Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Kard. Joachim Meisner o kryzysie Kościoła - konfesjonały ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 17:58, 11 Lis 2010 Powrót do góry

Kryzys Kościoła rezultatem zaniedbania sakramentu pojednania

Idąc tym tropem europejskim, takie obrazki na Zachodzie są codziennością, to nie są odosobnione przypadki:

"][link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

1/ Francja
2/Mediolan

To pierwsze zdjęcie zrobiłam w 2008 roku gdy byłam we Francji, jest to w pięknej Katedrze św. Anny w Poissy/sous Carrieres, poprostu konfesjonały są poodstawiane bo są nieużywane.

Drugie zdjęcie zrobiłam w kwietniu tego roku w pięknej Katedrze w Mediolanie pw. Narodzenia NMP. Tu widać, że jest zabity jakąs płytą z przodu. W wolnym czasie zamieszczę jakieś zdjęcia z tej Katedry.

Bardzo mi pasuje do powyższych zdjęć, fragment z artykułu: Kard. C. Hummes do kapłanów: powstańcie i wyruszcie na misję:

Kard. Meisner: kryzys Kościoła rezultatem zaniedbania sakramentu pojednania

– Kryzys Kościoła i kapłaństwa jest rezultatem m. in. zaniedbania sakramentu pojednania – powiedział kard. Joachim Meisner podczas medytacji w Bazylice św. Pawła za Murami w Rzymie. Przybyli do niej księża, biorący udział w trzydniowych uroczystościach związanych z zakończeniem Roku Kapłańskiego.

– Jedną z najtragiczniejszych strat, jakie Kościół nasz poniósł w drugiej połowie XX wieku, jest utrata Ducha Świętego w sakramencie pojednania – powiedział arcybiskup Kolonii. Hierarcha zaznaczył, że „tam, gdzie kapłan nie jest już spowiednikiem, staje się religijnym opiekunem socjalnym”.

Kard. Meisner zauważył, że „kiedy kapłan oddala się od konfesjonału, przeżywa kryzys tożsamości”. – Kapłan, który często nie znajduje się po jednej i drugiej stronie kratek konfesjonału, doznaje stałych szkód na duszy – podkreślił niemiecki purpurat.

Wyjaśnił, że „tak zwany kryzys sakramentu pokuty nie jest wyłącznie rezultatem tego, że ludzie nie przystępują więcej do spowiedzi, ale tego, że w konfesjonale nie ma już nas, kapłanów”. – Konfesjonał, w którym jest kapłan, w pustym kościele, jest najbardziej poruszającym symbolem cierpliwości Boga, który czeka. Taki jest Bóg. Czeka na nas całe życie – powiedział kard. Meisner.

Źródło: KAI z artykułu: Kard. C. Hummes do kapłanów: powstańcie i wyruszcie na misję
[link widoczny dla zalogowanych]

A ile takich gdzie indziej też widziałam to Shocked Dobrze że przychodzi refleksja i zaczyna się mówić, a nie że to "wiosna kościoła".


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Czw 10:56, 07 Kwi 2016, w całości zmieniany 2 razy
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 21:52, 07 Paź 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...) Idąc tropem europejskim, takie obrazki na Zachodzie są codziennością, to nie są odosobnione przypadki:

"][link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

1/ Francja
2/Mediolan

To pierwsze zdjęcie zrobiłam w 2008 roku gdy byłam we Francji, jest to w pięknej
Katedrze św. Anny w Poissy/sous Carrieres, poprostu konfesjonały są poodstawiane bo są nieużywane.

Drugie zdjęcie zrobiłam w kwietniu tego roku w pięknej Katedrze w Mediolanie pw. Narodzenia NMP. Tu widać, że jest zabity jakąs płytą z przodu.

A ile takich gdzie indziej też widziałam to
Shocked

W Sanktuarium w Loreto wygląda to tak:

Image

[link widoczny dla zalogowanych]

Jest tez i tak:

W calym Kosciele widzialam tylko jeden konfesjonal. Patrzac pomyslalam - fajny konfesjonal - penitent wchodzi do srodka za kotare, ksiadz siedzi za zamknietymi kratkami - mówię sobie po cichu - podejdę i sfotagrafuję.

[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych]

Smutny to widok Sad przeznaczenia konfesjonalu. Na ulotce doczytalam ze spowiedz jest w czwartki 6:30-7:30 pm i w soboty 12:00-12:45 i 6:30-7:30 pm. Tak sie zastanawialam gdzie, bo innego czynnego konfesjonalu nie widzialam tam.

za: http://www.traditia.fora.pl/kosciol-ogolnie-i-na-swiecie,2/pozdrowienia-z-anglii,4454-15.html#29107


Natomiast Katedra w Strasburgu zaoferowała w internecie sprzedaż pewnej ilości konfesjonałów.
(...)
http://www.traditia.fora.pl/kosciol-w-mediach-swiat,61/strasburg-kup-pan-konfesjonal,6696.html


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 18:53, 15 Kwi 2015, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pon 17:41, 31 Gru 2012 Powrót do góry

Teresa napisał:
(...)
Kard. Meisner: kryzys Kościoła rezultatem zaniedbania sakramentu pojednania
(...)

