Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Watykan: 50-lecie ''ministerstwa ds. ekumenizmu'' Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 19:50, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Watykan: 50-lecie „ministerstwa ds. ekumenizmu”

„Ku nowemu etapowi dialogu ekumenicznego” – to temat rozpoczynającej się dziś w Watykanie sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Dykasteria ta obchodzi 50-lecie swego istnienia.

W programie sesji przewidziano m.in. wystąpienie prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri’ego, kard. Lubomyra Husara na temat sytuacji ekumenicznej na Ukrainie, sekretarza Papieskiej Rady ds. Kultury, ks. prał. Barthélemy Adoukonou na temat ekumenizmu w Afryce oraz abp. Paula Nabila el Sayaha na temat zaangażowania ekumenicznego na Bliskim Wschodzie.

Działalność Komisji ds. Relacji Religijnych z Judaizmem omówi jej sekretarz, ks. Norbert Hoffmann. Natomiast były szef dykasterii, kard. Walter Kasper opowie o 40 latach dialogu Kościoła katolickiego z Kościołami i protestanckimi, metodystycznymi i Wspólnotą Anglikańską.

17 listopada po południu przewidziano uroczystości jubileuszowe z udziałem m.in. arcybiskupa Canterbury, Rowana Williamsa oraz przedstawiciela patriarchy Konstantynopola, metropolity Pregamonu, Ioannisa Zizioulasa.

Sesja plenarna Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zakończy się 19 listopada.

W latach 1960-88 dykasteria ta nosił nazwę Sekretariatu ds. Jedności Chrześcijan. Jej kolejnymi przewodniczącymi byli kardynałowie: Augustin Bea z Niemiec [1960-68], Johannes Willebrands z Holandii (1969-89), Edward Cassidy z Australii (1989-2001), Walter Kasper z Niemiec (2001-10). Obecnie Radą kieruje abp Kurt Koch ze Szwajcarii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:32, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Ciekawe, jaki to będzie ten nowy etap dialogu ekumenicznego. Coś nie wyszedł ten ekumenizm zamieniony na dialog. Poprzedni kardynałowie z przywódctwa tej dykasterii to moderniści "ekumenizmu dialogowego". Dwóch kard. - Willebrandsa i Kaspera zalinkowałam i można poczytać o ich osiągnięciach "ekumenizmu".

O innych też tu napewno są wzmianki, np. kardynał Edward Idris Cassidy w maju 1994 r. napisał: „Sytuacja członków tego bractwa (chodzi o FSSPX) jest wewnętrzną sprawą Kościoła”. Bo jak wynika z licznych wypowiedzi kurialistów rzymskich i oficjalnych publikacji watykańskich od lat, to sprawa FSSPX nie dawała im spokoju. Kard. Augustin Bea, to główny rzecznik nowego spojrzenia na judaizm i dialogu z jego wyznawcami. Kardynał Bea "ścierał się" z kardynałem Ottaviani, gdzie ten drugi bronił zmian liturgicznych. Jest też ustanowiona Międzyreligijna Nagroda im. Kardynała Augustyna Bea. Jest to wyróżnienie ustanowione przez amerykańską Ligę Przeciwko Zniesławieniu (Anti-Defamation League) - masonska B'nai B'rith wraz ze swą armią Anti-Defamation League, jest niczym innym, jak lożą syjonistycznych rasistów, a nie jedną z najważniejszych żydowskich organizacji na świecie, jak podają media, dla podkreślania wkładu ludzi Kościoła w realizację ducha II Soboru Watykańskiego.

Kardynał Augustyn Bea - niemiecki jezuita, zwolennik dialogu ekumenicznego, wniósł wielki wkład w powstanie dekretu o ekumenizmie, deklaracji "Nostra Aetate" o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich oraz deklaracji o wolności religijnej.

Dużo by tu można było mi pisać, wiele jest tu napisane na forum, tylko szukać. Nie wypaliło przeszło 40 lat dialogowania, to zobaczymy na czym będzie polegał ten nowy etap dialogu ekumenicznego. O "ekumeniźmie" też sporo jest.
Zobacz profil autora
Angelight
Użytkownik


Dołączył: 02 Wrz 2009
Posty: 323 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Polska
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 20:43, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Nie wiem kim był kardynał Bea ale napewno nie był przyjacielem Kościoła. To że ktoś nosi szaty kardynalskie nie znaczy że automatycznie musi czynić dla Kościoła dobrze.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 20:58, 15 Lis 2010 Powrót do góry

Poczytaj sobie np. tu:
[link widoczny dla zalogowanych]

Z ksiązki: "Kościół przesiąknięty modernizmem"
[link widoczny dla zalogowanych]
rozdział: Przenikanie modernizmu do Kościoła
[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 9:38, 17 Lis 2010 Powrót do góry

W Watykanie trwa sesja plenarna watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu, która również obchodzi swoje 50-lecie. Obchody potrwają do 19 listopada. Dziś za Radiem Watykańskim możemy przeczytać oprócz informacji o trwającym spotkaniu, również kilka zdań z historii powstania tej dykasterii.

