Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Metropolita Katowicki w sprawie Nadzwyczajnych Szafarzy ... Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:58, 11 Lut 2012 Powrót do góry

Metropolita Katowicki w sprawie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

List do Księży Proboszczów i Rad Duszpasterskich w sprawie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej

Księże Proboszczu!

Obecny rok duszpasterski w Kościele w Polsce przeżywamy pod hasłem „Kościół naszym domem”. Wypełnienie tego wezwania treścią zostało powierzone nam, osobom duchownym, a także wiernym świeckim, wraz z którymi jesteśmy odpowiedzialni za budowanie Kościoła – Domu. Szczególnym środkiem budowania Kościoła jest Eucharystia, dzięki której Ecclesia vivit!

W apostolskiej adhortacji posynodalnej „Pastores gregis” Jan Paweł II nałożył na każdego biskupa diecezjalnego obowiązek troski o zapewnienie wszystkim wiernych dostępu do Eucharystii pisząc:

„Do głównych zadań biskupa należy także zapewnienie wiernym dostępu do stołu Pańskiego, przede wszystkim w niedzielę, która (...) jest dniem, w którym Kościół – wspólnota i rodzina dzieci Bożych – odnajduje swoją szczególną tożsamość chrześcijańską wokół swoich kapłanów” ( por. PG, nr 37).

Księże Proboszczu!

Powinność, o której pisze Jan Paweł II jest naszą wspólną powinnością, dlatego polecam, aby w tych parafiach, gdzie jeszcze nie ma nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej, raz jeszcze podjąć trud wyłonienia kilku kandydatów do tej posługi i skierowania ich na kurs przygotowawczy. Szczegóły dotyczące ich kwalifikacji zawarte są w Okólniku Duszpasterskim nr 6/2011, pkt 20.

Usilną prośbę o wyłonienie kandydatów kieruję – jak wspomniałem już wyżej - w szczególny sposób do parafii, w których do tej pory nie ustanowiono jeszcze Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej. Jestem przekonany, że w każdym środowisku parafialnym są mężczyźni na odpowiednim poziomie duchowym i moralnym, godni powierzenia im tej ważnej posługi.

W kwestii wyłonienia kandydatów niech Ksiądz Proboszcz będzie zdecydowany, działający po linii Pasterza archidiecezji, który widzi konieczność poszerzenia niedzielnej communio o chorych i osoby w podeszłym wieku, którym należy zanieść w każdej parafii Komunię świętą. Takiego samego spojrzenia oczekuję od wiernych świeckich, tworzących Radę Duszpasterską; należących do katolickich Ruchów i Stowarzyszeń. Nie powinno być bowiem takiej sytuacji, że duchowe dobro, jakim jest niedzielne spotkanie chorego czy osoby w podeszłym wieku z Eucharystycznym Jezusem, jest uniemożliwione przez zaniedbanie, karmione nieuzasadnionymi uprzedzeniami czy nieznajomością tradycji i nauki Kościoła. Jestem przekonany, że podjęty trud wyłonienia nowych kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii św., umocniony wezwaniem Ducha Świętego i motywowany religijnym posłuszeństwem, będzie jednym z duchowych owoców przeżywanego Roku Wiary i przyniesie konkretny owoc w postaci posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w każdej parafii naszej archidiecezji.

Na owocne działanie w sprawie zapewnienia wiernym – chorym i osobom w podeszłym wieku - dostępu do stołu Pańskiego, przede wszystkim w niedzielę błogosławię Księdzu Proboszczowi, Współpracownikom, Radzie Parafialnej i całej tamtejszej parafii!

† Wiktor Skworc

Arcybiskup Metropolita Katowicki

Katowice, 2011.12.14

[link widoczny dla zalogowanych]
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29480 Przeczytał: 162 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 13:44, 11 Lut 2012 Powrót do góry

Cytat:
(...) Jan Paweł II nałożył na każdego biskupa diecezjalnego obowiązek troski o zapewnienie wszystkim wiernych dostępu do Eucharystii

Benedykt XVI dała MP SP i co? i jak to było w Tarnowie?
Restrykcje dla tradycyjnej liturgii w Tarnowie
[link widoczny dla zalogowanych]

- tu na traditii piszemy o tym tu:
http://www.traditia.fora.pl/msza-swieta-ryt-trydencki,5/restrykcje-dla-tradycyjnej-liturgii-w-tarnowie,5013.html

... to teraz nowe rządy w nowej diecezji od zwiększenia ilości świeckiego "szafarstwa"? dobro chorych? - niesamowite! obłudna argumentacja! Odnośnie Komunii chorych mamy taki temat tu:
Z Eucharystią do chorego
http://www.traditia.fora.pl/pytania,59/z-eucharystia-do-chorego,1961.html

... gdzie możemy sobie przeczytać, jak to niektórzy rozumieją przepisy i nawet naginają encyklikę [link widoczny dla zalogowanych] Piusa XII z 1947 roku.

W temacie świeckiego "szafarstwa" mamy tu sporo napisane:

Jak reagować na ustanawianie tzw. "szafarzy" nadzwyczajnych Eucharystii?

Też nadzwyczajnie! Nadzwyczajnie nadzwyczajnych świeckich "szafarzy" omijać i przestrzegać przed nimi znajomych.

(...)
http://www.traditia.fora.pl/kryzys-naduzycia-w-kk,20/jak-reagowac-na-ustanawianie-tzw-szafarzy-nadzwyczajnych,2382.html
Zobacz profil autora
Wakeford
Użytkownik


Dołączył: 17 Lut 2011
Posty: 228 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 13:54, 11 Lut 2012 Powrót do góry

Cytat:
W apostolskiej adhortacji posynodalnej „Pastores gregis” Jan Paweł II nałożył na każdego biskupa diecezjalnego obowiązek troski o zapewnienie wszystkim wiernych dostępu do Eucharystii pisząc


No i tu od razu pytanie: a to niby komu utrudnia się dostęp do Eucharystii? U nas w parafii to jest tak, że kościół na mszy raczej pustawy, dwóch księży wychodzi do Eucharystii a za nimi dwóch w prześcieradłach też do Eucharystii. Pytanie: po cu u licha? jak jeden ksiądz by starczył.

I dalej:

Cytat:
Nie powinno być bowiem takiej sytuacji, że duchowe dobro, jakim jest niedzielne spotkanie chorego czy osoby w podeszłym wieku z Eucharystycznym Jezusem, jest uniemożliwione przez zaniedbanie, karmione nieuzasadnionymi uprzedzeniami czy nieznajomością tradycji i nauki Kościoła. Jestem przekonany, że podjęty trud wyłonienia nowych kandydatów do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii itd itd"


Duchowe dobro ??? - a to niby dlaczego, a może największe zło? jeżeli ktoś mając grzechy ciężkie tak sobie frywolnie przystępuje do Komunii. Czy więc zamiast przebierańca w prześcieradle nie powinien do chorego iść kapłan ze spowiedzią? A może szafarz już spowiada?

Nastepnie: jeden z panów na Liturgia.pl pisze, że nie ma zastrzeżeń teologicznych, o ile pamiętam w Mediator Dei stoi wyraźnie, że Eucharystii udziela osobiście Chrystus korzystając jedynie z pośrednictwa osoby do tego wyświęconej. No, ale może sie mylę, nie jestem teologiem i szafarz też jest wyświęcony.
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)