Forum Tradycji Katolickiej Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Świnoujście: Rockowa Msza Święta Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Klemens
Użytkownik


Dołączył: 05 Lip 2011
Posty: 16 Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Woj.Mazowieckie
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 14:50, 18 Lip 2011 Powrót do góry

Profanacja goni profanację...
Jak ksiądz może dopuszczać się takiej profanacji?? Z drugiej strony nie ma co się dziwić, przecież to jedna z modyfikacji NOM... (czyli ksiądz odprawia Mszę Świętą jak chce...)
Jak dobrze że są miejsca w Polsce gdzie człowiek może całym sercem i duszą uczestniczyć we Mszy Świętej Trydenckiej "Najpiękniejszej po tej stronie nieba..."
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 8:35, 20 Lip 2011 Powrót do góry

Teresa napisał:
W ostatniej "Niedzieli" jest artykuł Ks. Zbigniewa Woźniaka pt.

"Ołtarz w cieniu rocka".

Poszukując przyczyn bezprecedensowej sekularyzacji naszego społeczeństwa po 1989 r., nie można pominąć zmian zachodzących w zewnętrznej formie kultu, w tym także zmian dotyczących muzyki liturgicznej. Przy ignorowaniu przepisów liturgicznych zmiany te dążą do zerwania z tradycją i w konsekwencji prowadzą do desakralizacji, a ponieważ muzyka najbardziej przylega do tekstów liturgicznych, niewłaściwy jej dobór może prowadzić nawet do profanacji.

(...)

[link widoczny dla zalogowanych]

Czy ta Msza była potrzebna? - ja uważam że nie! namieszała w głowach ludziom.

Do powyższego artykułu ks. Zbigniewa Woźniaka w edycji szczecińskiej "Niedzieli" 16/2011 ukazał się artykuł ks. Kiljana, jako odpowiedź na postawione zarzuty. Ciekawie to połączył i napisał Administrator na [link widoczny dla zalogowanych], co pozwolę sobie zacytować.

Po dobroci nie dociera

Czasami zarzuca się naszej Kronice, że używany przez nas język jest nieodpowiedni, że gdybyśmy uładzili nieco nasze teksty, to zwiększylibyśmy obszar naszego pozytywnego oddziaływania. Niestety, z doświadczenia wiem, że w przypadku klinicznego zaczadzenia posoborowiem, uprzejmości i łagodna prośba już nic nie dają. Trzeba wziąć za frak, zawlec pod ścianę i mocno potrząsać, albo użyć kija i walić po łbie. Na dowód - smakowita polemika między ks. dr Zbigniewem Woźniakiem a ks. Dariuszem "Ojcze, Ojcze" Kiljanem. Smacznego.

[link widoczny dla zalogowanych]
ks. Zbigniew uprzejmie do ks. Dariusza

[link widoczny dla zalogowanych]
obrażony ks. Dariusz, który jest jak żaba bo nie kuma - do ks. Zbigniewa

[link widoczny dla zalogowanych]
ks. Zbigniew ponownie tłumaczy cierpliwie, jak krowie na miedzy. Obawiam się jednak, że bez rezultatu.

z całej wymiany zdań najsmaczniejszy jest fragment:

"Także wykorzystanie przez Autora jako celebransa śpiewów właściwych wyłącznie dla Neokatechumenatu jest nadużyciem, gdyż śpiewy oraz instrumenty funkcjonujące w liturgii neokatechumenalnej nie zostały zatwierdzone dla całego Kościoła."

Księże Zbigniewie! Jest znacznie gorzej: one W OGÓLE nie zostały zatwierdzone! Neokatechumenat używa ich na krzywy ryj. Tylko Ksiądz pewnie o tym nie wie, bo mało kto sobie z tego zdaje sprawę. W polskich kuriach diecezjalnych wiedza o praktykach liturgicznych neokatechumenatu jest praktycznie ZEROWA, o czym miałem okazję się wielokrotnie osobiście i z pierwszej ręki przekonać.


