Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 To nie jest powrót do ''uniatyzmu'' - ekumenizm powrotów? Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 18:58, 21 Paź 2009 Powrót do góry

To nie jest powrót do „uniatyzmu” - ekumenizm powrotów?

Eks-anglikanie nie będą tworzyli oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w obrębie rytu łacińskiego, podobnie jak w siłach zbrojnych wielu krajów działają ordynariaty polowe - komentuje dzisiejszą inforamację Kongregacji Nauki Wiary kard. William Levada.

[link widoczny dla zalogowanych]

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary, kard. Levada.

- Nowe rozwiązania dotyczące byłych anglikanów nie są powrotem do „uniatyzmu” – stwierdził kard. William Levada. Dziś zaprezentowano informację dotyczącą ordynariatów personalnych dla anglikanów, którzy jako grupa wstąpili do Kościoła katolickiego.

Zapowiedziano, że za kilka tygodni ukaże się w tej sprawie konstytucja apostolska Benedykta XVI.

Kard. Levada jest przekonany, że decyzje Stolicy Apostolskiej nie będą stanowiły przeszkody dla dialogu ekumenicznego z anglikanami. Tym bardziej, że decyzje w sprawie konstytucji apostolskiej były z nimi konsultowane. Jednocześnie podkreślił znaczenie, jakie dla zbliżenia poglądów obydwu Kościołów miały kontakty nawiązane po Soborze Watykańskim II. „Ta praca pozwala także dziś wielu anglikanom rozpoznać w Kościele katolickim prawdy, które w głębi serca zawsze wyznawali, czując się katolikami” - stwierdził amerykański purpurat.

Prefekt Kongregacji Nauki Wiary zaznaczył, że rozwiązania dotyczące byłych anglikanów nie są powrotem do „uniatyzmu”. Nowe grupy nie będą bowiem tworzyły oddzielnego obrządku, a jedynie odrębne struktury w obrębie rytu łacińskiego, podobnie jak w siłach zbrojnych wielu krajów działają ordynariaty polowe. „Nie można więc mówić o powielaniu wzorca unii tworzonych w przypadku wiernych Kościołów Wschodnich w XVI czy XVII w.” - zaznaczył amerykański purpurat.

Istotną kwestią jest sprawa duchownych, którzy zdecydują się na jedność z Rzymem. W przypadku mężczyzn żonatych będą oni mogli przyjąć święcenia kapłańskie. To samo dotyczy alumnów przygotowujących się obecnie do kapłaństwa. Natomiast nie przewiduje się w przyszłości możliwości święcenia mężczyzn żonatych, jak ma to miejsce w katolickich Kościołach wschodnich. Nie jest też możliwe udzielanie sakry biskupiej mężczyznom żonatym. Nie oznacza to jednak, by nie mogli być oni ordynariuszami poszczególnych prefektur, nie posiadającymi sakry biskupiej. Mimo to, jako ordynariusze będą wchodzili w skład konferencji biskupów (jak ma to miejsce w przypadku innych ordynariuszy nie będących biskupami).

Kongregacja Nauki Wiary prowadziła konsultacje w tej sprawie w grupach roboczych, w których uczestniczyli przedstawiciele niektórych Kościołów anglikańskich oraz przedstawiciele zainteresowanych episkopatów.

Abp Augustin di Noia zauważył, iż brak na dzisiejszej konferencji prasowej przedstawicieli Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan wynika jedynie z wcześniejszych zobowiązań, gdyż jej przewodniczący kard. Walter Kasper uczestniczy w spotkaniu Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu między Kościołem katolickim a Kościołami prawosławnymi na Cyprze. Natomiast jako członek Kongregacji Nauki Wiary uczestniczył on w dyskusji nad konstytucją apostolską, podobnie jak sekretarz tej dykasterii, bp Brian Farell, który jest konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. W sprawie tej odbywały się również konsultacje z poszczególnymi episkopatami. Abp di Noia nie krył, iż w sprawie nowych decyzji watykańskich bardzo wstrzemięźliwe stanowisko zajmują biskupi Anglii i Walii. Jednocześnie przypomniał, że z prośbą o korporacyjne włącznie do Kościoła katolickiego zwróciło się około 50 biskupów i około 100 grup anglikańskich z całego świata. Jak zastrzegł, jest jeszcze zbyt wcześnie, by je wymieniać z nazwy.