Sesja plenarna watykańskiej dykasterii ds. ekumenizmu, obchodzącej swoje 50-lecie

„Ku nowemu etapowi dialogu ekumenicznego” to temat trwającej od 15 do 19 listopada w Watykanie sesji plenarnej Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Obrady dotyczące aktualnej sytuacji ekumenizmu i perspektyw na przyszłość dykasteria połączyła z obchodami półwiecza swego istnienia. Powołał ją do życia w uroczystość Zesłania Ducha Świętego 5 czerwca 1960 r., a więc na ponad dwa lata przed rozpoczęciem Soboru Watykańskiego II, Jan XXIII. Początkowo nosiła nazwę Sekretariatu Jedności Chrześcijan, a w 1988 r. Jan Paweł II podniósł ją do rangi Papieskiej Rady.

50-lecie dykasterii zostanie uczczone 17 listopada po południu uroczystym aktem, w którym wezmą też udział anglikański arcybiskup Canterbury Rowan Williams i prawosławny metropolita Pergamonu Ioannis Zizioulas z Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola, który jest współprzewodniczącym katolicko-prawosławnej komisji mieszanej ds. dialogu teologicznego. Sesję plenarną Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan otworzył 15 listopada wieczorem mianowany w tym roku jej przewodniczącym szwajcarski arcybiskup Kurt Koch, który w najbliższą sobotę 20 listopada zostanie jednym z 24 nowych kardynałów.

Nowy szef watykańskiej dykasterii przypomniał, że Kościół katolicki wszedł oficjalnie do ruchu ekumenicznego z Soborem Watykańskim II. Ten „nowy początek” nie oznaczał jednak „zerwania” z Kościołem przedsoborowym. Zainteresowanie ekumenizmem istniało w Kościele dużo wcześniej. Modlitwa o jedność chrześcijan spotkała się już z zachętą papieży Leona XIII i Benedykta XV. Pius XI poparł rozmowy z anglikanami toczone w Malines w Belgii. Pius XII w 1950 r. pochwalił ruch ekumeniczny, widząc w nim natchnienie Ducha Świętego. Ten papież jest zresztą najczęściej cytowany w dokumentach soborowych, a Dekret o ekumenizmie zawiera wiele sformułowań zaczerpniętych od św. Tomasza z Akwinu. We wprowadzeniu do obrad Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan abp Koch wskazał na kluczowe znaczenie, jakie ma dla ekumenizmu nauka o Kościele. Podkreślił, że celem działalności ekumenicznej musi być pełna jedność Kościoła. Wskutek rozpowszechnienia swoistego „eklezjologicznego pluralizmu” ruch ekumeniczny stracił swój pierwotny entuzjazm. Ponadto przewodniczący Rady mówił o znaczeniu ekumenizmu dla nowej ewangelizacji, wskazując na jego związki z misją i duchowością.

Podczas dzisiejszych obrad Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri, przedstawił związane z nimi problemy, a kard. Lubomyr Huzar z Kijowa – sytuację ekumeniczną na Ukrainie. Z kolei sekretarz Papieskiej Rady ds. Kultury, pochodzący z Beninu prał. Barthélemy Adoukonou, mówił o sytuacji afrykańskiej, zaś maronicki arcybiskup Hajfy Paul Nabil el Sayah o niedawnym Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu.

[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Pon 9:56, 21 Lip 2014, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 11:39, 10 Mar 2012 Powrót do góry

O osiągnięciach "ekumenizmu" w Holandii:
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/prymas-holandii-dosc-liturgicznych-naduzyc,7592.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29719 Przeczytał: 66 tematów

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 19:38, 22 Kwi 2014 Powrót do góry

Nowa odsłona ekumenizmu: apel do papieża o porzucenie katolicyzmu
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/apel-do-papieza-o-porzucenie-katolicyzmu,11382.html
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)