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 21:51, 08 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Sob 9:16, 23 Lip 2011 Powrót do góry

Cytat:
Teraz znów szykuje się msza św. rockowa - wyczytałam takie zaproszenie:

Dzień dobry,
chciałabym kolejny raz zaprosić Panów i Panie na Mszę Świętą Rockową, która odbędzie się kolejny raz w Świnoujściu dn. 23.06.2011r. godz. 21:00, jednak tym razem w amfiteatrze. Msza w intencji "tych, którzy nie powrócili z morza" rozpoczyna tegoroczne Dni Morza w Świnoujściu.

Msza święta odbyła się 23 czerwca br. w Amfiteatrze w Świnoujściu. Celebrowana była w intencji wszystkich, tych którzy nie powrócili z morza. Grał zespół "Jestem".

Mszę św. celebrował ks. Łukasz Mróz, a homilię wygłosił pomysłodawca i organizator ks. kan. Dariusz Kiljan.

Oratorium rokowe w amfiteatrze
http://www.youtube.com/watch?v=1H_J78Vw2X4&feature=player_embedded

Czy ta muzyka jest do liturgii?
Zobacz profil autora
Teresa
Administrator


Dołączył: 07 Cze 2007
Posty: 29475 Przeczytał: 153 tematy

Skąd: z tej łez doliny
Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 18:06, 02 Sie 2011 Powrót do góry

Polecam - uważam że ciekawy artykuł - o muzyce rockowej. Daję tę informację tu, gdyż jakoś mi ten wątek przypasował bo jest o rockowej Mszy św.

Rock to nie tylko muzyka

Ks. prof. dr hab. Aleksander Posacki SJ

(...)

Trzy płaszczyzny ideologicznej indoktrynacji
(...)
3) muzyki, która jest swoistym katalizatorem działającym na emocje, zmysły czy podświadomość, ułatwiającym - łącznie z alkoholem czy narkotykami - powyższą indoktrynację, która często przybiera formę inicjacji, także w formie transu. Często koncerty rockowe przybierają formę swoistej liturgii, przeżywanej w stanie transu, który ułatwia zarówno intelektualną ideologizację, jak i duchową czy spirytystyczną inicjację. Osobne znaczenie ma hałas (w czasie koncertu i nie tylko), który osłabia psychofizjologiczne funkcje organizmu, co sprzyja jego dezintegracji, ułatwiając wspomnianą indoktrynację czy inicjację. Prowadzone są też badania nad skutkami działania dysonansowej dysharmonii na destrukcję organizmu w tego rodzaju "muzyce". Nieprzypadkowo wielu radykalnych fanów kultury rockowej spotkało się już z egzorcystami.
(...)
[link widoczny dla zalogowanych]


Ostatnio zmieniony przez Teresa dnia Śro 22:36, 08 Mar 2017, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Anonim Anonimus
Użytkownik


Dołączył: 25 Sie 2011
Posty: 92 Przeczytał: 0 tematów


PostWysłany: Pią 19:32, 26 Sie 2011
PRZENIESIONY
Pią 20:19, 26 Sie 2011
Powrót do góry

A skoro mowa o NOM, to i ja coś dodam.
Oto filmik gdzie usiłowano zrobić z NOM koncert rockowy.

http://www.youtube.com/watch?v=s1ERzWxwnb8&feature=related

Co ciekawe: takich incydentów nie dopuszcza nawet II Sobór Watykański!

Oto fragment Instrukcji Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po II Soborze Watykańskim - (8 II 1979)

I: Normy ogólne
20. Podczas liturgii nie wolno wykonywać muzyki mającej charakter wyraźnie świecki np. jazzu, big-beatu itp. Muzyka ta nie jest zgodna z duchem i powagą liturgii, nie sprzyja jej refleksyjnemu przeżywaniu, a ponadto często wyłącza całe zgromadzenie wiernych od udziału w śpiewie.