Zapowiadana konstytucja apostolska będzie miała charakter uniwersalny i stanowić będzie płaszczyznę prawną, umożliwiającą podjęcie rozmów z poszczególnymi grupami (parafiami, diecezjami) wyrażającymi wiarę katolicką. Przewidziano również, że będą one mogły posługiwać się w liturgii Księgą Modlitw zatwierdzoną przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, której sekretarzem jest od niedawna abp di Noia.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 19:23, 21 Paź 2009, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:10, 21 Paź 2009 Powrót do góry

Oświadczenie duchowego zwierzchnika anglikanów, Abp Rowana Williamsa.

Konstytucja apostolska Benedykta XVI ułatwiająca anglikanom przejście do Kościoła katolickiego nie jest aktem prozelityzmu bądź agresji względem Wspólnoty Anglikańskiej – oświadczył duchowy zwierzchnik anglikanów.

Abp Rowan Williams napisał w tej sprawie list do biskupów w Anglii i pasterzy tego Kościoła w innych krajach.

Podkreśla w nim, że decyzja Papieża nie narusza ekumenicznych relacji, lecz jest odpowiedzią na grupowe czy indywidualne prośby anglikanów, którzy zadeklarowali wolę przejścia do Kościoła katolickiego. W jego przekonaniu wspólne dziedzictwo dwustronnych dialogów teologicznych nadal pozostaje solidnym fundamentem dla współpracy. Tym, którzy pragną przejść do Kościoła katolickiego życzymy Bożej mocy i Bożego kierownictwa w rozeznawaniu – czytamy w liście arcybiskupa Canterbury.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Za portalem SKCh treść noty KNW po polsku:
[link widoczny dla zalogowanych]

Oraz ciekawie w tym temacie też tu:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:20, 21 Paź 2009 Powrót do góry

Corriere della Sera komentuje decyzję Benedykta XVI nt. anglikanów

Nie ma mowy o żadnej ekskomunice, co więcej, obie strony wyrażają wolę kontynuowania dialogu, którego celem jest ostateczna jedność - komentuje na łamach „Corriere della Sera” watykanista.

Z wydarzenia tego Accattoli wyciąga ogólniejszy wniosek pisząc, że „osłabienie Kościołów ułatwia ich porozumienie czy przynajmniej zmusza do obustronnego rozbrojenia”. Po czym podkreśla, że „po raz pierwszy w historii wielkich wspólnot chrześcijańskich duża część jednej przechodzi do drugiej bez ekskomuniki. Accattoli zauważa, że anglikańscy tradycjonaliści zdecydowali się na ten krok, ponieważ „nie chcą pogodzić się z kobietami biskupami”, a ostateczną decyzję podjął papież, nie jest więc ona „owocem porozumienia obu Kościołów”.

Zdaniem watykanisty największą niespodzianką jest fakt, że „do tego traumatycznego wydarzenia doszło za zgodą obu stron”, co oznacza, że „w przyszłości będziemy się musieli przyzwyczaić do mniej sztywnych granic między wyznaniami i do narodzin formacji pośrednich i mieszanych między historycznymi Kościołami”. „Tak jest już w tym przypadku, gdy mamy do czynienia nie z anglikanami, którzy zostali katolikami, ale z wiernymi anglikańskimi obrządku katolickiego, co jest absolutną nowością” – uważa Accattoli.

Mniej znacząca, zdaniem komentatora, jest kwestia celibatu duchowieństwa anglikańskiego, przechodzącego do Kościoła katolickiego, ponieważ już były takie przypadki. Uważa on, że z nowością będziemy mieli do czynienia, gdy nadejdzie moment święceń kapłańskich żonatych seminarzystów.

Wczoraj Kongregacja Nauki Wiary zapowiedziała ogłoszenie „niebawem” konstytucji apostolskiej Benedykta XVI ustanawiającej ordynariaty personalne dla byłych anglikanów, którzy postanowili wstąpić do Kościoła katolickiego. Liczbę takich osób szacuje się na 400 tys.