Joachim kard. Meisner, metropolita Kolonii w wywiadzie udzielonym w grudniu /2012 dla "Die Welt" pt. [link widoczny dla zalogowanych] mówi o kryzysie Kościoła.

Kard. Meisner: z naszych kościołów musimy znów uczynić domy Boże

Image

Die Welt: Was könnte in diesem Jahr des Glaubens denn konkret bewegt werden? (Co można konkretnego przeprowadzić w Roku Wiary?)
Meisner: Wir müssen Abschied nehmen von einer gewissen Selbstsäkularisation. Wir können der Entsakralisierung ein Ende machen. Das heißt: Wir müssen aus unseren Kirchen wieder Gotteshäuser machen, wo zu allererst die Liturgie das Mysterium des Glaubens feiert. Zum Beispiel: Wir haben das eucharistische Fasten abgeschafft, wir haben die Kommunionbänke abgeschafft, wir knien nicht mehr nieder - und haben nichts dagegen getan, dass damit auch Ehrfurchtlosigkeit und Banalisierung um sich griffen. Das konnte nicht gut gehen. (Musimy rozstać się z - jakby to rzec - samosekularyzacją. Musimy skończyć z desakralizacją. Musimy z naszych kościołów na powrót uczynić Domy Boże, w których przede wszystkim celebrowana jest Tajemnica Wiary. Przykłady? Pozbyliśmy się postu eucharystycznego, usunęliśmy balaski (balustrady komunijne), już wcale nie klęczymy i nie uczyniliśmy niczego aby przeciwdziałać banalizacji i zamieraniu oddawania czci. Tak się nie da iść w dobrą stronę.

Wenn wir das Mysterium der Eucharistie wieder aufleuchten lassen, kommen die Menschen von allein zu uns zurück. Wenn es nicht einfach ein Freundesmahl ist, wo man hingeht oder genauso gut nicht, sondern die Teilhabe am Erlösungsopfer Christi. Deshalb feiern wir nächstes Jahr ja auch in Köln den Eucharistischen Kongress, der dieses Bewusstsein wieder ins Zentrum rücken möchte. (Jeśli pozwolimy znowu rozbłysnąć Tajemnicy Eucharystii, przez samo to ludzie zaczną do nas wracać; jeśli [Eucharystia] nie będzie dla nich zwykłą, braterską ucztą, na którą równie dobrze można przyjść lub nie przyjść, tylko uczestnictwem w Odkupieńczej Ofierze Chrystusa. Z tego powodu w przyszłym roku zorganizujemy w Kolonii Kongres Eucharystyczny, który chciałby przywrócić właśnie tę świadomość do centrum [życia chrześcijańskiego])

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:43, 06 Sty 2013 Powrót do góry

Inna wypowiedź tego kardynała:

Kard. Meisner: katecheza sakramentalna została karygodnie zaniedbana, po Vaticanum II Kościół zbyt bardzo dostosował się do ducha czasów

"Totalna profanacja sacrum" to zdaniem kard. Joachima Meisnera, arcybiskupa Kolonii, skutek fałszywie rozumianego Soboru. Hierarcha udzielił wywiadu dla „Die Tagespost”.

Kard. Meisner stwierdził, że po Soborze Watykańskim II Kościół zbyt bardzo dostosował się do ducha czasów. – Zmysł świętości zaginął – mówił krytycznie hierarcha w ostatnią sobotę. Katecheza sakramentalna została karygodnie zaniedbana, a dotychczasowe zewnętrzne oznaki głębokiej czci dla liturgii zaniknęły. Arcybiskup koloński podkreślił, że klęczniki komunijne, klękanie, udzielanie Komunii do ust oraz rezygnacja z posiłku przed jej przyjęciem tworzą swego rodzaju barierę ochronną, dzięki której Eucharystia jest święta. Wówczas staje się jasne, „że tutaj ma miejsce coś jedynego w swoim rodzaju”. Ale zdaniem kard. Meisnera misterium nie jest chronione i doświadcza ono profanacji sacrum.

Kiedy zrozumienie dla sakramentów ulega erozji, a z wiary Kościoła w realną obecność Chrystusa w świętej Eucharystii zostaje tylko „swego rodzaju przyjacielski posiłek”, wówczas rosną naciski, by możliwie jak najwięcej osób dopuścić do Komunii.