Ciekawe, czy gdyby przedstawić powyższy filmik oraz tą instrukcję Episkopatu miejscowemu biskupowi, ukarałby księdza, który pozwolił na takie coś.


Ostatnio zmieniony przez Anonim Anonimus dnia Pią 19:33, 26 Sie 2011, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Amadea
Użytkownik


Dołączył: 21 Sie 2012
Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów


Płeć: Kobieta

PostWysłany: Wto 20:25, 21 Sie 2012 Powrót do góry

Jako, że piszę tu po raz pierwszy chciałabym powitać wszystkich bardzo serdecznie. Prawie równy rok temu napisałam e-mail do Metropolity Szczecińskiego, chciałabym, aby Państwo prześledzili tą korespondencję.

List, z oczywistym bólem, wysłałam do Kurii Szczecińskiej 19.08.2011, oto jego treść:

Czcigodne Ekscelencje,

będąc młodą osobą przeglądałam w celach rozrywkowych portal o zasięgu ogólnoświatowym, na którym użytkownicy zamieszczają amatorskie nagrania video. Chciałabym przedstawić sprawę dwóch nagrań celebrowania Mszy Św. z dnia 5 lutego bieżącego roku przez ks. Dariusz Kiljana, proboszcza parafii p.w. Św. Stanisława i Bonifacego. Oto te dwa nagrania: tutaj powinny być linki, ale jako nowy użytkownik nie mogę ich wstawić (może to zrobi Administrator). Mimo, że jestem osobą młodą (25-letnią) byłam zszokowana i zniesmaczona oglądanym materiałem tym bardziej, że dotyczył sprawowania Najświętszej Ofiary. Szerzej chciałabym się odnieść do pierwszego, krótszego filmu, gdyż odnosi się do kulminacyjnego, najważniejszego momentu Liturgii Mszy Świętej czyli Modlitwy Eucharystycznej (prefacji, słów konsekracji). W czasie słów konsekracji celebransowi towarzyszy akompaniament instrumentalny (nieliturgiczny), słowa Modlitwy są zmienione (dodanie słów "Ojcze, Ojcze"), sama modlitwa jest czytana z zeszytu, skoroszytu (?) a nie Mszału, celebrans nie przyklękuje po konsekracji wina. Między innymi, zgodnie z Instrukcją Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II - (8 II 1979) II, 14 i II, 20 oraz II, 15-16 jeśli chodzi o drugie, dłuższe nagranie - - taka sytuacja nie powinna miejsca. Także użycie dyskotekowych świateł w Domu Bożym w czasie Mszy Świętej wydaje mi się co najmniej niewłaściwe. Także oprawa muzyczna jest hard rockowa, heavy metalowa, która głęboko jest zakorzeniona w sataniźmie i jego promocji. Cała oprawa szokuje i oburza - także innych internautów. Czasem jest też okazją to żartów z sanctum. Oto niektóre z głosów (zebrane z obu nagrań, pisownia oryginalna):


Lubię rock metal i chodze na koncerty. Ale nie przyszedłbym do kościoła gdyby mi ktoś odszczelił coś takiego.. Poprostu to nie pasuje do tego miejsca w takiej wersji jaka tu została zapodana... Camillusihs;

mi się podoba, ale NIE RÓBMY czegoś takiego, to jest czyste profanum, jest coś takiego jak przepisy liturgiczne, których trzeba przestrzegać pod czas odprawiania mszy św. Jakbym miał wypisać wszystkie błędy w tej mszy św to by mi znaków w komentarzu zabrakło Radek10219

to jest jakas profanacja Boskiej Liturgii...jak mozna dopuscic do czegos takiego...przeciez nie slychac ksiedza jego slow,ktore powinny byc przede wszystkim na pierwszym miejscu,a nie jakis stukot...wstyd i hanba ...mam nadzieje ze ktos sie tym zainteresuje ...to co bedzie za 10 lat?ludzie beda podklady przynosic i beda spiewac..to jest koncert czy co?cyrk?...w kosciele wschodnim nie byłoby to do pomyslenia. MultiAnans