[link widoczny dla zalogowanych]

Do powyższego tekstu opracowanie za KNO:
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 19:25, 21 Paź 2009 Powrót do góry

Komentarz Czytelnika do sprawy Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej zamieszczony na stronie KNO:

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:10, 01 Lis 2009 Powrót do góry

Papieżowi nie podoba się umowa ze Wspólnotą Anglikańską

Papieżowi nie podoba się umowa ze Wspólnotą Anglikańską w sprawie przejścia dużej grupy jej wiernych i duchowieństwa do Kościoła rzymsko-katolickiego. Pisze o tym w dzisiejszym „IL Giornale” jego watykanista.

Andrea Tornielli podkreśla, że konstytucja apostolska, która miałaby określać zasady tego przejścia, nie jest jeszcze gotowa.

- Nie chodzi o problemy z przekładem, lecz o coś poważniejszego. Zdaje się, że przedmiotem dyskusji jest jeszcze kwestia najdelikatniejsza dla opinii publicznej, mianowicie święcenia żonatych księży - ujawnia Tornielli. Przypomina, że według przedstawionych dziennikarzom przez prefekta Kongregacji Nauki Wiary kardynała Williama Levadę ustaleń, „Stolica Apostolska przyjmuje duchowieństwo aktualnie żonate, nie przewiduje jednak, by w przyszłości seminarzyści mogli się żenić”. „Dokument był jednak w tej sprawie dość ogólnikowy i odsyłał do późniejszych instrukcji. W tych dniach tekst był analizowany przez Papieską Radę Interpretacji Tekstów Prawnych i wszystko wskazuje na to, że zostanie zdefiniowany w sposób bardziej wyraźny, wyjaśniając, że przyszli seminarzyści wspólnoty anglikańsko-katolickiej mają być nieżonaci, jak ich koledzy z Kościoła łacińskiego” – czytamy w artykule.

Watykanista mediolańskiej gazety zauważa na koniec, że zastrzeżenia w Watykanie budzi fakt, że „tekst został zaprezentowany, kiedy nie był jeszcze gotowy” i podkreśla, że „Benedykt XVI jest zaniepokojony, by nie powtórzyły się nieporozumienia, do jakich doszło po cofnięciu ekskomuniki na lefebrystów, wolałby, aby prezentacja i rozpowszechnienie tekstu nastąpiły jednocześnie, a nie z poślizgiem, jak to już miało miejsce”.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 23:12, 01 Lis 2009 Powrót do góry

Cytat:
Papieżowi nie podoba się umowa ze Wspólnotą Anglikańską

Papieżowi nie podoba się umowa ze Wspólnotą Anglikańską w sprawie przejścia dużej grupy jej wiernych i duchowieństwa do Kościoła rzymsko-katolickiego. Pisze o tym w dzisiejszym „IL Giornale” jego watykanista.

Andrea Tornielli podkreśla, że konstytucja apostolska, która miałaby określać zasady tego przejścia, nie jest jeszcze gotowa.

- Nie chodzi o problemy z przekładem, lecz o coś poważniejszego. Zdaje się, że przedmiotem dyskusji jest jeszcze kwestia najdelikatniejsza dla opinii publicznej, mianowicie święcenia żonatych księży - ujawnia Tornielli.


Watykan wyjaśnia odnośnie powyższej wypowiedzi Andrea Tornielli:

Watykan: wyjaśnienie w sprawie konstytucji apostolskiej o nawróconych na katolicyzm anglikanach

Opóźnienia w ogłoszeniu konstytucji apostolskiej dotyczącej byłych anglikanów w Kościele katolickim nie mają nic wspólnego z kwestią celibatu, lecz wynikają z problemów czysto technicznych – stwierdził rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej. O. Federico Lombardi odniósł się tym samym do spekulacji włoskiego watykanisty Andrei Tornielliego, który sugerował, że w Watykanie trwa debata na temat celibatu w przyszłych ordynariatach personalnych dla nawróconych na katolicyzm anglikanów. Nie chodzi tu o żonatych mężczyzn, którzy dziś są duchownymi anglikańskimi bądź przygotowują się do kapłaństwa. Ci bowiem, jak zapewniła Stolica Apostolska będą mogli wypełniać funkcje kapłańskie po przyjęciu katolickich święceń. Chodzi o to, czy w przyszłości ordynariaty te zachowają w pełni dyscyplinę celibatu, czy też nadal będą wyświęcać żonatych mężczyzn. 29 października Andrea Tornielli pisał na łamach Il Giornale, że Papież nie jest zadowolony ze zbyt ogólnikowych stwierdzeń dokumentu i zabiega o jaśniejsze opowiedzenie się za celibatem.