- My jednak nie możemy ani porzucić, ani dostosować wiary Kościoła, lecz w tej sytuacji musimy ją obwieszczać odważnie, jasno i ujmująco – powiedział kard. Meisner. Na synodzie biskupów w Watykanie poświęconym nowej ewangelizacji hierarcha ponaglał, by wspierać „ewangelizację samego siebie” oraz zatrzymać desakralizację. Jego głos spotkał się z aprobatą wielu zebranych ojców. – Jeżeli to nam się nie uda, możemy dać za wygraną – dodał pasterz Kolonii.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Nie 12:50, 06 Sty 2013 Powrót do góry

No ... dobrze że ten duchowny i inni też zaczynają dostrzegać całą degrengoladę w Kościele, do jakiej sami doprowadzili. Ale ... ten kard. wcześniej mówił, że: " – władze [FSSPX] muszą dowieść, że ich wiara jest zgodna z wiarą Kościoła i następcy św. Piotra...." Można o tych innych wypowiedziach przeczytać tu:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/kard-meisner-bractwo-musi-zaakceptowac-papieza-i-sobor,8393.html

Deo Gratias! że władze FSSPX i wszyscy kapłani nie wprowadzali takiej demolki w Kościele i nie zamienili sacrum w profanum.
Zobacz profil autora
bratek
Użytkownik


Dołączył: 17 Paź 2008
Posty: 148 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Nie 13:13, 06 Sty 2013 Powrót do góry

Zapewne kard Meisner będąc arcybiskupem Kolonii będąc świadomym degrengolady o której mówi wprowadził na swoim terenie klęczniki komunijne, klękanie, udzielanie Komunii do ust itp.
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 19:48, 16 Maj 2013 Powrót do góry

O Kaplicy Krzyża Świętego jaką ufundował kard. Meisner w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego można poczytać i zobaczyć co nie co tu:
(...)
http://www.traditia.fora.pl/milosierdzie-boze,39/sanktuarium-milosierdzia-bozego-kaplica-krzyza-swietego,9727.html
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 9:46, 11 Mar 2014 Powrót do góry

Kard. Meisner: trwajmy na kolanach przed Najświętszym Sakramentem

Image

Kard. Joachim Meisner zachęcił katolików w Niemczech do częstszej adoracji Najświętszego Sakramentu. Tam, gdzie człowiek klęka, doznaje uświęcenia i jest na swoim miejscu – stwierdził podczas niedzielnej Mszy popołudniowej emerytowany ordynariusz Kolonii. Na uroczystości pożegnalne kard. Meisnera zaproszono licznych gości z całego świata, w tym również biskupów południowych diecezji Polski (przybyli m.in. kard. Dziwisz, arcybiskupi Skworc i Kupny, bp Kopiec).

W wypełnionej po brzegi gotyckiej katedrze kard. Meisner nie bez wzruszenia podziękował przede wszystkim swoim diecezjanom, że „nigdy nie musiał odprawiać Mszy przy pustych ławkach”, a przez ponad 25 lat posługi biskupiej w Kolonii wielu wiernych wspierało go zarówno w radosnych, jak i w trudnych chwilach. W homilii zwrócił uwagę na postawę, która dodaje człowiekowi godności: jest nią adoracja samego Chrystusa. „Klęczący człowiek jest czymś wielkim – powiedział niemiecki purpurat. – Kto adoruje, ten znajduje się we właściwym miejscu na tym świecie, ma wyczucie właściwej miary i proporcji, potwierdza, że jest człowiekiem, nie Bogiem. Adoracja jest początkiem zdrowej ludzkiej samoświadomości”.

Kard. Meisner dodał, iż „pierwszym obowiązkiem człowieka wobec Boga jest przyznanie, że Bóg jest Bogiem, że jest wieczny, niepojęty i fascynujący!”.

Emerytowany arcybiskup prosił wiernych, by otwartą niedawno w centrum Kolonii kaplicę wieczystej adoracji przyjęli jako jego dziedzictwo i testament. W centrum życia tej diecezji i Kościoła w Niemczech powinna być właśnie adoracja.

Podczas uroczystości pożegnalnych kard. Meisnera specjalne podziękowania wystosowali też nuncjusz apostolski w Niemczech abp Nikola Eterović i kończący kadencję przewodniczący episkopatu abp Robert Zollitsch. Kard. Joachim Meisner jako emerytowany biskup Kolonii nie jest już członkiem episkopatu i dlatego nie weźmie udziału w rozpoczynającej się dzisiaj wieczorem w Münster wiosennej sesji plenarnej tego gremium.

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29474 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Czw 10:55, 07 Kwi 2016 Powrót do góry

W Polsce korzenioplastyka w modę wchodzi i mamy już takie konfesjonały:

http://www.traditia.fora.pl/zmiany-po-svii-nom-novus-ordo-missae,6/posoborowa-sakralna-brzydota,3041-15.html#69946

... gdzie nie jedna wygódka na polskiej wsi lepiej wygląda. Na Zachodzie piękne konfesjonały poszły w odstawkę, a taki to chyba by spychem zgarnęli na śmieci i nie miał by prawa bytu w kościele. Powyżej w tym wątku mamy pokazane jakie te konfesjonały poszły w odstawkę.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)