditia.fora.pl/wyklady-i-kazania-ksiezy-bractwa-sw-piusa-x,79/poznan-dokad-prowadzi-taize-wyklad-ks-j-jenkins,10601.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 22:41, 16 Gru 2013 Powrót do góry

Cytat:
Następne jej spotkanie odbędzie się na przełomie 2013 i 2014 roku w Strasburgu.

Strasburg gotowy na spotkanie młodzieży z Taizé

Image

W Strasburgu trwają ostatnie przygotowania do tegorocznego spotkania młodzieży organizowanego przez Wspólnotę z Taizé. Swą wizytę zapowiedziało 20 tys. młodych. Wszyscy znajdą schronienie w rodzinach, zarówno w samym Strasburgu, jak i w okolicy, również po niemieckiej stronie granicy.

Coś takiego, by wszyscy zostali ugoszczeni przez rodziny, nie zdarzyło się nam od wielu lat – powiedział organizator spotkania brat Benoît. Zaznaczył on, że swoje domy otworzyli na młodych chrześcijan również żydzi, muzułmanie i niewierzący. Echo tego ponadwyznaniowego otwarcia znalazło się również w programie spotkania. Przewidziano w nim bowiem dialog z głównym rabinem Strasburga oraz z imamem wielkiego meczetu.

Ewenementem jest liczna obecność Ukraińców. Będzie ich 2,5 tys. Będą drugą po Polakach najliczniejszą grupą narodową na tym spotkaniu. Swą wizytę w Strasburgu zapowiedzieli też kard. Dominik Ducha oraz pastor Daniel Fajfr przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów w Czechach, co potwierdzałoby przypuszczenia, że kolejne spotkanie może się odbyć w Pradze.

[link widoczny dla zalogowanych]

Dalej "pranie" mózgów młodym ludziom.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:06, 01 Sty 2014 Powrót do góry

Praga kolejnym miejscem europejskiego spotkania Taizé

Podczas wieczornej modlitwy w strasburskiej katedrze ogłoszono wczoraj kolejne miejsce europejskiego spotkania młodych. Do zgromadzonych zwrócił się tradycyjnie przeor ekumenicznej wspólnoty w Taizé. Ze stolicy Alzacji mówi brat Marek:

Na zakończenie modlitwy brat Alois mówił o pojednaniu chrześcijan, o tym, że jest teraz chwila szczególna, taka, kiedy można zdobyć się na odwagę i zebrać się pod jednym dachem, nie czekając, aż wszystkie teologiczne definicje zostaną uzgodnione. Wspomniał także Ojca Świętego, który wskazuje nam kierunek, stawiając na pierwszym miejscu głoszenie przez wszystkich Bożego Miłosierdzia swoim życiem.

W katedrze zostało także ogłoszone miejsce następnego spotkania europejskiego. Będzie to Praga, a więc samo centrum Europy. Wiadomość tę ogłosił osobiście arcybiskup praski, kard. Dominik Duka. Razem z nim przyjechał pastor Daniel Fajfr, przewodniczący Ekumenicznej Rady Kościołów Republiki Czeskiej. Wspólnie zaprosili młodych ludzi do Czech i zapewnili, że Praga czeka na wszystkich.

Przedostatni dzień spotkania to jeszcze czas na to, by młodzi spotkali się w swoich grupach narodowych i regionalnych. Polacy spotykają się z bp. Tomasikiem, jest Msza, czuwanie modlitewne w intencji pokoju, a potem święto narodów – radosne witanie nowego roku w grupach międzynarodowych.

Brat Marek, Strasburg

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 15:10, 01 Sty 2014 Powrót do góry

Co dokona się w sumieniach młodych ludzi po tegorocznym etapie “Pielgrzymki zaufania przez ziemię” ? - znane będzie tylko Bogu.


Do wysłuchania albo do przeczytania wykład wygłoszony przez księdza Jana Jenkinsa FSSPX 18.11.2013 r. w Poznaniu.

Dokąd prowadzi Taizé?

(...)

http://www.traditia.fora.pl/wyklady-i-kazania-ksiezy-bractwa-sw-piusa-x,79/poznan-dokad-prowadzi-taize-wyklad-ks-j-jenkins,10601.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29472 Przeczytał: 161 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 22:11, 06 Lut 2014 Powrót do góry

Teresa napisał:
"Wiem na pewno, że przed soborem wspólnota z Taize chciała wyrzec się swoich błędów i przejść na katolicyzm. Władze odpowiedziały im na to: "Nie, zaczekajcie. Po soborze staniecie się pomostem między katolikami a protestantami." Osoby, które udzieliły takiej odpowiedzi, wzięły na siebie wielką odpowiedzialność przed Bogiem, gdyż łaska przychodzi tylko w danym momencie; drugi raz może nie nadejść. Obecnie bracie z Taize są nadal poza Kościołem i sieją zamęt w umysłach odwiedzających ich młodych ludzi."

Za: [link widoczny dla zalogowanych]

Więcej z książeczki w innym temacie jest tu:
http://www.traditia.fora.pl/bractwo-kaplanskie-sw-piusa-x-fsspx,32/list-otwarty-do-zagubionych-katolikow,1240.html

Poniżej przykłady, żeby nie nawracać tylko pozostać w swojej herezji:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/zmarla-sigrid-spath-luteranska-tlumaczka-papiezy,11020.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)