Dementując te doniesienia o. Lombardi powołuje się na oświadczenie, które otrzymał od kard. Williama Levady. Prefekt Kongregacji Nauki Wiary w sposób jednoznaczny zapewnił, że w Watykanie nie dyskutuje się obecnie o celibacie w przyszłych ordynariatach. Zwłoka w publikacji dokumentu wynika z faktu, że tekst konstytucji jest uściślany przez kanonistów i uzupełniany o niezbędne odnośniki. Kard. Levada przypomina przy tej okazji, że ordynariaty z zasady w pełni zachowają dyscyplinę celibatu. Będą mogły jednak ubiegać się o odstąpienie od obowiązku celibatu w poszczególnych przypadkach na podstawie obiektywnych kryteriów, które zostaną wspólnie ustalone przez daną konferencję episkopatu i ordynariat, a zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Kard. Levada poinformował również, że prace nad konstytucją apostolską zakończą się prawdopodobnie pod koniec przyszłego tygodnia.

Watykański rzecznik prasowy potwierdził również, że 21 listopada Papież przyjmie na audiencji prymasa Wspólnoty Anglikańskiej. Wizyta abp. Rowana Williamsa w Rzymie planowana była od dawna. Został on bowiem zaproszony przez Papieski Uniwersytet Gregoriański, który przygotowuje konferencję z okazji 100-lecia urodzin zmarłego przed trzema laty kard. Johannesa Willebrandsa, pioniera katolickiego ekumenizmu.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29808 Przeczytał: 298 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 12:38, 20 Lis 2009 Powrót do góry

Teresa napisał:
Oświadczenie duchowego zwierzchnika anglikanów, Abp Rowana Williamsa.

Konstytucja apostolska Benedykta XVI ułatwiająca anglikanom przejście do Kościoła katolickiego nie jest aktem prozelityzmu bądź agresji względem Wspólnoty Anglikańskiej – oświadczył duchowy zwierzchnik anglikanów.

Abp Rowan Williams napisał w tej sprawie list do biskupów w Anglii i pasterzy tego Kościoła w innych krajach.

Podkreśla w nim, że decyzja Papieża nie narusza ekumenicznych relacji, lecz jest odpowiedzią na grupowe czy indywidualne prośby anglikanów, którzy zadeklarowali wolę przejścia do Kościoła katolickiego. W jego przekonaniu wspólne dziedzictwo dwustronnych dialogów teologicznych nadal pozostaje solidnym fundamentem dla współpracy. Tym, którzy pragną przejść do Kościoła katolickiego życzymy Bożej mocy i Bożego kierownictwa w rozeznawaniu – czytamy w liście arcybiskupa Canterbury.
(...)

[link widoczny dla zalogowanych]


Abp Williams dolewa oliwy do ognia: nie zrezygnujemy kapłaństwa kobiet

Dzień przed spotkaniem z papieżem Benedyktem XVI lider anglikanów abp Rowan Williams powiedział, że jego wspólnota nie wycofa się z wyświęcania kobiet na księży. To jeden z głównych argumentów konserwatywnych anglikanów za powrotem do Kościoła rzymskokatolickiego.

- Dla wielu anglikanów nie wyświęcanie kobiet oznacza niepożądane wskazanie na różnice między ochrzczonymi mężczyznami i ochrzczonymi kobietami – powiedział arcybiskup Canterbury, Rowan Williams w Rzymie. Nie zamierza więc odstąpić od kapłaństwa kobiet, mimo iż między innymi z tego powodu wspólnota jest na krawędzi rozpadu.

Papież ma przyjąć duchownego jutro w Watykanie. Mają omówić planowaną na przyszły rok wizytę Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii, ale z pewnością będą także rozmawiali na temat sytuacji zaistniałej po ogłoszeniu przez następcę św. Piotra konstytucji apostolskiej „Anglicanorum coetibus”. Ułatwia ona powrót anglikanów do Kościoła rzymskokalitockiego.

Timesonline.co.uk
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)