Jeszcze brakowało \m/ po każdym kawałku Very Happy VermilionPL (\m/ - jest to symbol gestu dłoni i palców, który często jest wykonywany na koncertach heavy metalowych, w tym satanistycznych, symbolizuje rogi diabelskie - przyp. autorka listu)

Cóż za bluźnierstwo.... Wstyd mi, że to moja diecezja. Koliberek

Profanacja Eucharystii, mam nadzieję że ks abp Dzięga zareaguje na to show! Stanleyowiec33

Świetnie, brakuje jeszcze tylko kuli z sufitu. Brak mi słów. MałgorzataMistrza


Takich komentarzy jest o wiele, wiele więcej. Wszystkie bolą. Nie chcę oceniać księdza proboszcza bo to zadanie Pana Boga, ale po prostu moje serce pęka na kawałki widząc taką zniewagę naszego Pana Jezusa Chrystusa. A może to jest właściwe? Może tak można? Film został wykonany w lutym lecz ciągle jest dostępny w "sieci". Różne osoby mogą się gorszyć, wyśmiewać, oczywiście też bronić. Nie wiem czy istnieje jakiś sposób na usunięcie tego materiału. Sama chyba też nie mam takiej mocy. Ojciec Święty Benedykt XVI od początku swego pontyfikatu podkreśla piękno Świętej Liturgii oraz apeluje o jej godne sprawowanie. Sam daje przykład odświeżając i przypominając nam o Mszy Wszechczasów, o pięknym dorobku łacińskim, który powinien być naszą chlubą i dumą.

Bardzo proszę o stanowisko w tej sprawie, proszę nie tylko ja, ale proszę w imieniu osób, które zostały urażone postawą ks. proboszcza Dariusza Kiljana. Może moje słowa są niewłaściwe, nieporadne, może zostaną bez odzewu, ale płyną z serca. Kocham Pana naszego Jezusa Chrystusa i pragnęłabym, żeby Kościół, moja Matka strzegł Jego należytej czci i godności. Bóg zapłać za odpowiedź.

List do wiadomości Jego Ekscelencji Ks. Abp prof. dr hab. Andrzeja Dzięgi


Na odpowiedź czekałam dosyć długo bo prawie 2 miesiące (12.10.2011), oto jego treść:

Szanowna Pani,
Ksiądz Arcybiskup zapoznał się z treścią listu jaki od Pani otrzymał. W związku z tym pragnie poinformować, że Msza, o której Pani wspomina w liście, nie była w żaden sposób uzgodniona z osobami odpowiedzialnymi za wydarzenia liturgiczne w naszej Archidiecezji. Nikt też nie zezwalał na jakąkolwiek transmisję i udostępnianie nagranych materiałów w środkach społecznego przekazu. Na Mszę zostały zaproszone osoby bezpośrednio zainteresowane wydarzeniem.
Pani uwagi od strony liturgicznej są jak najbardziej zasadne. Ksiądz Arcybiskup dziękuje za troskę o piękno liturgii i przesyła pasterskie błogosławieństwo.
ks. Artur Pestka
sekretariat Arcybiskupa Metropolity


Ale i tak nic się nie zmieniło - filmik nadal jest dostępny ja youtube ku uciesze gawieździ. Nie słyszałam też aby wobec celebransa zostały wyciągnięte jakiekolwiek konsekwencje. A cóż zwykły, szary wierny może zrobić? Chyba tylko słać listy oraz modlić się i błagać Boga by wybaczył te zniewagi, które dotykają Jego Przenajświętsze Ciało i Krew.


Ostatnio zmieniony przez Amadea dnia Wto 20:28, 21 Sie 2012, w całości zmieniany 1 raz
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)